mężczyźni w odzieży i kaskach rowerowych jadący na rowerach szosowych

Jaki rower do triathlonu na początek wybrać?

Chcesz spróbować swoich sił w wyścigu i szukasz dobrego roweru triathlonowego? Nie wiesz jaki rower do triathlonu , czasowy czy szosowy jest lepszy?

Pływanie, jazda na rowerze, bieganie - choć triathlon to niezwykle wymagająca dyscyplina sportu, z roku na rok jej entuzjastów zdecydowanie przybywa. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu tą aktywnością, dobre sklepy sportowe poszerzają swoją ofertę o sprzęt niezbędny do jej uprawiania. Stroje pływackie, odzież biegowa i rowerowa to elementy, które stosunkowo łatwo wybrać nawet spośród setek modeli. Inaczej może być jednak z rowerem. W końcu, aby nabyć naprawdę dobry sprzęt, należy w niego nieco więcej zainwestować. A jako, że rynek rowerów triathlonowych jest dosyć szeroki, nietrudno o podjęcie niekorzystnej decyzji. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w zawodach triathlonowych, ale nie wiesz, jaki rower do triathlonu na początek będzie najlepszy, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

czym charakteryzuje się rower triathlonowy,

jakie są różnice pomiędzy rowerem szosowym a czasowym,

czy rower szosowy to dobra propozycja dla początkującego triathlonisty,

czy korzystniej jest wybrać rower z ramą aluminiową czy karbonową,

jak lemondka wpływa na charakter tradycyjnego roweru szosowego,

jakie koła zapewniają wysoki komfort jazdy podczas wyścigów,

jak dobrać kask, odzież oraz obuwie kolarskie do triathlonu.

Rower triathlonowy - podstawowe informacje na temat tego sprzętu sportowego

Aerodynamika to słowo, które najlepiej opisuje charakterystykę roweru triathlonowego. Sprzęt do jazdy na czas musi być w jak największym stopniu aerodynamiczny. Opór powietrza podczas wyścigu należy bowiem ograniczyć, dlatego że negatywnie wpływa on na prędkość rowerzysty. Z tego powodu, wybierając rower triatlonowy, największą wagę należy przyłożyć nie do jego masy, a do geometrii. Sylwetka rowerzysty powinna być w jak największym stopniu opływowa, aby stanowiła mniejszy opór. Kąt rury podsiodłowej i kąt główki ramy powinny więc być trochę większe, aby pozycja kolarza była bardziej wysunięta do przodu. Takie ułożenie ciała sprawia, że mięśnie czworogłowe uda są zdecydowanie mniej obciążane podczas jazdy a pedałowanie staje się łatwiejsze. Dobry rower triathlonowy to stosunkowo poważna inwestycja, dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z triathlonem, nie musisz od razu decydować się na jego zakup. Jaki model będzie alternatywą odpowiednią dla osoby początkującej?

mężczyźni jadący na rowerach szosowych w odzieży rowerowej

Rower szosowy a czasowy - najważniejsze różnice pomiędzy tymi jednośladami

Jak wspomnieliśmy wyżej, jeżeli planujesz start w zawodach triatlonowych, nie musisz od razu inwestować w model czasowy. Możesz nabyć rower szosowy i nieco go przerobić. Jak? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na różnicach pomiędzy czasówką a szosówką. Rower czasowy to taki, w którym główny nacisk kładzie się na wspomniane walory aerodynamiczne. W temacie rowerów szosowych natomiast, najważniejsza jest ich waga. To sprawia, że rowery czasowe są szybsze niż szosowe, ale wymagają lepszej formy fizycznej i zdecydowanie większych umiejętności jazdy. Niezwykle mocno pochylona sylwetka, którą wymusza czasówka, może być na dłuższą metę niewygodna dla osoby, która nie ma jeszcze dużego doświadczenia w triathlonie. Ponadto, znacząco utrudnia ona manewrowanie rowerem. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się więc w takim przypadku model szosowy, który jest bardziej uniwersalny. Jest też bardziej komfortowy podczas treningów, których warunki różnią się od panujących na zawodach.

Rower czasowy czy szosówka - jaki model wybrać, jeśli zaczynasz przygodę z kolarstwem

Jeśli startujesz w zawodach triatlonowych, na pewno rozważałeś/rozważałaś zakup roweru czasowego. W końcu gwarantuje on największe prędkości podczas jazdy (o ile oczywiście robi się to w odpowiedni sposób). Czy jednak na początku przygody z triathlonem, jest to rozwiązanie korzystne dla użytkownika? Nie do końca. Mimo, że czasówki pozwalają jeździć naprawdę szybko, niekoniecznie sprawdzają się one wśród amatorów kolarstwa o małym doświadczeniu. Ze względu na bezpieczeństwo poruszania się, na początek polecamy więc kupno roweru szosowego. Zapewni on większy komfort jazdy i zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa niż model czasowy. Jeżeli nie interesują Cię rowery dla profesjonalistów, które wymuszają mniej wygodną pozycję jazdy i są także zdecydowanie droższe niż modele dla amatorów, postaw na rozwiązanie tańsze. Zainwestuj w jeden z rowerów marki Triban, który cechuje się nie tylko wysokim komfortem użytkowania, ale i atrakcyjną ceną.

Aluminium czy karbon

To, ile waży rower ma bardzo duży wpływa na jego osiągi. Z tego powodu, wyższe modele triatlonowe cechują się najniższą możliwą wagą, na jaką pozwolić mogą sobie przy zachowaniu najwyższych właściwości aerodynamicznych. Umożliwia im to karbon. Rowery czasowe w nieco niższych cenach wykonane są zazwyczaj z aluminium, które jest trochę cięższe, ale nadal pozwala na osiąganie świetnych wyników, ze względu na ich aerodynamikę. Modele szosowe zbudowane są najczęściej z aluminium, choć bywają również szosy karbonowe. Cechują się one jednak wysoką ceną, co dla osoby poczatkującej może być niekorzystnym rozwiązaniem. Jak wspomnieliśmy wielokrotnie wyżej, z kilku względów lepszym rozwiązaniem dla amatora jest kupno szosowego roweru, dlatego świetnym wyjściem z sytuacji jest zakup modelu hybrydowego. Znajdziesz go między innymi w ofercie marki Triban. W niektórych modelach rama wykonana jest z aluminium, a widelec z karbonu, co pozwala na osiągnięcie możliwie jak najniższej masy przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny.

mężczyzna jadący na rowerze w kasku i odzieży rowerowej

Lemondka - kierownica triathlonowa,  która z szosy zrobi czasówkę

Jak wspomnieliśmy wyżej, odpowiednia pozycja za kierownicą to czynnik, który sprawia, że ciało rowerzysty jest mniej lub bardziej opływowe. W przypadku zawodów ma to ogromny wpływ na wyniki czasowe, dlatego rowery triathlonowe wymuszają na rowerzyście jak największe pochylenie do przodu podczas jazdy. W triatlonowych modelach montuje się więc tak zwaną lemondkę, czyli kierownicę, która sprawia, że użytkownik swój ciężar opiera głównie na łokciach. Aby nadać swojemu rowerowi triathlonowego charakteru, można dołożyć do niego specjalne przystawki na kierownicę bądź wspomnianą lemondkę. Dostawka niestety wymusza nieco inną pozycję. Zwykła szosówka z tą drobną przeróbką sprawi, że ciężar będzie opierać się na przedramionach i dłoniach, nie zaś na łokciach. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby zmienić swój pierwszy rower szosowy na bliższy modelom triathlonowym, postaw na pełnoprawną lemondkę do kierownicy, na przykład taką od marki BTWIN.

Koła - na co zwrócić uwagę wybierając koła do roweru triathlonowego

Jazda na czas wymaga rozwiązań, które ułatwiają rozwijanie większych prędkości. Należy do nich między innymi zastosowanie w rowerach czasowych obręczy z włókna węglowego. Gwarantuje to niską wagę i wsparcie podczas ścigania się. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki jazdy i możliwość przyciśnięcia pod względem prędkości, tradycyjny rower szosowy można uzupełnić o wysokiej jakości koła, które lepiej sprawdzą się w triathlonie. Jakie koła stworzą wraz z tańszym rowerem szosowym, zestaw, który poradzi sobie w trudnych warunkach triatlonowych? Na pewno karbonowe, które ważą tyle co nic, ale niestety kosztują dość dużo, ale także aluminiowe, które cechują się co prawda wyższą wagą, ale i bardziej przystępną ceną. Wszystko zależy więc od wysokości kwoty, którą chcesz przeznaczyć na rower. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, zalecamy kupno takiego roweru, którego rama jest wykonana z aluminium (w więc wiąże się z mniejszym wydatkiem), natomiast koła i sztyce zrobione są z karbonu.

Kask - komfort i bezpieczeństwo jazdy dla amatora kolarstwa

W triathlonie osiągi pozwala robić nie tylko rower, ale również pozostałe elementy wyposażenia. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio dobrany kask. Niektórzy twierdzą, że wywiera on nawet większy wpływ na rozwijanie prędkości niż dobre koła wyścigowe. Czym więc powinien charakteryzować się ten sprzęt sportowy? Na co zwrócić uwagę wybierając model odpowiedni dla siebie? Spieszymy z odpowiedziami. Przede wszystkim, musi być on opływowy, aby zapewniać jak najmniejszy opór. Po drugie powinien cechować się niską wagą. Po trzecie, dobrze, jeśli wyposażony jest on w wysuwaną szybkę. Warto więc rozważyć lekki model, który jest nieco wydłużony na wysokości karku. W najlepszy i najskuteczniejszy sposób pozwoli on powietrzu opłynąć go, co zapewni kolarzowi wyższe tempo jazdy.

mężczyzna jadący na rowerze szosowym w kasku i okularach rowerowych

Odzież - jaki strój do triathlonu najlepiej sprawdzi się w wyścigu

Triathlon uprawiać można zarówno w stroju triathlonowym dwuczęściowym jak i jednoczęściowym. Jeśli nie masz ograniczeń finansowych, możesz postawić na model kompresyjny, którzy pomoże Ci w zawodach. Jeżeli szukasz nieco bardziej ograniczonych kosztów, wybierz model tradycyjny, na przykład marki Aptonia. Polecamy szczególnie taki, który wyglądem przypomina kombinezon, czyli jest jednoczęściowy. Co prawda, jeśli będziesz musiał/musiała skorzystać z toalety, zajmie Ci to nieco więcej czasu, jednak zapewni on wyższy komfort podczas jazdy. Nic nie będzie się ściągać, zsuwać ani ocierać. Jednoczęściowy strój kolarski rewelacyjnie sprawdzi się więc na krótszych dystansach (ponieważ oznaczają one zazwyczaj mniej liczne wizyty w toalecie), ale jeżeli w pierwszej kolejności cenisz sobie wygodę, wybierz go także na dystanse dłuższe.

Obuwie - na co zwrócić uwagę wybierając buty do triathlonu

Buty do triathlonu to kolejny element wyposażenia, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Wywierają one wbrew pozorom, dość duży wpływ na osiągi czasowe podczas zawodów. Czym więc powinny charakteryzować się buty kolarskie do triathlonu? Przede wszystkim odpowiednim sposobem zapinania. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest w tym przypadku szeroki rzep, który umożliwi szybkie włożenie stopy do środka. Na drodze do szybkiego założenia buta może stać jednak język, dlatego dobre buty triathlonowe powinny być go pozbawione. Jak wiadomo, na rower wsiada się od razu po wyjściu z wody. Jeżeli nie chcesz tracić czasu w strefie zmian, na zakładanie skarpetek, postaw na buty, które w środku wyściełane są miękkim materiałem. Umożliwi to całkowitą rezygnację ze skarpet, co znacznie usprawni proces zmiany odzieży i obuwia.

Jaki rower do triathlonu na początek wybrać?

Jaki rower do triathlonu na początek przygody będzie najlepszym rozwiązaniem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od budżetu, jakim się dysponuje a także od osobistych preferencji. Jednak jeśli mielibyśmy polecić jeden rodzaj, to dla osób niedoświadczonych, byłby to model szosowy, podrasowany o kilka elementów. W pierwszej kolejności, dorzucilibyśmy lemondkę, która wymusi wymaganą pozycję jazdy. W drugiej, wymienilibyśmy koła na bardziej triatlonowe. W trzeciej, dopasowalibyśmy wysokość sidełka i kierownicy tak, by proporcjami rower bardziej przypominał ten czasowy. A na koniec, nabylibyśmy odpowiedni kask do triathlonu oraz dedykowaną temu sportowi odzież i dobre, buty rowerowe.

Przeczytaj także

Dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu?

Jaki wybrać kombinezon do triathlonu?

Sprawdź dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu. W czym on pomaga oraz jaki wybrać.

mężczyzna płynący w czepku i okularach pływackich ze smartwatchem na ręce

Jaki zegarek do triathlonu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki triathlonowy smartwatch wybrać? Jakie funkcje powinien mieć model sportowego zegarka do triathlonu? Jakie są najlepsze marki urządzeń tego typu?

mężczyźni jadący w strojach i kaskach rowerowych na rowerach

Triathlon - co to jest? Zasady, dystanse, zawody

Dowiedz się czym jest triathlon i jakie mu towarzyszą zasady ✓ Sprawdź dystanse oraz zawody ✓ Zobacz, czy triathlon to sport dla każdego.

ludzie jadący na  rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

Triathlon - jak zacząć trenować aby przygotować się do triathlonu?

Jak zacząć trenować triathlon? Jak przygotować się do startu w zawodach triathlonowych? Jak powinny wyglądać treningi i przygotowanie do triathlonu?