mężczyzna w stroju do judo

Jaki strój do judo? Judoga a kimono – różnice i podobieństwa

Jaki strój do judo? Tzw. judoga to wcale nie to samo co kimono, w którym trenuje się karate. Sprawdź, czym się od siebie różnią.

Każda sztuka walki, a właściwie i większość sportów, ma obowiązujący ubiór. Zasady te mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa zawodników podczas wykonywania danej aktywności fizycznej. Tak jest również w przypadku judo. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą walki, możesz zastanawiać się, jaki strój do judo będzie najbardziej odpowiedni. 

Judoga a kimono

Oba te rodzaje ubrań noszone są podczas zawodów sportów rodzimych Japonii. Z tego powodu niewtajemniczonej osobie mogą się mylić. Kimono to tradycyjny strój zakładany przez osoby trenujące karate. Możesz zastanawiać się, czy taki ubiór sprawdzi się także do innych sztuk walki, np. judo. Otóż okazuje się, że nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego? Kimono jest lżejsze i ma obszerniejszy krój. Nie jest szczególnie wytrzymałe, co stanowi sporą wadę podczas intensywnych treningów.

Jak wygląda judoga?

Strój do judo składa się z dwóch części. Górna (uwagi) ma wzmocnione szwy na klatce piersiowej, ramionach i rękawach. Często dodatkowym elementem są usztywnione, wzmocnione klapy, które dobrze znoszą wszelkie obciążenia i szarpanie. Spodnie (zubon) wiąże się w pasie sznurkami. One również mają wzmocnienia z przodu i w okolicy kolan. 

W obu słynnych japońskich sportach walki zawodnicy przewiązują strój specjalnym pasem (obi). Pełni on funkcję praktyczną (utrzymującą judogę), ale też symbolizuje stopień zaawansowania noszącej go osoby. Kolory pasów wyglądają podobnie w obydwu przypadkach. 

Jaki strój do judo? Odpowiedni materiał to podstawa

Judogi muszą być odpowiednio wytrzymałe. Przede wszystkim należy zadbać o jakościowy materiał. Przeważnie jest nim bawełna lub mieszkanka bawełny z poliestrem. Judogi nie są wykonane w zwykłym splocie, lecz ze specjalnej plecionki. Taki wzmocniony układ włókien sprawia, że strój jest bardziej odporny na uszkodzenia.

Plecionka pojedyncza jest lekka, cienka i stosunkowo tania. Cieńszy materiał zapewnia wygodną przewiewność podczas treningów i zawodów w ciepłe miesiące. To także świetna opcja dla początkujących. Kimono Outshock 100 to właśnie tego typu model, o gramaturze 350 g/m². 

Judogi dla dzieci powinny być jeszcze lżejsze. W celu zapewnienia im równie dużej trwałości przeważnie są do mieszanki bawełny z domieszką poliestru. Takie połączenie pozwala uzyskać gramaturę zaledwie 190 g/m², a jednocześnie zapewnia dużą wytrzymałość. Właśnie tak stworzonym modelem jest wersja Kimono Outshock 100 dla dzieci. 

Dla zawodników starszych i bardziej zaawansowanych polecamy podwójny splot, który jest grubszy i cięższy. Może to być np. kimono do judo i aikido Outshock 500 o gramaturze 550 g/m². Grube sploty bawełny mają jeszcze jedną wartościową cechę – przeciwnikowi trudniej jest za nie chwycić. Wszystkie powyższe modele są dostępne w różnych rozmiarach w sklepie internetowym Decathlon.

mężczyźni w kimonach trenujący judo

Dopasuj rozmiar judogi do siebie

Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe dopasowanie ubioru do swojej sylwetki. Jaki strój do judo będzie dla ciebie odpowiedni i jak ocenić, czy judoga pasuje do zawodnika? Wówczas nie będzie ograniczać ruchów, zsuwać się z ciała ani w żaden sposób przeszkadzać. Warto zacząć od zmierzenia swoich wymiarów centymetrem krawieckim lub udać się do sklepu ze strojami do wschodnich sztuk walki, aby mieć możliwość zmierzenia i sprawdzenia na sobie różnych modeli.

Spodnie po założeniu muszą sięgać do kostek. Zdecydowanie nie mogą ciągnąć się po ziemi, ponieważ wówczas będą stanowić zagrożenie dla uczestników walki. Jednocześnie nogawka nie może kończyć się powyżej 5 cm nad kostką. Zjawienie się w krótszych spodniach na zawodach może grozić dyskwalifikacją. Dostępne są zubony na gumce lub na sznurku – wybór między nimi jest kwestią indywidualną. Uwagi (czyli bluza) musi sięgać do nadgarstków. Z kolei jej dolna część powinna kończyć się na pośladkach.

Kolor judogi i pasa

Tradycja nakazuje zakładać białe judogi. Jednak w Europie często stosuje się także niebieski ubiór, co pozwala na rozróżnienie zawodników. Oczywiście każdej osobie, która uprawia judo, potrzebny jest też pas judo w odpowiednim kolorze, odpowiadającym jego poziomowi zaawansowania. Firma Outshock ma w swojej ofercie także duży wybór barw pasów do judo. Pamiętaj, że ten element stroju na treningi judo nie jest to kwestia indywidualnych upodobań, lecz posiadania konkretnych, potwierdzonych egzaminem umiejętności.

Przy decyzji wyboru judogi należy uwzględnić swoje wymiary ciała, a także grubość splotu. Judogi mogą być pojedynczo tkane lub grubsze, a także z dodatkiem materiałów syntetycznych. Ze względu na tradycję japońską w tej dyscyplinie sportowej nosi się przeważnie białe stroje, choć w sklepach możesz znaleźć ich różne kolory.

Zobacz także

Historia judo w Polsce i na świecie - jak to się zaczęło

Historia judo w Polsce i na świecie - jak to się zaczęło

Jaka jest historia judo na świecie i w Polsce? Skąd wywodzi się ta sztuka walki? Poznaj jej podstawowe zasady.

kobieta i mężczyzna trenujący judo

Judo – rzuty i chwyty wykorzystywane na treningu

Techniki judo (rzuty, chwyty i uderzenia) wymagają znajomości konkretnych ruchów. Trzeba znać układy ciała, zarządzać siłą i wykorzystać równowagę.

Kolory pasów w judo – stopnie uczniowskie i mistrzowskie

Kolory pasów w judo – stopnie uczniowskie i mistrzowskie

Pasy w judo oznaczają stopień zaawansowania judoka. Kolejny kolor można zdobyć dzięki długim treningom i podejściu do egzaminu.

mężczyźni w trenujący judo

Jaka mata do judo i innych sportów walki? Jak wybrać tatami?

Jaka mata do judo? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń sportów walki oraz jakich używa się na profesjonalnych salach treningowych.