Jaki strój do szermierki wybrać? Co powinien mieć każdy szermierz?

Jaki strój do szermierki wybrać? Szabla czy szpada?

To, jaki strój do szermierki wybierzemy jest niezwykle ważne w tej dyscyplinie sportu. Sprawdź w jaki strój należy się zaopatrzyć aby zacząć uprawiać

Szermierka to sport, który nie jest ogromnie popularny w naszym kraju, czy na świecie posiada jednak wielu zagorzałych entuzjastów. Każdy, kto jest zainteresowany jej uprawianiem, powinien przede wszystkim wiedzieć, jaki strój będzie mu potrzebny, z czego on się składa i jakie wymogi powinien spełniać?

Strój do szermierki - bluza szermiercza, plastron, skarpety

Strój szermierczy kształtował się przez długie lata i obecnie jest całkiem rozbudowany, by zapewniać szermierzom bezpieczeństwo, a jednocześnie ułatwiać pracę sędziów. Podstawowe elementy to same ubrania, które nakładamy na siebie. Wykonywane są najczęściej z nylonu lub mocnego włókna bawełnianego. Czasem w celu wzmocnienia odzieży szermierczej stosuje się nawet Kevlar. Z reguły stroje szermiercze produkuje się w kolorze białym.

Mowa tu o bluzie szermierczej, która posiada na dole trójką, by zasłaniać podbrzusze. Dodatkowo posiada ona wzmocniony kołnierz, a dokładniej specjalną zakładkę po to, by klinga nie mogła wsunąć się pod strój. Na to dodatkowo. Pod bluzą znaleźć się musi jeszcze plastron. Jest on jednak obowiązkowy tylko w trakcie zawodów. Zapewnia on dodatkową ochronę dla klatki piersiowej i w górnej części ramion. W ten sposób można lepiej chronić się przed uderzeniami broni przeciwnika.

W dolnej części ubieramy przede wszystkim skarpety. Są one bardzo długie i zazwyczaj sięgają do kolan, lecz czasem mogą być nawet do połowy ud. Są one o tyle ważne, że za brak skarpet zawodnik zostanie ukarany żółtą kartką. Następnie zakłada się tak zwane bryczesy, czyli krótkie spodnie kończące się za kolanem. Muszą one zachodzić pod bluzę na wysokość 10 cm i by łatwiej było je nosić, posiadają one elastyczne szelki, dzięki którym nie spadają z ciała.

Buty, maska, rękawice

Całość jest dopełniana przez buty, maskę szermierczą oraz rękawicę. Buty mają płaską podeszwę, a do tego są wyposażone w dodatkowe ochraniacze, które znajdziemy na pięcie oraz wewnętrznej stronie stopy. Do tego posiadają wzmocnioną konstrukcję w miejscach najbardziej narażonych na zużycie.

Maski są w zasadzie najważniejszych elementem wyposażenia szermierczego. To właśnie one zapewniają ochronę w najważniejszym miejscu, czyli na głowie. Ich konstrukcja musi być wzmocniona, co jest spowodowane między innymi incydentem, który wydarzył się na mistrzostwach świata w 1982 roku. Wtedy odłamek ostrza Matthiasa Behra przebił maskę Władimira Smirnowa i wbił się w jego mózg, co po kilku dniach doprowadziło do jego śmierci. Dlatego, o ile szermierka jest bezpieczniejsza niż kiedykolwiek, tak nie można bagatelizować znaczenia sprzętu.

Rękawica jest jedna i zakłada się ją na dłoń ręki uzbrojonej. Chroni przed wsunięciem klingi pod rękaw bluzy, a także ułatwia pewny chwyt broni. Nie jest to ostatni element zabezpieczający zawodnika. Kobiety są zmuszone nosić dodatkowy ochraniacz na klatkę piersiową. Taki jest też dostępny dla mężczyzn, lecz nie jest on obowiązkowy i z tego powodu wykorzystuje się go znacznie rzadziej. Mężczyźni wyposażają się jednak często w ochraniacze na genitalia, które mają bronić ich przed bardzo nieprzyjemnymi uderzeniami w to miejsce.

Ostatnie elementy, najważniejsze z perspektywy sędziowania to kamizelka elektryczna oraz przewód elektryczny. Sam przewód prowadzony jest przez większość ubioru szermierza do gniazdka w koszu broni. W ten sposób system elektryczny mierzy, czy wywarto nacisk z siłą równej masie broni. Jeśli tak, to można zaliczyć trafienie dla jednego z zawodników.

Kamizelka z kolei to druga część wyposażenia ułatwiającego pracę sędziów. Może ona mieć rękawy lub ich nie posiadać w zależności od konkurencji. Stworzona jest z materiału przewodzącego prąd, przez co, gdy podłączony do przewodu floret lub szabla dotknie kamizelki, będzie można ocenić, czy faktycznie doszło do trafienia.

Jaki strój do szermierki wybrać? Co powinien mieć każdy szermierz?

Co jeszcze potrzebne jest szermierzowi?

Oprócz samego ubioru szermierczego potrzebna jest naturalnie broń szermiercza. W końcu szermierka jest sportem opierającym się na walce bronią białą. Wyróżnia się trzy rodzaje broni, od których pochodzą też nazwy konkurencji. W zależności od tego, czym walczą zawodnicy, zmieniają się zasady dotyczące przede wszystkim pola, po trafieniu, w które zadane zostało trafienie liczone do punktacji.

Typową bronią szermierczą jest floret. Ta broń kolna była w zasadzie jedyną wykorzystywaną na szalach szermierczych w Europie Zachodniej. Oczywiście dzisiejsze florety znacząco różnią się od tych używanych podczas nauki fechtunku w przeszłości. Obecnie floret posiada długie, zakończone puntą ostrze.

Florety zaczęły być zastępowane w przeszłości przez szpady. Jest ona krótsza od floretu, gdyż jej długość to zazwyczaj 90 centymetrów. Dlatego jest też lżejsza. Mimo tego, że wedle regulaminu FIE szpada może ważyć do 770 g, najczęściej są spotykane takie o wadze od 300 do 350 g.

Ostatnia broń to szabla, która jako jedyna może służyć nie tylko do wykonywania pchnięć, ale też do cięć. Szabla może być wykorzystywana do zadawania uderzeń w tułów oraz ramiona powyżej pasa. Nie można jednak zadawać ciosów w głowę.

Jaki sprzęt do szermierki sportowej wybrać?

Wybierając swój ekwipunek do szermierki, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by posiadał on wymagane certyfikaty i spełniał wymogi ustalone przez FIE, czyli Międzynarodową Federację Szermierczą. W ten sposób będziemy mieć pewność, że będziemy dobrze chronieni na całym ciele. Ta dyscyplina wciąż potrafi być niebezpieczna, gdyż mimo tego, że walczy się tępą bronią, to wciąż jest to broń kierowana ze sporą siłą.

Maska Fenc'it 1600N

Świetna maska dla szermierzy niezależnie od poziomu i preferowanej konkurencji. W naszej ofercie dostępne są bowiem wersje dostosowane do każdego z rodzajów broni wykorzystywanej w szermierce. Co najważniejsze maska Fenc'it 1600N spełnia wymogi stawiane przez FIE i posiada certyfikaty bezpieczeństwa.

Bluza Fenc'it 800N

Bluza Fenc'it 800N przede wszystkim dostępna jest w wersjach dla mężczyzn oraz kobiet, a także dla praworęcznych i leworęcznych. Dzięki temu jest to świetny wybór dla każdego szermierza. Powstała z elastycznego materiału, który jest zgodny z normą FIE pod względem absorpcji uderzeń.

Spodnie Fenc'it 800N

Spodnie, tak samo, jak bluza są dostępne dla mężczyzn i kobiet w konfiguracjach dostosowanych do osób leworęcznych oraz praworęcznych. Ponadto powstały również z przyjemnego, elastycznego materiału spełniającego normy FIE.

Plastron Fenc'it 800N

Kompletując zestaw sprzętu do szermierki, nie można zapominać o plastronie, który będzie chronić bok klatki piersiowej, a także górną część ramion. Ten model jest zgodny z normą FIE i posiada mocno rozciągliwy materiał. Dostosowany jest zarówno do osób leworęcznych, jak i praworęcznych.

Zobacz także

Zasady szermierki - szpada, floret, szabla i inne szermiercze podstawy

Zasady szermierki - szpada, floret, szabla i inne szermiercze podstawy

Szermierka to dyscyplina wywodząca się ze sztuki władania bronią białą. Dowiedz się jakie są zasady szermierki, rodzaje broni oraz na czym polega ta d

Jaką szablę do szermierki kupić? Podstawowy szermierczy ekwipunek

Jaką szablę do szermierki kupić? Podstawowy szermierczy ekwipunek

Szabla to jedna z trzech broni w szermierce obok szpady i floretu. Jaką szablę do tej dyscypliny sportowej wybrać i czym różni się ona od innych broni