chłopiec jadący na rowerze z dodatkowymi kółkami

Jaki rower dla 3-latka wybrać? Sprawdź jaki wybrać pierwszy rowerek z pedałami

Jaki rower dla 3 latka będzie najlepszy? Pierwszy rowerek powinien być przede wszystkim bezpieczny i lekki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup pierwszego roweru z pedałami to wyjątkowy moment zarówno dla pociechy, jak i rodzica. Nabycie najlepszego roweru dla 3-latka nie jest jednak łatwym zadaniem. Jednoślad musi być właściwie dopasowany do wzrostu i indywidualnych uwarunkowań malucha. Nieprawidłowa decyzja może wpłynąć na zniechęcenie dziecka do kontynuowania aktywności w dalszych latach. Jaki rowerek dla 3-latka wybrać zaraz po modelu biegowym? Nowy sprzęt może sprawić pociesze wiele radości.

Dzieci są istotami ciekawymi świata. Z natury rzeczy nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, a ich pokłady energii wydają się nieograniczone. Od najmłodszych lat warto zachęcać je do aktywności fizycznej, która wspomoże rozwój motoryczny i przyczyni się do nabywania nowych umiejętności. Do takich bez dwóch zdań należy jazda na rowerze. Chociaż nauka jazdy 3-latka może być trudna, w każdym przypadku przebiega ona inaczej. Grunt to zapewnić brzdącowi wsparcie i odpowiednie zabezpieczenie. Maluch, który wsiada na jednoślad po raz pierwszy, jest szczególnie narażony na kontuzje i drobne wypadki. Aby zminimalizować owe niebezpieczeństwo, wraz z nowym sprzętem warto zdecydować się również na zakup kasku i ochraniaczy na łokcie i kolana. Przed dopuszczeniem dziecka do jazdy należy sprawdzić także sprawność hamulców i ustawić prawidłową wysokość siodełka oraz kierownicy.

dziewczynka w kasku rowerowym siedząca na rowerze biegowym

Rowerek biegowy dla dziecka – jaki powinien być?

Pierwszym wyborem zazwyczaj jest rower biegowy. To sprzęt, który nie posiada bocznych kółek ani pedałów, a jazda na nim polega na odpychaniu się nóżkami od podłoża. To świetny sposób na zapoznanie dziecka z jednośladem, a także doskonalenie utrzymania równowagi i umiejętności koordynacji ruchowej.

Fizjoterapeuci i lekarze zachęcają rodziców do kupowania dzieciom tego modelu, przez wzgląd na konieczność utrzymywania prostej postawy, która jest znacznie korzystniejsza od tej przybieranej podczas użytkowania rowerów trzykołowych czy tych z bocznymi kółkami. Zamiast kupować pociesze różnego rodzaju jeździki, lepiej zdecydować się na biegowy rowerek. Jazdę na nim można rozpocząć już po 18. miesiącu życia. Moment zależy jednak od możliwości dziecka oraz tempa jego rozwoju. Pamiętajmy, że nie należy na siłę przyspieszać żadnego etapu rozwoju, gdyż może to przynieść odwrotne od oczekiwanych skutki.

Kiedy jest najlepsza pora na zmianę omawianego jednośladu? 3-letnie dziecko, z racji szybkiego tempa wzrostu i potrzeby nabywania nowych umiejętności może już nie czuć się zbyt komfortowo, odpychając nogami od betonu. To doskonały czas na odstawienie klasycznej biegówki. Przesiadka na rowerek z pedałami może być stresującym wydarzeniem. Czym się kierować, wybierając kolejny rower dla trzylatka i w jaki sposób wspomagać podopiecznego w nowych wyzwaniach rozwojowych?

Pierwszy rowerek dla 3-latka – na co zwrócić uwagę przy wyborze jednośladu?

Jednoślad dla najmłodszych dzieci nie jest aż tak skomplikowanym wyborem, jak ten, przed którym przychodzi stanąć rodzicom 5- i 6-letnich pociech. Wówczas do przemyślenia są także inne konstrukcje pojazdów jak np. popularne rowery BMX. Wiek 3 lat to czas nabywania nowych kompetencji. Podczas jazdy na pierwszym rowerze z pedałami, dziecko uczy się tego, jak korzystać z hamulca, samodzielnie utrzymywać równowagę oraz pedałować nóżkami, by wprawić bicykl w ruch. Należy pamiętać, że każdy brzdąc rozwija się w swoim indywidualnym tempie i nie należy sztucznie przyspieszać konieczności zmiany jednośladu. Jeżeli trzylatek obawia się przejścia na większy i bardziej skomplikowany pojazd, daj mu czas i nie wywieraj niepotrzebnej presji. W innym razie może się łatwo zniechęcić do uprawiania sportu i kojarzyć jazdę na rowerze ze stresem i nieprzyjemnymi emocjami.

dziecko w kasku jadące na rowerze z dodatkowymi kółkami

Jak wybrać rower dla 3-latka? Warto wcześniej pomyśleć o zakupie, by nie popełnić prostych błędów. Przed nabyciem jednośladu należy przeanalizować kilka szalenie ważnych kwestii. Należą do nich przede wszystkim: jakość wykonania bicykla, materiały, z jakich skonstruowana jest rama i forma hamulca. Poza wymienionymi elementami nie bez znaczenia są dodatkowe akcesoria, takie jak bagażnik bądź możliwość jego doposażenia. Przydatnym komponentem jest ponadto miejsce na bidon.

Rower dla dziecka powinien ponadto zakładać możliwość regulacji wielu części
. To funkcja, która pozwala na dynamiczne dopasowanie jednośladu do szybkiego tempa wzrostu malucha. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby nowo nabyty sprzęt pozostał z Wami na dłużej, koniecznie uwzględnij ten aspekt na swojej liście pożądanych funkcji jednośladu. Poza tym polecamy upewnić się, czy rowerek zaopatrzony jest w elementy zwiększające bezpieczeństwo. Należą do nich osłona łańcucha, odblaski oraz oświetlenie tylne i przednie. Atrakcyjność sprzętu podniesie także obecność dzwonka, dzięki któremu maluch będzie mógł samodzielnie alarmować przechodniów o tym, że nadjeżdża. Coraz więcej chłopców i dziewczynek docenia ponadto koszyk zamontowany na ramie. W czasie rowerowych wycieczek napotkać można na wiele ciekawych pamiątek, a ich bezpieczne przewiezienie do domu umożliwi nic innego, jak solidnie zainstalowany kosz.

dzieci w laskach jadące na rowerach z dodatkowymi kółkami

Wybierz design który będzie atrakcyjny dla dziecka

Przez wzgląd na współczesne trendy, mnogość wzorów i rosnące wymagania dzieci, istotny jest także wygląd pojazdu. Dla dziewczynek w wieku 3-4 lat prezencja posiadanego pojazdu jest naprawdę ważna. Często może ona nawet zachęcać do regularnego korzystania z jednośladu. Mowa nie tylko o kolorze ramy i siodełka, ale i dodatkach, które wyróżniają bicykl na tle innych modeli. Zjawisko to w głównej mierze dotyczy dziewczynek, jednak warto podkreślić, że chłopcy coraz częściej zwracają uwagę na design rowerów. Tendencja ta zwiększa się wraz z wiekiem.

Rozmiar kół ma ogromne znaczenie

Najczęściej wybieranym rozmiarem kół dla trzyletniego dziecka, są te posiadające 13 cali. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to uniwersalny wymiar. Wybranie odpowiedniego roweru w pierwszej kolejności powinno wiązać się z dopasowaniem jednośladu do wzrostu brzdąca. Mniejsze dzieci nie będą czuły się bezpiecznie, jeżdżąc na kołach 13-calowych. W tym przypadku właściwą decyzją może okazać się kupno 12-calowych kół. Istnieje wiele sytuacji, w których rower z kołami 14-calowymi jest najlepszym dopasowaniem do postawy, tempa wzrostu oraz długości nóżek malucha. Wniosek jest jeden — rozmiar kół w rowerku dla dzieci musi być dobrze przemyślaną i indywidualną decyzją.

Idealny rowerek dla trzylatka powinien być wyposażony w błotniki. Nie od dziś wiadomo, że rosnące dzieci ciągle się brudzą, a podczas zabawy nie stronią od omijania miejsc, w których znajduje się błoto czy kałuże. Błotniki rowerowe minimalizują ryzyko zabrudzenia ubrań pyłem i błotem, a także pozwalają zachować pojazd w dobrym stanie na dłużej.

Pierwszy rower z pedałami dla 3-latka – pewny i stabilny

Rower dla 3-latka powinien być wybrany w taki sposób, by dziecko czuło się na nim pewnie i stabilnie. Zbyt duży lub odwrotnie, mały pojazd nie będzie nieść radości z jazdy. Wręcz przeciwnie, wywoła niechęć malucha do tej aktywności fizycznej. Zmiana modelu biegowego na rower z pedałami może być stresującym przeżyciem, jednak zawsze powinno odbywać się po wyraźnej chęci, manifestowanej przez dziecko. Lekki rower ułatwi naukę jazdy i będzie przystępniejszy do prowadzenia. Dobrym wyborem dla dzieci jest zaopatrzenie się w model z aluminiową ramą. Materiał ten jest znacznie lżejszy od stali, jednak nie wypada od niej gorzej pod względem wytrzymałości i jakości.

dziewczynka w kasku jadąca na rowerze z bocznymi kółkami

Rower dla dziecka z prowadnikiem czy bocznymi kołami?

Nauka jazdy na rowerze wcale nie musi być przerażająca. Dla podniesienia pewności malucha oraz okazania mu nieocenionego wsparcia warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w boczne koła. Kiedy dziecko poczuje się bardziej komfortowo, bez trudu będzie można je zdemontować. To jednak niejedyne rozwiązanie na asystowanie maluchowi w początkowych etapach użytkowania roweru. Równie częstym akcesorium, montowanym do pierwszego pojazdu jest specjalny prowadnik. Wielu rodziców zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem — boczne kółka, czy rączka z tak zwanym kijem? Decyzja jak zwykle należy do opiekuna.

Obydwa rozwiązania określić można jako pewnego rodzaju wspomagacze. Boczne koła to świetne rozwiązanie dla maluchów, zaraz po przesiadce z dwukołowego modelu biegowego. Stosowane chwilowo mogą wesprzeć dziecko w nowej aktywności. Nierzadko dzieci obawiają się tego wyzwania, a swój strach argumentują lękiem przed upadkiem. Rower czterokołowy może wspomóc stabilność, jednak jazda na nim nie może trwać zbyt długo. Przeciwnicy czterokołowców ostrzegają, że strach dzieci może nie minąć, a zdemontowanie dodatkowych kół wiąże się ze stresem i  powoduje trudności w samodzielnej jeździe.

Początkowo jazda z prowadnikiem nie jest zła. Warto jednak uchwyt zainstalowany w tyle pojazdu wykorzystywać jako element asekuracyjny, gdy dziecko traci równowagę i jest zagrożone upadkiem. W innym przypadku skutek stosowania tego rekwizytu może nie mieć pozytywnego wydźwięku. Sporo rodziców 3 latków uważa, że kijek jedynie opóźnia czas, w którym pociecha zaczyna cieszyć się z niezależnego użytkowania jednośladu.

Na plus dla bocznych kółek wymienić należy swobodę i samodzielność dziecka, które jeździ tam, gdzie chce. W przypadku korzystania z uchwytu do prowadzenia rodzic zobowiązany jest do kontrolowania tempa jazdy i trasy wybieranej przez pociechę. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Rozsądnym wyjściem jest kontrolowanie czasu ich użytkowania. Stosowane zbyt długo dodatkowe kółka mogą wpłynąć na asymetrię sylwetki, z kolei rączka na dłuższą metę może onieśmielać malucha i generować większą obawę przed autonomiczną jazdą. By mieć pewność, że akcesoria mające wspomagać naukę jazdy małego kolarza faktycznie są korzystne, warto kierować się zasadami zdrowego rozsądku. 

Jaki rower dla 3-latka kupić?

Rower wprost idealny do samodzielnej nauki jazdy powinien być przede wszystkim sprawny i odpowiednio wyposażony. Dla trzylatków liczy się również wygląd jednośladu, dlatego w wyborze pojazdu polecamy uwzględnić ulubione kolory lub wizerunek animowanych bohaterów ukochanej kreskówki. Nie każdy maluch, mając 3 lata, komfortowo czuje się na tradycyjnym rowerze. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się zakup większego modelu roweru biegowego. Jazda na nim daje mnóstwo pozytywnych efektów, czasami nawet lepszych w skutkach od nauki przemieszczania się na jednośladzie z zamontowanym prowadnikiem. Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej, dlatego zauważy moment, w którym brzdąc będzie gotowy na zmianę roweru. Dziecko powinno uczestniczyć w zakupach, by móc wskazać, który pojazd podoba się mu najbardziej. Jego obecność jest także przydatna do wypróbowania jednośladu i dopasowania jego wymiarów.

dziewczynka jadąca na rowerze w kasku

Rozbudowana oferta rowerów z pedałami dla najmłodszych dzieci nie ułatwia dokonania szybkiego wyboru. Czasami lepiej poświęcić na zakup nieco więcej czasu i mieć pewność, że pierwszy sprzęt sportowy dla małego kolarza będzie idealnie dopasowany. Poza kierowaniem się elementami, wyszczególnionymi powyżej, warto pod uwagę wziąć również firmę oraz opinie osób, które miały już wcześniej okazję przetestowania interesującego nas sprzętu. Problemy decyzyjne powinny rozwikłać parametry porównywanych modeli. Gwarantują one bezpieczną jazdę i komfort podczas użytkowania jednośladu.

Jazda na rowerze to przydatna umiejętność dziecka, która pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Właściwie dobrany jednoślad zagwarantuje, że pociecha będzie się czuć na nim pewnie i bezpiecznie, a co z tym związane, chętniej oddaje się owej aktywności fizycznej.  Na każdym etapie nauki jazdy warto wspierać podopiecznego i chwalić go za każdy, nawet delikatny postęp. Asystowanie i doping rodzica to elementy kluczowe do uwidocznienia progresu.

Przeczytaj także

krajobraz górski

Decathlon 2nd life – kup produkt w ramach usługi drugie życie

Poznaj usługę 2nd life w sklepach Decathlon. Kupuj sprzęt sportowy i inne produkty, którym dano drugie życie i dbaj o planetę z Decathlon

mężczyźni w kaskach stojący na rowerach  w terenie

Najlepsze marki rowerów - mini ranking producentów rowerowych

W naszej ofercie posiadamy najlepsze marki rowerów. Przedstawiamy ranking producentów rowerów: miejskich, trekkingowych oraz innych.

mężczyzna w kasku jadący na rowerze miejskim

Jak wygląda prawidłowa pozycja na rowerze MTB i miejskim?

Rodzaje rowerów a prawidłowa postawa podczas jazdy. Dowiedz się jak ważna jest pozycja na rowerze i jakie są skutki nieprawidłowej jazdy.

kobieta i mężczyźni jadący na rowerach w kaskach

Rodzaje rowerów - jakie są modele? Jaki najlepszy rower kupić?

Jakie są najważniejsze rodzaje rowerów? Jaki rower kupić? Wiele zależy od tego, po jakich terenach chcesz jeździć - górskich czy szosowych.