Bieganie jesienią – jakie buty wybrać?

Bieganie jesienią jest nieco trudniejsze ze względu na warunki atmosferyczne. Sprawdź, jakie buty do biegania będą odpowiednie na tę porę roku.

krajobraz jesienny

Jesienna aura niekoniecznie zachęca do wychodzenia z domu. Aktywność fizyczna może być natomiast przyjemnym sposobem na poprawienie humoru, o ile zaopatrzymy się w odpowiedni strój chroniący nas przed zimnem, a niekiedy też deszczem. Ale jakie buty sportowe do biegania sprawdzają się szczególnie jesienią? Czy będzie to inny model niż ten, który zalecany jest do noszenia podczas letnich treningów?

Spis treści

Jakie buty sportowe sprawdzą się jesienią?

Buty sportowe do biegania to jeden z ważniejszych elementów naszego stroju. Podczas wyboru idealnego obuwia należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważne jest, czy biegamy raczej rekreacyjnie, czy też może jest to profesjonalny, długodystansowy trening odbywający się kilka razy w tygodniu. W zależności od przeznaczenia poszczególne modele będą różniły się konstrukcją, wagą, czy poziomem amortyzacji. Szczególnie przed pierwszym zakupem warto udać się do sklepu stacjonarnego, skorzystać z profesjonalnego doradztwa i przetestować obuwie na własnych stopach.

Ponadto buty sportowe do biegania muszą być po prostu wygodne i dobrze trzymać stopę. Rzadko kiedy początkujący biegacze mają w swojej szafie kilka par obuwia. Wymieniają je raczej wraz z ich zużyciem, czyli przebiegniętymi kilometrami. Czy pora roku jest tutaj determinantą zmiany? Niekoniecznie. Komfort zarówno w cieplejsze, jak i chłodniejsze pory roku, pomogą nam zapewnić odpowiednio dobrane skarpety do biegania.

Są jednak przesłanki ku temu, aby dostosować obuwie do aktualnej pory roku. Jakie? Zwracajmy uwagę przede wszystkim na nawierzchnię, po której biegamy. Ta nierzadko bywa nieco inna jesienią niż choćby latem. Głównym tego powodem są panujące warunki atmosferyczne, czyli podwyższona wilgotność, w tym częste opady deszczu, a niekiedy nawet śniegu. Szukaj butów, które zapewnią Ci możliwie jak najlepszą przyczepność. Nie możesz ślizgać się po liściach, błocie i oblodzonych fragmentach drogi. Jednocześnie wilgoć nie powinna przedostawać się do wnętrza obuwia, ponieważ może utrudnić to właściwe przeprowadzenie treningu oraz sprawi, że wybrane buty uznane zostaną za niekomfortowe i niedostosowane do warunków atmosferycznych. Ale czy to wszystko, w co warto zaopatrzyć się jesienią?

grupa osób biega w deszczową porę

Przydatne akcesoria do biegania

Chociaż jesienią temperatura spada i nie ma już mocnego słońca, to nie oznacza to, że możemy zrezygnować z zabierania ze sobą wody pitnej. Właściwe nawodnienie organizmu to absolutna podstawa. Musimy zadbać o nie zarówno przed treningiem, jak i w jego trakcie. Na pewno nie ma nic komfortowego w biegu, gdy w ręce trzymamy ogromną, plastikową butlę.

Lepiej zaopatrzyć się w bidon, którego pojemność będzie dostosowana do naszych potrzeb. Często ma on taki kształt, aby idealnie dopasował się do kształtu dłoni. Ponadto otwieranie takiej butelki jest znacznie prostsze – nie musimy zdejmować zakrętki, gdyż wystarczy jedynie podnieść dzióbek. Dobrej jakości bidon będzie wykonany z lekkiego, bezpiecznego dla zdrowia plastiku lub odpornego szkła. Jeżeli będzie to dla nas wygodne, możemy umieścić go w specjalnym pasie noszonym na biodrach. Takie akcesoria do biegania sprawiają, że możemy mieć najważniejsze rzeczy pod ręką i to bez obawy, że wpłynie to na płynność ruchów czy komfort samego treningu.

Niektóre osoby decydują się na słuchanie muzyki lub podcastów właśnie podczas biegania. O ile bez problemu znajdziemy douszne, niewypadające słuchawki łączące się przez bluetooth, to jednak kłopotliwe bywa umieszczenie telefonu w taki sposób, aby łatwo go obsługiwać. Tutaj także sprawdza się wspomniany już pas na biodro. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest opaska do biegania, którą umieszczamy na ramieniu. Daje możliwość sprawdzenia wyświetlacza, ale jednocześnie chroni smartfon przed czynnikami zewnętrznymi.

Jesienny trening z pewnością będzie też bardziej komfortowy, jeśli nasz strój do biegania uzupełnimy o takie elementy jak opaska lub czapka, a także rękawiczki dla biegaczy. Ważne – szczególnie, jeśli lubisz biegać wieczorem, pamiętaj o elementach odblaskowych!