kula do gry w bule leżąca na wyciągniętej dłoni

Jakie kule do gry w bule wybrać?

Petanque to gra wywodząca się z południowej Francji, lecz zdobywa popularność także w innych krajach. Jakie kule do gry w bule wybrać? Podpowiadamy.

Gra w bule (z francuskiego pétanque) to sport, który cieszy się ogromną popularnością w kraju nad Loarą. Coraz częściej możemy się także z nią spotkać w innych krajach, również w Polsce. Dyscyplina ta, choć wymaga umiejętności, to jednak jej zasady są dosyć proste. Zadaniem gracza jest rzucić jak najbliżej buli-celu zwanej świnką. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kul przeznaczonych dla amatorów oraz profesjonalistów. Czym kierować się przy ich wyborze, aby sprostać swoim własnym potrzebom? Podpowiadamy.

mężczyźni grający kulami do gry w bule

Pétanque- gra rodem z południowej Francji

Pétanque to gra wywodząca się z południa Francji, a konkretnie z Prowansji. Choć to właśnie ta francuska nazwa cieszy się największą popularnością, to grę możemy spotkać także pod innym nazewnictwem: boule, petanka czy po prostu gra w bule. Główna idea tego sportu jest prosta: zadaniem gracza się trafienie kulą jak najbliżej celu, jakim jest świnka, czyli kula-cel. Choć brzmi to prozaicznie prosto, wcale tak nie jest. Gra wymaga zręczności, wyczucia, a także precyzji.

Historia gry

Gra posiada długą tradycję. Oddawano się jej już w czasach antycznych, wykorzystując zwykłe kamienie z czasem zamienione na drewniane kule. Była to rozrywka, która cieszyła się dużą popularnością w starożytnej Grecji, a następnie w Rzymie, jednak sport w takim kształcie, jaki znamy dzisiaj, ukształtował się dopiero na początku XX wieku. Wywodzi się on z nieco podobnej gry towarzyskiej, zwanej grą prowansalską, od której oddzielił się w 1907 roku. W okolicach 1930 zaczęto używać metalowych kul, a w 1959 roku zorganizowana pierwsze międzynarodowe zawody. Polska Federacja Petanque powstała w 2002 roku.

Ojczyzną petanki jest Francja. Aby zrozumieć, jak ważny dla Francuzów jest to sport, warto dodać, że w kraju tym zarejestrowanych jest ponad 600 tys. licencjonowanych graczy. Gra coraz bardziej zdobywa jednak także popularność w innych europejskich krajach takich jak np. Belgia, Hiszpania czy Niemcy. Gra się w nią także w Maroko, Wietnamie czy Kanadzie. Coraz częściej możemy spotkać się z nią także w Polsce, gdzie uprawiana jest bardzo często w parkach lub na niebetonowanych skwerach. 

Gra w boule - na czym polega?

Gdzie odbywa się gra w kule i jakie wymogi muszą spełniać kule do petanque?

Na czym polega gra w bule? Gra odbywa się na pozbawionym trawy placu o wymiarach 15 × 4 metry, który nosi nazwę bulodromu (amatorskie boiska mają podobne wymiary). Najczęściej jest on wyłożony utwardzonym żwirem. Do gry wykorzystuje się kule (zwane bulami). Mogą one posiadać różną średnicę. Na ogół średnica wynosi od 70,5 do 80 mm, a ich ciężar wynosi od 650 do 800 g. Gra jest niezwykle prosta, ale jednocześnie wymaga specjalistycznych umiejętności. Polega na rzucaniu przez gracza buli z wyznaczonego okręgu, o średnicy około 50 cm, w kierunku kuli o średnicy około 30 mm. Nazywana jest ona świnką lub prosiaczkiem, z francuskiego - cochonnet. Im bliżej świnki upadnie kula, tym więcej punktów można zdobyć. Dozwolone jest także wybijanie kul przeciwnika.

mężczyzna rozkładający koło do gry w bule na ziemi

Podstawowe zasady gry

Rozgrywki sportowe w petankę mogą odbywać się na trzy sposoby. W przypadku gry singlowej naprzeciwko siebie staje dwóch graczy. Posiadają oni po 3 kule. W przypadku gry „dwa na dwa” zestaw kul również liczy po trzy. W przypadku gier trzyosobowych każdy z zawodników posiada po dwie kule. 

Sama gra składa się z kilku rozgrywek. Przez rozgrywkę rozumiemy okres od wyrzucenia świnki do wykorzystania przez graczy wszystkich kul. Zawodnicy starają się rzucać swoje kule jak najbliżej świnki lub wybić punktującą kulę gracza drużyny przeciwnej. Co ważne - rzut należy zawsze do zawodnika (lub drużyny), której kula aktualnie nie znajduje się najbliżej prosiaczka. Kiedy gracze wykonają już wszystkie rzuty, rywalizacja kończy się i następuje liczenie punktów (zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki). Otrzymuje on punkt za każdą bulę, która znalazła się bliżej celu niż kula przeciwnika. 

Najniższym możliwym do uzyskania wynikiem jest 1 punkt (lub 0  w sytuacji, kiedy padł remis). W przypadku gry singlowej najwyższy wynik to 3 punkty, a w przypadku rozgrywania partii drużynowej maksymalnie 6 punktów. Drużyna lub zawodnik, który wygrał rozgrywkę, rysują nowe koło w miejscu, gdzie była świnka i rozpoczynają nową rozgrywkę. Partię wygrywa ten, który jako pierwszy zdobędzie 13 punktów.

kule do gry w bule

Wybieramy sprzęt do petanque. Na jakie kule do gry w bule postawić?

Jakie kule do gry w bule wybrać? Kule do petanki można nabyć w każdym sklepie sportowym, a czasem również w supermarketach. Gorąco zachęcamy do sprawdzenia oferty sieci sklepów Decathlon. Posiadamy szeroki wybór różnych rodzajów kul do gry. Czym jednak kierować się podczas zakupów? Oto kilka wskazówek.

Kule dla amatorów

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą grą, to nie potrzebujesz profesjonalnych kul. Możesz spokojnie zaopatrzyć się w stalowe modele pokryte cienką warstwą chromu, a także bule drewniane lub plastikowe. Warto jednak pamiętać, że są to podstawowe modele, które mają za zadanie samo zapoznanie się z tą dyscypliną. Ich ogromną zaletą jest niska cena i dostępność. Jeżeli planujesz wdrożyć swoje dziecko w grę  to dobrym wyborem będzie zestaw 8 plastikowych bul marki Geologic, które dostępne są w naszym sklepie. Sprawdzą się one doskonale podczas gry na piasku lub trawie, a ich niska waga sprawi, że nie będą zbyt ciężkie dla maluchów.

Kule dla profesjonalistów

Nie dla każdego jednak gra ta jest obcą dyscypliną. Jeżeli jesteś doświadczonym graczem, który bierze udział w zawodach, to zdecydowanie warto rozważyć zakup profesjonalnych kul. Jakie powinny spełniać warunki? Przede wszystkim muszą być one metalowe, a ich średnica powinna wynosić od 7,05 cm do 8 cm. Ich waga musi mieścić się w widełkach od 0,650 kg do 0,8 kg. Są to podstawowe wymogi, które według regulaminu Polskiej Federacji Petanque musi spełniać kula.

W przypadku gry w triplecie duże znaczenie w doborze kul ma pozycja, na której będziemy występować. Kule do puenty powinny być cięższe (od 710 do 740 gramów), ale jednocześnie mniejsze (od 71 do 74 mm), a także o dużej twardości (130 mm/kg do 140 mm/kg). Kula o takich właściwościach lepiej pokonuje nierówności terenu, a także łatwiej ją kontrolować w dłoni. Wymagania te spełniają dostępny w naszym asortymencie zestaw trzech kul marki Obut.

Inne parametry powinny posiadać kule do strzelania. Dobrze, aby były to modele lżejsze (od 680 do 710 g) oraz nieco większe (od 74 do 78 mm). Oprócz tego powinny być to modele bardziej miękkie (od 110 mm/kg do 115 mm/kg) oraz pozbawione nacięć. Pozwolą one na mniejsze zmęczenie ręki oraz ograniczenie efektu odbicia. Polecamy zestaw trzech kul Upilson+ marki Koodza.

Zawodnik grający na pozycji środkowej powinien stosować kule uniwersalne. Ich wielkość powinna mieścić się w widełkach od 72 do 76 mm, a waga w przedziale od 680 do 720 g. Dobrze, aby twardość wynosiła od 120 do 135 mm/kg, a kule posiadały lekkie nacięcia. W ofercie sieci Decathlon znajdziesz zestaw 3 kul Delta marki Geologic, które znakomicie wpisują się w te wymagania.

Przeczytaj także

kule do gry w bule leżące na ziemi

Pétanque, petanka, gra w bule - historia, zasady gry, kule, boisko

Interesuje Cię historia gry w bule? Chcesz poznać zasady gry w petankę? Dowiedzieć się jakie kule są do niej potrzebne? I jakie boisko? Zapraszamy!

Kule do gry w bule leżące na ziemi

Zasady gry w bule – instrukcja gry w pétanque

Gra w bule to rozgrywka, która polega na rzucaniu kul jak najbliżej celu. Poznaj zasady gry petanki i historię gry w bule.