osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć z brzuszkiem?

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.

Ciąża to niezwykle szczególny stan dla każdej kobiety. Świadomość, że wkrótce zostanie mamą, oznacza zazwyczaj większą troskę o własne zdrowie. Wszak w momencie zjaścia w ciążę, kobieta odpowiedzialna jest już nie tylko za siebie, ale także za nowe życie, które dojrzewa w jej organizmie. Z tego powodu osoby ciężarne często zmuszone są zrezygnować ze swoich dawnych nawyków i przyzwyczajeń. Często mają one związek z żywieniem, stylem życia oraz częstotliwością i rodzajem uprawiania aktywności fizycznej. Jeśli Twoją pasją jest jazda konna i zastanawiasz się czy kobieta w ciąży może ją uprawiać, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego między innymi tego, czy dbanie o dobrą formę fizyczną w czasie ciąży jest bezpieczne dla dziecka oraz jakie są zalecenia i przeciwwskazania do jazdy konnej w ciąży.

Aktywność fizyczna z brzuszkiem – czy można jeździć konno w ciąży

Zdecydowana większość ekspertów zgodnie twierdzi, że kontrolowana aktywność fizyczna w stanie błogosławionym jest bardzo korzystna dla przyszłej mamy. Łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, które mogą towarzyszyć ciąży, wspiera proces dotleniania organizmu, ułatwia oddychanie i pomaga przygotować ciało do porodu. Lekarze ginekolodzy potwierdzają w większości, że zdecydowanie bezpieczniej jest uprawiać w ciąży sport, jeśli uprawiało się go jeszcze przed nią. Jeśli kobieta była aktywna zanim stała się ciężarna i nie występują żadne przeciwskazania do uprawiania danej aktywności ruchowej w stanie obecnym, spokojnie może kontynuować taki styl życia bez narażania zdrowia swojego i dziecka.

ciężarna kobieta w stroju sportowym

Jak wiadomo, dla osoby wysportowanej, której ciąża przebiega prawidłowo, sport to nie tylko ruch i relaks, ale również ćwiczenie ciała i duszy w jednym. Pomaga on bowiem zmniejszyć bóle związane z byciem w ciąży, usprawnić krążenie i zapobiec powstawaniu żylaków. Wspaniale wpływa na kondycję psychiczną, pomaga rozluźnić się i wyładować negatywne emocje. Ponadto aktywność w ciąży bardzo często pomaga szybciej dojść do siebie po porodzie, ułatwia funkcjonowanie w połogu. Sam poród zaś bywa wśród aktywnych mam mniej bolesny. Jednoznacznie można więc stwierdzić, że o ile nie ma żadnych przeciwskazań lekarskich, warto uprawiać sport z brzuszkiem. Dlaczego więc jazda konna w ciąży wzbudza tyle kontrowersji?

Zalecenia i przeciwwskazania – czy można uprawiać jeździectwo w ciąży

Uprawianie sportu w ciąży wywiera bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie kobiety, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Istnieje jednak wiele przeciwskazań do aktywności w stanie błogosławionym. Jest to między innymi cukrzyca, nadwaga i niedowaga, różnego rodzaju choroby serca oraz tarczycy i nadciśnienie tętnicze. Ponadto nie zaleca się zbyt intensywnej formy ruchu kobietom po wcześniejszych poronieniach i przedwczesnych porodach. Ze sportu powinno się zrezygnować także w przypadku okresowego plamienia, przodującego łożyska i skracającej się zbyt szybko szyjki macicy. Taki stan może z dużym prawdopodobieństwem zaszkodzić zdrowiu matki i/lub dziecka. Według porad lekarskich, należy także zwrócić uwagę na charakter danej aktywności.

kobieta z końmi

Jeżeli nie występują żadne przeciwskazania medyczne, kobiety ciężarne mogą trenować marsze, marszobiegi i biegi, pływanie, fitness pod okiem wyspecjalizowanego w tym temacie instruktora, wodny aerobik, jogę, taniec i inne, rekreacyjne formy aktywności ruchowej. Powinny natomiast zrezygnować z wszelkich sportów, które obarczone są ryzykiem upadku. Nie zaleca się więc jazdy na rowerze, łyżwach, rolkach, deskorolce, nartach i snowboardzie, nurkowania i gier zespołowych. Jak nie trudno się domyślić, lekarze ginekolodzy zdecydowanie również odradzają kobietom w ciąży jazdę konną. Dlaczego? Ponieważ wiąże się ona z wysokim ryzykiem upadku. O ile ciąża nie powinna ucierpieć podczas samej jazdy konnej, o tyle upadek może wiązać się nawet z jej utratą.

Urazy a jazda konna w ciąży – zasady bezpieczeństwa w sporcie

Mało jest lekarzy, którzy na pytanie: czy można jeździć konno w ciąży, odpowie twierdząco. Warto dodatkowo wspomnieć, że nie chodzi tu o to, że kołysanie, galop, skoki czy kłus mogą negatywnie oddziaływać na organizm kobiety lub dziecka. Chodzi o wysokie ryzyko upadku z siodła na ziemię. Mimo, że bywają bardzo zdyscyplinowane i ułożone, konie są tylko zwierzętami. Bywają kapryśne i płochliwe, wiąże się to z ich naturą. Nawet bardzo doświadczonym jeźdźcom zdarza się czasami spaść z konia, tak jak bardzo doświadczonym miłośnikom narciarstwa zdarza się czasami przewrócić na muldzie. Nie warto ryzykować utratą ciąży, aby móc przez chwilę poczuć szczęście, towarzyszące uprawianiu ulubionego sportu. Należy też dodać, że w ciąży kobiety często narzekają na zachwianie poczucia równowagi. Podczas jazdy konnej jest to niezwykle istotna kwestia. Podobnie jak to, że wraz ze wzrostem brzuszka, zmienia się środek ciężkości.

Jeśli brakuje Ci ruchu, idź na długi spacer, poćwicz na dużej dmuchanej piłce, odwiedź klub fitness, który prowadzi zajęcia dla kobiet w ciąży lub skorzystaj z oferty miejskiej pływalni. A jeżeli bardzo kochasz konie i nie wyobrażasz sobie życia bez nich, odwiedzaj je w stajni, spaceruj z nimi i ciesz się samą ich obecnością. Na te parę miesięcy zapomnij o wsiadaniu na ich grzbiety. Konie potrafią ponieść ciężarną amazonkę i zrzucić jeźdźca z siodła. Może to zniszczyć zdrowie mamy i dziecka albo doprowadzić do utraty ciąży. W tym szczególnym stanie, należy wykonywać tylko ćwiczenia dostosowane do możliwości fizycznych, wynikających z niego. Mimo, że część pasjonatek jeździectwa, sprawnie radzi sobie na koniu w ciąży, lekarze i specjaliści zdecydowanie odradzają tę aktywność wszystkim ciężarnym. Jeśli jesteś fanem jeździectwa i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do jazdy konnej, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Zobacz więcej

kobieta z dziewczynką siedzą na koniach bez siodła

Jazda konna na oklep - dlaczego warto jeździć bez siodła?

Na czym polega jazda na oklep? Jak jeździć bez siodła? Jakie są jej korzyści dla jeźdźca? Czy jazda konna na oklep jest zdrowa dla konia? Poradnik

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k