mężczyzna w rękawicach bokserskich

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak są ustalane? Jak ustala się wagę bokserów przed walką na ringu? Dowiedz się tego z bloga.

Każdy pięściarz powinien wiedzieć jakie kategorie wagowe funkcjonują w boksie, niezależnie czy mamy do czynienia z boksem amatorskim, czy boksem zawodowym. Opisujemy również zasady dotyczące ważenia bokserów oraz metody zbijania wagi przed walką. Powinna je znać każda osoba, która interesuje się tym sportem!

Jakie kategorie wagowe funkcjonują w boksie amatorskim?

Wbrew nazwie boks amatorski nie jest przeznaczony wyłącznie dla hobbystów. Stanowi jedną z dyscyplin na igrzyskach olimpijskich, stąd nazywa się go również boksem olimpijskim. Wśród licznych różnic pomiędzy boksem amatorskim i zawodowym wymienić należy przede wszystkim tę związaną z kategoriami wagowymi. Jest ich mniej, a liczba kilogramów zawsze jest okrągła.

Boks amatorski ma następujące kategorie wagowe z górną granicą:

kategoria papierowa – 48 kg

kategoria musza – 51 kg

kategoria kogucia – 54 kg

kategoria piórkowa – 57 kg

kategoria lekka – 60 kg

kategoria lekkopółśrednia – 64 kg

kategoria półśrednia – 69 kg

kategoria średnia – 75 kg

kategoria półciężka – 81 kg

kategoria ciężka – 91 kg

kategoria superciężka – każda waga powyżej 91 kg

Jednym z wymaganych akcesoriów poważniejszych bokserów jest zatem elektroniczna waga. Dotyczy to nie tylko przyszłych olimpijczyków, ale również bokserów zawodowych.

Jakie kategorie wagowe ma boks zawodowy?

Boks zawodowy ma identyczne kategorie niezależnie od federacji, w której zrzeszony jest pięściarz. Stąd możliwość bycia mistrzem wagi ciężkiej w jednym czasie z innymi mistrzami z IBF, WBA, WBC lub WBO. Z drugiej strony jeden gracz zostać może kilkukrotnym mistrzem tej samej wagi w różnych federacjach, co udawało się m.in. Mike’owi Tysonowi. Limity poszczególnych kategorii ustalane były w funtach, zatem granice wyrażone w kilogramach są podawane do trzeciego miejsca po przecinku.

Kategorie wagowe i ich górna granica w boksie zawodowym są następujące

kategoria słomkowa – 47,627 kg

kategoria lekko musza – 48,998 kg

kategoria musza – 50,820 kg

kategoria supermusza – 52,163 kg

kategoria kogucia – 53,524 kg

kategoria superkogucia – 55,338 kg

kategoria piórkowa – 57,153 kg

kategoria superpiórkowa – 58,967 kg

kategoria lekka – 61,235 kg

kategoria lekkopółśrednia – 63,503 kg

kategoria półśrednia – 66,678 kg

kategoria superpółśrednia – 69,853 kg

kategoria średnia – 72,575 kg

kategoria superśrednia – 76,204 kg

kategoria półciężka – 79,379 kg

kategoria lekkociężka – 90,719 kg

kategoria ciężka – każda waga powyżej 90,710 kg

Oczywiście nie wszystkie uznawane są za równie prestiżowe. Osiem najbardziej szanowanych kategorii to: ciężka, półciężka, średnia, półśrednia, lekka, piórkowa, kogucia i musza. W aż czterech z nich mistrzem świata zostawał Manny Pacquiao, co stanowi światowy rekord.

mężczyźni walczący w ringu

Jak ustalana jest waga bokserów przed walką?

Metody ustalania wagi bokserów przed walką różnią się w zależności od federacji. Samo ważenie to w wielu przypadkach niezłe show, podczas którego zawodnicy stosują gierki psychologiczne w celu osiągnięcia przewagi nad przeciwnikiem. Zazwyczaj ma ono miejsce na dzień przed zawodami. Bokserzy ważą się bez obuwia oraz rękawic, a ich waga nie może przekraczać górnej granicy ani o gram. Oprócz oficjalnej ceremonii ważenie następuje także kilka tygodni wcześniej.

Ze względu na agresywne metody zbijania wagi, zagrażające zdrowiu pięściarzy, na przestrzeni ostatnich lat kolejne federacje decydują się na wprowadzanie ograniczeń związanych z jej gubieniem. Ma to na celu uniknięcie fars w rodzaju tej, jaka miała miejsce w walce Jamie’ego McDonnella z Naoyą Inoue w kategorii koguciej w 2016 roku. Brytyjczyk w dniu oficjalnej ceremonii ważenia miał przepisowe 52,5 kg, ale już dzień później przed samą walką waga pokazała 65,3 kg!

Jak wyglądają w praktyce ograniczenia narzucone przez IBF oraz WBC? Pięściarze nie mogą przekraczać właściwej dla danej kategorii wagowej masy ciała o:

10% – 30 dni przed walką

5% – 14 dni przed walką

3% – 7 dni przed walką

Niestety, wielu graczy godzi się z olbrzymimi karami finansowymi za nieprawidłową masę ciała tylko po to, aby mieć przewagę w ringu. W sportach siłowych kilka kilogramów może zrobić naprawdę dużą różnicę, jednak agresywne zbijanie wagi znacząco osłabia organizm. Przekonał się o tym wspomniany już McDonnell, który nie wytrzymał nawet jednej rundy w czasie walki z Inoue. Nie chodziło w końcu o brak kilku składników odżywczych, łatwych do uzupełnienia odżywkami i suplementami, lecz poważne rozregulowanie organizmu.

Na czym polega zbijanie wagi przed zawodami?

Aby zrozumieć czemu proces zbijania wagi przed zawodami może zakończyć się w niektórych przypadkach naprawdę fatalnie, wystarczy poznać podstawowe metody, z których korzystają bokserzy. Nawet kiedy robią to pod opieką lekarzy, ekstremalnie narażają się na niebezpieczeństwo. Znane są przypadki śmierci sportowców w MMA (Leandro „Feijao” Souza czy Yang Jian Bing), gdzie proces cięcia wagi pod określoną kategorię uważany jest przez wielu ekspertów za większy problem niż doping!

W jaki sposób pięściarze zbijają wagę?

Ekstremalnie zmniejszają przyjmowanie wody, schodząc od 7,5 l wody pięć dni wcześniej do mniej niż 1 l dzień przed ważeniem.

Stosowanie diety 1200-1500 kalorii przy wielogodzinnych treningach.

Ekstremalne przegrzewanie organizmu w celu wypocenia, w czym pomagać ma sauna, odzież nieprzepuszczająca powietrza lub owijanie ciała foliowymi workami na śmieci.

Nadużywanie syntetycznych diuretyków, czyli leków moczopędnych.

Całkowita eliminacja z diety węglowodanów.

To tylko niektóre przykłady ekstremalnych zachowań, do których są w stanie posunąć się pięściarze chcący dopasować się do określonej kategorii wagowej, a następnie zyskać przewagę poprzez szybkie nabranie kilku czy nawet kilkunastu kilogramów masy. Tymczasem zrównoważona redukcja powinna być rozpisana na kilkanaście tygodni, kompatybilna z bezpiecznymi ćwiczeniami bokserskimi i oparta na współpracy ze specjalistami. Jeśli jesteś fanem boksu i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się sprzęt boskerski, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Zobacz więcej

mężczyzna w rękawicach bokserskich

Jak trzymać gardę w boksie ? klasyczna & podwójna

Szukasz informacji na temat boksu? Nie wiesz jak trzymać gardę i unikać ciosów? Jeśli jesteś ciekawy/a jak zdobyć te umiejętności, przeczytaj ten poradnik

mężczyzna uderzający w worek bokserski

Podstawowe ciosy bokserskie - technika i rodzaje ciosów w boksie

Chcesz wiedzieć jak wykonywać podstawowe ciosy bokserskie? Jaka jest technika uderzeń w boksie? Jak trzymać pięść w rękawicy? Przeczytaj poradnik!

mężczyzna uderzający w worek treningowy

Jak zamontować worek bokserski w domu? Wieszanie worka treningowego

Chcesz powiesić worek treningowy w domowym zaciszu lub zawiesić gruszkę? W poradniku przeczytasz o tym jak zamontować worek bokserski i uchwyt.