osoby wędrujące po górach w kurtkach puchowych trzymając kije trekkingowe w rękach

Kurtka z puchem naturalnym czy syntetycznym? Jaką kurtkę puchową wybrać?

Kurtki mogą być wypełnione puchem naturalnym lub syntetycznym. Ociepliny te różnią się izolacją przed zimnem. Sprawdź, które wypełnienie wybrać.

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, jaką kurtkę puchową wybrać na zimową wędrówkę po górach. I czy kurtka z naturalnym puchem jest na pewno lepsza od tej ze sztucznym wypełnieniem? Sprawdź, które wypełnienie kurtek zapewni Ci większy komfort w trakcie twojej wędrówki!

Puch naturalny czy syntetyczny? Rodzaje puchu

Gdy zima zaczyna porządnie dawać się we znaki, a temperatury coraz śmielej wędrują na termometrach sporo poniżej zera, musimy uzbroić się w odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Pierwszym i kluczowym elementem zimowego ubioru jest kurtka. Chroni nas przed mrozem, a także wiatrem i wilgocią.

Kurtki zimowe są zwykle nieco grubsze od tych wybieranych jesienią i wiosną. Posiadają tak zwaną ocieplinę pomiędzy warstwami materiału, która zapewnia nam utrzymanie komfortu cieplnego. Czym właściwie można wypełniać kurtki?

Obecnie na rynku mamy dwa główne rodzaje ocieplenia, które stanowią barierę przed niskimi temperaturami. Są to puch naturalny oraz syntetyczny. Czym się między sobą różnią?

mężczyzna ubrany w kurtkę puchową

Naturalny puch w kurtce

Puch naturalny stosowany jest przy produkcji ubrań od wielu lat. To rodzaj naturalnego wypełnienia, który składa się głównie z kaczego i gęsiego puchu. Ma formę niewielkich kuleczek z włókien, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Dzięki tej właściwości, wyroby z wypełnieniem pochodzącym z pierza gęsi i kaczek charakteryzują się wysokim poziomem izolacji.

Naturalna kurtka puchowa to idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo cenią sobie przyjemne ciepło. Czym charakteryzują się naturalne kurtki?

– Naturalny puch charakteryzuje się wysoką sprężystością, dlatego wypełnioną nim kurtkę można z łatwością skompresować do niewielkiego rozmiaru, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce w plecaku.

– Kurtka wypełniona puchem gęsim czy kaczym posiada niską wagę. Będzie z pewnością lżejsza w stosunku do kurtek syntetycznych, przy zachowaniu podobnych właściwości izolacyjnych.

– Minusem naturalnej kurtki puchowej jest to, że gdy doprowadzimy do przepocenia lub przemoczenia jej przez śnieg albo deszcz, zdecydowanie trudniej będzie nam ją wysuszyć. 

Kurtka puchowa z naturalnym wypełnieniem słabiej przepuszcza powietrze i nie sprawdza się najlepiej podczas dużego wysiłku.

Wskazówka: Przy wyborze kurtki puchowej warto wziąć pod uwagę współczynnik CUIN, który mówi o sprężystości puchu. Im wyższy, tym lepszy – czyli przy tym samym komforcie termicznym, kurtka zajmuje mniej miejsca po spakowaniu.

Syntetyczne wypełnienie kurtek puchowych

Kurtki puchowe syntetyczne posiadają włókna niepochodzące od zwierząt, tego typu wypełnienie można również spotkać pod nazwą primaloft. Co warto wiedzieć o kurtkach syntetycznych?

– Kurtki syntetyczne mają zdolność odprowadzania wilgoci. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą aktywnie spędzać czas na szlaku. Możemy w takiej kurtce śmiało kierować się na większe podejścia czy zwiększyć tempo. Dodatkowo nie musimy się również obawiać deszczu i śniegu.

– Mają nieco słabszą możliwość ochrony przed zimnem niż modele z puchem gęsim – w tym przypadku syntetykom trudno równać się z naturalnymi rozwiązaniami.

– Kurtka syntetyczna zwykle słabiej się kompresuje, a zatem będzie zajmować trochę więcej miejsca w plecaku.

kobieta ubrana w kurtkę puchową w górach jeżdzi na nartach z kijkami

Kurtka puchowa czy syntetyczna – dla kogo puch gęsi, a dla kogo syntetyk?

Podczas wyboru odpowiedniego modelu kurtki kierujemy się różnymi parametrami – trwałość, fason, sprężystość ociepliny i jej zdolności izolacyjne. Każdy z nas ma także co do tych właściwości różne wymagania. Jak zatem podjąć dobrą decyzję?

Kurtka z wypełnieniem puchowym pochodzenia zwierzęcego świetnie sprawdzi się u osób, które uwielbiają długie i wymagające wędrówki. Dzięki swojej lekkości nie będą zbytnio obciążać wędrowca, a zarazem skutecznie ochronią go przed chłodem. Będą one również idealne dla osób, które potrzebują solidnej dawki ciepła i nie znoszą przemarzać. Jeżeli zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca w plecaku, elementy z dobrego puchu kaczego staną się Twoim sprzymierzeńcem.

Kto jednak będzie zadowolony z syntetycznego puchu? Fani outdooru, którzy potrzebują skutecznej ochrony przed wilgocią. Jeśli lubisz wspinaczkę w górach i kontakt ze śniegiem, a trudne przeprawy nie są dla Ciebie wyzwaniem, syntetyk dotrzyma Ci kroku. Będzie on także idealny dla osób uczulonych na pierze – syntetyczne włókna nie będą wywoływały nieprzyjemnych objawów. Dodatkowym atutem jest również cena – kurtki z syntetyczną ociepliną będą korzystniejszym wyborem dla Twojego portfela.

Zastanów się, czego konkretnie oczekujesz od swojej kurtki i wybierz model z odpowiadającą Twoim wymaganiom ociepliną. Niech zima nie odstrasza Cię od aktywności fizycznej – dobrze dobrana kurtka powinna Ci w tym pomóc.

Przeczytaj także:

osoby w górach ubrane w kurtki zimowe

Jak dobrać rozmiar kurtki zimowej? Praktyczne porady

Jak powinna wyglądać dobrze dobrana kurtka i dlaczego warto zwracać uwagę na odpowiedni rozmiar okrycia wierzchniego?

Mężczyźni w kurtkach puchowych i sprzęcie trekkingowym w trakcie turystki górskiej

Kurtka puchowa na szlak: jaka kurtka puchowa na zimowy trekking?

Kurtki puchowe z kaczym puchem, czy puchem gęsim? Oba są bardzo lekkie i ciepłe, ale jaki model wybrać model na wyjazd w góry? Sprawdź!

Mężczyzna w wodoodpornej kurtce idący po szlaku

Wodoodporność kurtki – jak wybrać pierwszą kurtkę przeciwdeszczową?

Dobra kurtka przeciwdeszczowa – jak ją wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdź!

kobieta stojąca w kurtce puchowej i kasku w góraca

Jak rozbić puch w kurtce po praniu? Jak wyprać kurtkę puchową ?

Jak rozbić puch w kurtce po praniu? To wcale nie takie łatwe. Uratowanie kurtki puchowej po wyciągnięciu z pralki bywa wyzwaniem, przez zbity puch.