Rowerzysta skaczący na rowerze mtb z oponami zimowymi po śniegu

Opony do roweru na zimę. Jakie wybrać?

Wybór opony do roweru na zimę nie jest łatwy. Przedstawiamy wytyczne, które pomogą Ci dobrać odpowiednie opony rowerowe.

Wybór opon do roweru jest ekstremalnie ważnym elementem przygotowania do jazdy w chłodniejszych miesiącach. Odpowiednie opony nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale również komfort i radość z jazdy, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze opony na zimę do Twojego roweru.

Jakie opony do roweru na zimę? Rodzaj bieżnika 

Bieżnik opony rowerowej ma największe znaczenie dla przyczepności. Jest to istotne zwłaszcza na bardzo śliskich nawierzchniach. Dlatego warto sprawdzić ten aspekt przed sezonem zimowym. Dla oblodzonych oraz ośnieżonych warunków zaleca się opony z głębszym i szerszym rozstawem klocków bieżnika. Pomoże to w odprowadzaniu błota pośniegowego oraz wody. Opony z takim rodzajem bieżnika zapewnią lepszą przyczepność na lodzie i śniegu.

Rowerzyści podziwiający góry w zimie podczas przerwy w przejażdżce rowerami z oponami na zimę

Jak dobrać szerokość opony do jazdy po lodzie i śliskiej nawierzchni?

Odpowiednia szerokość opony jest kluczowa w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem po lodzie oraz innych śliskich powierzchniach. W takich warunkach szersze ogumienie jest zdecydowanie lepszym wyborem od tradycyjnych wymiarów. Oferuje ono większą powierzchnię kontaktu z podłożem, a to przekłada się na lepszą przyczepność oraz kontrolę nad pojazdem. 

Szersza opona dzięki większej powierzchni styku lepiej rozprowadza ciężar rowerzysty i w ten sposób minimalizuje ryzyko poślizgu. Dlatego w takich warunkach zaleca się wybór opon o szerokości co najmniej dwóch cali, czyli około pięćdziesięciu milimetrów.

Zimowe opony rowerowe z kolcami

Dla ekstremalnych warunków zimowych, takich jak lód i twardy śnieg, opony z kolcami mogą być najlepszym wyborem. Metalowe kolce umieszczone są głęboko w bieżniku i zapewniają niezrównaną przyczepność. Jednak mają też nie do końca pozytywne cechy. Charakteryzują się one większą wagą. Dlatego mogą nie być odpowiednie dla wszystkich rowerzystów.

Opony zimowe do roweru. Mieszanka materiałów

Standardowe opony rowerowe mogą stawać się twarde i mniej elastyczne, gdy temperatura spada, co negatywnie wpływa na ich przyczepność. Z tego powodu, producenci opon do jazdy zimą często stosują specjalną mieszankę gumy, która pozostaje bardziej giętka w chłodne dni. Taki atrybut gwarantuje lepszą przyczepność na śniegu oraz lodzie.

Ponadto opony na zimowe warunki mogą być wzmocnione włóknem kevlarowym. Czasami używa się w nich innych materiałów, które zwiększają odporność na przebicia. Jest to przydatna cecha podczas jazdy po śniegu, gdyż często nie wiadomo co znajduje się pod warstwą puchu. Dobrą alternatywą są także wkładki antyprzebiciowe.

Rowerzyści robiący trening kolarski w zimie na oponach z niższym ciśnieniem

Opony do roweru na zimę bez dętki

Opony bez dętki są coraz popularniejsze wśród rowerzystów zimowych ze względu na możliwość jazdy na niższym ciśnieniu bez ryzyka przebicia. Dodatkowo system bezdętkowy z uszczelniaczem może pomóc zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez ostre przedmioty na zimowych drogach. Warto wiedzieć, że istnieje technologia, która umożliwia łatwe przekształcenie tradycyjnych kół na bezdętkowe.

Jakie opony zimowe do rowerów MTB?

Jeśli chodzi o rowery górskie, warto wybrać takie opony, które charakteryzują się głębokim i agresywnym bieżnikiem. Zapewnia on doskonałą przyczepność w trudnych warunkach. Do zimowych warunków, w przypadku rowerów MTB często zaleca się również wybór opon o szerokości 2.2 cala lub większej. Dla rowerzystów górskich, którzy nie unikają zimowych wypraw, także istnieją modele opon z wbudowanymi kolcami metalowymi. Zapewniają one jeszcze lepszą trakcję na lodzie i zmarzniętej ziemi. Żaden rowerzysta MTB nie obejdzie się bez tego sprzętu.

Jakie opony na zimę wybrać do rowerów crossowych i terenowych?

Rowery crossowe są przystosowane do różnorodnych warunków terenowych. Rowerzyści przełajowi również korzystają ze specjalnego rodzaju ogumienia na zimę. Opony do graveli, podobnie jak w przypadku rowerów MTB mają głęboki bieżnik. Jest to podstawa w tego typu konstrukcjach. Ponadto są wykonane z mieszanki gumowej, która jest elastyczna w skrajnie niskich temperaturach. 

Istnieją jednak duże różnice w porównaniu do ogumienia innych typów jednośladów. Otóż opony do rowerów crossowych często są węższe. Zaprojektowano je z myślą o lepszym balansie pomiędzy przyczepnością a efektywnością w warunkach szosowych, na asfalcie oraz w zmarzniętym terenie. Dla rowerzystów poszukujących uniwersalności, opony zimowe do rowerów crossowych mogą oferować doskonałą kompromisową opcję. Umożliwiają efektywną jazdę zimą zarówno po śnieżnych trasach i nie tylko.

Kolarz jadący zimą po górach na rowerze z oponami na zimę

Jakie powinno być ciśnienie w oponach rowerowych na zimę?

Zbyt wysokie ciśnienie w chłodne dni może prowadzić do gorszej przyczepności, ponieważ mniejsza część opony ma kontakt z podłożem. Z kolei zbyt niskie ciśnienie zwiększa ryzyko uszkodzenia opony lub obręczy, a także może powodować większy opór toczenia. Czyni to pedałowanie bardziej wymagającym. Dlatego zimą wielu rowerzystów decyduje się na niższe ciśnienie niż zalecane w cieplejszych miesiącach. Większy obszar styku zwiększa przyczepność i kontrolę nad jazdą.

Optymalne ciśnienie w oponach rowerowych na zimę zależy od kilku aspektów. Jednak generalnie dla większości opon rowerowych zimą zaleca się wartości w dolnym zakresie podanym przez producenta. Na przykład, jeśli producent zaleca ciśnienie w zakresie od 4 do 6 barów, zimą warto rozważyć utrzymanie ciśnienia bliżej dolnej granicy tego zakresu, czyli 4.

Ważne jest, aby regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, zwłaszcza w okresie zimowym, gdyż temperatura powietrza i warunki na drogach mogą się szybko zmieniać. Warto sprawdzać jego poziom przynajmniej raz w tygodniu, by dostosować się do aktualnych warunków 

Na czym polega wybór odpowiednich opon rowerowych na zimę?

Wybór opon na zimę do roweru zależy od wielu czynników. Są nimi warunki pogodowe, rodzaj terenu, na którym jeździsz, typ roweru oraz Twoje osobiste preferencje. Pamiętaj, że należy wybrać ogumienie zapewniające odpowiednią przyczepność, trwałość i komfort jazdy. Nie zapomnij regularnie sprawdzać stanu opon i dostosowywać ciśnienie do warunków zimowych. Pozwoli to zmaksymalizować ich wydajność oraz zapewnić bezpieczną jazdę.

Przeczytaj także:

Rowerzyści jadący na rowerach szosowych

Jakie opony do szosy? Wybór opon do roweru szosowego

Zastanawiasz się, jakie opony do szosy wybrać? Oto poradnik jak wybrać ogumienie do roweru szosowego!

Rowerzysta jadący na rowerze MTB z oponami bezdętkowymi

Opony bezdętkowe – czym są i czy warto je wybrać?

Opony bezdętkowe stosowane w rowerach stają się coraz bardziej powszechne. Poznaj ich właściwości i dowiedz się, czy warto je wybrać do roweru.

Jakie opony do roweru górskiego MTB?

Jakie opony do roweru górskiego MTB?

Jaka opona będzie najlepsza na jazdę po górach? Opony MTB są zróżnicowane, ale muszą spełniać wspólną cechę. Jest nią przyczepność.

Pani w kasku na rowerze miejskim z oponami bezdętkowymi

Jak napompować oponę bezdętkową?

Systemy bezdętkowe zdobywają coraz większą popularność. Dowiedz się jak pompować opony bezdętkowe, aby móc wygodnie jeździć rowerem.

Mężczyzna demontujący zużytą oponę w rowerze

Gdzie wyrzucić opony rowerowe? Utylizacja zużytych opon

Szukasz prawidłowego sposobu, w jaki możesz wyrzucić zużyte opony od roweru? Tu znajdziesz rozwiązanie. Sprawdź, gdzie wyrzucić opony rowerowe!