Mężczyzna jadący na rowerze MTB z ramą stalową

Rama rowerowa stalowa czy aluminiowa? Podobieństwa i różnice

Wiele osób przed zakupem roweru szosowego zastanawia się, jaka rama będzie najlepsza? Stalowa czy aluminiowa? Sprawdź!

Na rynku jednośladów istnieje wielka różnorodność w kontekście ram rowerowych. Dominują w nich te wykonane ze stali i aluminium. Wybór odpowiedniego materiału zależy od preferencji klienta. Pod uwagę bierze się wagę, właściwości, cenę oraz wytrzymałość danego rozwiązania. W tym tekście rozwiewamy wątpliwości na temat różnych dostępnych propozycji.

Rower ze stalową ramą – co go wyróżnia?

Stalowe ramy rowerowe wyróżniają się elastycznością, trwałością oraz komfortem jazdy. Oferują naturalną sprężystość, która może absorbować wstrząsy i drgania z nierówności drogi, co przekłada się na wygodniejszą jazdę. Jest to przydatne zwłaszcza na długich dystansach lub na nierównym terenie. Dlatego to dobry wybór dla rowerów do jazdy w trudnych warunkach Jednak największą zaletą jest wytrzymałość. Ramy wykonane z tego metalu mogą przetrwać lata, a nawet dekady użytkowania. Ich konstrukcja pozwala na łatwe naprawy w przypadku uszkodzenia.

Dziewczyna skacząca na BMX'ie z aluminiową ramą

Zalety ram rowerowych stalowych

Rowery z ramą stalową są przeznaczone dla miłośników klasyki, turystów oraz konstruktorów niestandardowych rowerów. Przemawia za nimi możliwość dostosowania, trwałości i niezrównanej przyjemności z jazdy. Rowerzyści ceniący sobie te cechy są często gotowi zaakceptować większą wagę w zamian za niepowtarzalne doznania z jazdy, jakie oferują stalowe ramy.

W ostatnich latach obserwuje się renesans tego materiału. Dzieje się tak dzięki innowacjom technologicznym, które pozwalają na budowę lżejszych konstrukcji, zachowując przy tym wszystkie pozytywne właściwości stali.

Zalety rowerów ze stalową ramą:

naturalna zdolność do lepszej amortyzacji. Przekłada się to na większą wygodę podczas podróży.
trwałość. Spawy rowerów z tego tworzywa są wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.
łatwość w naprawie. To kluczowy aspekt szczególnie podczas dalekich wypraw, gdy w trasie może dojść do defektu, który trzeba szybko zreperować. W przypadku rowerów z większymi uszkodzeniami możliwe jest także zespawanie poszczególnych części.

Wady ram rowerowych stalowych

Ramy z tego materiału mają również wady. Przede wszystkim na ich niekorzyść działa waga. Są stosunkowo ciężkie, a na rynku nietrudno o znalezienie lżejszych odpowiedników. Ten ciężar może być zauważalny podczas podjazdu na strome wzniesienia. Ponadto może być uciążliwy w próbach osiągnięcia wyższych prędkości. Do tego stal ma tendencję do korozji, zwłaszcza w wilgotnych miejscach. Nietrudno, aby po zimowej przerwie okazało się, że rower jest pokryty rdzą. Sprawia to, że takie konstrukcje wymagają regularnej konserwacji i ochrony przed korodowaniem. Trudną do przełknięcia dla rowerzystów jest także cena ram ze stali. Rowery o takiej konstrukcji nie należą do najtańszych.

Wady rowerów ze stalową ramą:

wyższa waga,
podatność na korozję.

Mężczyzna jadący na rowerze MTB z ramą aluminiową

Ramy rowerowe aluminiowe – charakterystyka

Ramy aluminiowe są popularnym wyborem wśród producentów i użytkowników rowerów. Jest tak, dzięki lekkości, sztywności oraz korzystnemu stosunkowi jakości do ceny tego materiału. Jest on bardzo tani w produkcji, co jest zasługą automatyzacji przy obróbce tego materiału. Warto zauważyć, że aluminium to bardzo lekki stop metalu, który pozwala na konstruowanie rowerów o niezwykle niskiej wadze. Przekłada się to na lepszą sterowność i łatwość w transporcie takiego roweru.

Dodatkowo, konstrukcje wykonane z aluminium charakteryzują się wysoką sztywnością, co jest szczególnie cenione w rowerach wyścigowych, a także górskich. To właśnie tam szczególnie ceniona jest precyzja oraz efektywność przeniesienia mocy na koła. Aluminium pozwala również na stosowanie różnorodnych technik obróbki i spawania. Umożliwia to tworzenie ram o złożonych kształtach oraz zaawansowanej aerodynamice.

Zalety ram rowerowych aluminiowych

Bez wątpienia rowery z aluminium stanowią doskonały kompromis między ceną a wydajnością. Pozwalają na dobrą jakość przy relatywnie niskich kosztach na rynku rowerowym. Tego typu rowery są szczególnie atrakcyjne dla początkujących i średniozaawansowanych kolarzy, którzy szukają lekkiego i wydajnego roweru. 

Zalety rowerów z aluminiową ramą:

lekkość oraz sztywność. Przekłada się to na brak trudności w prowadzeniu. 

niższa cena. Dzięki niskiemu kosztowi produkcji są tańsze od stalowych odpowiedników. Jest to czynnik, który jest szczególnie często brany pod uwagę przy planowaniu zakupu dwukołowca.

odporność na korozję.

Chłopiec jadący na rowerze BMX z aluminiową ramą

Wady ram rowerowych aluminiowych

Ramy aluminiowe mają także swoje wady. Jedną z nich jest słaba amortyzacja. Skutkuje to niekomfortową jazdą na nierównym terenie. Aby zaradzić temu problemowi, producenci często łączą wersje aluminiowe z widelcami lub tylnymi trójkątami wykonanymi z materiałów lepiej tłumiących drgania. Ponadto, mimo że aluminium jest odporne na korozję, to powierzchnie uszkodzone mogą być bardziej podatne na oksydację. By uniknąć powikłań, należy takie rowery często poddawać serwisowi.

Wady rowerów z aluminiową ramą:

gorsza amortyzacja,
mniejsza trwałość.

Rama aluminiowa czy stalowa? Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Zarówno stal jak i aluminium ma swoich zwolenników. Każdy materiał ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na wydajność, komfort, trwałość oraz cenę roweru.

Wybór między stalą a aluminium zależy od indywidualnych preferencji rowerzysty oraz zastosowania pojazdu. Wszystko zależy od potrzeby, stylu jazdy oraz budżetu. Stalowe ramy oferują znacznie lepszą trwałość. To dobre rozwiązanie dla rowerzystów rekreacyjnych ceniących długie dystanse oraz wygodę podczas podróży.

Z kolei ramy aluminiowe przyciągają użytkowników szukających lekkości, wydajności i korzystnej ceny. Są popularnym wyborem, stosowanym w różnych typach jednośladów. Często można widywać rowery górskie i BMX z tym rodzajem ramy. Jest to równowaga pomiędzy wagą a wytrzymałością. Są to dwie cechy bardzo pożądane w tym rodzaju kolarstwa.

Jednak ostateczny wybór powinien być podyktowany priorytetami, profilem oraz preferencjami cyklisty. A te mogą mocno się od siebie różnić. Warto też pamiętać, że do produkcji ram rowerowych wykorzystuje się także inne materiały takie jak włókno węglowe czy tytan, który jest najtrwalszym metalem. 

Przeczytaj także:

Mężczyzna montujący oświetlenie do ramy rowerowej

Rama karbonowa czy aluminiowa – którą wybrać?

Wybór materiału ramy roweru to jeden z najważniejszych dylematów. Rama karbonowa czy aluminiowa? Przeanalizujmy zalety i wady każdej z opcji!

Rodzaje ram rowerowych. Jak zbudowana jest rama roweru?

Rodzaje ram rowerowych. Jak zbudowana jest rama roweru?

Jakie są rodzaje ram rowerowych? Przedstawiamy wady i zalety każdej z nich, a także różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami.

Malowanie roweru i renowacja. Jak pomalować rower?

Malowanie roweru. Jak pomalować rower?

Interesuje Cię malowanie roweru? W tym artykule przedstawiamy informacje o tym jak pomalować rower, a dokładniej ramę.

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku

Rower górski (MTB) - jaki rower MTB wybrać? | Blog Decathlon

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe

Dzieci w kaskach jadący na rowerach bmx

Jaką ramę roweru BMX wybrać do konkretnego wzrostu?

Rower BMX wymaga dobrania rozmiaru ramy do wzrostu. Pozwoli to na w pełni komfortową jazdę. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!