Rodzaje kijów do golfa - czy rodzaj kij golfowego ma znaczenie

Rodzaje kijów golfowych: wood, putter, irons

Rodzaje kijów golfowych: wood, putter, irons – jakie typy kijów do golfa znajdziesz w torbie golfisty. Jaki typ wybrać do gry dla początkującego?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z golfem, samo zapamiętanie nazw wszystkich kijów golfowych może stanowić wyzwanie. A przecież oprócz nazwy jest jeszcze mnóstwo informacji o każdym, a ich poznanie może zdecydować o Twoim sukcesie w grze. Dzięki temu krótkiemu przewodnikowi będzie Ci znacznie łatwiej poukładać w głowie całą potrzebną wiedzę. Gdy następnym razem znajomi zaproszą Cię na partyjkę golfa, będą zdziwieni, jak świetnie potrafisz rozróżniać kije typu wood i driver od przeznaczonych do krótkich uderzeń putterów. Zaproś swoich przyjaciół do wspólnej lektury, bo dzięki niej unikniecie wielu nieporozumień, które często zniechęcają początkujących golfistów. 

Driver – ulubiony kij golfowy każdego gracza

Prawdopodobnie najbardziej znanym i lubianym kijem golfowych jest driver – choć nie jest to kij najważniejszy w torbie golfisty. Najczęściej jest on też najdłuższym w posiadanym zestawie kijów – jego długość wynosi od 44 do 46 cali. Używa się go prawie zawsze podczas pierwszego wybicia piłki i rozpoczęcia gry z tee (plastikowego kołka) na polach, które mają par 5 i par 4, a czasami także na par 3, jeśli golfista nie potrafi uzyskać dużego dystansu przy niskiej prędkości zamachu.

Drivera używa się, gdy piłka została umieszczona na tee i dzięki temu punkt uderzenia znajduje się około 2 - 3 cm nad ziemią. Lot piłki po uderzeniu driverem ma zwykle średnią lub wysoką trajektorię, a potem piłka toczy się dość długo. Drivera nie używa się do uderzenia z tee w sytuacji, gdy fairway jest ciasny lub w pobliżu miejsca, w które celujesz, znajduje się przeszkoda. Średnia odległość, na jaką mężczyźni posyłają piłkę driverem, wynosi ok. 210 metrów, a w przypadku kobiet jest to około 180 metrów.

Kije do golfa typu wood

Modelem kija golfowego, którym posyła się piłki nieco bliżej i z większą dokładnością są woody (choć tak naprawdę drivery to najdłuższe woody). Te kije oznaczane są cyframi od 1 do 7 (5 wood itp.), ale najczęściej znajdziesz w torbie golfowej 3-wood i 5-wood. Używane są z trzech głównych powodów:

Są świetne do uderzenia z tee, jeśli golfista ma problem z prostym trzymaniem drivera.
Uderzają piłkę nieco krócej niż driver, a często pojawiają się takie sytuacje.
Można ich z powodzeniem używać na fairwayu, jeśli odległość jest duża.

3-wood i 5-wood są uznawane za dość trudne w porównaniu do krótkich ironów, ponieważ są bardziej wrażliwe na błędy w technice. Głównym problemem używania kijów wood jest trudność trafienia z bunkra lub podmokłego terenu. Średnia odległość, na jaką mężczyźni posyłają piłkę kijem 3-wood, wynosi około 180 metrów.

Irons – grupa zawierająca kilka różnych rodzajów kijów golfowych

W torbie golfisty można znaleźć często nawet 10 różnych kijów typu iron. Są one oznaczone numerami, które określają kąt nachylenia główki (loft). Im niższy numer kija, tym większą odległość można uzyskać, używając tego modelu. Kij iron 3 pośle piłkę znacznie dalej niż iron 7.

Długie irony to te, które mają numer od 1 do 4. Są uznawane za najtrudniejsze rodzaje kijów do golfa do opanowania dla początkujących golfistów. Niewielki kąt nachylenia łopatki pozostawia niewiele miejsca na błędy. Często obserwuje się porzucanie stosowania długich ironów i przejście na hybrydy, ponieważ są one bardziej wszechstronne i łatwiejsze do opanowania. Średnia odległość, na jaką golfiści mogą uderzyć kijem 4-iron, wynosi około 150 metrów dla mężczyzn i 130 metrów dla kobiet.

Średnie irony mają numer od 5 do 7. To popularne kije, których golfiści używają na polach o par 3 i potrzebują uzyskać odległość ok. 140 metrów. Wartość ta może się zmieniać w zależności od siły, jaką dysponuje golfista. Przeciętny odległość uzyskiwana ironem 7 przez golfistę płci męskiej to około 120 metrów, a średnia dla kobiet to około 100 metrów.

Ostatnim rodzajem ironów, które pojawiają się w torbie golfowej, są modele krótkie. Mają one numery  8 albo 9, choć niektórzy uważają, że 7-iron jest również krótkim kijem. Są to bardzo ważne kije, ponieważ stosuje się je przy uderzeniach z dystansu i uderzeniu piłki blisko flagi. Na krótkich polach o par 3 większość doświadczonych golfistów używa kijów iron-8 lub 9. Typowa odległość, na jaką mężczyźni uderzają kijem 9-iron, wynosi około 100 metrów, a dla kobiet ta liczba wynosi około 85 metrów. Krótkie irony sprawiają, że jeśli jest prawidłowo uderzona, leci bardzo wysoko i nie toczy się później zbyt mocno.

Rodzaje kijów do golfa - czy rodzaj kij golfowego ma znaczenie

Kije hybrydowe – połączenie 2 rodzajów kijów golfowych

Hybryda to rodzaj kija golfowego, który stał się popularny stosunkowo niedawno i jest mieszanką kijów typu wood i iron. Celem ich tworzenia jest zaoferowanie kijów bardziej wyrozumiałych, których można użyć w trudniejszych warunkach, niż kije wood.

Podobnie jak kije wood i iron również hybrydy oznaczane są cyframi. Najczęściej używa się wersji 3-hybrid, 4-hybrid i 5-hybrid. Hybrydy są bardzo wszechstronne i mogą być używane z bunkra na torze wodnym, w wyższej trawie i na fairwayu. Czasem używa się ich nawet do startu z tee, jeśli jest długi par 3 lub wyjątkowo ciasny tee shot.

Początkującym golfistom prawdopodobnie najbardziej przypadnie do gustu 4-hybrid, który jest bardziej uniwersalny i wyrozumiały niż 4-iron. Normalny dystans kijów hybrydowych dla mężczyzn wynosi około 160 metrów, a dla kobiet 130 metrów.

Kije wedge – do gry w golfa w trudnych warunkach

W torbie golfisty musi się znaleźć miejsce na kije, bez których trudno sobie poradzić na przeszkodach. Jest to grupa kijów typu wedge, które występują w kilku wersjach:

Pitching wedge – używane do wybijania piłki z wysokiej trawy. Mają niewielki kąt nachylenia główki, dzięki czemu można nimi posyłać piłki dość daleko (mężczyźni ok. 100 metrów, kobiety ok. 70). 
Sand wedge – do wybijania piłek z piasku. Pozwala na uderzenie w bunkrze i w różnych trudnych sytuacjach. 
Lob wedge – używane do dość krótkich uderzeń o bardzo wysokiej trajektorii lotu, gdy trzeba piłkę posłać wysoko na niedużą odległość. Należy pamiętać, że posłana takim kijem piłka powinna zatrzymać się zaraz po opadnięciu. 

Putter – kij, którego nie może zabraknąć w Twojej torbie

Ostatnim kijem na liście jest putter i każdy, kto choć raz był na polu golfowym, musiał o nim słyszeć. Putter jest używany na greenie i jest to kij służący do bardzo krótkich uderzeń – Służy do wbicia piłki do dołka z bliskiej odległości, na jaką dostarczyłeś ją przy pomocy wcześniej opisanych kijów. 

Gotowe zestawy kijów do golfa – rodzaje, które w nich znajdziesz

Profesjonaliści starannie dobierają każdy kij i dokładnie wiedzą, jakie zadania stoją przed każdym elementem, o jaki rozbudowują swój własny zestaw. Początkujący znacznie chętniej korzystają z gotowych zestawów, które zostały dobrane tak, by spełniały ich wymagania i pozwoliły opanować trudną technikę gry. 

W bardzo dobrze wycenionym 7-elementowym zestawie marki Inesis 100 znajdują się: 

1 driver
1 hybryda
1 pitching wedge do trawy
1 sandwedge do piasku i przeszkód
1 iron 6/7 i drugi 8/9
1 putter 

Z takim zestawem możesz rozpocząć przygodę z tym sportem i obserwować szybkie postępy. 

Zobacz także

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Sport, etykieta, sprzęt – jasno przedstawione podstawowe zasady gry w golfa, które sprawiają, że golf to sport pasjonujący i wymagający

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Gdzie powstały pierwsze pola golfowe i czy golf w Polsce to ta sama dyscyplina sport, który uprawiany jest od setek lat w Szkocji