kobieta w rękawicach bokserskich ćwicząca z workiem treningowym

Rozmiary rękawic bokserskich - jak dobrać rękawice bokserskie?

Na rynku znajdziecie różne rozmiary rękawic bokserskich, które są podstawowym wyposażeniem początkującego i profesjonalnego pięściarza. Jak je dobrać?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich to kluczowe zadanie, jeśli chodzi o sporty walki. Dotyczy to szczególnie osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z boksem lub inną dyscypliną kontaktową. Wielu początkujących pięściarzy nie wie, jak wybrać odpowiedni rozmiar sprzętu i na co zwrócić szczególną uwagę. Poniżej znajdziecie informacje na temat oznaczenia rękawic i tego, jak je odpowiednio dobrać.

Rozmiar rękawic bokserskich a waga

W sklepach sportowych znajdziecie szeroki wybór rękawic bokserskich, również dla początkujących. Na początek należy wspomnieć, że nie znajdziecie tam typowych rozmiarów S, M czy L, ponieważ rozmiar akcesorium oznaczany jest w uncjach (oz), co oznacza wagę konkretnego modelu. Dla przykładu te o wadze 10 oz odpowiadają 283 g. Pamiętaj, że jedna uncja to 23,8 g, a rozmiar rękawic zwiększa się wraz z ich wagą. Model w rozmiarze 6 oz — przeznaczony jest dla dzieci do 9 lat, z kolei rękawice 8 oz — dla kobiet, młodzieży oraz pięściarzy o niewielkich dłoniach. Rękawice o wadze 12 oz, 14 oz bądź 16 oz — poleca się dla dorosłych zawodników. Im wyższa waga, tym większa obojętność zewnętrzna, na co wpływa wypełnienie.

Ciekawostką jest, że rozmiar rękawic bokserskich, występuje tylko w liczbach parzystych.

mężczyzna trenujący w rękawicach bokserskich z workiem treningowym

Co składa się na rozmiar? Ważny jest materiał

Na rozmiar rękawic wpływa przede wszystkim materiał, który został wykorzystany do wypełnienia ich wnętrza. Producenci stosują do środka najczęściej odlewy piankowe, ale waga wypełnienia może różnić się w poszczególnych modelach. Nieco rzadziej spotykamy rękawice, które wypełnia się różnymi materiałami, czyli warstwowo. 

Niektóre z nich mają dodatkowe elementy w okolicy nadgarstka, co również ma duże znaczenie, jeśli chodzi o rozmiar. Mniejsze wymiary, takie jak 6 oz czy 8 oz — różnią się, jeśli chodzi o wewnętrzną stronę wkładu, dlatego w tym przypadku waga akcesorium ma duży wpływ na ich rozmiar. Natomiast w modelach powyżej 10 oz, wymiary nie różnią się już tak drastycznie, ale zmienia się za to gęstość i grubość wkładu z pianki.

Jak dobrać rękawice bokserskie?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportami walki w pierwszej kolejności powinny skupić się na wadze rękawic. Jest to najważniejszy czynnik, który wpływa na komfort treningu. Muszą być one dopasowane do wielkości dłoni, a to oznacza, że należy omijać szerokim łukiem te za luźne lub zbyt ciasne. Również za ciężkie rękawice nie są najlepszym pomysłem, ponieważ ryzyko kontuzji i urazów dłoni — zwiększa się. Oglądając poszczególne modele ochraniaczy bokserskich, trzeba wziąć pod uwagę wielkość dłoni oraz rodzaj treningu, który będziemy w nich wykonywać. Ciężkie rękawce na pewno nie są dla adeptów dobrym wyborem.

Jesteś na etapie poszukiwań rękawic, w których będziesz mógł trenować, np. na worku bokserskim? Tutaj sprawdzą się modele o niższej wadze, ponieważ ułatwiają one pracę nad techniką i dynamiką. Z kolei cięższe ochraniacze przeznaczone są dla zawodowców, ponieważ powodują, że łatwiej jest blokować ciosy wyprowadzane przez rywala (doskonale sprawdzają się podczas sparingu).

Skóra naturalna czy syntetyczna?

Rękawice treningowe muszą być wykonane z dobrych materiałów, ponieważ sztuki walki to bardzo intensywny sport. Ochraniacze bokserskie wykonane są na ogół ze skóry naturalnej lub skóry syntetycznej (ekologicznej). Te drugie są na ogół mniej trwałe, ale jako pierwsze rękawice będą dobre, a dodatkowo są o wiele tańsze niż skórzane.

Rękawice wykonane ze skóry naturalnej to inny poziom jakości, ponieważ są one bardziej wytrzymałe od syntetyków. Robione są najczęściej ze skóry bydlęcej, cielęcej lub koziej, dzięki czemu sprzęt służy przez długi czas, pomimo mocnej eksploatacji. Niestety są też o wiele droższe, dlatego wybierają je najczęściej doświadczeni zawodnicy. W sklepach sportowych dostaniecie również rękawice mieszane, których część zewnętrzna wykonana jest ze skóry naturalnej, a wnętrze składa się z materiałów syntetycznych. Ma to swoje zalety, ponieważ mimo niewielkiej ceny dostajemy dobrą jakość.

kobieta w rękawicach bokserskich

Rękawice wiązane czy zapinane na rzep? 

Kolejna kwestia to zapięcie rękawic. Na rynku dostępne są rękawice sznurowane, które doskonale stabilizują nadgarstek, chociaż ich samodzielne założenie jest nieco utrudnione, dlatego warto skorzystać z pomocy innej osoby. Na szczęście podczas zawodów, w pobliżu pięściarza znajduje się zawsze trener, który ułatwia to zadanie. Z kolei rękawice zapinane na rzep są szybsze do założenia, ale nie dają takiego usztywnienia, jak te pierwsze.

Dobierz rozmiar do przeznaczenia - 10 oz, 12 oz czy 14 oz?

Jak już wyżej wspomnieliśmy rękawice od wagi 10 oz i w górę — nie zmieniają bardzo swojego wewnętrznego rozmiaru, natomiast zmienia się wielkość zewnętrzna, co ma związek z większą ilością wypełnienia. Dobieranie rozmiaru przez osoby początkujące może się wydawać nieco skomplikowane, ale nie należy się zniechęcać. Oczywiście najlepsze będą większe rozmiary, które mają grubszą strefę uderzenia, dzięki czemu możemy obronić się przed ciosem (krótko mówiąc — łatwiej jest się za nimi schować). Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdy potrzebujemy przyrządu do treningów z workiem? Jak już wyżej wspomnieliśmy — sprawdzą się lżejsze rękawice przyrządowe, ponieważ mamy w nich lepszą zwinność i szybciej oddajemy ciosy. Przy wyborze rękawic duże znaczenie ma również przeznaczenie i cel treningu.

Rękawice w rozmiarze 4 oz, 6 oz, 10 oz — dedykowane są dla dzieci w wieku do 10 lat, szczególnie na dynamiczny i szybki trening.

Rękawice w rozmiarze 12 oz — polecane dla młodzieży do ok. 15 lat oraz kobietom o niewielkich dłoniach.

Rękawice w rozmiarze 14 oz i wyżej — idealne dla dorosłych osób o normalnej wielkości dłoni. Nadają się na intensywny trening.

Profesjonalni pięściarze, którzy pracują nad polepszeniem swojej kondycji i wytrzymałości, chętnie wybierają cięższe rękawice, w których stosują czasem dodatkowe obciążenia, co pozwala im zwiększyć swoją siłę. Bokserzy często posiadają w swojej kolekcji kilka par rękawic , które dostosowane są do celu treningowego, lecz podczas oficjalnych zawodów stosują najczęściej rękawice w rozmiarze 10 oz.

Inaczej będą wyglądać rękawice przeznaczone do grapplingu i mma, ponieważ od modeli bokserskich różnią się wyglądem. Mają odkryte palce i wnętrze dłoni, aby umożliwić zawodnikowi dokładnie wykorzystanie techniki. Jak się okazuje, zakup przyrządów dla pięściarzy, wymaga nieco wiedzy na temat ich rodzajów.

Rękawice bokserskie dla początkujących

Żeby znaleźć rękawice bokserskie dla początkujących, należy w pierwszej kolejności dobrać właściwy rozmiar. Zawodowcy walczą najczęściej w cięższych rękawicach, które chronią ich przed kontuzjami i dają po prostu większe bezpieczeństwo. Prawda jest taka, że początkujący bokserzy nie potrzebują kilku par ochraniaczy, ponieważ na start — wystarczy jedna, ale porządna. Adepci decydują się najczęściej na rękawice przyrządowe lub treningowe, które są bardzo uniwersalne i można je wykorzystać do wielu aktywności. Dlatego, jeśli planujesz tarcze, sparing lub trening z workiem — ten rodzaj akcesorium będzie strzałem w dziesiątkę. Warto również zwrócić uwagę na materiał oraz rozmiar i wagę. Na początek wystarczy podstawowy model, który z czasem możesz zamienić na bardziej profesjonalne wyposażenie. 

rękawice bokserskie leżące na deskach

Jak konserwować sprzęt bokserski?

Rękawice to najważniejszy element wyposażenia każdego boksera, ale nie tylko. Pamiętaj, że tego przyrządu używają także zawodnicy kickboxingu oraz muay thai. Niezależnie od dyscypliny, chodzi o bezpieczeństwo zawodnika, ponieważ sztuki walki wiążą się z ryzykiem groźnych urazów i kontuzji (w najgorszym wypadu może nawet dojść do śmierci). Rękawice amortyzują ciosy wyprowadzane przez przeciwnika i chronią dłonie pięściarza. Na początku przyrząd ten używany był jedynie w trakcie treningów bokserskich, dopiero później pojawiły się przepisy, które zobligowały zawodników do zakładania ochraniaczy podczas walk na ringu. Zainwestowałeś w dobry sprzęt? Nie zapomnij o niego dbać!

Dbanie o rękawice bokserskie jest tako samo istotne jak pielęgnacja obuwia czy ochraniaczy na zęby. Wszystkie te przyrządy mają wpływ na jakość i bezpieczeństwo podczas treningu, dlatego nie należy bagatelizować kwestii higieny. Czyszczenie rękawic bokserskich możemy, a nawet musimy wdrożyć do codziennej rutyny. Jak to zrobić? Ochraniacze wykonane ze skóry naturalnej trzeba traktować bardzo ostrożnie — wystarczy raz na jakiś czas natłuścić zewnętrzną część za pomocą, np. wazeliny kosmetycznej lub preparatu przeznaczonego do skóry. Dzięki temu materiał będzie ładnie zakonserwowany i odświeżony. Jeśli chodzi o wnętrze, to po każdym treningu zbiera się tam pot — dlatego zawsze powinniśmy zakładać owijki bokserskie. Nie chodzi tu tylko o kwestię higieny, ale również zdrowia i rozwoju ewentualnych bakterii. Po każdym treningu należy pamiętać o praniu owijek bokserskich, ponieważ dzięki temu dłużej zachowamy świeżość rękawic. I ostatnia rzecz — rękawice pozostawiamy do samodzielnego wyschnięcia lub wietrzymy w dobrze wentylowanym pokoju. Możesz do środka włożyć kawałek papieru, żeby pochłonął pot. 

Syntetyczne rękawice bokserskie — dbamy o nie w podobny sposób, ale możemy dodatkowo po każdym treningu wytrzeć je z zewnętrz wilgotną szmatką. Na rynku znajdziesz specjalne preparaty (dezodoranty), które odświeżają wnętrze rękawic , a dodatkowo mają działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze.

Przeczytaj także

mężczyzna w rękawicach bokserskich

Rękawice bokserskie dla początkujących - jakie wybrać?

Jak dopasować rękawice bokserskie dla początkujących? Jaki powinien być ich rozmiar? Przydatne wskazówki dla osób rozpoczynających przygodę z boksem.

kobieta trzymająca w rękach skakankę bokserską

Rodzaje skakanek bokserskich - jaką wybrać na trening?

Skakanka bokserska to akcesorium, które warto zabrać ze sobą na trening bokserski, ponieważ posiada wiele zalet. Sprawdź jakie są rodzaje skakanek.

 Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Jaki sprzęt jest potrzebny do treningu bokserskiego? ⭐ Dowiedz się więcej jak trenować boks w domu ⭐ Sprawdź podstawy nauki boksu

mężczyzna wkładający ochraniacz na zęby do trenowania boksu

Jaki ochraniacz na zęby wybrać? Podwójny czy pojedynczy?

Ochraniacz na zęby jest niezbędny w sportach walki, ponieważ w trakcie treningu, szczęka narażona jest na urazy. Jaki ochraniacz na zęby wybrać?