Kule do gry w bule leżące na ziemi

Zasady gry w bule – instrukcja gry w pétanque

Gra w bule to rozgrywka, która polega na rzucaniu kul jak najbliżej celu. Poznaj zasady gry petanki i historię gry w bule. 

Boule, pétanque, bule, petanka. Wszystkie cztery wymienione terminy odnoszą się do tej samej aktywności – niezwykle popularnej gry towarzyskiej. Ta gra to nie tylko pretekst do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także świetna rozrywka dla osób w każdym wieku. Sprawdź, na czym polega gra w bule, czym charakteryzuje się boisko, na którym się ją rozgrywa, jaka jest jej historia oraz jakie kule do gry w bule są dopuszczalne w rozgrywkach.

Gra w bule – zasady, czym właściwie jest petanka?

Bule to tradycyjna francuska gra o charakterze towarzyskim. Zawiera liczne elementy zręcznościowe, które zachęcają do niej z roku na rok coraz większą liczbę osób. Oczywiście gra w kule najpopularniejsza jest na terenie swojej ojczyzny, a zwłaszcza na jej południu, w okolicach Prowansji, jednak petanque podbiła serca mieszkańców nie tylko Europy, ale i całego świata.

Mimo tego gra w bule nie jest rozgrywana na Igrzyskach Olimpijskich. Stanowi jednak jedną z dyscyplin, biorących udział w tak zwanych World Games – są to mistrzostwa, nazywane Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.

Organizowana przez International World Games Association, w skrócie IWGA, impreza sportowa o randze międzynarodowej, odbywa się pod patronatem International Olympic Commmittee (IOC, w języku francuskim, znany jako Comité International Olympique, CIO), w Polsce znanemu jako Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w skrócie MKOl. Mistrzostwa te odbywają się w celu promowania dyscyplin sportowych, które nie mają swojej reprezentacji na Olimpiadzie.

Kobieta rzucająca kulą do gry w petanque zgodnie z zasadami gry w bule

Pétanque – historia gry

Współczesna wersja gry narodziła się w 1907 roku i jak już wspomnieliśmy, ma swoje korzenie w dwudziestowiecznej Francji. Wywodzi się z tak zwanej gry prowansalskiej, którą cechują zbliżone zasady gry. Nazwa petanka, nawiązuje do prowansalskich słów ped i tanco, które w kolejności oznaczają termin „stopy razem". W roku 1930 wprowadzono znaczącą zmianę w zasadach gry w bule – nakaz używania buli ze stali, nie jak dotąd z drewna. W 1959 roku odbyły się pierwsze międzynarodowe rozgrywki w petankę.

W Polsce petankę uprawia się od lat 70. ubiegłego wieku. Z regułami gry zaznajomili naszych rodaków, powracający zza granicy repatrianci. Wśród nich znaleźli się Edmund Łukaszewski i Emil Szafrański, którzy uznawani są za pionierów tego sportu w naszym kraju. Stosunkowo szybko zjednywali sobie nowych entuzjastów. Rosnąca popularność petanki sprawiła, że w roku 1999 powołano do życia Towarzystwo Miłośników Pétanque w Myślenicach. Było to pierwsze stowarzyszenie buli w kraju.

W 2022 roku, z inicjatywy sześciu stowarzyszeń i klubów sportowych, powstała Polska Federacja Petanque. Rok później, w 2003 roku PFP wstąpiła do Międzynarodowej Federacji Pétanque i Gry Prowansalskiej, do której należy do dziś. W tym samym roku w Polsce odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski, a reprezentacja naszego kraju wzięła udział w oficjalnych mistrzostwach świata, organizowanych przez wspomnianą organizację międzynarodową. Obecnie szacuje się, że w bule gra od kilku do kilkunastu tysięcy graczy rekreacyjnych.

Znajomi w odzieży sportowej grający w bule wykorzystując metalowe kule do petanki

Zasady gry w boule – jak się gra w bule?

By zagrać w petanque, koniecznie musisz poznać zasady gry. Na czym polega gra w bule? Mówiąc ogólnie, gra polega na rzucaniu metalowych kul jak najbliżej celu. Brzmi banalnie, prawda? Choć gra w bule nie wymaga specjalistycznych umiejętności, gracze muszą odznaczać się precyzyjnością ruchów i dokładnością. Kto może grać w bule? Tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń – wystarczy, że będziesz w stanie unieść kulę i rzucić nią do celu.

Bule to gra, którą rozgrywa się na tak zwanym bulodromie. Jest to boisko utwardzone, nieporośnięte trawą, które ma 4 metry szerokości i 15 metrów długości. Polega ona na rzucaniu bulami przez osobę, znajdującą się w wytyczonym okręgu, w kierunku małej, drewnianej lub plastikowej kulki, nazywanej cochonnet, co w języku francuskim oznacza świnkę. 

Na początku rysuje się na ziemi okrąg, którego średnica powinna wynosić około 50 centymetrów i to w nim muszą znajdować się podczas rzutu obie stopy zawodnika. Każda partia petanki składa się z kilku rozgrywek. Każda z nich trwa od momentu wyrzucenia świnki, aż do czasu wyrzucenia ostatniej buli. W trakcie gry zawodnicy starają się rzucać swoje bule tak, by znajdowały się one bliżej świnki (wtedy punktują), a także w taki sposób, by w miarę możliwości zbijać bule należące do rywala, jeśli te znajdują się blisko prosiaczka (czyli w punktujące kule przeciwnika). 

Zwycięzcą partii zostaje ten, kto zdobył jako pierwszy 13 punktów. Partie natomiast rozgrywać można na trzy sposoby, które determinuje liczba zawodników. Skład może więc liczyć jedną, dwie lub trzy osoby w każdej drużynie. Gra się więc single, dublety i triplety. W dwóch pierwszych wersjach każdemu zawodnikowi przysługują po 3 kule, w wersji trzeciej po 2 bule.

Bule – jakie kule do gry w bule są dopuszczalne w rozgrywkach?

Zarówno wymiary oraz wygląd boiska, jak i parametry buli, a także świnki, są ściśle określone. Dopuszczalne są tylko kule, których średnica wynosi od 70,5 milimetra do 80 mm. Waga każdej buli musi mieścić się w przedziale od 650 do 800 gramów. Cochonnet natomiast musi cechować się średnicą o wartości 30 milimetrów. W odróżnieniu do metalowych bul, prosiaczek jest kulą drewnianą lub plastikową.

Zwykle sprzedawane są specjalne zestawy kul, w których znajdziemy sześć bul metalowych do rzucania, jedną drewnianą świnkę oraz miarkę, która pozwoli wytyczyć obszar na boisku i ocenić odległości poszczególnych kul.

Zasady gry w petanque są naprawdę proste, a sama gra dostarcza wielu emocji i pozwala przyjemnie spędzić czas ze znajomymi czy rodziną. Wyposaż się w sprzęt do gry w boule i spróbuj swoich sił w tej grze rodem z Francji.

Przeczytaj także:

kula do gry w bule leżąca na wyciągniętej dłoni

Jakie kule do gry w bule wybrać? PORADNIK

Petanque to gra wywodząca się z południowej Francji, lecz zdobywa popularność także w innych krajach. Jakie kule do gry w bule wybrać? Podpowiadamy.

Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Gra w kometkę – zasady. Czym się różni od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?

Lotka i rakiety do crossmintona leżące na piasku

Crossminton – zasady gry. Poznaj tajniki sportu dla każdego!

Crossminton, znany też jako speedminton, to sport, który można uprawiać wszędzie. Czym się charakteryzuje ta dyscyplina? Oto zasady gry.

mężczyzna grający w bilard  trzymając kij bilardowy w dłoni

Jak grać w bilard – zasady gry, porady dla początkujących graczy

Porady dla początkujących: jak grać w bilard. Na czym polega ósemka? Jak wbijać bile kijem do łuzy? Jakie zasady panują przy stole bilardowym? Sprawdź

Dart — zasady gry w „rzutki”; punktacja w grze

Dart — zasady gry w „rzutki”; punktacja w grze

Dart to jednocześnie profesjonalny sport, jak i popularna rozrywka barowa. Sprawdź jakie są zasady gry w darta. Jak wygląda rozgrywka, punktacja w rzu