mężczyzna na ławie do podnoszenia ciężarów

Suplementy i odżywki na zwiększenie masy mięśniowej – jakie suplementy na masę wybrać?

Rozbudowa tkanki mięśniowej wymaga treningu i odpowiednich suplementów na masę. Sprawdź, jakie odżywki na zwiększenie masy mięśniowej wybrać.

Budowanie masy mięśniowej to proces wymagający dużo cierpliwości i samozaparcia. Można go oczywiście nieco przyspieszyć i wzmocnić, ale nie da się pominąć jego konkretnych elementów. Jakich? O tym przeczytać możesz w naszym poradniku.

Budowa tkanki mięśniowej – czego potrzeba do wzrostu mięśni?

Budowanie tkanki mięśniowej to nic innego jak powiększanie włókien mięśniowych, które jest wynikiem zwiększenia ilości:

- miozyny i aktyny, czyli białek kurczliwych znajdujących się we wspomnianych włóknach,
- glikogenu, organelli komórkowej oraz wody, czyli elementów niekurczliwych.

Zmiany te widoczne są gołym okiem. Tkanka mięśniowa staje się bardziej zarysowana i wyraźna. Aby tak się działo stosunek procesów syntezy białek mięśniowych, czyli MPS i rozpadu białek mięśniowych, czyli MPB, którego wypadkową jest bilans azotowy, musi być jednak odpowiedni. Bilans dodatni, w przypadku którego MPS ma wartość wyższą niż MPB, oznacza, że mięśnie się rozbudowują. Bilans ujemny natomiast znaczy, że ich masa się zmniejsza. W takim przypadku wartość MPB jest wyższa niż MPS. Zdajemy sobie sprawę z tego, że brzmi to nieco skomplikowanie, jednak proces rozbudowy i spadku masy mięśniowej opiera się o dość proste zasady. I dlatego sposób wspierania wzrostu mięśni opierać się musi na poniższych czynnikach:

- odpowiednio rozplanowane treningi,
- zróżnicowana i zbilansowana dieta,
- dostarczenie organizmowi określonej ilości białka,
- wysoka podaż energii,
- jakościowa regeneracja powysiłkowa.

mężczyzna w odzieży fitness trenujący z linami

Suplementy potrzebne do budowy tkanki mięśniowej – podstawowe informacje

Zbilansowana dieta, regularne treningi i jakościowy odpoczynek pozwalają skutecznie budować siłę mięśniową. Jak wiadomo, odpowiednio dobrane preparaty mogą ten proces nie tylko przyspieszyć, ale i usprawnić, a nawet ułatwić. Tylko skąd wiedzieć, jakie odżywki na masę będą najlepsze? Ich skład różni się bowiem od siebie bardzo wyraźnie. Poza tym, różnice znaleźć można również w ich przeznaczeniu. A więc jakie suplementy na masę możemy wyróżnić? Przede wszystkim:

- odżywki białkowe,
- preparaty zawierające związki anaboliczne,
- preparaty zawierające związki antykataboliczne,
- odżywki białkowo-węglowodanowe,
- odżywki węglowodanowe.

Bez względu na to, jakie suplementy na masę wybierzesz, zminimalizujesz wartość rozpadu tkanki mięśniowej. Grozi on nam bowiem w przypadku niedostatku energii a także na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, którego celem jest wzrost siły i masy mięśniowej. Suplementy diety na masę są więc bardzo potrzebne, aby proces rozbudowy przebiegał zdrowo i zgodnie z planem.

2 osoby w kuchni zażywają odżywkę białkową

Zalety z przyjmowania suplementów wspierających budowanie masy

Poniekąd poruszyliśmy już ten temat w powyższym akapicie, ale w tym nieco go rozwiniemy. A więc jakie korzyści wynikają ze stosowania odpowiednio dobranych suplementów diety? Przede wszystkim takie, że można dzięki nim liczyć na szybszy wzrost masy ciała z jednoczesnym wykluczeniem wzrostu ilości tkanki tłuszczowej. Wraz z mięśniami rośnie więc nie tłuszcz, a wytrzymałość i siła. Jednak, aby było to możliwe, należy dostarczyć organizmowi wymaganą ilość kalorii w ciągu dnia oraz wysoką dawkę ruchu i odpoczynku. Nie da się osiągnąć widocznych wyników bez regularnych treningów siłowych. Niezwykle istotne jest przy tym również spożywanie pełnowartościowych posiłków, które pozwolą na przyrost masy mięśni, ponieważ nie samymi suplami człowiek żyje.

Wady związane z przyjmowaniem odżywek na masę

Bez względu na to, jakie suplementy na masę będziesz przyjmować, musisz mieć na uwadze fakt, że nawet produkty zdrowe, oparte o niezbędne do życia składniki odżywcze, można przedawkować. Mimo, że suplementy diety nie należą do leków a do produktów spożywczych, ich nadużywanie może być bardzo niezdrowe w skutkach. Z tego powodu warto stosować się do zaleceń producenta i nie spożywać więcej niż sugeruje opis na opakowaniu. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, by stale nawadniać organizm poprzez picie wody i dostarczać mu niezbędnych do życia składników w odpowiednio zbilansowanej diecie. Zbyt duża ilość przyjmowanych odżywek białkowych skończyć się może pogorszeniem stanu nerek, dlatego tak istotne jest, by uważnie dobierać ich dawki do swoich potrzeb.

opakowanie suplementów bcaa

Ranking suplementów – jakie suplementy na masę wybrać?

Jeżeli Twoim celem jest uzyskanie pięknej, atletycznej sylwetki, stosowanie odpowiedniej suplementacji pomoże Ci szybciej i łatwiej dotrzeć do celu. Jak wielokrotnie wspominaliśmy w poprzednich częściach poradnika, należy pamiętać o tym, że suple nie są drogą na skróty i nie zastąpią ani treningu, ani odpowiedniej diety. Mogą one być stosowane tylko i wyłącznie jako uzupełnienie wymienionych wyżej czynników. Ponadto, koniecznie trzeba także dbać o odpowiednią ilość i jakość odpoczynku. Regeneracja w procesie rozbudowywania masy mięśniowej jest czynnikiem niezwykle istotnym. Suplementy zapewnią Ci dodatkowe źródła energii i uzupełnienie niedokładnie zbilansowanej diety. A jakie suplementy na masę warto rozważyć w procesie rozbudowy mięśni? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA – paliwo dla Twoich mięśni

Aminokwasy to części składowe peptydów, czyli białek. Z białek zbudowane są między innymi włókna mięśniowe, dlatego odpowiednia podaż białka w procesie rozbudowy mięśni jest tak istotna. Do grupy aminokwasów rozgałęzionych, znanych pod nazwą BCAA, należy izoleucyna i walina oraz leucyna. Związki te pozytywnie wpływają na zwiększenie wydajności pracy mięśni podczas wysiłku fizycznego. Można powiedzieć, że stanowią dla nich coś w rodzaju paliwa. Na rynku suplementów na masę, aminokwasy BCAA należą do najbardziej popularnych. Warto stosować je zarówno przed jak i zaraz po treningu, ponieważ zabezpieczają one mięśnie przed ich spalaniem. Pomagają także w aktywacji syntezy białek mięśniowych i regeneracji powysiłkowej. Ponadto, walczą z poczuciem przemęczenia i wytwarzaniem kortyzolu, znanym szerzej jako hormon stresu. Odpowiednią ilość niezbędnych aminokwasów BCAA, a zwłaszcza leucyny, zapewnić mogą tylko odpowiednie suplementy, spożywane zarówno przed intensywnym treningiem jak i po jego zakończeniu. Dbając o rozrost mięśni, warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na aminokwasy rozgałęzione BCAA.

Białko – podstawowe uzupełnienie diety w okresie budowania masy

Białko to jeden z makroskładników, czyli niezbędnych do życia składników odżywczych. Poza nim w skład makroskładników wchodzą także węglowodany i tłuszcze. Białka należą jednak do tych, których organizm nie może samodzielnie gromadzić. Ich regularne dostarczanie jest więc niezbędne do przeżycia. Poza budowaniem włókien mięśniowych, białka pozwalają także na ich skuteczną regenerację. Jakie rodzaje tych makroskładników warto przyjmować? Przede wszystkim białko serwatkowe i proteinowe, które są łatwo przyswajalne i wspierają działanie komórek mięśniowych.

Gainer – białko i węglowodany niezbędne do zwiększenia podaży kalorycznej

"To gain" w języku angielskim oznacza zyskać. Zwrot ten bardzo często stosowany jest w odniesieniu do zyskania na wadze (to gain weight). Nic więc dziwnego, że preparaty na przyrost masy, znane są jako gainery. Tego rodzaju suplementy pomagają przybrać na masie nawet osobom, które borykają się z tym problemem ze względu na bardzo szybki metabolizm. Co wchodzi w skład gainerów? Między innymi białka, aminokwasy, węglowodany proste i złożone a także minerały i witaminy. Gainery stanowią więc zbiór wszystkich niezbędnych do rozrostu mięśni składników odżywczych.

Kreatyna – wyższa wydajność i większe wsparcie dla Twoich mięśni

Kreatyna zaliczana jest do grupy najskuteczniejszych supli na przyrost masy mięśniowej. Zwiększa ona zarówno objętość i wagę mięśni, jak i ich siłę. Wraz z fosforem, kreatyna tworzy fosfokreatynę, która odpowiada za odbudowywanie ATP, czyli bezpośredniego źróda energii, niezbędną podczas intensywnego wysiłku. Większa zawartość fosfokreatyny pozwala mięśniom na bardziej wydajny trening, a wiążąc wodę w ich komórkach, powiększa ich objętość. Kreatynę warto przyjmować każdego dnia, w dni treningowe, należy robić to po zakończeniu aktywności.

Glutamina – przyrost masy mięśniowej w zasięgu ręki

Glutamina jest jednym z aminokwasów endogennych. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego pomaga zaoszczędzić białko i odpowiada za nawadnianie mięśni, co przekłada się bezpośrednio na wzrost masy mięśniowej. Suplementacja glutaminą minimalizuje ilość aminokwasów endogennych, których zadaniem jest rozpad białek mięśni. Jest więc skutecznym suplementem na przyrost masy mięśniowej.

Kofeina – mniejsze odczucie zmęczenia

Znajdująca się w kawie i herbacie kofeina pozwala na zminimalizowanie poczucia zmęczenia i zwiększenie siły podczas treningu. Należy jednak pamiętać, że nie można spożywać jej po południu, ponieważ może to zakłócić odpoczynek. Kofeinę warto więc stosować rano.

Arginina – skuteczniejsza regeneracja po jednostce treningowej

Głównym zadaniem argininy jest produkowanie tlenku azotu, który usprawnia transportowanie niezbędnych składników odżywczych do mięśni. Poza tym, pozytywnie działa on także na układ krążenia. Zwiększa przepływ krwi przez tkanki w organizmie i rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że wraz z wodą do tkanek mięśniowych dostaje się większa liczba aminokwasów.

ZMA V niezwykle efektywne wsparcie dla pracy mięśni

Co kryje się pod hasłem ZMA? Magnez, cynk oraz witamina B6. Taka kombinacja w odpowiednim stężeniu pozytywnie wpływa na hormony budujące mięśnie. Jakie to hormony? Na przykład takie jak testosteron. Magnez oraz cynk dodatkowo regulują tak zwane wzorce snu. Odpoczynek jest dzięki nim lepszy pod względem jakościowym, co bezpośrednio przekłada się m.in. na regenerację mięśni po wysiłku.

mężczyzna w stroju sportowym stojący w domowej siłowni

Pomoc dla ektomorfika – jak zyskać na masie przy szybkim metabolizmie

Nie wszyscy wiedzą, ale termin ektomorfik oznacza osobę, która cechuje się szczupłą budową ciała i trudnościami w przybieraniu na masie. Szybki metabolizm, który jest tego powodem, dla jednych jest marzeniem, dla innych zaś powodem do zmartwień. Ektomorficy często marzą o atletycznej budowie ciała, ale mają ogromny problem, aby osiągnąć ją bez wspomagaczy. A więc jakie suplementy na masę dla tej grupy osób będą najskuteczniejsze? 

Przede wszystkim takie, które należą do odżywek białkowych, białkowo-węglowodanowych i węglowodanowych. Występują one zazwyczaj pod postacią proszku do rozpuszczania w mleku lub wodzie. Celem tego typu odżywek jest zwiększenie podaży energii w jak najprostszy sposób. Płyn, uzyskany po rozpuszczeniu proszku, jest więc formą nie tylko dobrze przyswajalną, ale i łatwą w spożyciu. Zjedzenie tak energetycznego posiłku może być dla osoby szczupłej awykonalne. Skoncentrowane koktajle są więc dla niej świetnym rozwiązaniem. Kaloryczne koktajle białkowe, węglowodanowe lub mieszane stosować można zarówno przed treningiem jak i po nim. Mogą one zastępować posiłki lub stanowić ich uzupełnienie. Mogą też być spożywane w ramach bardzo kalorycznej przekąski.

Pomoc dla endomorfika – jak zwiększyć masę bez przyrostu tkanki tłuszczowej

W przeciwieństwie do ektomorfików, endomorficy należą do ludzi, którzy ze wzrostem masy ciała nie mają najmniejszych problemów. Problem stanowi dla nich jednak wzrost objętości tkanki tłuszczowej. Nadwyżka kaloryczna jest w procesie budowania mięśni niezbędna, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność w stosowaniu supli. Warto spożywać takie, które są źródłem białka, nie zaś węglowodanów lub ewentualnie mieszankę białkowo-węglowodanową. Endomorfikom zaleca się stosowanie odżywek w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub mleku.

Pomoc dla diabetyka – jakie suplementy na masę przyjmować przy cukrzycy

Osoby borykające się z cukrzycą również mogą stosować wsparcie w postaci odpowiednio dobranych suplementów diety. Dla osób należących do grupy diabetyków, najkorzystniejsze będą produkty, które zamiast cukru, zawierają słodziki. Z uwagi na skład suplementów, intensywność wysiłku oraz jego częstotliwość, warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem lub dietetykiem. Należy bowiem starać się za wszelką cenę obniżyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii.

Przeczytaj także

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

kobieta wyjmuje kreatynę z torby treningowej

Kreatyna przed czy po treningu – jak dawkować kreatynę?

Sprawdź, kiedy najlepiej brać kreatynę – jaka suplementacja sprawdzi się najlepiej w treningu siłowym

bężczyzna ze sztangą

Najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu – poradnik

Regeneracja potreningowa – najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu. Jaka suplementacja jest skuteczna po intensywnym treningu?

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?