Mężczyzna z wędką łowiący ryby

Żyłka czy plecionka dla początkującego spinningisty?

Zastanawiasz się co wybrać, żyłkę czy plecionkę do swojej wędki spinningowej? Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz w naszym artykule.

Metoda spinningowa jest jedną z najpopularniejszych technik łowienia ryb w naszym kraju. Jej popularność wynika między innymi z tego, ze jest dość aktywna formą łowienia ryb, co na pewno odpowiada wielu osobom.

Jaką linkę wybrać do spinningu?

Ciągłe podawanie przynęty w łowisko, odpowiedni sposób prowadzenia i ta adrenalina w momencie brania i holu sprawiają, ze wiele osób chętnie wybiera spacer ze spinningiem wzdłuż brzegu lub biczowanie wody z łodzi lub pontonu.

W każdej metodzie wędkarskiej wybór sprzętu jest tematem, który jest często poruszany wśród wędkarskiej braci. W świecie spinningu od jakiegoś czasu trwa debata na temat tego, co wybrać jako linkę główna, żyłkę a może plecionkę. Co powinien wybrać młody adept wędkarski, a co bardziej doświadczony łowca. Czy obie linki zdadzą egzamin w każdych warunkach?

Żyłka czy plecionka dla początkującego spinningisty?

Co lepsze – żyłka czy plecionka?

Jeśli ktoś szuka jednoznacznej odpowiedzi co lepsze żyłka czy plecionka spinningowa, to może poczuć się nieco zagubiony w tym natłoku informacji dostępnych w prasie czy internecie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a najprościej byłoby napisać: to zależy. I jedna i druga sprawdzi się jako linka główna. Zacznijmy może od właściwości jednego i drugiego produktu.

Plecionka jest mniej rozciągliwa od żyłki. Z jednej strony to duża zaleta a z drugiej … no właśnie może być problemem szczególnie dla młodszych wędkarzy. Z racji tego, z jest mniej rozciągliwa, wymaga od wędkarza dobrego ustawienia hamulca kołowrotka i reagowania na to co dzieje się w trakcie holu. Młody wędkarz może nie mieć, aż takiego wyczucia. Cechą pozytywną plecionki jest na pewno to, że szybciej od żyłki przenosi nam branie. Tym samym nasza reakcja jest szybsza i mamy większe szanse na prawidłowe zapięcie ryby. Szczególnie przy łowieniu sandaczy to ważne, żeby poczuć, zauważyć jak najszybciej to jedno „pstryknięcie”. Tą cechą zdecydowanie plecionka przewyższa rozciągliwą żyłkę. 
 
Żyłka spinningowa przez to, że jest bardziej rozciągliwa może eliminować nasze błędy trakcie holu. Poprzez współpracę z kijem i dobrym ustawieniem hamulca kołowrotka bardziej amortyzuje odjazdy ryby, dzięki czemu młody wędkarz ma większą szanse na skuteczny hol, a przecież takowy będzie dla niego bodźcem do kolejnych wypraw z wędka.

Jeśli już wspomnieliśmy o sandaczach, to spójrzmy na wybór linki pod względem danego gatunku ryby. Jeśli nastawiamy się na szczupaki, to tak naprawdę wybór linki będzie kwestia indywidualną, bo na koniec zestawu i tak idzie odpowiedni przypon, uniemożliwiający szczupakowi odgryzienie przynęty. Przy łowieniu okoni i sandaczy, raczej warto postawić na plecionkę.

Mężczyzna rozwijający żyłkę

Porównajmy obie linki

Obie linki możemy klasyfikować i porównywać jeszcze pod kilkoma innymi kryteriami. Weźmy pod uwagę wytrzymałość. Porównując plecionkę i żyłkę o tej samej grubości np. 0.16 mm to wytrzymałość plecionki będzie o wiele większa w porównaniu do konkurentki. Plecionka da szansę łowić wędkarzowi w trudnych miejscach, np. pełnych kamieni, patyków czy w okolicach powalonych drzew. Wiemy, ze „gdzie patyki tam wyniki”. Jest bardziej odporna na ścieranie i posłuży nam dłużej. 

Dla niektórych wędkarzy najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Tutaj wygrywa żyłka. Niektóre modele kupimy już w graniach kilkunastu złotych. Za plecionkę trzeba dać nieco więcej. Jednak jeśli spojrzymy znowu na to, ze plecionka jest trwalsza, to tak naprawdę w dłuższej perspektywie czasu trudno stwierdzić co bardziej się opłaca. Jednorazowo na pewno tańsza jest żyłka. 

W wędkarstwie dużą role odgrywa pogoda. Również tutaj warunki atmosferyczne zrobią swoje. Każdy wie, że dobre efekty nad wodą jeśli chodzi o pojedynki z drapieżnikami są późną jesienią. Możemy wówczas natrafić na przymrozki. W takim przypadku porażkę ponosi plecionka. Poprzez to, że chłonie wodę niestety będzie nam przymarzać do przelotek i po prostu nie połowimy.

Jak widać i żyłka, i plecionka ma swoje plusy i minusy. Wybór zależy od wędkarza i warunków jakie panują na łowisku. Być może młodszy wędkarz powinien jednak zacząć od żyłki. Jest ona prostsza do opanowania przy oddawaniu rzutów i na pewno niskobudżetowa w przypadku jakichś niepowodzeń. Jeśli już uda się postawić pierwsze kroki, można śmiało małymi krokami przechodzić na łowienie na plecionkę. Wówczas każdy wędkarz poprzez praktykę sprawdzi, co dla niego jest bardziej odpowiednie.

Przeczytaj także:

wędki z kołowrotkami i przynętami na ryby

Jaka żyłka na szczupaka – plecionki wędkarskie, łowienie ryb.

Jaka żyłka na szczupaka będzie najlepsza? Kiedy wziąć plecionkę? Łowić spinningiem czy inaczej? Zobacz nasz poradnik dla wędkarzy!

mężczyzna trzymający  z wędkę z  kołowrotkiem i żyłką

Jaka żyłka do feedera? Co wybrać w sklepie wędkarskim? Blog Decathlon

Jaka żyłka do feedera zapewni komfort? A może lepsza będzie plecionka? Wejdź na stronę i dowiedz się więcej o wędkarskim sprzęcie!

mężczyzna wędkujący przy namiocie

Jaka przynęta na karpia jest najlepsza - na co bierze karp. Decathlon

Jaką przynętę na karpia wybrać? Jak łowić ten gatunek ryby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w naszym poradniku wędkarskim. Zapraszamy!

mężczyzna trzymający wędkę z kołowrotkiem

Jaka żyłka na spinning? Jak dobrać żyłkę wędkarską? Blog Decathlon

Jaka żyłka na spinning? To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia przy łowieniu szczupaka czy okonia. Czytaj więcej!