mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Jakie buty do maratonu wybrać? Charakterystyka butów startowych

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

Przygotowanie sprzętowe do maratonu to klucz do komfortowego pokonywania długich dystansów. Dobrze wybrane buty pozwalają poradzić sobie na każdym dystansie i pomagają uniknąć kontuzji. W przypadku maratonów obuwie ma szczególnie duże znaczenie. Wpływa bowiem na możliwość uzyskania lepszego czasu i oddalenie momentu zmęczenia. Wybór najlepszych butów wbrew pozorom nie jest jednak łatwy. Wymaga uwzględnienia własnych potrzeb i preferowanego stylu biegania. Poznaj najważniejsze zasady, które pomogą w zakupie obuwia.

Co powinno charakteryzować buty do maratonu?

Buty biegowe można podzielić na kilka grup. Te przeznaczone do długich dystansów stanowią odrębną kategorię. Charakteryzują się niską wagą, wygodą, trwałością oraz funkcjonalnością. Starannie dopracowane modele są niezbędne do tego, aby poradzić sobie w każdym terenie i móc z łatwością pokonywać nawet najdłuższe trasy.

Dystans maratoński charakteryzuje się narażeniem butów na wysokie obciążenia. Te kiepskiej jakości mogą doznać uszkodzeń już w trakcie trasy. Dedykowane modele posiadają natomiast specjalne wzmocnienia i są wykonane z najlepszych materiałów. Wykazują wysoką odporność na uderzenia i przetarcia. Gwarantuje to, że wytrzymają każdy dystans i jednocześnie zapewnią komfort, który jest niezbędny w trakcie pokonywania długich tras.

Amortyzacja stopy to kolejny wyróżnik dobrych butów. Na maratonie to właśnie stopy cierpią najbardziej i są narażone na odciski i przetarcia. Dobra amortyzacja jest kluczem do tego, aby zagwarantować sobie bardzo wysoką wygodę i móc zachować komfort stóp w trakcie całego biegu. Właściwe podbicie stopy w newralgicznych punktach, jak pięta i palce jest absolutnie kluczowe. Pozwoli oddalić moment zmęczenia i cieszyć się komfortem w trakcie biegu.

Ważnym elementem wpływającym na wygodę biegacza jest także wentylacja. Duży wysiłek fizyczny sprawia, że stopa bardzo szybko się poci, a także puchnie. Odpowiednie buty do maratonu powinny umożliwiać stałą wymianę powietrza. Najlepiej sprawdzą się modele z cienką siatką na całej powierzchni, która pozwala stopie oddychać. W ten sposób można uniknąć przegrzania się nogi i na każdym etapie maratonu czuć komfort. 

Najlepsze obuwie charakteryzuje się bardzo niską wagą. Buty startowe nie powinny być zbyt ciężkie, aby nie obciążać dodatkowo stawów. W większości przypadków im lżejsze modele tym lepiej. Dobre obuwie do maratonu powinno być praktycznie nieodczuwalne na stopie.

W przypadku maratonów odbywających się w górach lub na trasach szutrowych bardzo duże znaczenie ma również to, aby buty cechowały się specjalnym bieżnikiem. Muszą bowiem zapewniać przyczepność do nawierzchni i stabilność podczas pokonywania trasy. Najlepsze sprawdzą się dedykowane modele do startu w maratonie na innym terenie niż asfalt.

buty do maratonu

Rodzaje butów dla maratończyków

Znając charakterystykę butów do maratonu, można zacząć szukać odpowiedniego modelu. Kluczowe jest właściwe określenie własnych potrzeb i rodzaju trasy, która ma zostać pokonana. Dopasowanie obuwia do Twojej wagi i stylu biegania przekłada się na większe zadowolenie i pozwala cieszyć się wybraną parą butów przez długi czas.

W pierwszej kolejności należy określić rodzaj wybieranych butów. Na rynku dostępne jest obuwie treningowe, treningowo-startowe i startowe. Te trzy główne grupy butów posiadają specjalną konstrukcję, aby sprawdzić się najlepiej w danym zastosowaniu.

– Obuwie treningowe – najtrwalsze, odporne na wstrząsy i oferują wysoką amortyzację. Idealnie sprawdzą się do codziennej aktywności.
– Buty startowe – szybsze i skierowane do zaawansowanych maratończyków. Mają na celu zagwarantować możliwość sprawnego pokonania każdego dystansu.
– Buty treningowo-startowe – będą odpowiednie dla większości maratończyków, którzy szukają butów uniwersalnych.

Ważną kwestią jest dokładna analiza trasy. Znaczenie ma przede wszystkim nawierzchnia. Buty do biegania po asfalcie to zupełnie inne modele, niż te przeznaczone na trasy szutrowe.. Prezentujemy, na co zwracać uwagę w konkretnych produktach:

– Maratony w terenie. Na miękkie nawierzchnie najlepiej sięgać po buty responsywne. Modele oferujące dużą przyczepność i wykazujące wysoki zwrot energii sprawdzą się w takim zastosowaniu najlepiej. Pozwolą zachować dynamikę, a jednocześnie pokonać trasę bez nadmiernego wysiłku.
– Maratony na twardym podłożu. Wszelkie maratony i półmaratony miejskie najczęściej jednak odbywają się na asfalcie i kostce. W takiej sytuacji, aby przebiec maraton, warto sięgać po obuwie o podwyższonej trwałości i wygodzie. Przy wyborze butów najlepiej sięgać po modele będące w stanie amortyzować każdy krok, aby jak najbardziej odciążyć stopy. Dzięki temu nawet bieg na twardym podłożu nie będzie stanowił dużego wyzwania i przebiegnie bardzo komfortowo.

Kolejnym istotnym elementem jest rozmiar. Startujący w maratonach powinni pamiętać, że stopa podczas biegu może puchnąć, a zatem idealnie dopasowane buty się nie sprawdzą. Najlepiej wybierać delikatnie większe modele, które dodatkowo zapewniają większą przestrzeń w okolicy palców. Warto przymierzyć poszczególne produkty, aby dopasować je do typu stopy i cieszyć się wygodą podczas pokonywania całego dystansu.

Styl biegania także ma wpływ na rodzaj wybieranego obuwia. Osoby, które chcą biegać szybciej, powinny postawić na lżejsze modele. Pozwalają rozwinąć większą prędkość i szybciej pokonać dystans. W przypadku niższych prędkości lepiej sięgnąć po rozwiązania z amortyzacją w podeszwie środkowej. Gwarantują większą wygodę i zmniejszają męczenie się stóp nawet podczas wielogodzinnych biegów. W połączeniu z wygodną odzieżą sportową pozwolą łatwo pokonać najdłuższe dystanse. Najbardziej zaawansowane osoby mogą wziąć pod uwagę również technikę biegania i pronację. Dobranie butów pod kątem ułożenia stopy w trakcie biegu pomaga uniknąć kontuzji i innych problemów, które mogą występować na maratonie.

mężczyzna w odzieży i butach do biegania rozciągający nogę przed bieganiem

Rodzaj butów a waga biegacza

Przy wyborze obuwia warto także zwrócić uwagę na swoją wagę. Osoby cięższe mogą potrzebować butów oferujących dodatkowe wsparcie i stabilność. Nowoczesne technologie gwarantujące większą amortyzację sprawdzą się tutaj świetnie. W przypadku cięższych maratończyków pozwolą odciążyć dolne partie mięśniowe. Bieganie stanie się w efekcie przyjemniejsze i będzie przebiegało o wiele sprawniej. Obecnie na rynku można znaleźć zaawansowane modele butów, które świetnie łączą niską wagę z odpowiednią amortyzacją. Nawet osoby cięższe mogą dzięki temu zdecydować się na wyjątkowe produkty dla siebie.

Osoby o mniejszej wadze mają ułatwiony wybór. Mogą z powodzeniem sięgać nawet po najlżejsze modele i kierować się głównie własną wygodą. W ich przypadku każdego rodzaju obuwie sprawdzi się bardzo dobrze i będzie wsparciem w trakcie podejmowania się aktywności.

Czy warto posiadać kilka par butów do biegania?

W sytuacji, gdy finanse na to pozwalają, warto zaopatrzyć się w przynajmniej dwie pary butów treningowych. Posiadania kilku modeli wspomoże wykonywanie codziennych treningów. Produktów będzie można używać naprzemiennie. Dzięki temu obuwie będzie miało czas na  to, aby wyschnąć, a dodatkowo pokonywane dystanse rozłożą się na dwie pary. Ograniczy to zużycie materiału i pozwoli na korzystanie z posiadanych butów przez dłuższy czas.

Dodatkowo posiadanie minimum dwóch par sprawia, że w przypadku uszkodzenia jednych nie trzeba przerywać treningów. Można z powodzeniem sięgnąć po drugie i kontynuować przygotowania do maratonu.

Najbardziej profesjonalni biegacze mogą zainwestować także w osobne buty startowe. Znając już własny organizm i preferencje można wybrać modele, które idealnie sprawdzą się na czas maratonu i będą wykorzystywane jedynie do tego celu. Startówki mogą pomóc w osiągnięciu lepszych czasów.

zawodnicy biegnący w maratonie w butach do biegania

Czy biegać w nowych butach przed maratonem?

Każdy biegacz powinien pamiętać o tym, aby jeszcze przed wystartowaniem w maratonie założyć wcześniej obuwie na trening. Startowanie w zupełnie nowych jest zdecydowanie odradzane. Buty treningowo-startowe warto wcześniej wykorzystać, aby sprawdzić, czy faktycznie są wygodne, a także delikatnie je rozchodzić i dopasować do stopy.

Treningówki w dobrym stanie świetnie sprawdzą się na samej trasie i pozwolą uzyskać bardzo dobre wyniku w trakcie biegu maratońskiego. Zalecane jest przebiegnięcie w nowych butach przynajmniej raz dystansu 24 km przed zabraniem ich na maraton. W sytuacji, gdy podczas takiego treningu obuwie się sprawdzi i nie wystąpią urazy, to można być pewnym, że będzie wsparciem w trakcie właściwego biegu.

Co jaki czas wymieniać buty biegowe?

Sam wybór butów to nie wszystko. Należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji i kontrolowaniu stanu butów. Podobnie, jak wszystkie inne elementy odzieży do biegania ulegają zużyciu po pewnym czasie i wymagają wymiany. Pilnowanie najważniejszych w tej kwestii zasad jest szczególnie ważne. Czas, co jaki warto wymieniać buty, zależy od wielu czynników. Istnieją jednak pewne wytyczne dla poszczególnych grup obuwia skierowanego do biegaczy:

Buty treningowe. Standardowe buty biegowe używane w treningu powinny wystarczyć na około 1000-1200 km. W całym okresie użytkowania obuwie będzie gwarantowało właściwą amortyzację i pozwoli przygotować się do startu w zawodach.

Buty treningowo-startowe. Modele o takim charakterze najczęściej z uwagi na niższą wagę i mniejszą ilość pianki starczają na krócej. Najczęściej są w stanie wytrzymać 600-800 km.

Buty startowe. Obuwie przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych biegaczy, których celem jest uzyskanie najlepszego czasu. Z uwagi na konstrukcję buty te są najmniej trwałe i wymagają wymiany już nawet po 200-300 km. Są jednak wykorzystywane tylko podczas właściwego wyścigu, a zatem pozwalają na pokonanie kilku maratonów.

Przeczytaj także:

uczestnicy maratonu biegnący w odzieży do biegania

Maraton - ile km ma królewski dystans?

Ile km ma maraton? Równo 42, 195 km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba i co ona oznacza? Dowiedz się więcej o długości i historii maratonu.

kobieta w trakcie biegu w maratonie

8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów

Odkryj 8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów na świecie, w tym mordercze biegi przez Dolinę Śmierci i Maraton Piasków!

uczestniczka maratonu biegnąca w odzieży do biegania w mieście

Od zera do maratonu - jak przebiec swój pierwszy maraton | Decathlon

Marzysz o pierwszym maratonie? Sprawdź, jak przebiec królewski dystans. Poznaj podstawy przygotowania do maratonu od zera.

mężczyzna biegnący w stroju i butach do biegania

Jak przebiec półmaraton? Jak przebiec ponad 21 km! | Blog Decathlon

Przygotowujesz się do półmaratonu? Systematycznie zwiększaj dystans na treningach i zadbaj o regenerację mięśni. Dowiedz się, jak biec maraton!