Mężczyzna rozkładający namiot turystyczny na płaskim podłożu

Co położyć pod namiot? Czy i kiedy podłoga jest niezbędna? 

Planujesz wybrać się na camping i nie wiesz czy warto zabrać ze sobą podłogę pod namiot? Przeczytaj i sprawdź kiedy przyda Ci się podłoga namiotowa!

Planując wyjazd pod namiot kompletujesz wyposażenie i nagle przychodzi do Ciebie myśl, że może warto byłoby położyć coś pod namiotem. Jedni matę pod namiotem rozkładają zawsze, inni w ogóle. Jak to zatem jest? Czy faktycznie trzeba ją stosować, a może to zbędny gadżet? Odpowiedzi szukaj w poradniku! 

Czy trzeba coś podkładać pod namiot? 

Przed rozłożeniem namiotu warto odpowiednio przygotować swoje miejsce campingowe. W tym celu wybierz fragment obozowiska o płaskiej powierzchni bez wystających korzeni i znacznych spadków poziomu. Zwróć uwagę na to, czy miejsce jest suche i stabilne. Unikaj terenu podmokłego i grząskiego. Zadbaj o swój komfort wypoczynku i uporządkuj podłoże – pozbądź się szyszek i żołędzi. Tak przygotowane podłoże jest już gotowe do rozłożenia namiotu lub plandeki. No właśnie. Tutaj nasuwa się pytanie, czy trzeba coś podkładać pod namiot. My jesteśmy zdania, że w zasadzie nie trzeba, ale warto. Specjalna mata rozłożona pod namiotem zapewni dodatkowe zabezpieczenie dla Twojego sprzętu, a przy tym zwiększy Twój komfort odpoczynku.

Mężczyzna z chłopcami rozkładający podłogę pod namiot w plenerze na trawie

Kiedy podkładać podłogę pod namiot? 

Jest kilka sytuacji, w których warto do swojego kempingowego ekwipunku dodać podłogę pod namiot z nylonu lub poliestru. Oto sytuacje, w których dobra podłoga sprawdzi się znakomicie:

– Na kamienistym podłożu: kiedy ryzyko przebicia się podłogi namiotu jest znaczne – a sucha, twarda ziemia z dużą ilością wystających kamieni temu zdecydowanie sprzyja, to warto pomyśleć o zabraniu ze sobą solidnej plandeki, która zapobiegnie zniszczeniu sprzętu.

– Na wilgotnym terenie: podłoga nylonowa to świetna ochrona przed wilgocią! Opadów deszczu trudno jest uniknąć na kempingu – szczególnie, jeśli pod namiotem spędzasz cały urlop. Wodoodporny materiał odizoluje wilgotne podłoże od wnętrza namiotu – nawet podczas długich ulew, więc nie będziesz musiał martwić się zawilgoconą sypialnią – a to ogromna wygoda.

– W chłodne dni: mata rozłożona pod namiotem turystycznym zapewni także dodatkową izolację od podłoża, co pozwoli Ci lepiej utrzymać ciepło w namiocie i cieszyć się większym komfortem snu. Matę szczególnie warto rozkładać, jeśli planujesz biwak po sezonie lub zimą.

– Przy długim obozowaniu: jeśli zamierzasz biwakować w jednym miejscu tydzień lub dłużej, to koniecznie rozłóż pod swoim namiotem wytrzymałą podłogę do namiotu. Szczególnie, jeśli będziesz rozbijać obozowisko na łonie natury lub na trawiastym campingu. Po dłuższym czasie trawa pod namiotem zaczyna gnić, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jednak czyszczenie namiotu od spodu bywa bardzo uciążliwe. Szczególnie, jeśli chcesz się sprawnie i szybko spakować. Lepiej jest mieć do oczyszczenia samą matę, którą możesz z powodzeniem uporządkować po powrocie do domu, niż cały namiot.

Mężczyzna w kurtce puchowej przygotowujący podłogę do namiotu w plenerze

Co podłożyć pod namiot? 

Wiesz już, w jakich sytuacjach świetnie sprawdzi się mata pod namiot. Pora teraz przyjrzeć się rodzajom dostępnych na rynku mat. 

– Podłoga do namiotu i przedsionka wodoodporna: gruba i solidna cechuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jej główną zaletą jest wodoodporność, dzięki czemu możesz cieszyć się komfortem nawet w deszczowe dni. Polecana do używania na podmokłych terenach, w zimie, na terenie trawiastym, a także przy dłuższych biwakach, kiedy trudno jest przewidzieć pogodę. 

– Podłoga do namiotu i przedsionka oddychająca: ten typ podłogi nie chroni przed wilgocią, ale znakomicie sprawdzi się, jeśli planujesz rozbicie namiotu na podłożu kamienistym lub bardzo suchym. Mata dzięki swojej budowie naturalnie odprowadza wodę, kurz i piasek, pozwalając na dłużej utrzymać czystość w namiocie. Podłoga jest oddychająca, do tego dobrze izoluje od podłoża i ogranicza przedostawanie się kurzu do wnętrza. 

Jak zamocować podłogę pod namiot? 

Planując spędzenie czasu na łonie natury, warto odpowiednio zadbać o swój komfort. Jeśli zdecydujesz się na rozłożenie pod namiotem specjalnej maty, to warto zaopatrzyć się w komplet dodatkowych śledzi lub szpilek w celu przytwierdzenia jej do podłoża. Teoretycznie, przy krótkich campingach można ten krok pominąć, jednak przy dłuższych pobytach na polach namiotowych warto mimo wszystko podłogę przytwierdzić. Jak to zrobić? Najlepiej przy pomocy szpilek uniwersalnych  – dokładnie takich, jakich używasz do rozstawienia namiotu. Podłogi do namiotu marki Quechua posiadają już specjalnie przygotowane otwory z obręczami, w które wystarczy włożyć szpilkę, a następnie docisnąć ją do ziemi. Przyszpilona podłoga nie będzie się przemieszczała, więc w trakcie użytkowania nie powstanie żadna fałda, czy podwinięcie, które potem musiałbyś z mozołem prostować. Pamiętaj też, że odpowiednio przytwierdzona mata zapewnia lepszą ochronę przed wilgocią, czy spływającą po ulewnym deszczu wodą. Dlatego właśnie nie warto rezygnować z mocowania podłogi.

Co na podłogę do namiotu? 

Oprócz rozłożenia specjalnej maty pod namiotem, warto też pomyśleć o ochronie podłogi wewnątrz namiotu. Szczególnie, jeśli zamierzasz obozować na terenie kamienistym. Bez względu na to, czy Twój namiot posiada podłogę zintegrowaną, czy nie, warto zapewnić jej dodatkową ochronę przed przetarciami. Maty Quechua – zarówno te wykonane z oddychającej siatki, jak i wodoodporne możesz rozkładać zarówno pod namiotem, jak i w przedsionku. Dzięki temu przedłużysz żywotność swojej podłogi w namiocie i jeszcze lepiej zadbasz o czystość na campingu. A jeśli zajdzie potrzeba i Twoja stara podłoga się zużyje, to po prostu wymienisz ją na nową. Sprawdź ofertę mat i podłóg do namiotu dostępnych w Decathlon!

Jeśli do tej pory zdarzało Ci się myśleć, że podłoga rozkładana pod namiotem to zbędny wysiłek, to mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu zmieniłeś zdanie. Zajrzyj na stronę Decathlon i do naszych sklepów stacjonarnych, by wybrać wygodną i dopasowaną do swoich potrzeb podłogę pod swój namiot. Sprawdź, jak ten jeden niepozorny gadżet może zwiększyć komfort Twojego biwakowania!

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

Grupa ludzi rozkładająca tropik aby naprawić dziurę w namiocie

Jak naprawić rozdarty namiot? Naprawa namiotu w praktyce

Naprawa uszkodzeń w namiocie wcale nie musi być taka trudna, jak niektórym się wydaje. Jak naprawić rozdarty namiot? Sprawdź!

2 rozłożone namioty w terenie

Jak rozłożyć namiot? Blog Decathlon

Jak rozłożyć namiot zwykły i namiot quechua? Sprawdź instrukcję rozkładania namiotu krok po kroku. Rozkładanie namiotu jest proste!

namiot rozłożony w plenerze

Pranie namiotu - jak wyczyścić lub wyprać namiot? Blog Decathlon

Przeczytaj sprawdzony poradnik dotyczący czyszczenia namiotu ➡️ Dowiedz się, jak wyczyścić lub wyprać namiot ➡️ Zapraszamy!

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem z zamocowaną karimatą

Czym jest karimata? Lepsza karimata czy mata turystyczna?

Karimata to bardzo częsty element wyposażenia turystycznego na biwakach. Czym jest karimata? Lepiej wybrać pod namiot karimatę, czy materac?