deski typu fishboard

Co to jest fishboard? Kilka słów o deskorolce fiszce dla najmłodszych

Są różne typy deskorolek. Jednym z nich jest deskorolka fishboard, czyli popularna fiszka. Co to jest fishboard i czym różni się od klasycznej deski?

W sklepach jest dostępnych wiele rodzajów deskorolek. Dokonując wyboru odpowiedniego dla siebie modelu, nie można kierować się jedynie designem. Jedne deski przeznaczone są do rekreacyjnej jazdy po mieście, a inne do wykonywania efektowych trików na skateparku. Fishboard, czyli popularna fiszka to rodzaj deskorolki miejskiej, która służy do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Jest ona odpowiednia dla dzieci oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze skateboardingiem. Czym dokładnie charakteryzuje się fishboard? Jakie posiada atuty? Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu? Na te oraz inne pytania postara się odpowiedzieć poniższy artykuł.

Co to jest fishboard? Dla kogo będzię odpowiednia?

Fishboard jest to rodzaj deskorolki rodem ze słonecznej Kalifornii. Jej angielska nazwa jest połączeniem słów „fish” oraz „board”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy deska-rybka. W Polsce jest ona nazywana po prostu fiszką. Nazwa ta nie wzięła się znikąd. Fiszka swoim kształtem przypomina rybę, ponieważ jej blat zwęża się ku tyłowi i zakończony jest lekkim podwyższeniem. Tworzy to charakterystyczny, przypominający rybkę opływowy kształt.

Deska fishboard jest znacznie mniejsza od klasycznej deskorolki typu longboard. Mierzy ona od 53 do 63 cm długości, ma szerokość około 6 cali (15,24 cm) i waży około 2 kg. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że najlepiej odnajdą się na niej osoby o rozmiarze buta nieprzekraczającym 40. Czyni to fiszkę znakomitym wyborem dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na desce. Niewątpliwym atutem fiszki jest również fakt, że można ją zabrać ze sobą właściwie wszędzie, ponieważ bez problemu zmieści się w torbie lub plecaku.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że deskorolka fishboard przeznaczona jest przede wszystkim do rekreacyjnej jazdy po mieście. Najlepiej sprawdza się ona podczas przemieszczania po płaskim podłożu jak np. chodnik lub ulica. Może być więc ona znakomitym środkiem lokomocji dla nastolatków, którzy pokonują drogę z domu do szkoły. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że fiszka nie najlepiej nadaje się do wykonywania ewolucji i sztuczek na pochyłym skateparku. Jeżeli nasz styl jazdy nakierowany jest na triki, to zdecydowanie lepiej jest postawić na klasyczną deskę.

deskorolka typu fishboard

Czym fiszka różni się od klasycznej deskorolki?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej deskorolki, warto zapoznać się z różnicami pomiędzy fiszką a klasyczną deską. Najważniejszą z nich są kółka. W fiszkach wykorzystywane są duże i miękkie modele, co przekłada się na większą przyczepność do podłoża. W klasycznych deskorolkach kółka są mniejsze i bardziej twarde, co sprawia, że są bardziej wrażliwe na wszelkie nierówności, a to przekłada się na większe ryzyko upadku.

Znaczące różnice możemy znaleźć również w przypadku decku. Tradycyjna deskorolka posiada szerszy blat i jest on wykonany z drewna. Blat deski typu fishboard jest stworzony z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Różnice w rozmiarze i wadze sprawiają, że fiszka jest zdecydowanie lżejsza i bardziej poręczna niż klasyczna deska lub longboard.

Spore różnice znaleźć można także w łożyskach. Warto wiedzieć, że są one klasyfikowane według skali ABEC, według cyfr nieparzystych od 1 do 9. Im wyższy wskaźnik, tym z większą prędkością może jeździć deskorolka. W przypadku początkujących dzieci zalecana jest ABEC-3, aby zapobiec zbytniemu rozpędzaniu się deski. Wraz z wiekiem oraz umiejętnościami zwrotności można wymienić łożyska na ABEC-5 lub ABEC-7. Te drugie mogą być także stosowane przez osoby dorosłe.

Jakie atuty ma deskorolka fiszka?

Popularna fiszka posiada bardzo wiele zalet. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć co nieco o jej charakterystyce. Oto kilka głównych atutów deskorolki typu fishboard:

Prędkość - fiszka jest rodzajem miejskiej deskorolki, która bardziej służy do przemieszczania się z punktu A do punktu B niż do wykonywania efektownych trików. Jej przeznaczenie ma bezpośrednie przełożenie na rozwijane przez nią prędkości. Jest to szybka deskorolka, która pozwala sprawnie przemieszczać się w przestrzeni miejskiej.

Rozmiar - jest to kolejny atut, który wynika z przeznaczenia fiszki do bycia środkiem lokomocji. Jej niewielki rozmiar sprawia, że możemy się na niej przemieszczać do szkoły, sklepu lub na uczelnię, a po dotarciu na miejsce bez problemu schować ją do plecaka lub torby. Stanowi to znaczną przewagę w stosunku do roweru lub rolek.

Lekkość - niska waga deskorolki fishboard sprawia, że można ją łatwo i komfortowo przenosić. Fiszka wykonana jest z plastiku lub tworzyw sztucznych, które są znacznie lżejsze niż drewno wykorzystywane do tworzenia klasycznych modeli desek lub longboardów.

Zwrotność - ten rodzaj deskorolki jest wyprofilowany w taki sposób, że bardzo łatwo jest dopasować promień skrętu deskorolki do kierunku, w którym się poruszamy. Zwrotność i dobre reagowanie na skręcanie są cechami bardzo pożądanymi w przestrzeni miejskiej.

Udźwig - choć plastik nie kojarzy się z wytrzymałością, to fiszki cechują się całkiem dużym udźwigiem. Z powodzeniem mogą jeździć na nich osoby ważące do 100 kilogramów.

Deska typu fishboard - modny gadżet jako prezent dla dziecka

Fiszka to znakomity prezent, który warto kupić dziecku w wieku szkolnym. Jest to rodzaj deskorolki miejskiej, która świetnie nadaje się do poruszania się pomiędzy konkretnymi punktami. Dziecko będzie miało możliwość dotarcia na niej do szkoły lub do znajomych. Zakup tego rodzaju deskorolki to nie tylko oszczędność na biletach komunikacji miejskiej, ale także zapewnienie dziecku codziennej dawki aktywności fizycznej. Możliwość swobodnego przemieszczania się po mieście to jednak niejedyny atut tego rodzaju deskorolki.

Deska fishboard jest znakomitym wyborem dla dzieci, nastolatków oraz dorosłych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze skateboardingiem. Nie kosztuje ona dużo, więc jest to znakomita opcja, która pozwoli zapoznać się z realiami jazdy na deskorolce i nabyć podstawowe umiejętności. Fisza jest zwrotna, co znacznie ułatwi naukę kontroli nad deskorolką. W momencie, kiedy dziecko opanuje podstawową technikę jazdy i będzie chciało przejść do nauki tricków, wtedy można wymienić fiszkę na bardziej klasyczny model.

Jaką deskorolkę warto wybrać?

To czy warto zakupić fiszkę, zależne jest od przeznaczenia deski. Jeżeli deskorolka ma pełnić funkcję środka lokomocji lub służyć do nauki podstawowych zasad jazdy to zdecydowanie opłaca postawić się na fishboard. Jeżeli jednak deskorolka ma służyć głównie do bardziej wyczynowej jazdy po skateparku oraz wykonywania trików to zdecydowanie lepszym wyjściem będzie postawienie na tradycyjny model.

Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. W przypadku fiszek większe znaczenie niż długość ma szerokość. Powinna być ona dobrana z uwzględnieniem rozmiaru buta. Większość fishboardów dostosowana jest do numerów nieprzekraczających 40, jednak jeżeli użytkownik posiada większy rozmiar stopy, to można znaleźć także szersze modele. Należy jednak zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu.

Drugim znaczącym parametrem jest dobór łożysk. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się zasad jazdy na deskorolce odpowiednim modelem będzie ABEC-3. Jeżeli deskę kupuje osoba dorosła, lepszym rozwiązaniem będzie ABEC-5 lub ABEC-7, które zapewniają większą prędkość i kontrolę deskorolki. Uwagę warto również zwrócić na dobór kółek. Im większe, tym szybsza deskorolka. Ze względu na możliwość rozwijanych prędkości, warto dobrze dobrać koła do własnych potrzeb.

Przeczytaj także

chłopiec stojący na deskorolce

Jaką deskorolkę do 100 zł wybrać - fiszka, czy klasyczna deska

Jazda na deskorolce to aktywność bardzo popularna w miastach wśród dzieci i dorosłych. Sprawdź jaką deskorolkę do 100 zł wybrać dla początkującego

kobieta i mężczyzna stający z deskorolkami

Ile kosztuje deskorolka? Fiszka, longboard czy klasyczna deska?

Jazda na deskorolce jest bardzo popularna. Wielu początkujących zastanawia się jednak, ile kosztuje deskorolka. Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Jaki kask na deskorolkę wybrać aby jeździć bezpiecznie?

Jaki kask na deskorolkę wybrać aby jeździć bezpiecznie?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy jego wyborze bezpiecznego i komfortowego kasku na deskorolkę. Wejdź i sprawdź!

chłopiec siedzący na rampie w kasku obok deskorolki

Jaka deskorolka dla dzieci jest najlepsza? Co wybrać dla 5 latka?

Deskorolka to dość pożądany przedmiot przez wiele dzieci i dorosłych. Jaki model deskorolki dla dzieci będzie najlepszy do nauki jazdy przez 5 latka?