mężczyzna w odzieży jeździeckiej lonżujący konia

Co to jest lonża w jeździectwie? Do czego służy?

Co to jest lonża jeździecka? W jeździe konnej lonżowanie stosuje się w ramach nauki dosiadu u początkujących lub podczas tresury konia.

Początkujący jeźdźcy muszą liczyć się z koniecznością nauki. Wymaga się od nich opanowania techniki jazdy konnej, ale też zapoznania się z mnóstwem nowego słownictwa. Zastanawiasz się, czym jest lonża? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania związane z tym sprzętem. Prawdopodobnie przez długi czas nie będziesz używać go samodzielnie, lecz warto wiedzieć, co to takiego.

koń z założonym kantarem i lonżą

Co to jest lonża?

Lonża w dosłownym tłumaczeniu oznacza linkę, uździenicę, rzemień lub po prostu coś długiego. Jest to solidna lina, która najczęściej mierzy około 5-8 metrów. Służy do pracy z koniem z poziomu ziemi. Podczas lonżowania ogłowie konia (może to być też zwykły kantar lub kawecan) podpina się do liny. Instruktor stoi na środku ujeżdżalni i prowadzi konia dookoła siebie, po okręgu. Powinno to odbywać się naprzemiennie w obie strony, aby równomiernie ćwiczyć obie strony ciała. Ważnym narzędziem do takiej pracy jest prawidłowe używanie głosu oraz długiego bata.

Jak wygląda lonża?

 Lonża dla konia to pasek o długości około 7 m. Najczęściej jego tworzywo to taśma parciana, o szerokości około 2,5-3,5 cm. Zawsze zakończony jest z jednej strony pętlą, którą trzyma się w ręce, a z drugiej – karabińczykiem obrotowym do zapinania na wierzchowcu. W sklepach możesz natknąć się na różne rodzaje, a sprzęt ma zróżnicowane szerokości i stopnie szorstkości. Wybór pomiędzy nimi to kwestia indywidualna. Cienki materiał jest lekki, lecz może ranić dłonie, a także bywa mniej trwały niż grubsze lonże.

Do lonżowania może być też potrzebny dodatkowy sprzęt, m.in.:

kawecan (odmiana kantara);

specjalny nachrapnik;

ogłowie z wędzidłem – jeśli na wierzchowcu nie będzie siedział jeździec, wówczas wodze powinny być odpięte lub podwiązane;

siodło (ze strzemionami obowiązuje taka sama zasada jak z wodzami) lub pas do lonżowania;

napierśnik.

kobieta w odzieży jeździeckiej i toczku trzymająca konia za wodze na ujeżdżalni

Po co lonżować konia?

Skoro wiesz już, co to jest lonża, warto sprawdzić, do czego się ją wykorzystuje. Praca na lonży jest bardzo istotnym elementem treningu konia. Pomaga zwierzętom się rozluźnić i rozgrzać. Może być też stosowana w ramach wyrabiania prawidłowego rytmu i regularności chodów oraz rozwijania mięśni. Lina do tresury koni wykorzystywana jest podczas szkolenia młodych koni i przygotowywania ich pod jazdę z jeźdźcem. Do najważniejszych zalet lonżowania należą:

możliwość ustalenia hierarchii pomiędzy koniem a jeźdźcem;

nauka lub odświeżanie zasad;

tresura młodego konia;

budowa więzi i zaufania;

urozmaicanie codziennych treningów;

alternatywa dla jazdy w siodle, np. podczas niedyspozycji jeźdźca;

wspomaganie leczenia i powrotu do pełni sprawności konia po kontuzji;

poprawa rytmu, regularności i równowagi;

zwiększenie giętkości, sprawności i siły mięśni zwierzęcia;

możliwość wprowadzania nowych elementów do treningów bez ryzyka dla jeźdźca;

bezcenna pomoc w szkoleniu temperamentnych koni oraz wierzchowców z wadą budowy lub chorobą.

Kiedy praktykuje się lonżowanie?

Lonżowanie będzie całkowicie bezpieczne i bardzo wartościowe, jeżeli tylko zostanie przeprowadzone prawidłowo, przez wprawioną osobę.

Jazda konna na lonży jest często praktykowana podczas nauki osób początkujących. Gdy instruktor kontroluje zwierzę, jeździec może całkowicie skupić się na swojej równowadze, dosiadzie i innych technikach. Jest to też często stosowany sposób asekuracji akrobatów cyrkowych i zawodników woltyżerki.

Wiesz już, co to jest lonża i do czego może być wykorzystywana. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z jeździectwem prawdopodobnie przez długi czas nie będą jej trzymać we własnych rękach, lecz mogą trenować na przypiętym do niej koniu. Jeżeli z kolei planujesz zakupić ten sprzęt do swojej stajni, polecamy producentów Start lub Fouganza. Lonże dla konia dostępne w Decathlon to szeroki wybór modeli o różnych grubościach i długościach, na wszystkie potrzeby.

Przeczytaj także

kobieta siedząca na koniu w sztylpach

Sztylpy – co to jest? Czapsy a sztylpy jeździeckie

Sztylpy – co to jest? Każdy jeździec konny powinien to wiedzieć. Sprawdź, czym różnią się czapsy i sztylpy jeździeckie.

kobieta jadąca konno w toczku i odzieży jeździeckiej

Czym jest anglezowanie?  Jak anglezować na prawidłową nogę?

Anglezowanie, czyli jak prawidłowo trzymać nogi i ciało w jeździe konnej w średnim tempie, znanym jako kłus. Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Jazda konna bez siodła jest możliwa, ale nie każdy chce jeździć na oklep. Z tego względu w wyposażeniu konia musi znaleźć się siodło. Co jeszcze? Spra

kobieta w stroju jeździeckim jadąca na koniu z siodłem i wodzami

Jak trzymać wodze? PORADNIK prawidłowego sterowania koniem

Jak trzymać wodze? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo trzymać wodze podczas jazdy na koniu.