dzieci w odzieży zimowej siedzące na sankach na śniegu

Co zamiast sanek? Alternatywne rozwiązania dla dużych i małych

Co na śnieg zamiast sanek? Sanki drewniane można zastąpić plastikowym jabłuszkiem i innymi ciekawymi sprzętami, które zapewniają bezpieczeństwo.

Zima to pora roku, na którą najbardziej czekają dzieci. Jest to jedyny czas w roku, kiedy można wyciągnąć sanki z piwnicy i zjeżdżać z największych górek i stoków. Niestety w ostatnich latach tego śniegu jest coraz mniej, ale to wcale nie przeszkadza maluchom w białym szaleństwie. Okazuje się, że oprócz drewnianych lub metalowych sanek, w sklepach znajdują się również inne sprzęty, które ucieszą pociechę już od najmłodszych lat. Na czym można zjeżdżać zamiast sanek? Sprawdźmy. 

Sanki — symbol białego szaleństwa

Sanki towarzyszą nam już od najmłodszych lat i nie może ich zabraknąć w sezonie zimowym. Jazda na sankach przeznaczona jest dla każdego dziecka, które samodzielnie siedzi, ponieważ bezpieczeństwo to podstawa. Pierwsze sanki powinny być wyposażone w oparcie i pchacz, chociaż w większości modelów znajdują się obie te rzeczy. Funkcja pchania jest na pewno o wiele praktyczniejsza i wymaga od rodziców mniej siły, a poza tym możemy cały czas kontrolować, czy dziecko nie wypadło przypadkowo z pojazdu. W sklepach sportowych znajdziecie różne modele sanek — zarówno drewniane i plastikowe, jak i bezpieczniejsze sanki z oparciem, pasami bezpieczeństwa czy śpiworkiem — ten ostatni zapewnia komfort użytkowania i ciepło podczas jazdy. Producenci poszli o krok dalej i wprowadzili do obrotu sanki przeznaczone typowo dla najmłodszych dzieci od 12 miesięcy do 3 lat. Dzięki temu maluch będzie mógł czuć się pewnie, ponieważ zachowane zostały wszystkie zasady bezpieczeństwa. Dla starszych dzieci najlepsze będą modele bez oparcia.

Co można wykorzystać do zabawy na śniegu zamiast sanek drewnianych? Mamy dla Was kilka propozycji.

rodzina w odzieży zimowej i goglach  zjeżdżająca na ślizgaczu

Co zamiast sanek na śnieg?

Wyobraźcie sobie, że dawniej sanki służyły człowiekowi głównie do transportu, a ich historia sięga starożytnego Egiptu. Dzisiaj mają one zupełnie inne przeznaczenie, ponieważ zapewniają dzieciom (i nie tylko) świetną zabawę podczas zjazdu z ośnieżonej górki. Chcesz sprawić maluchowi jeszcze większą frajdę? Zobacz, co można wykorzystać zamiast sanek. 

Jabłuszko

Jabłuszko (łopata) — plastikowa i prosta w użytkowaniu zabawka, która po rozpędzeniu uzyskuje niezłą prędkość. Każde dziecko będzie mogło samodzielnie korzystać z tego sprzętu, ponieważ jabłuszko jest lekkie i niewielkich rozmiarów. Jego dodatkową zaletą jest niska cena — kosztuje kilka lub kilkanaście złotych. Jedynym minusem może być zbyt mokry śnieg, który powoduje, że dziecku ciężej jest zjechać z górki.

Talerz zjazdowy

Inna propozycja to talerz zjazdowy, który podobnie, jak jabłuszko jest banalny w użyciu, ale nieco się od niego różni. Przede wszystkim jest głębszy, a po bokach posiada specjalne uchwyty, które zapewniają większą stabilność podczas zjazdu. Tego rodzaju "zabawki" dostarczają dużych wrażeń, ponieważ istnieje szansa, że w trakcie szaleństwa talerz zacznie się szybko obracać, tworząc karuzelę. 

Alternatywa dla sanek 

Ślizgacze to nowocześniejsza wersja jabłuszka, która została wyprodukowana z porządnego materiału. Ponadto ślizgacze posiadają rączkę i wygodne siedzisko, przez co zjeżdżanie z górki jest bezpieczne. Niektóre modele wyposażone zostały w płozy, które powodują, że w trakcie ślizgu — pojazd nie będzie się obracał dookoła własnej osi. Jak wygląda hamowanie? Podobnie, jak w przypadku jabłuszka — stopami. 

Dmuchany ślizgacz

Czyli klasyczny ślizgacz, ale w wersji dmuchanej wyposażonej w uchwyty, które odpowiednio trzymane — zapewniają bezpieczeństwo podczas szaleństwa. Ślizgacz przypomina trochę ponton, a dostępność różnych kolorów i kształtów (przypominających, np. prawdziwe zwierzęta), sprawia, że ciężko jest przejść obojętnie obok tego gadżetu. Producenci zadbali o to, aby produkt był wykonany z porządnego tworzywa odpornego na ścieranie. 

Nartosanki dla starszych dzieci

Nartosanki, czyli nowoczesna odmiana klasycznych sanek i alternatywne rozwiązanie dla dużych dzieci. Pojazd ten robi furorę i przypomina nieco jazdę na nartach. Został wyposażony w kierownicę, której ruchy poruszają płozami (zamiast kół). Płozy mają kształt nart, dlatego ślizg jest naprawdę bez zarzutu. Dodatkowo nartosanki posiadają hamulec ręczny, który pozwala zatrzymać sanki, kiedy zajdzie taka potrzeba. Z kolei sporych rozmiarów siedzisko daje komfort użytkowania. Nartosanki wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Mogą z nich korzystać starsze dzieci — powyżej 3. roku życia.

W sklepach dostępne są również sanki tzw. snowblade, które również są przeznaczone dla dzieci powyżej trzech lat. Taki model pozwala na kontrolowanie prędkości za pomocą hamulca nożnego, a dodatkowo możemy nadać kierunek jazdy, ponieważ mamy do dyspozycji kierownicę.  

Nie da się ukryć, że nartosanki są o wiele bezpieczniejsze niż klasyczne sanki sterowane za pomocą sznurka.

mężczyzna i kobieta idą z dziećmi trzymającymi ślizgi zjazdowe po śniegu

Zasady bezpieczeństwa  podczas zjeżdżania z górki

Zanim porwie was zimowe szaleństwo, pamiętajcie o środkach ostrożności. Chociaż  może Wam się wydawać, że jazda na sankach jest bezpieczną aktywnością, to lepiej dmuchać na zimne, żeby uniknąć przykrych konsekwencji. Wbrew pozorom jazda bywa bardzo kolizyjna, szczególnie gdy na stoku lub górce znajdują się tłumy, bo właśnie spadł pierwszy śnieg. Potrzebną wiedzę należy koniecznie przekazać starszemu dziecku, a jeśli wybieracie się na sanki z maluchem — sami pamiętajcie o podstawowych zasadach. 

Po pierwsze rozsądnym krokiem będzie unikanie sportów zimowych, gdy na zewnątrz panuje śnieżyca. Dlatego na bieżąco kontrolujcie prognozę pogody, żeby uniknąć przykrej niespodzianki. Najprzyjemniej zjeżdża się, gdy na zewnątrz panuje słońce.

Odpowiedni ubiór to podstawa. Zima rządzi się swoimi prawami, często bywa naprawdę mroźnie mokro, dlatego na sanki potrzebne będą Wam nieprzemakalne ubrania — najlepiej sprawdza się kombinezon zimowy, do którego nie dostaje się śnieg oraz woda i jest przede wszystkim ciepły. Saneczkarze powinni pamiętać także o założeniu kasku, szczególnie gdy zjazd odbywa się na zaludnionym stoku. Warto jednak pamiętać, że nawet na pustej górce można upaść i solidnie rozbić sobie głowę o twardą nawierzchnię. 

Dostosuj górkę do swoich umiejętności. Wybieranie najbardziej stromych górek do jazdy na sankach nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób wzrasta ryzyko wypadku. Oprócz tego warto wybierać miejsca, które nie są mocno oblodzone — w innym wypadku możecie się wywrócić w najmniej niespodziewanym momencie. Unikajcie również niepewnych miejsc — czyli takich, gdzie z ziemi mogą wystawać korzenie, gałęzie czy kamienie.

Naucz się unikać przeszkód. Zdarza się, że podczas ślizgu nagle wyrasta przed nami jakaś przeszkoda. Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie panikuj. Postaraj się wyhamować  i przechylić pojazd na bok, a jeśli  ta próba skończy się niepowodzeniem, nie pozostaje nic innego, jak po prostu wyskoczyć z sanek, żeby uniknąć zderzenia.

Na koniec pamiętaj, że w trakcie zimy promienie UV nie śpią. Dlatego warto posmarować twarz kremem z filtrem.

Mamy nadzieję, że weźmiecie sobie powyższe wskazówki do serca i zadbacie o to, aby zimowa zabawa była w pełni bezpieczna. Jeśli szukacie odpowiedniego sprzętu lub alternatywy dla sanek — w ofercie sklepu Decathlon macie do dyspozycji różne pojazdy (sanki, jabłuszka, ślizgacze oraz nartosanki). 

Przeczytaj także:

deska snowboardowa

Jak wybrać deskę snowboardową dla dziecka?

Jak wybrać deskę snowboardową dla dziecka? Polecany i odpowiedni sprzęt na śnieg to podstawa, aby jazda na desce snowboardowej była bezpiecznym spor

kobieta w górach w okularach przeciwsłonecznych

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Zimowe słońce za sprawą promieni odbijających się od śniegu jest niebezpieczne dla oczu. Dlatego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą.

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

kobieta i mężczyzna stojąc y w górach zimą z plecakami turystycznymi na plecach

Gdzie w góry zimą? Sprawdź ciekawe szlaki na zimowe wędrówki

Gdzie wybrać się w góry zimą? Sprawdź górskie szlaki na zimowe wędrówki. Polecamy też trasy narciarskie w polskich górach. Tatry, Bieszczady, Beskidy.