kobieta w sztormiaku zakładająca kaptur

Czyszczenie i impregnacja żeglarskiej odzieży z tkaniny wodoodpornej - jak prać sztormiak, aby służył nam jak najdłużej

Jak prać sztormiak, żeby go nie uszkodzić? Jak dbać o odzież wodoodporną, aby służyła jak najdłużej? Na czym polega impregnacja tkanin z membraną?

Dobra kurtka żeglarska to stosunkowo duży wydatek. Z tego powodu wiele osób obawia się, że włożenie jej do pralki, skończyć się może utratą właściwości. Może się tak stać, ale wcale nie musi. Wystarczy jedynie zrobić to poprawnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prać sztormiak, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Dowiesz się z niego między innymi:

dlaczego i kiedy należy prać sztormiak,
jakich środków piorących można używać,
dlaczego zalecenia producenta są tak istotne,
jak przygotować odzież do pielęgnacji,
jak prać sztormiak,
jak suszyć ubranie żeglarskie,
jak impregnować kurtkę z membraną,
jak przechowywać odzież żeglarską po zakończeniu sezonu

Podstawowe informacje - dlaczego należy szczególnie dbać o odzież żeglarską

Odzież wodoodporna wysokiej jakości wykonana jest materiału, którego zadaniem jest nie tylko nieprzepuszczanie wody do środka, ale także odprowadzanie wilgoci na zewnątrz materiału. Oczywiście, właściwości wodoodporne nie oznaczają oddychalności, jednak w przypadku ubrań żeglarskich i innego rodzaju odzieży technicznej, jest to parametr równie ważny. Ciało wydziela bowiem ciepło, którego wynikiem jest para wodna. Materiał, który nie wypuszcza jej ze środka powoduje pocenie się i osadzanie wilgoci na wewnętrznych warstwach ubioru. Dlatego nasza odzież żeglarska musi cechować się oddychalnością. Aby spełniać swoje zadanie, membrana, która jest odpowiedzialna zarówno za nie przepuszczanie wody do środka, jak i za wypuszczanie wilgoci na zewnątrz, musi być regularnie czyszczona. Jej mikropory, które są mniejsze niż kropla wody i większe niż cząsteczka pary wodnej, zatykają się bowiem z upływem czasu. Aby membrana działała jak należy, pory nie mogą być pozatykane. Zabrudzenia sprawią bowiem, że tkanina zacznie wchłaniać deszcz, a ciało będzie się mocniej pocić.

Środki piorące - jak prać sztormiak, by zapewnić mu jak najdłuższe życie

Jak wspomnieliśmy wyżej, regularne czyszczenie pozwala zachować tkaninom swoje właściwości. Brudny sztormiak straci je i przestanie pełnić swoją funkcję. Nieodpowiednia pielęgnacja niestety również może przyczynić się do zniszczenia kurtki przeciwdeszczowej. A więc jak prać sztormiak, aby go nie uszkodzić? Przede wszystkim nie można używać do tego celu tradycyjnych środków piorących. Zapomnij więc o zwykłym proszku czy płynie do czyszczenia. Pod żadnym pozorem nie używaj płynów do płukania tkanin i zmiękczaczy. Wszelkie detergenty, które sprawdzają się w przypadku zwykłej odzieży, niekorzystnie działają na ubrania techniczne. W czym więc można czyścić sztormiak, żeby nie przepuszczał wilgoci do środka i swobodnie oddychał? W specjalistycznych płynach do prania odzieży technicznej i membranowej. Bez problemu kupić je możesz w dobrych sklepach sportowych i turystycznych.

środki do prania odzieży membranowej

Zalecenia producenta - co należy zrobić przed włożeniem sztormiaka do pralki

Szukając informacji na temat czyszczenia odzieży żeglarskiej, wiele osób pomija najprostszy sposób na sprawdzenie, w jakich warunkach należy to robić. Najważniejsze informacje znajdują się bowiem na metce. Zalecenia producenta są gwarancją, że pranie w pralce, czy też pranie ręczne, nie doprowadzi do uszkodzenia powłoki wodoszczelnej. Zanim więc rozpoczniesz pierwsze pranie swojego sztormiaka, zapoznaj się z metką. Jeżeli z jakichś powodów nie masz możliwości odczytania informacji na niej zawartych, wejdź na stronę internetową producenta. Jeśli natomiast nie znajdziesz tam żadnych danych na temat tego, jak należy pielęgnować markową odzież, zastosuj się do porad ogólnych, o których przeczytasz w dalszej części poradnika.

Przygotowanie - od czego zacząć pielęgnację odzieży nieprzemakalnej

W pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystkie kieszenie są opróżnione. Pozapinaj wszystkie zapięcia: suwaki, rzepy, guziki, aby nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. Następnie oczyść wszelkie drobne zabrudzenia za pomocą gąbki z wodą. Nastaw pustą pralkę, aby wypłukały się z niej wszystkie pozostałości po proszku lub płynie do czyszczenia, po środkach do zmiękczania tkanin i innych detergentach. Nawet niewielkie ilości wymienionych produktów mogą powodować uszkodzenie powłoki DWR (Durable Water Repellency).

Czyszczenie - jak prać sztormiak, aby zachował swoje właściwości

Jeśli nie masz dostępu do informacji z metki producenta, wybierz jak najdelikatniejszy program w swojej pralce automatycznej. Postaw na niską temperaturę wody, czyli 30 stopni Celsjusza. Wybierz także niskie obroty i całkowicie zrezygnuj z wirowania. Sztormiak ma się tak naprawdę oczyścić z kurzu i brudu oraz z ewentualnej soli (jeśli miał kontakt ze słoną wodą morską), a więc nie wymaga on drastycznego działania. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura i zbyt wysokie obroty mogą bezpowrotnie uszkodzić ubranie.

Suszenie - jak suszyć wodoodporne ubrania z membraną w sposób poprawny

Wyprany sztormiak można suszyć na dwa sposoby. Albo w suszarce bębnowej, albo na tradycyjne suszarce rozkładanej. Pierwsza opcja wymaga niskiej temperatury suszenia. Druga, kilku prostych działań. Aby wysuszyć kurtkę, należy w pierwszej kolejności wyjąć ją  z pralki. Nie można jej wykręcać ani wyciskać. Woda sama powinna obciec. Następnie można powiesić ją na wieszak i odwiesić do wyschnięcia w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Aby odzież służyła Ci na wielu rejsach, nie można wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie należy także pozostawiać jej w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejnik czy kaloryfer. Po obcieknięciu wody, kurtkę na żagle, należy rozłożyć na płasko na suszarce i poczekać, aż całkowicie wyschnie.

rękaw kurtki z membraną

Impregnacja - jak prawidłowo impregnować tkaninę wodoodporną

Impregnowanie odzieży żeglarskiej jest koniecznością, jeżeli zależy Ci na zachowaniu właściwości wodoszczelnych membrany. W dobrych sklepach turystycznych i sportowych, znajdziesz specjalistyczne impregnaty do tego rodzaju tkanin. Środki do impregnacji występują w kilku formach. Można korzystać z aerozolu, płynu, wosku i pasty. Najprościej jest po prostu spryskać odzież sprayem impregnującym, jednak wszystkie środki są równie skuteczne w działaniu.

Przechowywanie - jakie warunki należy zapewnić ubraniom po sezonie

Uprany i zaimpregnowany sztormiak należy jeszcze odpowiednio przechowywać. Nie powinno składać się go, ani zwijać, a powiesić na wieszaku w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Trzeba przy tym pamiętać, że wieszak powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od wszelkich źródeł ciepła.

Przeczytaj także

mężczyzna w sztormiaku żeglarskim

Jaki sztormiak zabrać na rejs - jak wybrać sztormiak na Bałtyk

Sprawdź jak wybrać sztormiak na rejs morski i co zabrać na żeglarską wyprawę na Bałtyk. Podpowiadamy co to jest dobry sztormiak i spodnie sztormiakowe

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa. Decathlon

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny

kobiety i mężczyźni płynący jachtem żaglowym

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Do czego uprawniają stopnie żeglarskie. Kim jest Żeglarz Jachtowy a kim Jachtowy Sternik Morski. Ile lat trzeba ukończyć aby wziąć udział w kursie?