Mężczyzna konserwujący hulajnogę po sezonie

Czyszczenie i konserwacja hulajnogi – jak dbać przed i po sezonie?

Sprawdź skuteczne sposoby na czyszczenie hulajnogi zwykłej i elektrycznej. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o myciu, konserwacji, serwisie i środkach!

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że hulajnogi to już relikt przeszłości. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy w miastach udostępniono modele elektryczne jako środek transportu. Sprawiło to, że pojazd ten przeżywa swój renesans – zarówno w formie klasycznej, jak i tej elektrycznej. Zdecydowanie zwiększyła się liczba posiadaczy hulajnóg. Aby sprzęt posłużył nam przez wiele lat, należy o niego dbać. W jaki sposób to robić? Dowiedz się, jak czyścić i konserwować hulajnogę!

Jak dbać o hulajnogę na co dzień? Poradnik

Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami zwykłej hulajnogi czy modelu elektrycznego, należy pamiętać o codziennym dbaniu o sprzęt. Przede wszystkim po skończonym użytkowaniu nie można rzucać jej, gdzie popadnie. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci, które mają do tego tendencję. Swobodne rzucanie jej na chodnik może nie tylko porysować sprzęt, ale także przyczynić się do powstawania luzów. W przypadku hulajnóg dwukołowych warto postawić na sprzęt, który posiada specjalną nóżkę do stawiania.

O hulajnogę należy także zadbać podczas przewożenia samochodem. Wiele osób po prostu wrzuca ją do bagażnika lub pod siedzenie. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ może doprowadzić do powstawania zarysowań. W tym przypadku dobrym pomysłem może być wykorzystanie pokrowca na hulajnogi. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, postaraj się okryć ją folią. Aby uniknąć przesuwania się pojazdu w trakcie jazdy, a także obijania się o inne rzeczy, warto umieścić hulajnogę pomiędzy innymi bagażami.

Hulajnoga (a zwłaszcza elektryczna) to sprzęt, który nie lubi wilgoci. Co do zasady warto unikać jazdy na hulajnodze w dużym deszczu. Jeżeli już jednak przemieszczamy się po mieście w czasie opadów, warto przy najbliższej możliwej okazji ją schować na przykład do klatki, sklepu lub biura. Nie powinna ona stać w miejscu narażonym na deszcz. Warto również pamiętać, aby unikać jazdy po kałużach oraz błocie, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na sprawność łożysk.

Mężczyzna naprawiający hulajnogę elektryczną

Konserwacja hulajnogi – zapobieganie luzom

Intensywne użytkowanie hulajnogi nieuchronnie prowadzi do powstawania luzów. Kontrolowanie tego aspektu oraz regularne dokręcanie poszczególnych części jest ważne, ponieważ luzy mogą przyczynić się do szybszego zużywania sprzętu. Oprócz tego gra toczy się również o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, aby nie spowodować wypadku. W idealnym scenariuszu potencjalne luzu dobrze byłoby sprawdzać przed każdą jazdą, ale w praktyce warto to zrobić przed rozpoczęciem sezonu oraz co kilka jazd.

Narzędziem potrzebnym do dokręcania poszczególnych elementów jest klucz imbusowy. Kiedy podczas jazdy zauważymy, że kierownica chybocze się na boki, jest to oznaka, że należy dokręcić zacisk. Jeżeli ten prosty zabieg okaże się nieskuteczny, należy rozkręcić kierownicę i sprawdzić stan śruby kompresyjnej. Jeżeli jest ona luźna, trzeba ją dokręcić, a następnie ponownie zamontować kierownicę. Jeżeli jednak śruba pękła, konieczna będzie wymiana. Nie można zapominać, że dokręcenia luzów wymagają także koła.

Mężczyzna robiący konserwację hulajnogi przed sezonem

Czyszczenie hulajnogi elektrycznej – jak to robić?

Na początek należy sobie uświadomić, że hulajnogi elektryczne nie są urządzeniami wodoodpornymi. Oznacza to, że nie powinno się ich użytkować w deszczowe dni. Całkowite uniknięcie kontaktu z wodą nie jest możliwe, dlatego też warto zadbać o dodatkowe uszczelnienie szczególnie wrażliwych elementów. Podniesie to ich odporność na działanie wody. Słaba tolerancja na wilgoć nie oznacza jednak, że hulajnogi elektrycznej nie można myć. Jak więc to robić prawidłowo?

Pierwszym krokiem jest usunięcie zabrudzeń takich jak kurz, piach oraz sól. Najlepiej do tego celu użyć miękkiej szczotki lub lekko zwilżonej ściereczki. Warto wykorzystać także ogólnodostępne środki czyszczące. Dobrze w tym zadaniu sprawdzi się zwykły płyn do mycia naczyń. Co ważne – nie można używać silnych środków chemicznych, ponieważ mogą się one przyczynić do zniszczenia pojazdu. Do mycia hulajnogi elektrycznej nie należy również używać myjek ciśnieniowych lub karchera. Takie działanie to prosta droga do zalania układów elektrycznych.

Po zakończonym procesie mycia należy pozostawić hulajnogę do wyschnięcia lub samodzielnie ją wytrzeć do sucha. Następnie amortyzatory powinny zostać nasmarowane smarem teflonowym. Na koniec dobrym nawykiem jest sprawdzenie mocowania wszystkich śrub oraz luźnych elementów. Pozwoli to upewnić się, że nasz sprzęt po konserwacji jest w pełni sprawny. Warto także regularne kontrolować ciśnienie w oponach.

Konserwacja łożysk w hulajnodze zwykłej i elektrycznej – co należy zrobić?

Tematem zasługującym na kilka oddzielnych słów jest konserwacja łożysk. Aby hulajnoga służyła nam przez lata, trzeba poświęcić nieco czasu na regularny serwis tego elementu wyposażenia. W jaki sposób to zrobić? Oto poradnik, dzięki któremu w kilku krokach uda Ci się zadbać o łożyska samodzielnie!

1. Potrzebne narzędzia. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich potrzebnych do konserwacji narzędzi. Wśród nich należy wymienić: środek odtłuszczający w sprayu, wodoodporny pojemnik, pędzelek oraz smar do łożysk (najlepiej w płynie). Oprócz tego przydatne mogą okazać się klucze imbusowe i sprężone powietrze.

2. Przygotowanie hulajnogi do konserwacji. Zanim rozpoczniemy konserwację, warto ułożyć hulajnogę w wygodnej pozycji, tak abyśmy mieli do niej swobodny dostęp. Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie stolika lub taboretu. Hulajnogę należy ułożyć w ten sposób, aby stała stabilnie, a jednocześnie, żebyśmy mieli swobodny dostęp do kół. W przypadku koła bez silnika dobrym pomysłem może być rozkręcenie go, wyjęcie łożysk i wymycie w przygotowanym wcześniej pojemniku.

3. Czyszczenie łożysk. Po właściwym ustawieniu hulajnogi należy przejść do wyczyszczenia łożysk. Należy to zrobić na sucho za pomocą pędzelka. Zewnętrzna część łożysk zostanie dokładnie wyczyszczona, jeżeli w trakcie będziemy obracać koło.

4. Spryskanie łożysk środkiem odtłuszczającym. Ten etap rozpoczynamy od podłożenia pod koła wodoodpornego pojemnika. Następnie spryskujemy je środkiem odtłuszczającym w sprayu. Tego typu preparaty posiadają specjalną rurkę, która pozwala dotrzeć do środka łożyska. Po użyciu należy odczekać od 3 do 5 minut, aby środek odparował. Do usunięcia resztek aerozolu warto wykorzystać sprężone powietrze.

5. Smarowanie łożysk. Następnie należy położyć hulajnogę na ziemi w ten sposób, aby łożyska były równoległe do podłoża. To moment, kiedy należy zaaplikować smar na powierzchnię łożysk. Zdecydowanie wystarczy kilka kropel zaaplikowanych w okolice osi obrotu koła. Na koniec należy zakręcić kołem, aby upewnić się, że nie wydaje ono niepokojących zgrzytów.

Pięć opisanych wyżej kroków powinno wystarczyć, aby przywrócić łożyskom dawną świetność. Jeżeli jednak zabiegi konserwacyjne nie działają, a koła nadal nie pracują tak, jak powinny, jest to znak, że należy pomyśleć o wymianie łożysk na nowe.

Serwis hulajnogi w Decathlon

Konserwacja hulajnoga wydaje Ci się trudnym zadaniem i obawiasz się, że nie poradzisz sobie z nim samodzielnie? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Odwiedź jeden ze sklepów stacjonarnych Decathlon i skorzystaj z usług serwisu hulajnogi.  Nasi pracownicy to prawdziwi pasjonaci, którzy w naprawę oraz konserwację sprzętu sportowego wkładają całe serce. Korzystając z naszych usług, możesz mieć pewność, że Twoja hulajnoga będzie w pełni gotowa do jazdy i czekających na nią wyzwań.

Przeczytaj także:

kobieta w kasku stojąca na hulajnodze

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze | Blog Decathlon

Hulajnoga jest ekologiczna, tania, zwinna, kompaktowa. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto zacząć jeździć na hulajnodze. Wejdź i przeczytaj!

HULAJNOGI DLA DOROSŁYCH

Obsługa hulajnóg dla dorosłych | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Potrzebujesz pomocy z Twoją hulajnogą? SERWIS DECATHLON pomoże Ci znaleźć instrukcje montażu i obsługi, poradniki wideo, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, części zamienne i usługi serwisowe pasujące do Twojej hulajnogi.

mężczyzna stojący na hulajnodze elektrycznej w mieście

Jak działa hulajnoga elektryczna? Blog Decathlon

Elektryczne hulajnogi szturmem podbiły polskie miasta w ostatnich latach. Jak jednak działają hulajnogi elektryczne i co warto o nich wiedzieć?

HULAJNOGI FREESTYLE | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Wsparcie hulajnóg freestyle | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Potrzebujesz pomocy z Twoją hulajnogą freestyle? SERWIS DECATHLON pomoże Ci znaleźć instrukcje montażu i obsługi, poradniki wideo, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, części zamienne i usługi serwisowe pasujące do Twojej freestylowej hulajnogi.