Kobieta idąca z ekwipunkiem górskim zapakowanym w niosący na plecach plecak turystyczny

Górski ekwipunek – ile powinien ważyć plecak w góry?

Jak spakować plecak turystyczny na kilkudniowe górskie wędrówki, by ekwipunek nie był ciężki? Ile powinien ważyć plecak w góry? Sprawdź!

Podczas górskich wypraw spore znaczenie ma to, jaki ciężar nosisz na ramionach. Plecak musi pomieścić niezbędny ekwipunek, ale jednocześnie też jego waga nie może dawać Ci się we znaki. Ile powinien ważyć plecak w góry? Sprawdźmy!

Ekwipunek górski – jak spakować plecak?

Waga ekwipunku to podstawowa kwestia, jeśli wybierasz się na wędrówkę w górskie tereny, szczególnie na taką, która trwa dłużej niż jeden dzień. W tym wypadku dobrze zabrać ze sobą do plecakanamiot, śpiwór, karimatę, menażkę, matę, butlę oraz przekąski i prowiant. Trzeba jeszcze przygotować się na zmiany pogody oraz zabrać ubrania na kilkudniowy wypad.

Koniecznie w plecaku powinny znaleźć się wymienione wyżej rzeczy, a do tego takie akcesoria jak palnik, nóż, czołówka, kije trekkingowe, mapa oraz kompas. Z ubrań należy wziąć ze sobą kurtkę wodoodporną, bluzy oraz polary i wygodne spodnie trekkingowe. Nie powinno też zabraknąć podstawowej odzieży, czyli koszulek, bielizny i skarpet. W plecaku warto też znaleźć miejsce na wodoodporne zabezpieczenie na elektronikę – telefon czy powerbank.

Pakując plecak, pamiętaj o tym, by umieścić najcięższe rzeczy możliwie najbliższej pleców, centralnie między łopatkami. W miarę możliwości postaraj się uzyskać jak najlepszy balans oraz stabilność. Konkretne ułożenie rzeczy w plecaku będzie zależało od wielu czynników, w tym od tego, czy wybierasz się na typowe szlaki turystyczne, czy będziesz wędrował poza nimi. Bardzo łatwo spakować do plecaka za dużo rzeczy. Warto wtedy pamiętać, że będziesz musiał nosić go na własnych plecach, więc z każdym dniem będziesz coraz bardziej zmęczony.

Kobieta i mężczyzna w odzieży trekkingowej stojący na szlaku z plecakami turystycznymi na plecach

Waga plecaka w góry – jaka będzie optymalna?

To, ile powinien ważyć plecak, zależy od czynników takich jak:

– Długość trasy – jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę, na przykład na jeden dzień, nie potrzebujesz dużego plecaka i ogromnej ilości sprzętu czy zapasów. Te będą niezbędne podczas dłuższych wędrówek. Wpłynie to oczywiście na wagę plecaka, dlatego też w takiej sytuacji dobrze wybierać modele, które mają większą pojemność.

– Pora roku – w zimę trzeba zapakować więcej warstw odzieży oraz sprzętu, w tym śpiwór o lepszej izolacji termicznej. Latem z kolei plecak będzie lżejszy, acz trzeba pamiętać o zmieniających się warunkach atmosferycznych, dlatego też niezbędny będzie na przykład pokrowiec przeciwdeszczowy, by zabezpieczyć rzeczy w środku.

– Stopień trudności trasy – na łatwym terenie nie będziesz potrzebować takiego samego wyposażenia, jak na trudnych szlakach. Na nich będziesz musiał wziąć ze sobą więcej sprzętu, co wpłynie na wagę plecaka.

Optymalna waga, jaką powinien mieć plecak, to dość indywidualna sprawa, która zależy głównie od preferencji, jak i możliwości danej osoby. Zalecane jest, aby nie przekraczała 20-25% własnej wagi ciała. W innym wypadku może prowadzić do bólu pleców i innych dolegliwości. Jeśli chodzi o pojemność plecaka, model zależy od czasu przebywania w górach. Na jeden dzień wystarczy 15-35 litrów, na kilka dni 40-50 litrów. Wielodniowe trekkingi będą wymagać plecaka o pojemności 50-85 litrów. Z pewnością będzie on dość ciężki na wspinaczkę.

Lżejszy plecak jest oczywiście preferowany, by nie obciążać barków. Pusty powinien ważyć 0,5-1 kilograma przy 20-30 litrach oraz 1-2,5 kilograma przy 30-50 litrach. Plecaki turystyczne wykonane z nowoczesnych, lekkich materiałów będą nie tylko wygodne, ale też wytrzymałe. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na wagę, ale też na system nośny, obecność pasa biodrowego, komfort noszenia, dostępność i rozmieszczenie kieszeni oraz przegródek.

Mężczyzna pijący wodę z bidonu siedzący obok dużo ważącego plecaka turystycznego

Waga plecaka turystycznego – jak ją zmniejszyć? 

Jeśli chcesz zmniejszyć ciężar bagażu, masz do wyboru kilka możliwości. Możesz zrezygnować na przykład z wzięcia ze sobą kilku warstw ubrań i zamiast tego postawić na lekką puchówkę. Przyda się w trakcie biwaków lub wieczorem, po zakończonej wspinaczce. Namiot, choć warto go pakować do plecaka na dłuższe wyprawy, to jest dość ciężkim sprzętem. Niezależnie od tego, jak go rozłożysz na plecach, odczujesz jego ciężar po jakimś czasie.

Lepszym wyborem może być tarp turystyczny. Jest to schronienie o niskiej wadze w formie płachty, którą rozpina się na kijach lub między drzewami. Daje ochronę przed deszczem, acz może wywołać u niektórych osób pewien dyskomfort, w związku z tym, że brakuje ścian. Alternatywą może być też płachta biwakowa, która bez problemu zmieści się do plecaka. Chroni przed lekkim deszczem i silnym wiatrem. Jest przeznaczona dla jednej osoby.

Warto też i inne sprzęty wymienić na lżejsze modele i zainwestować na przykład w lekki materac dmuchany. W przeciwieństwie do karimaty nie musisz go przymocować na zewnątrz – schowasz go w środku plecaka. Z pewnością też będzie wygodniejszy do spania niż karimata. Śpiwór również nie powinien być ciężki, by nie obciążać dodatkowo plecaka. Szukaj modeli, które nie przekraczają 1,5 kilograma. Dobrym wyborem będzie śpiwór puchowy, który nie zajmuje dużo miejsca w głównej komorze plecaka. 

Pamiętaj też o ograniczeniu butelek z wodą, które włożysz do komory głównej plecaka. Ważą sporo, dlatego też warto przemyśleć wzięcie ze sobą butelki z filtrem lub tabletek do oczyszczania, by móc bezpiecznie pić wodę ze źródeł naturalnych.

Komfort podczas wędrówek – podziel się sprzętem z innymi

Wybór plecaka, który jest lekki to pierwsza ważna kwestia, druga – wybieranie sprzętów, które mają mniejszy ciężar. Kolejną kwestią, która pomoże Ci zmniejszyć ilość rzeczy znajdujących się w środku, jest poproszenie o pomoc towarzyszy wędrówki. W ten sposób można rozłożyć ciężar namiotu. Jedna osoba może wziąć stelaż, a druga – tropik. Dzięki temu w Twoim plecaku będzie 1 kilogram, a nie 3 kilogramy. 

Podróżowanie z plecakiem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Pamiętaj, aby zainwestować w lekki materac, namiot oraz ograniczyć ilość sprzętu do minimum. W ten sposób Twój plecak będzie lżejszy, a Ty poczujesz pełną przyjemność z wycieczki w góry!

Przeczytaj także:

Turyści z plecakami zapakowanymi w zimowe akcesoria

Co zabrać w góry zimą? Lista rzeczy, które warto spakować

Zimowe wędrówki po górach są zdecydowanie bardziej wymagające niż latem. Co zabrać w góry zimą? Sprawdź naszą listę, co spakować w plecak!

kobiety i mężczyzna idący z plecakami turystycznymi na plecach

Plecak ze stelażem - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Co to jest plecak ze stelażem? I czym kierować się kupując plecak turystyczny na stelażu? Zobacz praktyczne porady na blogu Decathlon!

Mężczyzna z plecakiem zapakowanym na długą wyprawę górską

Jak spakować plecak na długie górskie wypady? Porady Decathlon

Pakowanie plecaka to podstawa udanej wędrówki. Jak pakować plecak, aby było wygodnie? Jak się pakować, aby optymalnie wykorzystać miejsce w plecaku?

mężczyzna z plecakiem na plecach i kijem trekkingowym w ręce

Jaki plecak turystyczny wybrać na trekkingową wędrówkę?

Jaki plecak turystyczny wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania? Oto jest pytanie! Przygotowaliśmy poradnik, na jaki plecak trekkingowy się zdecydować

Jak prawidłowo wyregulować plecak? 6 prostych kroków regulacyjnych

Jak prawidłowo wyregulować plecak? 6 prostych kroków

Wyruszasz w podróż, ale nie wiesz czy prawidłowo dopasowałeś plecak Sprawdź jak prawidłowo wyregulować plecak, w kilku, prostych krokach!