dzieczynka leżąca na materacu dmuchanym rozłożonym na łóżku polowym

Jak prawidłowo używać i przechowywać materac dmuchany?

Jak zabezpieczyć materac przed przebiciem i jak go nadmuchać? Dowiedz się o zasadach użytkowania, które zapewnią długie funkcjonowanie materaca!

Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi użytkowania i konserwacji materaca, aby korzystać z niego jak najdłużej i spać w jak najlepszych warunkach!

Jak nadmuchać materac – instrukcja

Istnieją 2 rodzaje materacy: nadmuchiwane (pompką lub ustami) i samopompujące (po otwarciu zawora same wypełniają się powietrzem w ok. 60%).

Wszystkie nasze materace są nadmuchiwane w fabryce, aby sprawdzić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Radzimy jednak nadmuchać zakupiony materac w domu przed pierwszym użyciem. Pozwoli to sprawdzić, czy produkt nie został zniszczony podczas transportu, co zapobiegnie niemiłym niespodziankom na obozowisku lub kempingu.

Najłatwiej jest nadmuchać materac dołączoną do niego pompką. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można skorzystać z triku polegającego na pompowaniu torbą plastikową. Wystarczy znaleźć jak największą torbę, nabrać w nią powietrza i przyłożyć do zaworu materaca. Następnie kładziemy się na torbie by jak najszybciej napompować nasze przenośne łóżko, i tak do skutku. Cała operacja powinna zająć około 10 minut.

osoba pompująca materac

Nadmuchaj materac do odpowiedniego ciśnienia

Materace nadmuchiwane należy pompować w sposób umiarkowany (0,02 bara / 0,3 PSI). Jeśli wolisz spać na twardszym materacu, możesz napompować go mocniej, nigdy jednak nie przekraczając 0,5 PSI.

W przypadku mat samopompujących możesz odkręcić zawór i odczekać parę minut, aż mata sama wypełni się powietrzem, a następnie dokończyć nadmuchiwanie ustami.

Przygotuj miejsce do spania

Aby w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko przebicia materaca, zanim położysz go na ziemi, sprawdź dobrze podłoże.

Usuń kamienie (zarówno duże, jak i drobne), gałązki, kolce, kawałki drewna… Wszystko, co mogłoby przebić podłogę namiotu.

Nie umieszczaj materaca zbyt blisko źródła ciepła (kuchenki turystycznej, ogniska…).

– Uważaj, aby narożniki mebli kempingowych ani żadne inne wystające przedmioty nie opierały się o materac. Trawiaste podłoże idealnie nadaje się do rozłożenia namiotu i do umieszczenia w nim nadmuchiwanego materaca. Dopilnuj jednak, aby wybrane miejsce umożliwiało prawidłowy odpływ wody deszczowej.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie materaca jest ułożenie go na łóżku polowym. Nie pozostaje wówczas z kontakcie z podłożem.

mężczyzna rozkładający śpiwór na materacu turystycznym

Spuść powietrze i złóż materac po zakończeniu użytkowania

Materac prawidłowo przechowywany podczas i po zakończeniu użytkowania dłużej będzie Ci służył. Jeśli spędzasz kilka nocy w jednym miejscu, możesz zostawić materac napompowany. Na pewno będziesz musiał codziennie trochę go dopompować. Jednak ograniczenie liczby kolejnych cykli pompowania i spuszczania powietrza z materaca zwiększa jego żywotność.

Jak spuścić powietrze z materaca – instrukcja krok po kroku

Niezależnie od rodzaju posiadanego modelu (nadmuchiwany lub samopompujący) oraz od jego formatu najlepszym sposobem przechowywania jest przechowywanie materaca nadmuchanego, na płasko, w temperaturze pokojowej (pod łóżkiem lub pionowo, np. w szafie). Niewłaściwie przechowywanie może skończyć się przebiciem nadmuchiwanego materaca, przez co konieczna będzie jego naprawa.

Jeśli wolisz przechowywać materac złożony, najlepiej odczekaj, aż powietrze samo z niego zejdzie, aby ograniczyć zużycie. Opróżniony z powietrza materac połóż na pozbawionej wystających przedmiotów powierzchni, aby go złożyć. Powietrze można delikatnie wycisnąć przesuwając je w stronę otworu z ujściem powietrza. Niektóre materace są wyposażone w specjalne zawory ułatwiające pompowanie i wypompowanie powietrza. Jeśli mamy materac z takim zaworem, to należy odpowiednio go ustawić.

Następnie możesz go zwinąć, zaczynając od złożenia go w osi szerokości: na pół w przypadku materaca 70 cm, na 3 w przypadku materaca 120 cm, a na 4 w przypadku materaca 140 cm.

Później zwiń materac w osi długości, zaczynając od strony przeciwległej do zaworu, aby podczas zwijania spuścić resztę powietrza. Włóż go do pokrowca i schowaj w suchym, przewiewnym miejscu.

W przypadku mat samopompujących trzeba będzie po prostu okazać trochę więcej cierpliwości przy następnym użyciu, ponieważ nabieranie gęstości przez piankę potrwa nieco dłużej.

Jeśli szukasz sprzętu kempingowego, odwiedź sklep Decathlon. W ofercie znajdują się m.in.: śpiwory kempingowe, materace dmuchane, karimaty, maty samopompujące, łóżka polowe jak i pompki do materacy.

Przeczytaj także:

rozłożony namiot w górach

Materac do namiotu - jaki wybrać, kiedy się sprawdzi? Blog Decathlon

Materace do namiotu ⭐ Sprawdź, co najlepiej wybrać do spania w namiocie ⭐ Poznaj zalety materacy turystycznych ☛ Dowiedz się więcej

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem z zamocowaną karimatą

Czym jest karimata? Lepsza karimata czy mata turystyczna?

Karimata to bardzo częsty element wyposażenia turystycznego na biwakach. Czym jest karimata? Lepiej wybrać pod namiot karimatę, czy materac?

kobieta wychodząca z namiotu z materacem dmuchanym

Jak naprawić materac dmuchany? PORADNIK

Nie wiesz w jaki sposób naprawić dmuchany materac i jak zlokalizować usterkę? W naszym poradniku dowiesz się jak używać zestawów naprawczych.

kobieta i mężczyzna rozkładający maty samopompujące

Jak napompować materac samopompujący? INSTRUKCJA

Materac to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku turystycznego. Jak napompować materac samopompujący? Oto instrukcja!