Mężczyzna montujący rower na bagażnik rowerowy na samochód

Jak przewozić rower elektryczny samochodem?

Transport roweru elektrycznego to duże wyzwanie. Jak przewozić rower elektryczny samochodem? Omawiamy bagażnik oraz inne rozwiązania na podróż!

Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru elektrycznego. Jest to środek transportu, który znacznie ułatwia przemieszczanie się po okolicy, łącząc w sobie możliwość napędzania jednośladu siłą własnych mięśni z elektrycznym wspomaganiem napędu. Trzeba jednak wiedzieć, że e-bike jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, a to może spowodować pewne problemy z transportowaniem go samochodem. Jaki typ bagażnika do tego celu wybrać? Podpowiadamy!

Jak przewozić rower elektryczny samochodem? Bagażnik na hak holowniczy

Najczęstszym sposobem transportowania roweru elektrycznego samochodem jest zastosowanie bagażnika na hak holowniczy. Tego rodzaju sprzęt charakteryzuje się dużą nośnością, która bez problemu poradzi sobie z wagą roweru elektrycznego. Jego stabilność zapewnia solidne zamocowanie e-bike'a. W jego przypadku zupełnie nie musimy martwić się tym, że jednoślad ulegnie uszkodzeniu w trakcie jazdy. Przyjrzyjmy się zaletom tego rozwiązania:

1. Bezpieczeństwo. Rowerowy bagażnik samochodowy na hak holowniczy to bardzo bezpieczne rozwiązanie dla naszego jednośladu. Jest on niezwykle stabilny, przez co ebike jest odpowiednio zabezpieczony. Oprócz tego nie musimy się martwić, że duża waga roweru elektrycznego będzie problemem dla udźwigu bagażnika. Na haku holowniczym rower jest także zabezpieczony przed podmuchami wiatru.

2. Łatwość użycia. Samo zamontowanie tego typu bagażnika jest bardzo proste. Oprócz tego montaż samego roweru nie jest trudny. W przypadku e-bike'ów ogromne znaczenie odgrywa fakt, że nie musimy podnosić ciężkiego pojazdu na dużą wysokość.

3. Uniwersalność. Rowery elektryczne mają różne kształty i rozmiary. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby bagażnik był dostosowany do konkretnego modelu. I to kolejna zaleta haka holowniczego, ponieważ można na nim umieścić dowolny model e-bike'a.

Kobieta przyczepiająca rower elektryczny na bagażnik rowerowy za pomocą specjalnych linek

Bagażnik dachowy na rower elektryczny – czy to dobry sposób na transport e-bike'a?

Innym bardzo popularnym sposobem na przewożenie rowerów samochodem jest bagażnik dachowy. Taki sposób transportu może się wydawać komfortowy i szczególnie kusi osoby, które mają już zamontowaną specjalną platformę rowerową. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku rowerów elektrycznych, ze względu na ich wagę. Jakie inne wady posiada to rozwiązanie?

1. Waga roweru. To główny minus tego typu rozwiązania w przypadku e-bike'ów. Elektryk jest o wiele cięższy od tradycyjnego jednośladu, dlatego też nie najlepszym pomysłem jest umieszczać go na dachu. Jego masa może uszkodzić pojazd, ale trzeba też zwrócić uwagę, że ciężko jest umieścić ważący ponad 20 kilogramów rower na samochodzie.

2. Ograniczenia dotyczące wysokości pojazdu. Ta wada, która dotyczy bagażników dachowych jest wspólna dla e-bike'ów oraz zwykłych rowerów. Jednoślad umieszczony na dachu samochodu znacznie zwiększa wysokość pojazdu. Może być to problematyczne podczas korzystania z niskich przejazdów oraz zjeżdżania na parking podziemny. Szczególnie w sytuacji, kiedy dysponujemy dosyć wysokim samochodem.

3. Bezpieczeństwo. Trzeba wiedzieć, że ten rodzaj bagażnika jest zdecydowanie mniej stabilny niż jego hakowy odpowiednik. Oznacza to, że rower może przemieszczać się podczas jazdy (zwłaszcza w trakcie silnego wiatru) pomimo przymocowania. Taka sytuacja może doprowadzić do zarysowań ramy, a nawet uszkodzeń poszczególnych elementów e-bike'a, takich jak na przykład bateria.

Transport roweru elektrycznego wewnątrz pojazdu

Trzecim sposobem na przewiezienie roweru elektrycznego samochodem podczas podróży jest umieszczenie go wewnątrz pojazdu. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga montowania dodatkowych elementów. Do takiego rodzaju przewozu trzeba będzie jednak odpowiednio dostosować rower. Po pierwsze: zdejmij przednie koło roweru. Pozwoli to na umieszczenie jednośladu na tylnym siedzeniu. Zdemontowane koło można bez problemu schować do bagażnika.

Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w przypadku większych samochodów. Posiadają one wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić rower na tylnym siedzeniu. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku busów lub furgonetek. Wtedy rower można ustawić nawet w pozycji pionowej. Do tego także nie trzeba specjalistycznych elementów – wystarczy kilka lin, które skutecznie unieruchomią jednoślad.

Mężczyzna zakładający rower elektryczny na bagażnik na tylnej klapie samochodu

Bagażnik rowerowy na tylnej klapie samochodu

Na rynku można znaleźć także rozwiązania, które pozwalają założyć rower na tylnej klapie w pionowej pozycji. Taki typ uchwytu rowerowego sprawdzi się szczególnie w przypadku posiadaczy aut typu kombi lub hatchback. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwe zakładanie roweru, ale trzeba też sobie zdawać sprawę, że znacznie ogranicza to dostęp do bagażnika. To rozwiązanie może nie sprawdzić się w przypadku rowerów elektrycznych ze względu na ograniczenie udźwigu do 15 kg.

Demontaż baterii – czy jest konieczny podczas podróży?

Podczas przewozu roweru elektrycznego samochodem należy również zadbać o bezpieczeństwo baterii oraz innych ruchomych elementów. Dobrą praktyką jest dokonać ich demontażu i schować bezpieczenie do wnętrza auta. Akumulator lub komputerek jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo, gdy rower jest przewożony na zewnątrz pojazdu. Mogą one poluzować się i odpaść pod wpływem prędkości lub innych czynników, z którymi można spotkać się na drogach.

Kiedy e-bike przewożony jest wewnątrz auta, również warto wymontować te elementy, aby zaoszczędzić miejsce. W takim przypadku warto również sprawdzić, czy kable i systemy sterowania nie są narażone na tarcie. Dobrym pomysłem może być położenie roweru elektrycznego na miękkim kocu, który pomoże zabezpieczyć go przed uszkodzeniami.

Wybór bagażnika samochodowego na rower elektryczny to kwestia indywidualna. Warto samodzielnie przeanalizować zalety oraz wady każdego z rozwiązań, a następnie zdecydować, które z nich najbardziej odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom podróży. Różne typy bagażników znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Waga e-bike'a zależy od takich elementów jak silnik elektryczny, czy akumulator. Ile waży rower elektryczny? Odpowiadamy!

kobieta i mężczyzna jadący w kaskach na rowerach elektrycznych

Jak działa rower elektryczny? | Blog Decathlon

Poznaj zasadę działania roweru elektrycznego ✨ Dowiedz się w jaki sposób uruchomić rower elektryczny i jak się nim poruszać ⭐ Sprawdź

Czy warto kupić rower elektryczny?

Czy warto kupić rower elektryczny?

Zakup roweru elektrycznego typu e-bike to marzenie wielu osób. Czy warto kupić rower elektryczny? Jak wybrać rower elektryczny? Podpowiadamy!

Kobieta jadąca na rowerze elektrycznym po mieście

Jak odblokować rower elektryczny? Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości są niezwykle ważne przy legalnej jeździe. Jak odblokować rower elektryczny? W poniższym artykule omówimy tę kwestię!

Rowerzyści montujący rowery na bagażniku rowerowym na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać? Jak umieścić rower na hak?

Bagażnik to obowiązkowy element wyposażenia rowerów trekkingowych i miejskich. Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać? Sprawdź!