osoby w kamizelkach asekuracyjnych płynące kajakami pneumatycznymi

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Kajak pneumatyczny nie tylko świetnie się spisuje na wodzie, ale także jest łatwy do rozłożenia i transportu. Dowiedz się, jak przygotować taki kajak

Wielu Polaków w tym roku spędzi wakacje w kraju. Polscy wczasowicze mają duży wybór – od zapierających dech w piersiach gór, po aktywny wypoczynek nad wodą. Jeśli jedziemy spędzić wolny czas nad jeziorem czy morzem, warto spróbować pływania na kajaku pneumatycznym. Sprawdź, czym charakteryzuje się kajak dmuchany i jak go prawidłowo napompować!

kobieta i mężczyźni stojący w lesie nad wodą z plecakami na kajaki

Mobilny kajak w plecaku

Kajak pneumatyczny jest przede wszystkim praktyczny i łatwy w transporcie. Wszystkie jego elementy mieszczą się w wygodnym plecaku. Dzięki temu taki sprzęt jest maksymalnie mobilny – wystarczy wziąć go ze sobą na wędrówkę i gdy tylko najdzie nas ochota, w kilka minut będzie gotowy na wypłynięcie na wodę. Co ciekawe, do plecaka zmieści się też kajak dwuosobowy, a nawet stand up paddle!

Montaż należy zacząć od wyjęcia wszystkich elementów z plecaka. W przypadku kajaka dwuosobowego znaleźć można dwa siedzenia, stateczniki i samą łódź. Pamiętaj, aby miejsce rozłożenia było wystarczająco duże i płaskie, bez nierówności, które mogą podziurawić konstrukcję. Aby wyjąć kajak z plecaka, wystarczy odpiąć klamrę spinającą torbę. Rozłóż go na ziemi – teraz można rozpocząć pompowanie kajaka.

Kajak dmuchany – jak go prawidłowo napompować?

Do prawidłowego napompowania kajaka pneumatycznego potrzebna będzie pompka z manometrem, która pozwoli na sprawdzenie, czy we wnętrzu łodzi znajduje się odpowiednie ciśnienie. Tego typu narzędzie posiada także wygodne przejściówki – warto zapamiętać, że te grubsze przeznaczone są do podłogi i komór bocznych kajaka. Węższe natomiast służą do pompowania siedzisk.

Proces należy zacząć od pompowania komór bocznych do połowy ich objętości – nie mogą być twarde, ponieważ wtedy nie ułożą się one prawidłowo. Następnie przychodzi czas na podłogę kajaka, którą pompujemy już do docelowego ciśnienia. Na końcu używamy pompki do dopompowania komór bocznych i zakręcamy zawory, aby zabezpieczyć je przed piaskiem i wodą.

Sprawdź wideo, w którym Tomasz – pasjonat kajakarstwa, pokazuje jak przygotować kajak pneumatyczny:

Siedzenia kajaka pneumatycznego – montaż

Każde siedzenie w swojej przedniej części ma zawór, który wkręcamy do środka – dzięki temu będzie szczelny. Następnie należy go otworzyć. Siedziska wkładamy do kajaka i mocujemy je do konstrukcji paskami regulacyjnymi do klamr.

Dopiero teraz możemy napompować siedziska – wystarczy kilka ruchów pompką. Uniosą się one delikatnie, więc trzeba dopchnąć je do podłogi i zakręcić zawory. Bez obaw, będą stabilne dzięki rzepom łączącym je z podłogą kajaka pneumatycznego.

Montowanie płetw do kajaka pompowanego

Do przygotowania kajaka pneumatycznego należy dodatkowo zamocować płetwy. Trzeba przy tym upewnić się, że mocowanie jest czyste i nie ma piasku w środku. Jeśli nie oczyścimy szyny mocującej ryzykujemy, że nie wyciągniemy już z niej płetwy.

Gdy już sprawdziliśmy, że mocowanie jest czyste, wsuwamy statecznik w szynę i zabezpieczamy wszystko klipsem. Tę samą czynność należy powtórzyć z pozostałymi płetwami do kajaka. Gotowe, można wypłynąć na wodę! Jeśli pływamy sami, wystarczy wyjąć jedno z siedzisk – to pozostałe należy wtedy zamontować na środku, aby zachować stabilność.

kobieta w kamizelce asekuracyjnej trzymająca kajak pneumatyczny i wiosło

Dodatkowy sprzęt i wchodzenie do kajaka dmuchanego

Oprócz kajaka niezbędnym elementem do uprawiania kajakarstwa  jest wiosło. Są różne jego rodzaje, jednoczęściowe lub rozkładane. W przypadku wiosła regulowanego, wystarczy otworzyć klips i wyciągnąć je do góry – powinno sięgać na długość wyciągniętej ręki.

Bardzo ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo, dlatego warto zaopatrzyć się w kamizelkę asekuracyjną. A jak wejść do kajaka pneumatycznego? To bardzo proste:

- Wejdź do wody z kajakiem i wiosłem. Pamiętaj o kamizelce.
- Połóż wiosło w poprzek, lekko z przodu łódki.
- Trzymając oburącz wiosło, włóż jedną nogę.
- Usiądź na siedzisku.
- Włóż drugą nogę.
- Wyreguluj siedzenie przy użyciu pasków mocujących.

Przygotowanie kajaka pneumatycznego to nic trudnego. Dzięki łatwemu montażowi i pompowaniu jesteśmy w stanie rozłożyć wszystko w kilka minut.

Przeczytaj także:

mężczyzna wychodzący z wody z kajakiem

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany wbrew pozorom jest wytrzymały, opinie na jego temat są dobre. Dlaczego więc zazwyczaj wybierany jest kajak sztywny? Jaki kajak wybrać?

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać? - Blog Decathlon

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

kobieta i mężczyzna w kapokach z wiosłami w rękach płyną kajakiem

Jaki kajak pneumatyczny wybrać na wakacyjny wyjazd?

Kajak pneumatyczny to świetne turystyczne rozwiązanie dla każdego kajakarza, który chce, by w podróży kajak zajmował tyle miejsca, co plecak

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką. Decathlon

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy