Rowerzysta w butach SPD podczas przerwy na rowerze

Jakie buty SPD wybrać? Wszystko, co trzeba wiedzieć o butach na rower

Nie wiesz, jak wybrać buty rowerowe SPD? Szukasz najlepszych modeli obuwia pod swoje potrzeby? Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Każdy rowerzysta w pewnym momencie staje przed koniecznością wybrania dla siebie odpowiedniego obuwia, które sprawdzi się na rowerze. Szczególnie wyróżniają się buty rowerowe SPD, które korzystają z systemu zatrzaskowego w pedałach. Pozwalają na stałe wpięcie stopy i tym samym zdecydowaną poprawę efektywności poruszania się jednośladem. Dowiedz się wszystkiego na temat tego rodzaju butów i poznaj sytuacje, w których faktycznie mogą sprawdzać się świetnie. Przekonaj się, czy takie buty są odpowiednie dla Ciebie.

System rowerowy SPD – jego początki

System wpinania butów w pedały został po raz pierwszy przedstawiony przez firmę Shimano. Japoński producent rozwiązań dla jednośladów opracował łatwy w obsłudze system, który pozwalał na połączenie nogi rowerzysty z pedałem, co miało pomóc podczas jazdy. Samo rozwiązanie powstało z myślą o rowerach turystycznych i MTB.

Obecnie system stał się bardzo popularny i jest często stosowany również przez innych producentów. Jednocześnie przyjęła się nazwa SPD jako określenie na wszystkie rozwiązania pozwalające na wpinanie butów w pedały. Nie trzeba zatem stawiać na produkty od Shimano, aby móc cieszyć się technologią pozwalającą na wpięcie obuwia.

Czym wyróżniają się buty rowerowe SPD?

Buty SPD mocowane do pedałów wyróżniają się przede wszystkim niepowtarzalną konstrukcją. To właśnie ten aspekt sprawia, że są tak często polecane dla rowerzystów i mogą wpływać na zdecydowanie wyższy komfort przemieszczania się jednośladem w każdych warunkach.

Buty rowerowe charakteryzują się zdecydowanie większą sztywnością podeszwy niż te noszone na co dzień. Mają na celu pomóc utrzymać stopę we właściwej pozycji podczas każdej wycieczki. Wysoka sztywność ułatwia także przenoszenie całego ciężaru na pedały. W efekcie o wiele łatwiej rozpędzić rower do pożądanej prędkości i poruszać się na nim bez zbędnego wysiłku.

Wysoka trwałość i świetne wykonanie
to kolejne istotne elementy tego rodzaju obuwia. W zestawieniu z klasycznymi trampkami lub butami sportowymi wyróżniają się odpornością na przetarcia. Nie niszczą się szybko i prawidłowo użytkowane stanowią świetny wybór na wiele kolejnych lat.

Dedykowane buty dają także większe możliwości regulacji. Mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb i posiadanego roweru. Każdy użytkownik może w taki sposób wyregulować platformy w butach i pedały, aby uzyskać optymalną pozycję siedzącą. Ma to znaczenie przede wszystkim dla osób, które pokonują długie dystanse. Prawidłowa pozycja ogranicza ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu, który mógłby utrudnić przemieszczanie się jednośladem.

Kolarz w butach SPD na rowerze szosowym

Jak wybrać buty SPD, aby spełniały zadanie i pasowały do pedałów?

Posiadając rower wyposażony w pedały z odpowiednimi bolcami, można przejść do wyboru obuwia. Zdecydowanie się na właściwe modele butów przekłada się na zadowolenie z użytkowania systemu i pozwala wydobyć z niego pełnię możliwości.

Na rynku dostępne są buty podzielone z uwagi na rodzaj rowerów, do których są przeznaczone. Podział obejmuje buty szosowe, turystyczne i buty MTB. Różnią się konstrukcją, wytrzymałością i komfortem użytkowania.

Buty szosowe

Charakteryzują się klasycznym mocowaniem na trzy śruby. W zależności od modelu mogą posiadać zapięcie na klamry, rzepy lub sznurówki. Obuwie przeznaczone do szosy charakteryzuje się niską wagą i bardzo wysoką sztywnością podeszwy. Sprawia to, że przekazywanie siły na pedały odbywa się efektywnie. Posiadają także plastikowy blok. Zapewniają wysoki komfort w trakcie jazdy i idealnie sprawdzą się na długie trasy. Z uwagi na sztywną podeszwę nie nadają się jednak do chodzenia. W przypadku łączenia tras rowerowych i pieszych warto zabrać ze sobą drugą parę klasycznych butów.

Rowerzysta ubrany w strój kolarski buty SPD i kask jadący na rowerze szosowym

Buty turystyczne

Wśród obuwia kompatybilnego z systemem SPD można znaleźć również propozycje turystyczne. Takie modele wyróżniają się wysoką wygodą. Sprawdzą się zarówno na rowerze, jak i pozwolą na łatwe zejście z jednośladu i przemierzanie terenów pieszo. Swoim wyglądem najczęściej przypominają klasyczne obuwie i mogą pod wieloma względami sprawdzać się doskonale. W ofercie Decathlon znajduje się wiele modeli, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Buty na rower MTB

W przypadku butów MTB występuje metalowy blok i odrobinę inna konstrukcja. Podeszwa jest zdecydowanie mniej sztywna niż w propozycjach szosowych, a dodatkowo obuwie posiada bieżnik. Dzięki temu sprawdzi się zarówno na rowerze, jak i podczas pieszego pokonywania tras. Ten rodzaj butów jest także bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia niż propozycje szosowe.

W zależności od wybranego modelu można znaleźć różne rozwiązania. Dostępne są zarówno specjalne produkty do jazdy górskiej, jak i propozycje bardziej miejskie czy turystyczne. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie i ułatwi sobie przemierzanie bardzo długich dystansów. Najbardziej zaawansowane modele do jazdy terenowej wyróżnia wysoka sztywność, a także zapięcia BOA, które umożliwiają zmianę pozycji nogi w trakcie jazdy. Wszystko to wpływa na komfortowe pokonywanie poszczególnych tras.

Specjalne obuwie SPD na zimę

W wielu ofertach można znaleźć również modele przeznaczone na sezon zimowy. Wyróżniają się większym zabudowaniem i ociepleniem. Dzięki temu nawet niekorzystna aura na zewnątrz nie będzie przeszkodą do jazdy na rowerze. Skutecznie chronią nie tylko stopę, ale również kostki. Dodatkowo dzięki membranom Gore-Tex zapewniają komfort cieplny.

Rowerzysta w kasku jadący na rowerze w butach spd na zimę

Jakie modele butów z systemem zatrzaskowym dla początkujących?

Osoby, które chcą zacząć przygodę z butami SPD, powinny szczególnie dużą uwagę przyłożyć do ich wyboru. Przy początkowym kontakcie z tego rodzaju rozwiązaniami kluczowe jest, aby gwarantowały wygodę i pozwalały na bezpieczną jazdę.

Początkujący powinni szczególną uwagę zwrócić na rozmiar. Modele SPD projektowane są w taki sposób, aby nie rozchodziły się z czasem. Dlatego też za małe buty będą uwierały przez cały okres użytkowania i całkowicie odbierały przyjemność z poruszania się jednośladem. Najlepiej samodzielnie zmierzyć konkretne obuwie. Pozwoli to na idealne dopasowanie do stopy pod kątem długości i szerokości. Rozwiązaniem jest także dokładne zmierzenie stopy i porównanie z tabelą rozmiarów na stronie sklepu w przypadku zakupów online.

Ważna jest również sztywność podeszwy. Im większa, tym lepsze przeniesienie siły na pedały i możliwość łatwiejszego rozpędzenia się. Na samym początku jednak bardzo sztywne obuwie może powodować dyskomfort i utrudniać jazdę. Dlatego też zaleca się, aby wchodzić w korzystanie z butów SPD stopniowo. Na start najlepiej wybrać modele o średniej sztywności. Pozwoli to cieszyć się wysokiej klasy rozwiązaniami bez odczuwania dyskomfortu.

Kolejna kwestia to materiał, z którego wykonano podeszwę. Najczęściej na rynku można spotkać modele z włókna węglowego, kompozytu lub mieszanki obu. Pierwszy z nich jest zalecany głównie dla profesjonalistów z uwagi na wysoką sztywność. Początkujący powinni sięgnąć po kompozyt z nylonem lub włóknem szklanym. Jest to kompromis pomiędzy komfortem a stabilnością.

Nie mniej istotny jest właściwy system zapięcia. Rzepy, klamry, sznurówki i system BOA to najczęściej spotykane opcje. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Klamry zapadkowe charakteryzują się bardzo dobrym trzymaniem buta. Rzepy są natomiast lekkie i bardzo łatwe w obsłudze. Systemy BOA są natomiast najlżejszym i najbardziej komfortowym wyborem, ale jednocześnie dostępnym tylko w droższych modelach.

Przeczytaj także:

Rowerzyści jadący w kurtkach rowerowych i w kaskach na rowerach

Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać?

Wśród odzieży rowerowej kurka pełni niezwykle ważną funkcję. Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

mężczyźni w kaskach jadący na rowerach górskich

Ile kalorii spalamy na rowerze? Jak to sprawdzić?

Rower - ile kalorii spalamy podczas jazdy? Trening na jednośladzie może pomóc nam szybko zrzucić wagę. Sprawdź, ile kalorii spalamy na rowerze.

mężczyzna jadący na rowerze w okularach rowerowych  i kasku

Jakie okulary na rower wybrać?

Sprawdź nasz poradnik dotyczący okularów rowerowych. Zobacz jakie są rodzaje okularów rowerowych. Sprawdź, jakie okulary na rower wybrać

mężczyźni jadący na rowerach w kaskach i odzieży rowerowej

Jak ubrać się na rower w zależności od pory roku?

Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który opowiada o tym jak ubrać się na rower w zależności od pory roku. Sprawdź nasze wskazówki