Mężczyzna używający smaru do łańcucha rowerowego

Jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać?

Wielu cyklistów zastanawia się, czym smarować łańcuch rowerowy. Jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Regularne smarowanie łańcucha rowerowego to jedna z najważniejszych czynności, jeżeli zależy nam na wydłużeniu jego żywotności i dobrej współpracy z pedałami, przerzutkami, kasetą i zębatkami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ten element nie przyjmie byle jakiego smaru. Czasem można spotkać się z pomysłem natłuszczania łańcucha za pomocą olejów do tego nieprzeznaczonych. Jest to błąd, ponieważ akcesorium to wymaga specjalnego smaru. Czym kierować się przy wyborze oleju do łańcucha rowerowego? Na te oraz inne pytania odpowie nasz artykuł!

Rodzaje smarów do łańcucha rowerowego

Sklepy oferują kilka różnych rodzajów smarów do łańcuchów rowerowych. Wybór konkretnego typu zależy od warunków, w których zazwyczaj jeździmy, a także unikalnych właściwości konkretnego produktu. Co warto wiedzieć o każdym rodzaju smaru? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat poszczególnych typów:

1. Smar suchy. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ smaru przeznaczony jest do użycia w suchych warunkach atmosferycznych. Jego skład stanowi połączenie teflonu (PTFE), olejów oraz rozpuszczalników, których właściwości pozwalają substancji na dotarcie do wszystkich ogniw. Smar ten odznacza się także dużą lekkością, a także pozostawia łańcuch czystym. Trzeba być jednak być świadomym, że jakikolwiek kontakt z wodą (czy to podczas jazdy w deszczu, czy w trakcie mycia), spowoduje, że należy ponownie go nasmarować.
2. Smar mokry. Ten rodzaj smaru jest przeznaczony do stosowania w sytuacjach, kiedy przewidujemy, że podczas jazdy może padać deszcz. W przeciwieństwie do smaru suchego ma on bardziej zagęszczoną strukturę. Dzięki temu jest w stanie przetrzymać nawet największe ulewy, a także sprawia, że łańcuch jest odporny na korozję. Ma on jednak także wadę, ponieważ do lepkiej mazi bardzo łatwo przykleja się brud. Istnieje również zagrożenie, że możemy pobrudzić siebie lub element ubioru w trakcie jazdy, dlatego też warto zachować szczególną ostrożność.
3. Smar na bazie wosku. Takie smary zyskały w ostatnich latach na popularności ze względu na swoje uniwersalne właściwości. Oznacza to, że sprawdzą się one podczas jazdy zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach. Substancja ta zawiera w sobie rafinowane cząsteczki wosku, które emulgują w płynie nośnym. Dzięki obecności cieczy wosk może dotrzeć do każdego ogniwa z osobna. Płyn następnie paruje, zostawiając sam wosk. Ten rodzaj smaru dobrze pokrywa łańcuch, jednocześnie minimalizując ryzyko przyklejania się brudu.

Mężczyzna używający smaru do łańcucha do roweru

Czym smarować łańcuch rowerowy podczas rekreacyjnej jazdy?

Duża liczba dostępnych na rynku produktów sprawia, że rowerzyści często nie wiedzą, jaki olej do łańcucha rowerowego wybrać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to dosyć indywidualny wybór. Najbardziej liczną grupę stanowią osoby jeżdżące na rowerze rekreacyjnie. W ich przypadku najlepszym wyborem będzie postawienie na suchy smar. Dlaczego?

Rowerzyści, którzy używają roweru jako środka transportu lub do krótkich wycieczek raczej zwykle jeżdżą w warunkach suchych, dlatego też nie ma sensu, aby stosowały one zaawansowane rodzaje smaru. Ważne jednak, aby w okresie jesienno-zimowym zmienić smar na mokry, ponieważ w tych miesiącach aura bywa bardzo zmienna. Jeśli tego nie zrobimy, przyczynimy się do jego szybszego zużycia.

Jaki smar do łańcucha w rowerze powinien wybrać bardziej zaawansowany kolarz?

Osoby, które traktują jazdę na rowerze na poważnie, powinny zwrócić się w kierunku bardziej zaawansowanych smarów. Celem takich kolarzy jest osiąganie jak najwyższych prędkości zarówno na treningach, jak i w zawodach. Smar do łańcucha musi więc współgrać z zamierzonym efektem. Z tego powodu powinni oni zdecydować się na smar o formule, która ogranicza tarcie, a tym samym zmniejsza straty mocy podczas pedałowania.

Szczególny przypadek stanowią osoby jeżdżące na rowerach MTB. Ta forma kolarstwa jest bardzo specyficzna, ponieważ jest zwykle uprawiana w ekstremalnych warunkach. Charakteryzują się one wilgocią i wszechobecnym błotem. Co to oznacza w kontekście doboru odpowiedniego smaru? Miłośnicy cross-country powinni stawiać na smary o zwiększonej lepkości, które jednocześnie chronią łańcuch przed działaniem wody. Zapewnią one płynną pracę napędu, a jednocześnie zabezpieczą go przed rdzewieniem.

Specjalista używający ceramicznego smaru do roweru

Czy można smarować łańcuch rowerowy olejem silnikowym?

Łańcuch rowerowy to akcesorium, które ma swoje specyficzne wymagania, a spełnić je może jedynie olej przeznaczony do łańcuchów rowerowych. Dużo osób zastanawia się, czy łańcuch można nasmarować innymi rodzajami smarów. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ posiadają one zupełnie inne właściwości. Bardzo często pojawia się pokusa użycia oleju silnikowego do łańcucha. Czym to może skutkować?

Oleje samochodowe oraz motocyklowe są przeznaczone do pracy w układach zamkniętych. Podobnie jak takie typy olejów jak grafitowe, stałe i wazelinowe charakteryzują się przyciąganiem do siebie różnego rodzaju brudu. Najczęściej jest to kurz i piasek. Wystarczy jedynie kilka jazd, a łańcuch będzie cały zabrudzony i trudno będzie go doczyścić.

A co się stanie, jeżeli do smarowania łańcucha posłużymy się olejami jadalnymi? Trzeba zdawać sobie sprawę, że tego typu substancje mają skłonność do jełczenia i twardnienia, co bardzo szybko zaszkodzi naszemu łańcuchowi. Złym pomysłem jest także stosowanie środków typu WD40, gdyż działają one tylko kilka godzin, a następnie się ulatniają. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest korzystanie ze smarów przeznaczonych do łańcuchów rowerowych.

Konserwacja łańcucha rowerowego razem z Decathlon!

Właściwa praca łańcucha rowerowego jest kluczowa dla komfortu jazdy na rowerze. Aby wydłużyć jego żywotność, należy regularnie czyścić łańcuch rowerowy oraz smarować go. Różne rodzaje smarów na słoneczną oraz deszczową pogodę znajdziesz w asortymencie sklepu Decathlon. Polecamy jakościowe produkty, które skutecznie zadbają o kondycję łańcucha w Twoim rowerze. Regularne nałożenie smaru po kropelce na każde ogniwo łańcucha to gwarancja satysfakcji z jazdy!

Przeczytaj także:

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Rower wymaga regularnego dbania. Czasem istnieje konieczność, aby skrócić łańcuch. Jak rozpiąć łańcuch rowerowy? Sprawdź w naszym poradniku!

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Samodzielne składanie roweru od podstaw to duże wyzwanie. Jak złożyć rower? Przedstawiamy montaż roweru składanego krok po kroku!

Mężczyzna ubrany w strój kolarski jadący na rowerze crossowym

Jakie wybrać opony do roweru crossowego?

Rowery crossowe i trekkingowe to najpopularniejsze typy jednośladów. Jakie wybrać opony do roweru crossowego? Sprawdź nasz poradnik rowerowy!

Osoba z serwisu napinająca łańcuch rowerowy

Jak skrócić łańcuch w rowerze?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy łańcuch rowerowy wymaga skrócenia. Jak skrócić łańcuch w rowerze? Sprawdź w naszym poradniku!

rower stojący przed garażem

Jak założyć łańcuch w rowerze? PORADNIK

Zastanawiasz się, jak założyć łańcuch w rowerze? ⭐ Przeczytaj prosty poradnik krok po kroku ⚡️ Poznaj prawidłowe ułożenie łańcucha