mężczyzna trenujący z kettlebell

Jaki sprzęt do crossfitu wybrać, aby treningi dawały jeszcze więcej satysfakcji? 

Sprawdź, jaki sprzęt do crossfitu pomoże Ci realizować trening i ćwiczyć na najwyższym poziomie.

Być może podjąłeś już decyzję, że chcesz dołączyć do szybko powiększającego się grona osób uprawiających crossfit i teraz zastanawiasz się, jaki sprzęt masz zabrać ze sobą na swój pierwszy trening. Wystarczy, że przygotujesz wygodny sportowy strój i amortyzowane buty. Dopiero gdy połkniesz bakcyla i poczujesz, że bez stałego dopływu treningowej energii czegoś Ci w życiu brakuje, możesz pomyśleć o zakupie niezbędnego sprzętu do crossfitu, aby każdy Twój trening był jeszcze bardziej efektywny i satysfakcjonujący. W tym artykule znajdziesz przegląd sprzętu do crossfitu, który pomoże Ci zorientować się, czego potrzebujesz i czym się kierować, wybierając poszczególne akcesoria.

Założenia crossfitu i korzyści z jego uprawiania

Crossfit to rodzaj wymagającego treningu interwałowego o wysokiej intensywności, który umożliwia wszechstronny rozwój, szczególnie w zakresie przydatnych na co dzień umiejętności. Ćwiczenia typu crossfit zwiększają siłę i wytrzymałość, podnoszą mobilność i elastyczność stawów, dzięki czemu odciążają kręgosłup i pozwalają pozbyć się bólu pleców. Młodsi crossfiterzy większą uwagę zwracają na uzyskanie dzięki dynamicznym ćwiczeniom wyrzeźbionej sylwetki oraz poprawie składu ciała (przez redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej).

Zajęcia składają się zwykle z czterech elementów: rozgrzewki, treningu siłowego, treningu dnia (WOD) i schłodzenia. Każdy z nich jest skalowalny, co znaczy, że mogą go wykonywać osoby o różnym stopniu sprawności i zaawansowania. 

Jeśli ciągle nie jesteś pewien, czy ten rodzaj treningu fitness jest dla Ciebie, sprawdź, jakie korzyści uzyskiwane dzięki tej coraz bardziej popularnej dyscyplinie są najbardziej doceniane przez trenujących:

pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów

zwiększa siłę i wydolność organizmu

wzmacnia różne partie mięśni

zwiększa zwinność i gibkość

poprawia wydolność oddechową i krążeniową

wspiera układ sercowo-naczyniowy

poprawia zdrowie i elastyczność stawów

zwiększa pewność siebie

jest idealny dla osób, które nie lubią typowych zajęć na siłowni

Dlaczego odpowiedni sprzęt do crossfitu ma znaczenie?

Odpowiednio dobrane akcesoria treningowe mogą nie tylko ułatwić i urozmaicić każdy trening, ale również znacząco podnieść jego efektywność. Crossfit wymaga od zawodników umiejętności łączenia różnych ćwiczeń i ruchów, takich jak podnoszenie ciężarów, skakanie na skrzynię, czy wspinaczka na linie. Aby wykonywać je bezpiecznie i skutecznie, potrzebny jest niezawodny sprzęt crossfit, odpowiednio dopasowany do każdego z nich. Dzięki temu  możliwa jest pełna koncentracja na wykonywaniu ćwiczeń i znacznie spada ryzyko kontuzji. Właściwie dobrany i dostosowany do poziomu zaawansowania ćwiczących zestaw przyrządów zachęca do regularnych treningów i umożliwia szybsze uzyskanie pozytywnych efektów. 

kobiety i mężczyzna ćwiczący na stepperach w odzieży fitness

Sprzęt do ćwiczeń podstawowych

Aby móc wykonać popularne ćwiczenia, potrzebujesz kilku podstawowych akcesoriów:

Skakanka pozwala na podniesienie wytrzymałości i poprawę koordynacji. Jest to proste narzędzie, które można w łatwy sposób dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez regulację długości liny.

Hantle i kettlebell to kolejne elementy podstawowego wyposażenia crossfitera, pozwalające na trening siłowy i wytrzymałościowy. Akcesoria mają różną wagę i kształt, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.

Stepper do ćwiczeń to z kolei narzędzie służące do treningu skoczności i siły, umożliwiający wykonywanie różnych ćwiczeń, takich jak skoki, pompki, czy przysiady.

Wyżej wymienione akcesoria są podstawą wyposażenia dla każdej osoby trenującej crossfit. Sprzęt jest niezbędny, aby rozwijać różne aspekty kondycji fizycznej i przygotować się do bardziej zaawansowanych treningów.

Sprzęt do ćwiczeń zaawansowanych

Trzy narzędzia, które pozwalają na bardziej zaawansowany trening i rozwijanie różnych zdolności to: drążek gimnastyczny, piłka lekarska i skrzynia plyometryczna.

Drążek gimnastyczny to narzędzie, które umożliwia trening podciągania. Pozwala na wykonywanie prostych, ale równocześnie bardzo rozwijających ćwiczeń na mięśnie ramion, pleców i klatki piersiowej.

Piłka lekarska, a właściwie wall ball przystosowany do treningów typu crossfit, to nowoczesne narzędzie przeznaczone do rzucania i mocnego uderzania o podłogę. Z powodzeniem może zastąpić część sprzętu z siłowni. Pomaga w rozwijaniu siły i wytrzymałości, a ponadto jest świetnym urozmaiceniem treningu crossfit.

Skrzynia plyometryczna to narzędzie przeznaczone do bardzo dynamicznych ćwiczeń, które często określa się także jako skocznościowe. Ćwiczenia z jej użyciem wzmacniają eksplozywność mięśni nóg i pośladków, potrzebną do wykonywania szybkich i silnych ruchów.

Ćwiczenia z każdym z tych narzędzi wymagają odpowiedniego poziomu zaawansowania i opanowania techniki, ale dla osób, które chcą rozwinąć swoje umiejętności i przygotować się do bardziej wymagających treningów, są one niezbędne. Dzięki tym urządzeniom będziesz mógł wykonywać coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia, rozwiniesz siłę, wytrzymałość i dodatkowe umiejętności, które pozwolą Ci uzyskiwać coraz lepsze wyniki i zwiększyć satysfakcję odczuwaną po każdym treningu.

ławeczka do ćwiczeń ze sztangą i ciężarami stojąca w pokoju

Jakie czynniki powinieneś brać pod uwagę, wybierając sprzęt do treningu crossfit?

Kiedy wybierasz sprzęt do treningu crossfit, powinieneś rozważyć kilka spraw. Najważniejszą z nich często jest budżet, bo sprzęt crossfitowy może być dość kosztowny. Dlatego warto przemyśleć, które akcesoria są niezbędne i powinny zostać zakupione już wtedy, gdy zaczynasz swoją przygodę z crossfitem. Część sprzętu (taśmy TRX, sztangi do wyciskania, power bandy) z pewnością możesz dokupić w później, gdy dalszy wzrost Twojej kondycji będzie tego wymagał.

Kolejna rzecz do rozważenia to miejsce do ćwiczeń. Uprawianie crossfitu wymaga przestrzeni oraz odpowiedniego podłoża. Dlatego, zanim cokolwiek kupisz, zorientuj się, czy dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią do ćwiczeń i jaki rodzaj podłoża jest w miejscu, w którym chcesz ćwiczyć. Być może do listy niezbędnego sprzętu i akcesoriów będziesz musiał dopisać maty.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze sprzętu jest także cel treningu. Inne narzędzia będą potrzebne dla osób, które chcą skupić się na poprawie siły, a inne dla tych, których celem jest poprawa wytrzymałości, czy gibkości.

Poziom zaawansowania również ma znaczenie.
Osoby początkujące powinny skupić się na podstawowym sprzęcie i akcesoriach, takich jak hantle, skakanka czy kettlebell, a w miarę rosnącego zaawansowania zdecydować się na drążek gimnastyczny, piłkę lekarską czy skrzynię plyometryczną. Warto pamiętać, że dobry sprzęt crossfitowy powinien być solidny i trwały, a jednocześnie funkcjonalny i dostosowany do Twoich potrzeb.

Podsumowanie

Kiedy będziesz wybierał sprzęt do treningu crossfit, powinieneś wziąć pod uwagę swój poziom zaawansowania, cel treningu, budżet, jakim dysponujesz oraz przestrzeń, jaką masz do dyspozycji. Ważne jest, aby sprzęt i akcesoria były jak najsolidniej wykonane, ponieważ przy tak intensywnych i wymagających ćwiczeniach najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. 

Crossfit to wspaniały sposób na poprawę wytrzymałości, siły i kondycji. Regularne treningi przyniosą pozytywne efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, zwiększenia masy mięśniowej, polepszenia kondycji i ogólnej poprawy samopoczucia. Dlatego warto korzystać  podczas ćwiczeń z dostępnych akcesoriów, bo dzięki nim możesz szybciej osiągać swoje cele treningowe.

Przeczytaj także

mężczyzna trenujący na siłowni

Efekty po miesiącu treningu crossfit

Sprawdź, jakie efekty może dać Ci konsekwentna realizacja planu treningowego według założeń programu crossfit.

mężczyzna w odzieży fitness trenujący podciąganie

Trening crossfit – sposób, by spalić kalorie

Sprawdź, czy trening crossfit jest dobrym sposobem pozbycia się nadmiaru tłuszczu i policz ile kcal spalisz podczas każdej sesji

mężczyzna w odzieży sportowej ćwiczący z kettlem

Trening z kettlebell

Poznaj ćwiczenia z kettlebell i przekonaj się, jak wyrzeźbić zgrabne uda i pośladki

mężczyzna w odzieży fitness unoszący sztangę

Trening crossfit i ćwiczenia w planie treningowym

Poznaj przykładowy plan treningowy, który sprawi, że każdy trening crossfit przybliży Cię do realizacji celów.