mężczyzna sięgający po złożoną hulajnogę elektryczną

Jakie zabezpieczenie do hulajnogi elektrycznej wybrać? Skuteczne zabezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą

Jakie zabezpieczenie do hulajnogi elektrycznej wybrać? Jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Coraz więcej osób decyduje się na zakup hulajnogi elektrycznej. Jest to bardzo wygodny środek transportu, który szybko, bez wysiłku i niskim kosztem przetransportuje nas w dowolne miejsce. Posiadanie tego typu sprzętu nakłada jednak na nas obowiązek dbania o niego. Czy wiesz, gdzie powinieneś zaparkować swój pojazd? Jak skutecznie zabezpieczyć go przed kradzieżą? Jak i gdzie przechowywać? Jeżeli nie, dowiesz się tego z naszego artykułu!

Gdzie parkować hulajnogę elektryczną?

Wbrew pozorom parkowanie hulajnogi elektrycznej (e-hulajnogi) może być problematyczne. Wielu posiadaczy tego typu pojazdu ma tendencję do zostawiania go w przypadkowych miejscach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że po nowelizacji przepisów, sprawa parkowania jest uregulowana prawnie. Warto znać podstawowe zasady parkowania hulajnóg, aby nie narazić się na zbędny mandat, zabezpieczyć swoją hulajnogę przed kradzieżą, a także zadbać o komfort innych uczestników ruchu.

Na początek, wyjaśnijmy sobie, co przepisy mówią o parkowaniu hulajnóg elektrycznych. Według kodeksu drogowego należy zostawić pojazd w miejscu do tego przeznaczonym. Przykładem takich miejsc są specjalne parkingi dla hulajnóg lub stojaki rowerowe. Co jednak w sytuacji, kiedy w pobliżu nie ma ani jednego, ani drugiego? W takim przypadku pojazd powinien zostać pozostawiony na dalszej od jezdni krawędzi chodnika. Oprócz tego istotne jest, żeby parkować pojazd równolegle do chodnika, aby nie zastawiać ruchu.

Obowiązujące przepisy to nie jedyna motywacja, która powinna nam przyświecać podczas parkowania hulajnogi. Powinniśmy się także kierować bezpieczeństwem dla otoczenia. Hulajnogę należy zostawiać w miejscach, które nie utrudniają ruchu samochodom oraz pieszym. Nie powinna się ona znajdować także na pasie ruchu dla rowerów. Powinno nam również zależeć na bezpieczeństwie samego sprzętu. Hulajnoga musi stać stabilnie, ponieważ podczas upadku może ulec uszkodzeniu.

Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Jeżeli jesteś posiadaczem hulajnogi elektrycznej, obowiązkowo powinieneś zadbać o jej zabezpieczenie przed kradzieżą. Zwłaszcza droższe, a tym samym bardziej zaawansowane modele mogą stać się łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju złodziei. Na szczęście istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które pozwalają poradzić sobie z tym problemem. Poniżej krótko opowiemy o każdym z nich.

zapięcie kajdankowe przeciw kradzieży do hulajnogi Masterlock

Linka

Najprostszym, a zarazem najmniej kosztownym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłej linki, wykorzystywanej do przypinania roweru. Pomimo swojej prostoty jest to dosyć skuteczne zabezpieczenie. Wśród jego zalet należy wymienić między innymi:.

– sporą długość, która pozwala przypiąć hulajnogę do prawie każdego obiektu,
– niską cenę,
– możliwość schowania do plecaka.

Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie sprawdzi się dobrze jedynie w sytuacji, kiedy zostawiamy hulajnogę na chwilę, na przykład pod sklepem. Stosowanie tego zapięcia na dłuższy czas zwiększa prawdopodobieństwo kradzieży, ponieważ doświadczony złodziej jest w stanie ją przeciąć odpowiednimi narzędziami.

Zapięcie na łańcuch

Rozwiązaniem nieco podobnym, ale zdecydowanie bardziej skutecznym niż linka jest wykorzystanie zapięcia na łańcuch. Są to solidne, wykonane z metalu zapięcia otoczone materiałowym lub gumowym pokrowcem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie lakieru na hulajnodze przed zarysowaniem. Dzięki dużej długości hulajnogę można bardzo skutecznie opleść. Poradzenie sobie z zabezpieczeniem typu łańcuch jest dla złodzieja zdecydowanie większym i trudniejszym wyzwaniem. Wadą takiego rozwiązania jest jednak dosyć duża waga. Łańcuch jest na ogół przewożony w plecaku.

Zapięcie u-lock

Innym rodzajem zapięcia jest blokada typu u-lock. Jest to metalowe zabezpieczenie w kształcie litery U. Stąd właśnie jego nazwa. Zapięcie to działa na zasadzie podobnej do linki lub łańcucha, jednak jego struktura ma postać sztywnego elementu. Uchwyt zaczepia się wokół kierownicy, a z drugiej strony można je przymocować do jakiegoś elementu otoczenia na przykład słupka lub barierki. Jest ono dosyć skuteczne, dlatego też ciężko jest dokonać kradzieży. Jego wadą jest jednak dokładnie to samo, co w przypadku zapięcia na łańcuch, czyli rozmiary oraz waga. Może to powodować problemy w transporcie.

Blokada typu disc lock

Zupełnie innym, bardziej zaawansowanym rodzajem zabezpieczenia jest blokada disc lock. Jest to system oparty na blokadzie tarczy hamulcowej, który polega na zablokowaniu możliwości obracania się koła hulajnogi. Wielu posiadaczy hulajnóg elektrycznych decyduje się na nią ze względu na niewielkie rozmiary, a tym samym łatwość przenoszenia. Dzięki wykorzystaniu blokady disc lock nie musimy także szukać obiektu, do którego można przypiąć pojazd. Istnieje jednak zasadnicza wada. Ten rodzaj zabezpieczenia uniemożliwia jazdę na hulajnodze, ale nie zapobiega jej kradzieży. Z tego powodu disc lock jest często stosowany w parze z tradycyjnymi linkami lub łańcuchami.

Lokalizator GPS

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń jest zamontowanie w hulajnodze lokalizatora GPS wyposażonego w kartę SIM. Ogromną zaletą takiego rozwiązania są małe wymiary lokalizatora, co pozwala przyczepić go w dowolnym miejscu hulajnogi. Jest on na tyle mały, że złodziej może go nie zauważyć. Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenie nie zapobiega kradzieży sprzętu, a jedynie ułatwia jego odnalezienie. Do obsługi lokalizatora wymagana jest także specjalna aplikacja, która w przypadku kradzieży pozwoli ona śledzić położenie hulajnogi w czasie rzeczywistym.

mężczyzna w kasku stojący obok hulajnogi elektrycznej

Blokada z alarmem

Ostatnim proponowanym rodzajem zabezpieczenia jest blokada z alarmem. Jest to dosyć proste urządzenie elektroniczne, które działa na zasadzie czujnika ruchu. Jeżeli osoba niepożądana zbliży się do naszego pojazdu i będzie próbowała go ukraść, aktywuje się alarm, którego zadaniem jest odstraszyć potencjalnego złodzieja. Jak głośne są takie urządzenia? Alarmy tego typu osiągają głośność o natężeniu około 100 dB, co jest porównywalne z klaksonem samochodowym. Samo urządzenie ma postać małej, metalowej kłódki, której ciężko się pozbyć. Warto także wiedzieć, że niektóre hulajnogi mają wbudowane już systemy antykradzieżowe.

Solidne zabezpieczenie hulajnogi przed warunkami atmosferycznymi, czyli kilka słów o przechowywaniu

Hulajnogę elektryczną należy zabezpieczyć nie tylko przed kradzieżą, ale także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tego rodzaju pojazd jest w pewnym sensie urządzenie, dlatego też warto o niego zadbać, wydłużając tym samym jego żywotność. E-hulajnoga powinna być przechowywana w miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa i nie jest ono narażone na działanie wilgoci. Musi być ona także zabezpieczona przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Akumulator oraz elektronika, na której opiera się działanie hulajnogi, nie lubią skrajnych temperatur oraz wilgoci. Gdzie więc przechowywać tego typu sprzęt? Może być to przykładowo duża szafa, schowek w mieszkaniu lub ocieplany garaż. Alternatywnym rozwiązaniem może być zakup torby, akcesorium na hulajnogę elektryczną, które dodatkowo zabezpieczy pojazd przed kurzem i brudem.

Przeczytaj także:

Jaką hulajnogę elektryczną do 150 kg wybrać?

Jaką hulajnogę elektryczną do 150 kg wybrać?

Jaką hulajnogę elektryczną do 150 kg wybrać? Sprawdź jakie parametry są ważne i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? RANKING

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? RANKING

Elektryczne hulajnogi w ostatnich latach zyskały na popularności. Nie wiesz jaki model wybrać? Sprawdź nasz ranking hulajnóg elektrycznych

kobieta i mężczyzna siedzący na murku przy zaparkowanych hulajnogach elektrycznych

Hulajnoga elektryczna do 1000 zł - jaką wybrać?

Sprawdź ranking najlepszych hulajnóg elektrycznych do 1000 złotych w 2023 roku – to zestawienie cenowe pomoże Ci podjąć właściwą decyzję zakupową

mężczyzna idący z hulajnogą elektryczną w ręce

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Jaki model wybrać?

Coraz więcej osób porusza się po mieście na hulajnodze. Sklepy oferują wiele modeli w różnych cenach. Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Sprawdzamy!