Mężczyzna malujący ramę rowerową farbą w sprayu

Malowanie roweru. Jak pomalować rower?

Malowanie lub lakierowanie roweru to świetny sposób na odświeżenie jego wyglądu. Nada to mu unikatowy charakter. Jednak proces ten wymaga dokładności i przestrzegania kilku zasad, aby osiągnąć zadowalające efekty. W tym artykule odpowiadamy na ważne pytania. Jak pomalować rower? Kiedy to zrobić? A także jaki jest cel lakierowania roweru na nowo?

Malowanie lub lakierowanie roweru to świetny sposób na odświeżenie jego wyglądu. Nada to mu unikatowy charakter. Jednak proces ten wymaga dokładności i przestrzegania kilku zasad, aby osiągnąć zadowalające efekty. W tym artykule odpowiadamy na ważne pytania. Jak pomalować rower? Kiedy to zrobić? A także jaki jest cel lakierowania roweru na nowo?

Malowanie roweru – dlaczego to ważna czynność?

Malowanie roweru może mieć wiele praktycznych i estetycznych zalet. Przede wszystkim lakier pozwala chronić ramę przed korozją, ale także innymi uszkodzeniami. Mowa tu o powikłaniach związanych z wystawieniem na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wilgoć, brud oraz pył. W ten sposób bez większych nakładów pracy, czasu i sił możesz ochronić swój rower.

Malowanie roweru pozwala także odnowić jego wygląd. Nowe barwy pozwolą spersonalizować w dowolny sposób Twój jednoślad. Malowanie roweru to doskonała okazja do wyrażenia własnego stylu oraz osobowości. Wybór kolorów i wzorów może sprawić, że stanie się on dopasowany do użytkownika, a do tego niepowtarzalny.

Wymiana farby w rowerze może być również dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz przekazać go komuś w prezencie. Możesz nałożyć na ramę ulubiony kolor obdarowanej osoby i dopasować się do jej stylu. Wiele osób doceni taki gest. Aczkolwiek jeśli zamierzasz zmienić design swojego roweru, to również będziesz zadowolony.

Mężczyzna przygotowujący rower do malowania

Kiedy poddać rower renowacji?

Nałożenie nowej warstwy lakieru, w tym ochronnej może wspomóc rower w walce ze śladami zużycia. Nie dość, że ukryje to wszystkie zarysowania oraz niedoskonałości, to dodatkowo będzie stanowiło ochronną warstwę przed zabrudzeniami, korozją, a także zarysowaniami. Natomiast warto zauważyć, że po świecie jeździ dużo cyklistów-artystów. Za pomocą swojego roweru mogą wyrazić siebie oraz swój styl. Rower jest dość łatwy w personalizacji. Nie wymaga wizyty w profesjonalnej lakierni, ani dużych nakładów finansowych.

Skoro już mówimy o pieniądzach, to warto poddać rower remontowi, gdy planujesz wystawić go na sprzedaż. Wygląd jest bardzo ważny w kontekście handlu. Dlatego zadbany rower od razu ma większą wartość, mimo że może mieć mniej funkcji od innego, ale zaniedbanego.

Warto pomalować także stare rowery. Nie chodzi to tylko o zabezpieczenie, ale także podtrzymanie świeżości. Czasami unowocześnienie sprzętu pozwala na korzystanie z niego przez kolejne pokolenia. Ponadto nanoszenie nowej farby na rower może wspomóc także bezpieczeństwo. Dzieje się tak za sprawą zwiększenia widoczności na drodze dzięki zastosowaniu jaskrawych barw.

Mężczyzna używający farby w sprayu do renowacji roweru

Przygotowanie roweru do lakierowania – jak rozebrać rower do malowania?

Najpewniej nie chciałbyś, aby farba dostała się w niepożądane miejsca roweru, brudząc je i czasami uszkadzając. Dlatego zalecamy rozpocząć prace od rozebrania roweru na części. W tym celu zdejmij koła, siodełko, kierownicę oraz inne elementy, które nie mają być malowane, tak, aby pozostała sama rama. Jednoślad rozmontujesz za pomocą własnych rąk i kluczy imbusowych w rozmiarach 4, 5 i 6 mm. Po odkręceniu śrub wystarczy pozdejmować elementy roweru z gwintów, na których były osadzone.

Jak przygotować rower do malowania? 

Gdy rama zostanie wyizolowana od reszty konstrukcji, usuń zabrudzenia. Użyj w tym celu odtłuszczacza albo alkoholu izopropylowego. Powinny to być skuteczne środki do czyszczenia ramy z brudu, tłuszczu oraz rdzy. Następnie użyj papieru ściernego, który pozwoli Ci uczynić powierzchnię ramy bardziej zmatowioną. Dzięki temu farba będzie lepiej przywierać. W kolejnym kroku zakryj taśmą malarską wszystkie elementy roweru, które mają pozostać nienaruszone, ale nie mogłeś ich wymontować. Są to najczęściej gwinty oraz miejsca montażu akcesoriów.

Na koniec zajmij się aplikacją specjalistycznego podkładu do metali, który ma na ogół postać sprayu. Jego właściwości pomogą farbie lepiej przylegać do ramy. Ponadto zwiększy to jej odporność na czynniki zewnętrzne. Nakładaj go równomiernie. Najlepiej trzymać puszkę z nim w odległości około 20-30 cm od spryskiwanej ramy. Po wszystkim pozostaw wszystko do wyschnięcia. Kieruj się przy tym zaleceniami producenta. To on określi czas, który jest potrzebny do skończenia procesu.

Czym pomalować rower – tradycyjna farba czy lakier w sprayu?

Przy wyborze lakieru do renowacji roweru najlepiej będzie spisywać się farba w sprayu. Dobrze wybrać farbę, która jest odpowiednio przystosowana do pokrywania stalowej powłoki. W wyborze dokładnego koloru masz pełną dowolność. Nie wpływa on praktycznie w ogóle na właściwości roweru. Jedynie warto podkreślić, że czarna lub bardzo ciemna farba będzie absorbować więcej światła słonecznego. Ta cecha może powodować nagrzanie powierzchni ramy w słoneczne dni.

Mężczyzna malujący drugą warstwę ramy rowerowej na niebiesko

Malowanie ram rowerowych – jak malować sprayem rower?

Gdy wybór farby masz już za sobą, czas na najważniejszy etap, czyli malowanie roweru. Warto, żebyś skorzystał podczas niego z aerografu, czyli miniaturowego pistoletu do farby. Lakierowanie rób za pomocą cienkich warstw. Najczęściej wystarczy pomalować ramę trzema powłokami Aplikuj lakier równomiernie, unikaj zacieków, a po każdej warstwie pozwól mu wyschnąć.

Jak się maluje rower? Warstwy ochronne

Jeśli chcesz ochronić ramę roweru, możesz użyć dodatkowo odpowiedniego lakieru zabezpieczającego. Powinien on ochronić farbę przed zarysowaniami. Po ostatecznym wyschnięciu renowacja ramy dobiega końca. Jeśli chcesz, możesz dodać na rower naklejki, by jeszcze mocniej spersonalizować swój rower. Pozostaje Ci tylko złożyć jednoślad w całość i cieszyć się wyprawami.

Remont roweru

Zmiana lakieru w rowerze, to dość mało skomplikowana czynność, która pomaga w wielu kwestiach. Przede wszystkim zabezpiecza ramę przed wieloma szkodami, ale także pozwala na wyrażenie siebie. Dlatego nakładanie farby i stylizowanie tego środka transportu może być dobrą zabawą.

Przeczytaj także:

Mężczyzna myjący rower elektryczny

Jak myć rower elektryczny, żeby go nie uszkodzić?

Zastanawiasz się, jak myć rower elektryczny, jak czyścić łańcuch i napęd w e-bike, aby go nie uszkodzić? Oto prawidłowa konserwacja!

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Dzieci w kaskach jadący na rowerach bmx

Jaką ramę roweru BMX wybrać do konkretnego wzrostu?

Rower BMX wymaga dobrania rozmiaru ramy do wzrostu. Pozwoli to na w pełni komfortową jazdę. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Mężczyzna montujący oświetlenie do ramy rowerowej

Rama karbonowa czy aluminiowa – którą wybrać?

Wybór materiału ramy roweru to jeden z najważniejszych dylematów. Rama karbonowa czy aluminiowa? Przeanalizujmy zalety i wady każdej z opcji!

sprawny rower elektryczny stojący na tarasie

Jak naprawić rower elektryczny? Naprawa rowerów elektrycznych

Rower elektryczny może być trudny do naprawy ze względu na silnik. Jak naprawić rower elektryczny? Oto najczęściej spotykane usterki w trakcie jazdy!