chłopiec w odzieży z filtrem UV idący po plaży trzymając deskę surfingową

Odzież z filtrem UV – czym jest odzież chroniąca przed słońcem?

Odzież z filtrem UV to skuteczny sposób ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Sprawdź, jak działa odzież chroniąca przed słońcem.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza gdy słońce rozpieszcza nas swoimi promieniami. Choć przyczyniają się do poprawy nastroju, promienie słoneczne mogą być także szkodliwe. Jak chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB ? Czy kremy z SPF wystarczą?

Co to jest odzież UV?

Gdy wybieramy się na wakacyjny wyjazd, zawsze mamy na uwadze, by spakować odpowiednie ubrania. Stawiamy na lekkie, bawełniane koszulki i zwiewne sukienki. Są z pewnością wygodne, jednak jeśli chodzi o kwestie ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV, nie wypadają najlepiej. Po nasiąknięciu wodą włókna bawełny rozszerzają się, przepuszczając światło, a wraz z nim – promienie UV. Jakie zatem tkaniny wybrać?

Na rynku odzieżowym od pewnego czasu dużą popularność zyskują specjalne ubrania UV, które zapewniają wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Sprawdzą się przede wszystkim w upalne dni, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na szkodliwe działanie promieni słońca. Do wyboru jest wiele modeli: od koszulek, spodenek i strojów kąpielowych, po czapki i kapelusze.

Ubrania z ochroną przed UV zrobione są zwykle z poliestru i nylonu – włókien, które nie nasiąkają wodą. Dodatkowo materiały, z których wykonuje się odzież ochronną, są bardzo gęsto i ciasno splecione. Taki splot gwarantuje zatrzymanie światła słonecznego i zabezpiecza przed przenikaniem promieni UV. Dużym plusem jest również fakt, że materiały te są szybkoschnące, wygodne i dopasowane.

chłopak i dziewczyna  w odzieży z filtrem UV pływający na deskach surfingowych

U kogo sprawdzi się odzież chroniąca przed słońcem?

Właściwości ochronne odzieży UV będą korzystne tak naprawdę dla każdego. Noszenie takich ubrań w okresach wzmożonego promieniowania słonecznego zmniejsza ryzyko poparzenia skóry. Skuteczna fotoochrona jest bardzo istotna dla naszego zdrowia. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, powstawania przebarwień, a w najgorszym wypadku także raka skóry, zwanego czerniakiem.

Niektórzy jednak ze względu na różne czynniki, są nieco bardziej narażeni na kontakt ze słońcem. Noszenie odzieży UV zaleca się przede wszystkim:

 Dzieciom – u najmłodszych skóra jest cieńsza i o wiele bardziej delikatna, niż u osób dorosłych, przez co promieniowanie łatwiej dociera do głębszych warstw skóry, uszkadzając ją. Poza tym dzieci dużo czasu spędzają na zabawach na podwórku czy w wodzie. Warto więc zapewnić im lepszą ochronę.

 Osobom o jasnej karnacji – nasza skóra wytwarza samodzielnie naturalną barierę przed słońcem w postaci barwnika zwanego melaniną. Osoby o jasnej skórze mają go o wiele mniej, przez co stopień ochrony ich skóry jest znacznie mniejszy. Łatwiej w ich przypadku również o poparzenia słoneczne.

Osobom przebywającym na terenach bardziej nasłonecznionych – surferzy, miłośnicy górskich wspinaczek czy wysokogórskich wędrówek są bardziej narażeni na ekspozycję na promieniowanie UV. W wodzie, na terenach położonych wysoko, zaśnieżonych czy w pobliżu równika występuje zwiększone ryzyko na zetknięcie się ze szkodliwym promieniowaniem.

Osobom zażywającym leki – niektóre grupy środków, np. antybiotyków czy preparatów przeciwtrądzikowych, są fotouczulające. Takie osoby, chcąc zażywać aktywności na świeżym powietrzu, powinny bardziej chronić się i uważać na szkodliwe promienie.

Ubrania chroniące przed UV a kremy z filtrem – co jest lepsze?

Zarówno ubrania UV, jak i kremy z filtrem SPF są skutecznymi środkami do walki ze szkodliwym promieniowaniem UV. Nie da się jednak ukryć, że odzież jest nieco bardziej wygodnym i praktycznym wyborem. Dlaczego?

Przede wszystkim wystarczy ją włożyć, by zminimalizować skutki działania promieni słonecznych. Sprawdzi się świetnie podczas spędzania czasu nad wodą. W przypadku kremów konieczna jest ich ponowna aplikacja po zetknięciu z wodą i po każdych kolejnych godzinach przebywania na zewnątrz. Należy też pamiętać, by aplikować ich odpowiednią ilość – zbyt mała dawka nie będzie wystarczająco skuteczna.

Odzież UV daje komfort zwłaszcza dzieciom, które nie przepadają za smarowaniem się kremami. Dzięki nim zabawa na podwórku nie musi być przerywana na kolejną aplikację kremu.

Warto jednak zadbać o kompleksową ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi – postaw na ochronne ubrania, a pozostałe części ciała, jak na przykład twarz, nasmaruj kremem z SPF. Pamiętaj także o ochronie głowy, unikaniu bezpośredniej ekspozycji na słońce w upale, a także o piciu odpowiedniej ilości wody.

kobieta w bluzce z filtrem UV siedząca na plaży

Odzież przeciwko promieniowaniu słonecznemu – jak o nią dbać?

Ubrania UV zawdzięczają swoje właściwości ochronne specjalnym właściwościom tkanin, które określa wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej UPF. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym ubranie przepuszcza mniejszą ilość promieniowania. Współczynnik UPF na poziomie 50+ pochłania znaczną część promieniowania, około 98%. By poznać wartość UPF, sprawdź metkę w swojej odzieży.

Czy jednak pranie ubrań nie powoduje ich zniszczenia i zmniejszenia skuteczności? W teorii nie, ponieważ w miarę noszenia i prania odzieży anty-UV, na jej powierzchni powstaje coraz więcej niewidocznych gołym okiem cząsteczek meszku, który zwiększa gęstość materiału i tym samym poziom ochrony przeciwsłonecznej.

Warto też wspomnieć, że ubrania te nie posiadają żadnych chemicznych substancji – nie istnieje więc ryzyko ich wypłukania. Taka odzież będzie zużywała się podobnie jak zwykła – może wyblaknąć lub rozciągnąć się, przez co pochłanialność promieniowania może osłabnąć. Niektórzy producenci odzieży ochronnej zawierają jednak informacje na swoich produktach na temat wpływu prania na właściwości ubrań. Może zdarzyć się, że koszulka z filtrem UV będzie spełniała swoją rolę do 5, 15 czy 30 prań.

Przebywanie na słońcu wiąże się z wieloma plusami. Nie zapominajmy jednak również o jego minusach i starajmy się jak najlepiej uchronić się przed nimi. Unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i cieszmy się dobrym zdrowiem na długo.

Przeczytaj także 

kobieta wędrująca po górach w okulach przeciwsłonecznych z kijami trekkingowymi w rękach

Okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale także ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

kobieta w górach w okularach przeciwsłonecznych

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Zimowe słońce za sprawą promieni odbijających się od śniegu jest niebezpieczne dla oczu. Dlatego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą.

mężczyzna poprawiający czapkę z daszkiem na głowie

Rodzaje czapek z daszkiem - jaką wybrać?

Czapka z daszkiem trucker, 5-panel, a może snapback? Sprawdź najpopularniejsze rodzaje czapek z daszkiem. Jak je nosić i do czego pasują?

kobieta trenująca na nartach biegowych

Jaki krem z filtrem na narty wybrać? ☀️ Jaki SPF na stok zimą?

Jaki krem z filtrem na narty wybrać? Który SPF będzie najlepszy na stoku ? Dowiedz się jak przygotować skórę zanim wyruszysz na stok.