mężczyzna w odzieży i butach fitness wykonujący masaż za pomocą wałka do masażu  na siłowni

Jak się rolować poprawnie? Rolowanie mięśni przed i po treningu

 Rolowanie mięśni przydaje się przed treningiem i po jego zakończeniu. Sprawdź, jak wykonywać masaż mięśni rollerem.

Automasaż mięśni przy pomocy specjalnych wałków to świetny sposób na zapobieganie kontuzjom i łagodzenie bólu mięśni. Jakie są skutki regularnego stosowania tych akcesoriów? Kto może ich używać, a kto nie powinien? Poznaj technikę prawidłowego rolowania mięśni po treningu i przed nim i sprawdź, co może dać Ci ta forma autoterapii.

Czym jest rolowanie? Jak wpływa na układ mięśniowo-powięziowy?

Rolowanie mięśni sprzętem do automasażu wywiera pozytywny wpływ na układ mięśniowo-powięziowy. Czynność ta rozluźnia i regeneruje mięśnie, redukuje napięcie oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji wynikającej z przeciążenia organizmu. Powięź jest bowiem tkanką, która otacza zarówno narządy wewnętrzne, jak i kości oraz oczywiście mięśnie. Regularne rolowanie odżywia i natlenia je, a także niezwykle pozytywnie wpływa na ich elastyczność. Aktywność fizyczna powoduje powstawanie zbędnych produktów przemiany materii w tkankach miękkich oraz bolesność mięśni. Regularne masowanie wałkiem do masażu pomaga w odprowadzaniu ich na zewnątrz, a także znacznie minimalizuje dolegliwości bólowe.

Rolowanie likwiduje również punkty spustowe. Ponadto zwiększa przepływ krwi w mięśniach, pobudza je do treningu i pozwala na rozluźnienie się po ciężkim dniu pracy. Jeżeli więc jesteś osobą aktywną fizycznie i zdarza Ci się narzekać na kłopoty z mięśniami i powięziami lub ból w konkretnych częściach ciała, rozważ zakup rollera do automasażu. Regularne stosowanie rollera do mięśni wpływa również na:

 większą elastyczność mięśni i skóry,

 wzmocnienie ruchomości stawów,

 poprawę kurczliwości mięśni,

ogólną poprawę kondycji układu kostnego.

mężczyzna w odzieży sportowej rolujący mięśnie rollerem do masażu w domu

Kto może używać rollerów do masażu mięśni? Zalecenia i przeciwwskazania

Rolowanie mięśni kojarzy się zazwyczaj z ich regeneracją po intensywnym treningu. Czy jest to czynność przeznaczona tylko dla sportowców i osób aktywnych fizycznie? Nie, z rollerów korzystać mogą wszyscy, którzy odczuwają napięcie całego ciała bądź jego konkretnych partii, a także osoby, którym zależy na redukcji stresu i rozmasowaniu się. Roller warto stosować zarówno w przypadku, gdy pracujesz fizycznie, jak i wtedy, gdy tryb Twojego życia jest siedzący. U osób żyjących aktywnie rolowanie przyspiesza regenerację mięśni i uelastycznia je. Pomaga zmniejszyć bóle mięśni i ich sztywność oraz twardość.

Osoby, które nie uprawiają sportu, mogą stosować roller piankowy w celu rozluźnienia mięśni po pracy. Automasaż wpływa na poprawę samopoczucia i redukcję cellulitu. Rolowanie mięśni to czynność dla każdego, kto nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Zrezygnować z niego powinny jedynie osoby, które borykają się z problemami takimi jak m.in. zerwanie mięśni, złamanie i skręcenie stawu, zaburzenia czucia, a także rany i oparzenia oraz innego rodzaju uszkodzenia ciała.

mężczyzna w stroju sportowym na macie do ćwiczeń rolujący mięśnie po treningu

Technika masowania mięśni – jak się rolować poprawnie?

Roller do mięśni ma dwie zasadnicze funkcje – służy do masażu oraz uzupełniania ćwiczeń. W drugim przypadku roller podkładamy pod ćwiczoną partię ciała. Poprawia to stabilizację i wzmacnia efekt ćwiczeń. Jak każdy masaż, także ten przy użyciu rollera, musi odbywać się na pewnych zasadach, które zapewniają użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Oto one:

 odpowiednia pozycja ciała podczas rolowania – jest ona zależna od partii mięśniowej, którą chcesz wymasować;

–  poprawna kolejność rolowania – zaczyna się zwykle od dołu do góry. Jeśli masujesz nogi, zacznij więc od stóp, a następnie przejdź do łydek, ud i pośladków. Masując plecy, rozpocznij od lędźwi, a zakończ w okolicach karku;

–  czas i tempo wykonywania ruchów masujących – mięśnie powinno się rozmasowywać na całej ich długości nie dłużej niż przez dziesięć, trzydzieści sekund. Czynność tę można kilkukrotnie powtarzać. Co istotne, w czasie masażu rollerem może pojawić się ból. To nic niepokojącego. Świadczy wyłącznie o tym, że napięcie mięśni ustępuje, a ich ogólna kondycja staje się coraz lepsza;

 zasada czwarta dotyczy miejsc dotkniętych bólem – należy rolować je od kilku do kilkunastu sekund, zanim przejdzie się, do innych części ciała. Nacisk nie powinien być jednak zbyt silny, by ból się nie zwiększał;

–  ostatnią zasadą bezpiecznego rolowania mięśni jest dostosowanie rollera do masowanej części ciała – należy zwrócić uwagę na jego wielkość, kształt oraz fakt, czy zawiera wypustki, czy nie. Niektóre części ciała wymagają całkowitej rezygnacji z rollera z wypustkami, na innych z kolei nie sprawdzi się wałek gładki.

Czego wystrzegać się podczas wykonywania masażu rollerem? Przede wszystkim rolowanie powinno ograniczać się wyłącznie do mięśni. Unikajmy bezpośredniego rolowania kości i stawów. Może to doprowadzić do pojawiania się niechcianych siniaków i obrzęków, co, zamiast wzmacniać komfort, jedynie go obniża. Nie powinno się także rolować mięśni całkowicie nierozgrzanych – może to niestety skończyć się kontuzją. Częstym błędem jest również nieodpowiednio dostosowany nacisk. Zbyt mocny może spowodować ból i uszkodzenia, zbyt słaby z kolei nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Nogi, pośladki, plecy, ramiona – jak używać rollera do masażu tych partii?

Rolować można różne partie ciała, począwszy od stóp, poprzez łydki, uda, pośladki aż po plecy i ramiona.

 Stopy roluje się poprzez postawienie ich na rollerze i powolne przesuwanie do przodu i do tyłu. Dobrze, jeżeli w przypadku tej części mięśni nóg, użyjesz na przykład piłeczki do masażu.

Łydki zaś roluje się poprzez przyjęcie pozycji podporu tyłem, wspierając się na dłoniach, przedramionach i łokciach. Należy ułożyć roller pod mięśniem brzuchatym łydki i przesuwać nogi w przód i w tył.

 Automasaż ud polega na tym, że wykonujemy rolowanie, przyjmując pozycję podporu na dłoniach tyłem, przodem lub bokiem, w zależności od tego, co chcemy wymasować.

 Rolowanie dolnej części pleców wykonujemy poprzez położenie się na plecach, wsunięcie rollera o gładkiej powierzchni pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa i powolne przesuwanie się w górę i w dół. Rolowanie pozostałych części pleców odbywa się w tej samej pozycji, ale należy przy tym trzymać pośladki w górze.

Masaż mięśni ramion to powolne przesuwanie, trzymanym w dłoni rollerem raz na lewej, raz na prawej ręce. Można stosować w tym celu piłkę do masażu lub innego kształtu roller.

 kobieta w stroju sportowym rolująca mięśnie nóg na macie do ćwiczeń przy użyciu rollera z wypustkami

Co daje rolowanie mięśni po treningu, a co przed nim?

Warto robić to zarówno przed wysiłkiem, jak i po jego zakończeniu. Należy jednak mieć świadomość, że w każdym z przypadków rolowanie będzie miało nieco inne działanie.

Rolowanie przed treningiem może stanowić główną część rozgrzewki. Czynność ta poprawia bowiem ukrwienie mięśni i pomaga przygotować je do wysiłku. Rolowanie po treningu natomiast przyspiesza procesy regeneracyjne i wspomaga rozluźnianie różnych partii mięśni i likwiduje spięcia. Można stosować je po treningu siłowym i wydolnościowym. Rolowanie mięśni można wykonywać więc w ramach przygotowania do treningu oraz w celu ukojenia napięcia mięśni po jego zakończeniu.

Jeśli jesteś fanem fitnessu i miłośnikiem różnych sportów, odzież sportowa nie powinna być Twoim jedynym wyposażeniem. Sprawdź, jak na jakość Twoich treningów wpłynie wprowadzenie do nich rozgrzewającego i regenerującego automasażu za pomocą wałka z wypustkami lub bez. Rozpocznij swoją przygodę z rolowaniem i przekonaj się na własnej skórze, co daje rolowanie.

Zobacz więcej

Kobieta w stroju sportowym rolująca mięśnie łydki

5 mitów o rolowaniu mięśni po treningu!

Rolowanie ciała to jedna z metod na regenerację mięśni po treningu. Co daje rolowanie i jak się automasować? Rozprawiamy się z mitami o rolowaniu.

mężczyzna wykonujący ćwiczenia na wałku do masażu

Trening powięziowy - co to jest? Jak rozluźniać mięśnie?

Jaką tkanką jest powięź? Jakie mięśnie oplata? Jak wygląda trening powięziowy? Jak rolowanie działa na Twoje ciało? Co ma wpływ na powięź? Sprawdź!

mężczyzna masujący dłoń pistoletem do masażu

Jaki pistolet do masażu wybrać? Jaki się sprawdzi? Blog Decathlon

Profesjonalny pistolet do masażu sprawdza się nie tylko w przypadku sportowców. Czym się kierować przy zakupie najlepszego masażera?

kobieta w stroju sportowym wykonuje ćwiczenia z użyciem rollera do masażu

Jaki roller do masażu wybrać? Czym się kierować?

Wałek do masażu to bardzo przydatny sprzęt. Sprawdź, jaki roller wybrać do masażu pleców i pozostałych mięśni, by dostrzec efekty.