mężczyzna reperujący rower

Wentyl rowerowy - czym jest? Jakie są rodzaje wentyli rowerowych?

Wentyl rowerowy ⭐ Sprawdź, jakie są rodzaje wentyli rowerowych ⭐ Co warto wiedzieć na temat roweru, wentyli i dętki rowerowej

Temat wentyli rowerowych jest dosyć złożony, jednak warto mieć podstawową wiedzę w tym zakresie. Jakie są rodzaje wentyli rowerowych i co warto o nich wiedzieć? Czym jest wentyl AV, DV, FV czy wentyl Schrader?

koło rowerowe z wentylem

Co to jest wentyl rowerowy?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak właściwie jest wentyl rowerowy oraz jaka jest jego podstawowa funkcja? Wentyl rowerowy jest elementem dętki lub systemu bezdętkowego, do którego wtłaczane jest powietrze.

Najwięcej problemów stanowi nie tyle zdjęcie nakrętki i napompowanie dętki, co dobór odpowiedniej pompki rowerowej. Obecnie sklep rowerowy oferuje pompki uniwersalne, z przejściówkami, które pasują do zdecydowanej większości wentyli i gwarantują nam komfortowe pompowanie roweru. W dętkach można znaleźć trzy rodzaje wentyli rowerowych, które są stosunkowo łatwe do rozpoznania ze względu na typ zaworu, także przez osobę, która nie posiada większej wiedzy w temacie budowy roweru. Każdy wentyl wygląda bowiem nieco inaczej oraz w inny sposób należy wtłaczać do niego powietrze. Kiedy właściwie należy napompować dętkę? Zawsze, gdy ilość powietrza w oponie jest zbyt niska, warto wybrać się na kompresor lub dokonać ręcznego pompowania. Czasami nie widzimy tego na pierwszy rzut oka (opony rowerowe wydają się być twarde), jednak naciskając pedały rowerowe, nie możemy nabrać odpowiedniej prędkości. Bez właściwego poziomu powietrza w oponie, nawet sprawnie działające, pozostałe części rowerowe nie poprawią komfortu jazdy.

Wentyl Dunlop

Wentyl rowerowy Dunlop zwykle oznaczany jest symbolem DV, który znaleźć możemy na przykład w książeczkach instruktażowych, dołączonych do roweru. Cechuje go niezwykle prosta budowa. Obecnie nie jest on często spotykany, bowiem praktycznie nie montuje się go w rowerach górskich i szosowych. Znajdziemy go natomiast w niektórych modelach rowerów dziecięcych oraz miejskich. Częściej możemy mieć z nim do czynienia, jeśli decydujemy się na zakup używanego roweru. Jak napompować wentyl Dunlop? Kwestia samego pompowania jest niezwykle prosta, gdyż wystarczy nasadzić pompkę na końcówkę wentyla i ewentualnie ją zablokować, oczywiście jeśli pompka posiada taką opcję. Wentyl Dunlop jest jednokierunkowy, stąd bardzo łatwo napompować dętkę, jednak sam w sobie ma on kilka wad. Przede wszystkim nie zawsze możemy sprawdzić ciśnienie w oponie podczas pompowania. Trudno będzie także upuścić trochę powietrza z dętki, gdyż wykręcenie wkładu bardzo szybko je spuszcza.

Wentyl Presta

Wentyl typu Presta jeszcze do niedawna montowany był głównie w rowerach szosowych, dziś natomiast możemy go spotkać także w rowerach górskich, rowerach miejskich, trekkingowych czy crossowych. Przy wentylu Presta możemy spotkać się z oznaczeniem FV (bywa on nazywany również wentylem francuskim) bądź SV. Napompowanie dętki z tego typu wentylem nie powinno sprawić dużych trudności, bowiem należy odkręcić jego końcówkę o 1,5-2 obrotu, a następnie nałożyć końcówkę pompki. Najlepiej nie odkręcać końcówki w całości, gdyż bardzo łatwo ją w ten sposób uszkodzić.

Jeśli dętki rowerowe napompowane są zbyt mocno, możemy w łatwy sposób upuścić nieco powietrza. Do tego posłuży nam palec, za pomocą którego możemy regulować ilość wypuszczanego powietrza z dętki. Dzięki temu opony rowerowe będą miały odpowiednią twardość. Co ciekawe, w bardzo podobny sposób funkcjonują wentyle typu włoskiego, które u nas nie są szerzej dostępne. Jeśli jednak posiadamy rower z tego typu wentylem, możemy spokojnie wymienić go na wentyl typu Presta. Dostępny jest on na przykład w sklepach stacjonarnych i internetowych, w których kupimy części rowerowe.

Wentyl Schrader (wentyl samochodowy)

Wentyl Schrader, zwany inaczej wentylem samochodowym, jeszcze do niedawna cieszył się ogromną popularnością, choć dziś często wymieniany jest na wentyl Presta. Oznaczamy go symbolem AV. Do napompowania tego typu amortyzatorów potrzebna nam będzie specjalna pompka, nazywana pompką do amortyzatora, między innymi ze względu na jego dużą średnicę. Na szczęście nie musimy kupować jej we własnym zakresie, bowiem tego typu pompki znajdziemy na każdej stacji benzynowej (stąd też wentyl ten nazywany jest wentylem samochodowym). Jak właściwie napompować tego typu wentyl? Otóż w tym przypadku nie musimy nic odkręcać, wystarczy tylko nałożyć na wentyl końcówkę pompki. Aby spuścić powietrze z dętki z wentylem samochodowym, należy wcisnąć wewnętrzny bolczyk. Możemy zrobić to za pomocą palca, lecz o wiele lepiej mieć przy sobie akcesoria rowerowe, na przykład klucz lub śrubokręt, który pozwoli docisnąć bolczyk z odpowiednią precyzją.

Wentyl do koła bezdętkowego – jak go wymienić?

Koła bezdętkowe wyposażone są w specjalne zawory, a rezygnacja z dętki sprawia, że wentyl przykręca się bezpośrednio do obręczy. Co ważne, wymiana zniszczonego wentylu w całości może nastąpić jedynie w przypadku układów bezdętkowych. Sposób wymiany zależy głównie od rodzaju wentylu, w jaki wyposażony jest konkretny model roweru. Wymiana wentyla Schrader w rowerze polega na wykręceniu środka za pomocą specjalistycznego klucza. Czynność tę należy wykonywać w specjalnych okularach ochronnych, przy wypuszczonym powietrzu. Wymiana wentyla Presta zazwyczaj nie jest możliwa, bowiem zawór jest najczęściej zintegrowany z tuleją. Najłatwiej wymienić wentyl typu Dunlop, gdyż wystarczy wykręcić zawór palcami, bez pomocy dodatkowego narzędzia. Wymiana wentyla nie jest więc trudnym zadaniem, tak samo jak napompowanie dętki we własnym zakresie.

Przeczytaj także

osoba jadąca na rowerze

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze? | Decathlon

Sprawdź, jak dostosować wysokosć siodełka w rowerze ⭐ Dowiedz się, pod jakim kątem je ustawić ✨ Poznaj prawidłową pozycję podczas jazdy

kobieta trzymająca łańcuch rowerowy

Wymiana łańcucha w rowerze - jak i kiedy go wymienić?

Sprawdź kiedy i w jaki sposób dokonać wymiany łańcucha w rowerze ✔️ Przeczytaj poradnik naszego eksperta ✔️ Dowiedz się więcej

kobieta i mężczyzna jadący w kaskach na rowerach elektrycznych

Jak działa rower elektryczny? | Blog Decathlon

Poznaj zasadę działania roweru elektrycznego ✨ Dowiedz się w jaki sposób uruchomić rower elektryczny i jak się nim poruszać ⭐ Sprawdź

mężczyzna w rękawicach odkręcający pedał w rowerze

Jak wymienić korbę w rowerze? Co będzie potrzebne?

Przeczytaj sprawdzony poradnik, jak wymienić korbę w rowerze ✨Z artykułu krok po kroku dowiesz się, jak wymienić korbę w swoim rowerze.