grupa znajomych na kempingu

Wyjazd pod namiot - co ze sobą zabrać na wakacje pod namiotem?

Wyjazd pod namiot ⭐ Sprawdź co ze sobą zabrać na wakacje pod namiotem ⭐ Zobacz, jak zorganizować biwak pod namiotem ☛ Odwiedź nas

Wybierasz się na pole biwakowe rozpalić ognisko i zastanawiasz się, co zabrać na biwak pod namiot? Niezbędna będzie karimata, śpiwór oraz rzeczy pozwalające na samodzielne przygotowywanie posiłków. Dobry sprzęt turystyczny pod namiot nie musi być drogi, a może bardzo ułatwić życie podczas podróży. Oprócz posiadania sprzętu trzeba wiedzieć, jak rozstawić namiot i na jakim terenie, żeby nie mieć nieprzyjemnych niespodzianek z powodu złej pogody na campingu. Poznaj najważniejsze porady dotyczące przygotowania na wyjazd pod namiot!

mężczyzna pompujący namiot

Jak przygotować namiot do wyjazdu?

Przed każdym biwakiem trzeba sprawdzić stan namiotu – niezależnie od tego, czy jest to stary namiot, czy też nowy, dopiero co kupiony. Pierwszym krokiem jest wyjęcie namiotu z pokrowca, aby go przewietrzyć. Jeśli posiadasz miejsce w ogrodzie, możesz go tam rozłożyć i zostawić na kilka godzin. To o tyle przydatne, że przy okazji można sobie przypomnieć proces montażu i demontażu.

Oprócz wietrzenia warto także wyczyścić namiot, zwłaszcza jeśli ostatnim razem został on spakowany, gdy był np. wilgotny (w ten sposób łatwo doprowadzić do powstania pleśni w namiocie). Sprawdź, czy na pewno posiadasz wszystkie elementy namiotu niezbędne do jego rozłożenia. Duże znaczenie ma stan tych elementów – jeśli wyglądają na mocno zużyte, warto dokupić nowe, aby w czasie wyjazdu pod namiot nie mieć z nimi problemu.

Na koniec sprawdź, czy namiot, który wybrałeś, to rzeczywiście ten, z którym najłatwiej będzie ci się podróżowało. Pomyśl o swoich planach: czy chcesz stale się przemieszczać i codziennie rozbijać namiot w innym miejscu, czy też wolisz biwak stacjonarny, w jednym miejscu? W przypadku ciągłego przemieszczania się warto pomyśleć o namiocie quechua – rozkładanie namiotu tego typu zajmuje dosłownie dwie sekundy. Pamiętaj także o sprawdzeniu materaca, aby zachować komfort noclegu na kempingu.

Wyjazd pod namiot, czyli gdzie najlepiej się rozstawić na biwak?

Zanim w ogóle zaczniemy rozstawiać namiot, dokładnie wybierzmy miejsce, w którym będziemy biwakować. Powinno to być specjalnie do tego przeznaczone pole namiotowe lub teren, który nie jest prywatny. Na pewno nie możemy biwakować w ścisłych rezerwatach. Dla własnego bezpieczeństwa warto rozbić się nieco dalej od miejsc, gdzie często chodzą spacerowicze, grzybiarze itd. Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał nas napaść jest małe, natomiast warto zminimalizować to ryzyko i nie rozstawiać namiotu w widocznym dla wszystkich miejscu (jeśli obozujemy „na dziko”, a nie na polu namiotowym). Znaczenie ma także teren. Nie powinien być zbyt twardy, dzięki czemu łatwo wbijemy bolce od namiotu w ziemię. Jednak zbyt miękkie podłoże to ryzyko, że przy mocniejszym podmuchu wiatru szpilki przytwierdzające namiot do podłoża mogą nie wytrzymać. Zanim rozstawimy namiot, usuńmy z ziemi w wybranym miejscu kamienie i gałęzie. W ten sposób zapewnimy sobie w miarę wygodny nocleg oraz unikniemy ryzyka przebicia materiału namiotu od dołu. Wykorzystajmy też naturalne uwarunkowania terenu, takie jak ściana drzew czy skały, aby osłonić namiot od wiatru.

namiot rozbity wysoko w górach

Wakacje pod namiotem – co zabrać, jaki jest niezbędny sprzęt?

Oprócz namiotu potrzebujemy jeszcze kilku rzeczy, aby nasz wyjazd był udany. To, ile i czego weźmiemy, zawsze zależy od długości i sposobu naszej podróży. Jeśli podróżujemy pieszo lub rowerem, to naturalnie będziemy chcieli nosić jak najmniej sprzętu. Pewne udogodnienia turystyczne są jednak niezbędne. Co więc zawsze warto zabrać?

Sprzęt turystyczny niezbędny na wyprawę pod namiot:

-
karimata/mata piankowa (do odizolowania ciała od podłoża),
- śpiwór,
- dmuchana poduszka turystyczna,
- termos,
- latarka,
- kuchenka turystyczna i sztućce
- szybkoschnący ręcznik turystyczny,
- składane naczynia i garnki turystyczne (z silikonowymi ściankami),
- apteczka,
- filtr do wody,
- powerbank do ładowania komórki (na wypadek dłuższego odcięcia od cywilizacji).
- warto mieć także worki na śmieci i zapalniczkę.

Posiadanie tych przedmiotów gwarantuje nam dużą samodzielność niezależnie od warunków. Jednym z najważniejszych sprzętów turystycznych jest filtr do wody. Dzięki niemu będziemy mogli czerpać wodę z różnych źródeł i nie martwić się o zatrucie pokarmowe. Wyjazd pod namiot to idealna okazja do przeżycia niesamowitej przygody, dlatego warto być do niej przygotowanym!

Przeczytaj także

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

mężczyzna pakujący śpiwór na trawie

Jak złożyć śpiwór turystyczny? PORADY

Jak złożyć śpiwór turystyczny? Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pod namiot? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

kobieta trzymająca plecak turystyczny i kije trekkingowe przed namiotem  rozłożonym w plenerze

Gdzie warto wyjechać pod namiot w Polsce - najlepsze miejsca

W tym roku chcesz spędzić urlop pod namiotem? Podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze pola namiotowe w Polsce.