Kobieta w kombinezonie neoprenowym wychodząca z wody po pływaniu

9 porad, jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna? Jaką piankę, skarpetki, czepek wybrać? Wejdź i poznaj nasze TOP 9 porad

Wiele pływaków nienawidzi zimnej wody i nawet zawodowcom po kilku latach jest trudno się do niej przyzwyczaić. Pływanie w chłodnym basenie może stanowić problem, a co dopiero w otwartym akwenie wodnym. Ciężko powiedzieć czy zimna woda to 0, 10 czy 20 stopni, ponieważ jest to subiektywne odczucie każdego z nas. Sprawdź co zrobić, żeby zwiększyć komfort przebywania w chłodnej wodzie.

1. Dobierz piankę do pływania w jeziorze z zimną wodą

Kombinezon z neoprenu nie tylko zapewni Ci ciepło ale również bezpieczeństwo, szybkość i pewność siebie. Decydująca w przypadku zimnej wody będzie grubość neoprenu. Im grubsza jego warstwa tym będzie nam cieplej. Im grubszy neopren na ramionach, tym większe poczucie ograniczenia ruchów. Szwy pianek do pływania na wodach otwartych są zgrzane i woda nie dostaje się przez nie do środka. Nie myśl jednak, że w piance wody nie będzie – to nieprawda. W takich sytuacjach unikaj kombinezonu bez rękawów, ponieważ organizm wychładza się znacznie szybciej.

2. Pływanie w jeziorze i ocieplenie głowy – czepki pływackie

Najlepiej w zimnej wodzie sprawdzi się czepek pływacki neoprenow, pod który dodatkowo możesz założyć drugi czepek pływacki silikonowy cienki. Większą część ciepła tracimy przez głowę i to właśnie ją powinniśmy w szczególności ocieplać. Zastosowanie zwykłego czepka, w którym trenujesz na basenie nie jest przyjemne. Podwójna warstwa ochronna pomoże Ci zachować komfort i zminimalizować ryzyko szybszego wychłodzenia organizmu.

Mężczyźni pływający w otwartym akwenie w okularach do wody

3. Skarpety neoprenowe, kiedy woda w jeziorze jest zimna

Stopy to jedne z najbardziej newralgicznych części ciała narażonych na zimno. Nie bez powodu morsy używają butów podczas zimowych wejść do wody. Być może pływanie w 10-15 stopniach to nie to samo – obowiązuje tu jednak ta sama zasada. Stopy muszą być po prostu chronione. By możliwie uniknąć uczucia zatapiania stóp, wybierz maksymalnie 3 mm neoprenu w skarpetkach. W celu maksymalnej ochrony możesz zaopatrzyć się w skarpetki nurkowe.

Warto również użyć cienkich rękawic neoprenowych, aby chronić dłonie. Ja raczej tego unikam, żeby lepiej czuć wodę.

4. Zatyczki do uszu do pływania w jeziorze

 Jeśli masz problemy z nawracającym zapaleniem uszu, prawdopodobnie używasz już zatyczek. Nie zapomnij zabrać ich nad jezioro. Zapobiegają one wlewaniu się zimnej i często zanieczyszczonej wody, która w połączeniu z chłodnym wiatrem może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepiej sprawdzą się tu zatyczki wykonane z tworzywa syntetycznego. Ja wybrałem zatyczki pływackie do uszu silikonowe Nabaiji.

5. Wazelina – ochrona twarzy w zimnej wodzie

Możesz posmarować nią twarz. Stworzy cienką warstwę izolująca pomiędzy zimną wodą, a Twoją skórą i dodatkowo pozwoli zminimalizować ryzyko otarć - nie bez powodu bokserzy nakładają ją przed walką. Ważna jest tu przede wszystkim jakość smarowidła. Dobrą ochronę zapewni wazelina przeciw otarciom Aptonia.

Kobieta w stroju kąpielowym wchodząca do otwartego akwenu wodnego

6. Bojka asekuracyjna do pływania w jeziorze

Zimna woda poza tym, że powoduje dyskomfort termiczny, doprowadza do szybszej utraty energii. Ciało próbując się ogrzać zużywa jej po prostu więcej niż w normalnych, cieplejszych warunkach. Dlatego też boja pływacka zapewni Ci pomoc w razie nieoczekiwanej słabości. Zwiększa ona również poczucie bezpieczeństwa osób stresujących się pływaniem w otwartym akwenie.

7. Zadbaj o towarzystwo, kiedy pływasz w zimnym jeziorze

Kolejną dobrą radą jest to żebyś na treningu nie chodził sam. Poproś, aby ktoś z Twoich bliskich obserwował Cię z brzegu lub w miarę możliwości płynął obok Ciebie w łódce. Dobrym rozwiązaniem jest tu również umówienie się na wspólny trening z inną osobą. Umożliwi to zminimalizowanie dyskomfortu i wzmocni Twoją pewność siebie, a w razie wypadku będziesz miał pomoc pod ręką.

Mężczyźni pływający w jeziorze z bojką asekuracyjną

8. Krótka rozgrzewka przed pływaniem w jeziorze

Przed treningiem zredukuj stres i zacznij pływać w jeziorze dopiero po chwili. Nie wskakuj od razu do wody. Wejdź powoli tak, aby woda sięgała na wysokość klatki piersiowej, zanurz twarz i zacznij wypuszczać bąbelki przez usta. Niech Twoje płuca powoli przyzwyczają się do nowej sytuacji. To pomoże również ustabilizować tętno i utrzymać je na optymalnym poziomie. 

9. Pływanie w jeziorze – metoda małych kroków

To najważniejsza z zasad. Jeśli na basenie pływasz dystans 1000 m, to nie wskakuj do zimnego jeziora z myślą, że zrobisz taki sam dystans. Postaw na bezpieczeństwo i zacznij małymi krokami zwiększać przepływaną odległość z treningu na trening.

Jeśli jesteś nowicjuszem i przygotowujesz się do zawodów wymagających dużego i długotrwałego wysiłku, możesz sprawdzić rozmaite techniki objaśniające, jak płynąć podczas pierwszego triathlonu. Jednak przede wszystkim pamiętaj – Twoje bezpieczeństwo jest ważniejsze od wyników.

Przeczytaj także:

Grupa ludzi morsująca w zimnej wodzie

Jak zacząć morsować?

Jak zacząć morsować ? Dowiedz się jak zacząć kąpiele w lodowatej wodzie. Jaki strój jest potrzebny, jak się rozgrzać aby się nie rozchorować? Sprawdź

osoby pływają z bojką asekuracyjną open water

Jak pływać w morzu? Nauka i bezpieczne pływanie w morzu. Decathlon

Przygotowaliśmy podstawowe informacje na temat bezpiecznego pływania w morzu. Dowiedz się, jak pływać w morzu i jaki sprzęt wybrać.

Jak wybrać piankę do pływania? - Sprawdź na blogu Decathlon

Jak wybrać piankę do pływania? Na co zwrócić uwagę?

Chcesz popływać w piance na treningu, czy startować w niej w zawodach? Poznaj wskazówki, które ułatwią Tobie wybór przy zakupie pianki.

kobieta i mężczyzna grający z dziećmi we frisbee na plaży

Co spakować jadąc na wakacje nad morze? Lista niezbędnych rzeczy

Zastanawiasz się, co spakować do walizki jadąc na wakacje nad morze? Sprawdź listę rzeczy, które trzeba zabrać nad morze, aby mieć udany urlop!