rodzina grająca w badmintona

Gra w badmintona - poradnik dla początkujących graczy

Gra w badmintona to świetny sposób na spędzenie czasu. Jak wyglądają zasady gry? Jak dobrać rakietę do badmintona? Oto poradnik dla początkujących!

Badminton to znakomity sposób na wspólne spędzenie czasu. Ta dynamiczna i wymagająca dobrego czucia gra może dostarczyć wiele radości i zabawy. Sport ten ma dosyć proste i łatwe do przyswojenia zasady, a także nie wymaga zaawansowanych umiejętności, aby go uprawiać. W poniższym tekście omawiamy najważniejsze zasady gry w badmintona, a także podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru rakiety i lotki. Oto wszystko, co osoba początkująca powinna wiedzieć o badmintonie!

Jak grać w badmintona? Podstawowe zasady gry dla początkujących

Gra może przybierać różną postać. Profesjonalne mecze odbywają się na boisku, które ma kształt prostokąta o wymiarach 13,4 metra długości oraz 6,1 metra szerokości. Na jego środku umieszczona jest siatka, która dzieli pole gry na dwie części. Jest ona zawieszona na wysokości 1,55 metra. Na końcu boiska znajduje się tzw. strefa serwisowa. Jest to miejsce, z którego musi być wykonane uderzenie wprowadzające piłkę do gry. Profesjonalne boisko do badmintona musi spełniać wyżej opisane normy. Warto jednak pamiętać, że badminton może przybierać bardziej rekreacyjną formę. Sport ten może być z powodzeniem uprawiany na plaży lub w ogródku bez użycia siatki, a wykorzystując jedynie rakiety i lotkę.

Warto jednak poświęcić kilka słów podstawowym zasadom gry. W badmintona można grać pojedynczo lub w parach. Sport ten polega na przebijaniu lotki nad siatką w taki sposób, aby zawodnik po przeciwnej stronie nie był w stanie jej odebrać. Bardzo ważne jest również unikanie popełniania błędów, ponieważ mogą one skutkować stratą punktu. Mecz rozpoczyna się od serwisu, który wykonywany jest ze strefy serwisowej. Podobnie jak w przypadku tenisa, odbywa się on z jednej strony pola gry i jest kierowany na stronę przeciwną.

Punkt jest przyznawany w przypadku, jeżeli przeciwnik nie jest w stanie odebrać lotki lub gdy popełni błąd np. gdy lotka upadnie poza polem gry. Wśród innych błędów warto wymienić: dotknięcie lotki ręką, odbicie lotki poza polem gry lub dotknięcie siatki. Mecz toczy się do dwóch wygranych setów, a każdy z nich grany jest do 21 punktów. Aby wygrać seta, zawodnik musi uzyskać dwa punkty przewagi nad rywalem. W sytuacji, kiedy po dwóch setach jest wynik remisowy, rozgrywany jest set trzeci, który rozstrzyga o zwycięstwie w meczu. Po każdym secie następuje zmiana stron.

mężczyźni grający w badmintona na boisku

Jak wybrać rakietę do badmintona i dopasować ją do poziomu gry? Podstawowe parametry

Waga rakiety

Wybór rakiety do badmintona tylko z pozoru wydaje się łatwy. Wymaga on uwzględnienia kilku podstawowych parametrów. Rakieta powinna być dopasowana do naszego poziomu, a także stylu gry. Jak więc dobrać rakietę do badmintona? Pierwszym istotnym aspektem jest waga rakiety. Na ogół jest ona podawana w gramach. Cięższe rakiety zapewniają większą siłę uderzenia, stabilność i tłumienie drgań, ale jednocześnie ich prowadzenie może być wymagające. Lżejsze rakiety są łatwiejsze do kontrolowania, jednak zaważy to na naszej technice odbijania. Osoby początkujące powinny jednak postawić na lżejsze rakiety badmintonowe. Cięższe modele przeznaczone są dla bardziej doświadczonych graczy.

Balans

Kolejnym znaczącym parametrem w rakiecie tenisowej jest balans. Określa on, gdzie znajduje się ciężar w rakiecie i jest on podawany w punktach. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje balansu: balans na główkę, balans na rączkę oraz neutralny. Pierwszy z nich zapewnia większą moc oraz szybkość zagrania. Balans na rączkę skutkuje mniejszą siłą, ale większą kontrolą uderzenia. Balans neutralny zapewnia równowagę pomiędzy mocą a kontrolą, więc można powiedzieć, że jest to rakieta uniwersalna.

Elastyczność

Parametrem, który należy sprawdzić przed zakupem rakiety, jest również jej elastyczność. Odpowiada on za prędkość i kontrolę uderzenia. Im bardziej elastyczna rakieta, tym większa prędkość piłki. Jeżeli zależy nam jednak na lepszej kontroli, to zdecydowanie bardziej warto postawić na sztywność rakiety. Osobom początkującym zaleca się bardziej elastyczne modele.

Inne parametry

Dokonując zakupu rakiety do badmintona, warto wziąć uwagę także inne czynniki, takie jak m.in. naciąg, kształt głowicy, rozmiar uchwytu czy materiał, z którego jest stworzona. Wśród najpopularniejszych materiałów, z których zbudowane są rakiety do badmintona, należy wymienić: grafit, węgiel, aluminium oraz kompozyty. Rakieta powinna być odpowiednio dobrana do gracza. Przed zakupem warto dowiedzieć się, czego potrzebujesz, uwzględniając konkretną specyfikę. Pozwoli to wybrać technologię dopasowaną do Ciebie, co zwiększy Twoje osiągi i zapobiegnie kontuzji.

mężczyzna w odzieży do gry w badmintona trzymający rakietę badmintonową

Czym kierować się przy wyborze lotki?

Lotka do badmintona to drugie obok rakiety podstawowe wyposażenie gracza. Również i w jej przypadku podczas wyboru warto kierować się kilkoma podstawowymi parametrami. Pierwszym z nich jest prędkość. W zależności od prędkości lotu, lotki są oznaczone symbolami S, M oraz F. S oznacza niską prędkość, M średnią, a F wysoką. Dobór odpowiedniej zależy od umiejętności graczy oraz warunków pogodowych. Prędkość ma ogromne znaczenie np. podczas serwowania.

Kolejnym aspektem jest waga, Ciężar przeciętnej lotki do badmintona waha się od 4,5 do 5,5 g. Lekkie lotki są szybsze, ale wymagają też większej precyzji uderzenia. Cięższe modele są bardziej stabilne i łatwe w kontrolowaniu. Wybór zależy od tego, jaką lotkę preferuje gracz. Ostatnim znaczącym parametrem jest trwałość. Największy wpływ na nią ma materiał, z którego są wykonane. Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są lotki wykonane z gęsich piór, lecz są to dosyć drogie modele. O wiele tańsze są te stworzone z materiałów syntetycznych, jednak zdecydowanie szybciej się one zużywają. 

Przeczytaj także

mężczyzna trzymający rakietkę do gry w badmintona

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

Gra w badmintona wymaga refleksu i kondycji. Jakie zasady gry panują a badmintonie? Badminton - podstawowe zasady i informacje.

kobieta grająca rakietą do badmintona w stroju do gry w badmintona

Jak wybrać buty do badmintona? | Blog Decathlon

Sprawdź czym się kierować przy wyborze butów do badmintona, aby były komfortowe i pomagały w lepszym poruszaniu się po boisku. Przeczytaj!

dzieci stojące z rakietami do gry w badmintona w rękach na boisku

Badminton dla dzieci ‒ co warto wiedzieć | Blog Decathlon

Gra w badmintona dla dzieci – kiedy rozpocząć naukę, jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny oraz jaki sprzęt kupić na początek ?

rodzina grająca w badmintona

Badminton ćwiczenia na zwiększenie efektywności i nie tylko. Decathlon

Jak poprawić technikę gry w badmintona? Dowiedz się jak zwiększyć efektywność i szybkość przemieszczania się podczas gry. Poznaj przykładowe ćwiczenia