Początkujący biegacze ćwiczący marszobieg według rozpisanego treningu

Czym jest marszobieg? Efekty i plan treningowy

Marszobieg to inaczej bieg przeplatany marszem. To wspaniała forma aktywności, aby zacząć biegać. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności. Pozwala ona na przekraczanie własnych granic, a także spalenie dużej liczby kalorii. Jednocześnie wymaga ona jednak dobrego przygotowania fizycznego i osoba niemająca wcześniej styczności z joggingiem powinna zacząć od mniej wymagającego sportu. Na początek alternatywą może być marszobieg, czyli połączenie maszerowania z bieganiem. Co warto wiedzieć o tej specyficznej formie aktywności?

Czym jest marszobieg i dla kogo jest przeznaczony?

Co to jest marszobieg? To forma aktywności, która właściwie definiuje się sama poprzez swoją nazwę. Jest to po prostu marsz przeplatany z biegiem. Jest on szczególnie polecany osobom, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, ale nie czują się jeszcze gotowe na tak intensywny wysiłek fizyczny. Marszobieg może być jednak także stosowany jako oddzielna forma treningu wzmacniającego.

Ogromną zaletą tego rodzaju wysiłku jest możliwość dostosowania tempa biegu do każdego indywidualnie. Trenujący o niskiej kondycji mogą zwiększyć czas marszu podczas treningu, a wraz z jej wzrostem, zwiększać czas biegu ciągłego. Sprawia to, że ten typ ćwiczeń cardio sprawdzi się znakomicie w przypadku osób niezależnie od aktualnej kondycji, płci oraz wieku. Zmienna intensywność wpływa także pozytywnie na dłuższe spalanie kalorii. Dzieje się to także długo po zakończeniu sesji treningowej.

Kobieta po treningu marszobiegu

Marszobieg – zalety

Warto wiedzieć, że ta forma aktywności pozwala spalić podobną liczbę kalorii, co podczas biegania. Sprawia to, że jest on uważany za jedną z najskuteczniejszych form treningu cardio. Trzeba być jednak świadomym, że uzyskanie zadowalających efektów nie będzie możliwe bez odpowiedniego planu treningowego.

Marszobieg to znakomity wybór dla osób chcących zacząć biegać ze względu na zmniejszoną intensywność treningu. To odpowiedni wybór na początek, ponieważ nie każdy jest w stanie od razu zacząć biec. Oprócz tego marszobieg mniej obciąża stawy, co pozwala im przyzwyczaić się wcześniej do wysiłku. Trenerzy personalni zalecają marszobiegi osobom z nadwagą, które chciałyby w bezpieczny sposób rozpocząć proces odchudzania.

Mężczyzna rozpoczynający treningi marszobiegu

Jak zacząć trenować marszobieg?

Marzy Ci się bieganie długich dystansów, ale do tej pory nie miałeś styczności z tą formą wysiłku? Zacznij na spokojnie od marszobiegów – na sukcesy biegowe przyjdzie jeszcze czas. Pierwszym etapem w biegowej przygodzie powinno być zbudowanie wydolności. To właśnie w nim mają nam za zadanie pomóc marszobiegi. Aby zacząć, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych wskazówek.

Po pierwsze: podział odcinków na marsz i bieg należy wyznaczać w odniesieniu do swojej aktualnej formy. W sytuacji, kiedy zaczynamy absolutnie od podstaw, w treningu powinny dominować odcinki marszowe. Wraz ze wzrostem formy, można zamieniać je na odcinki biegowe. Niezależnie od powyższego podziału, na początku odcinki powinny liczyć tyle samo czasu. Do tego również trzeba podejść w odniesieniu do swojej aktualnej dyspozycji. Z czasem można skracać czas marszu na rzecz czasu biegu.

Kolejnym aspektem, o który trzeba zadbać, jest intensywność biegu. Musi być on utrzymywany w takim tempie, aby nie doprowadzić do zadyszki. Trzeba pamiętać, że marszobieg to zupełnie inny rodzaj treningu niż interwały. W obecnych czasach wiele osób jest wyposażonych w specjalistyczne zegarki do biegania, dlatego też za wyznacznik można uznać tętno.

Jak powinien wyglądać trening marszobiegu?

Trening marszobiegu powinien być oparty na trzech fazach. Są to: rozgrzewka, trening właściwy oraz uspokojenie i rozciąganie. Poniżej przedstawimy przebieg przykładowego treningu, który może z powodzeniem wykonać osoba początkująca. Jak powinna wyglądać modelowa sesja treningowa?

Rozgrzewka

Ten etap powinien trwać około 10 minut. Jego celem jest podniesienie temperatury ciała, a przez to przygotowanie go na nadchodzący wysiłek. Dobrym pomysłem na rozgrzewkę jest wykonanie kilku dynamicznych ćwiczeń. Mogą być to na przykład pajacyki, krążenia lub wymachy. Dobrym pomysłem będzie wplecenie także elementów szybszego marszu. Rozgrzewka to bardzo często pomijany element treningu, choć niesłusznie. Jej zadaniem jest zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji.

Trening właściwy

Jego czas powinien być dostosowany do naszej aktualnej dyspozycji. Dla osób początkujących dobrym czasem może być jednak 30 minut. W takim przypadku trening można podzielić na 5 odcinków marszu oraz 5 odcinków biegu – każdy po 3 minuty. Marsz oraz bieg są stosowane naprzemiennie. Z czasem, kiedy poczujemy wzrost wydolności, należy zwiększać liczbę odcinków biegowych lub wydłużać czas (samych odcinków lub całego treningu).

Uspokojenie i rozciąganie

Treningu nie należy kończyć w sposób gwałtowny. W ramach zakończenia warto pomaszerować jeszcze przez chwilę, tym razem o wiele wolniej. Po powrocie do domu należy jeszcze zadbać o wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających. Pomoże to zapobiec potencjalnym przykurczom mięśni.

Kobieta ćwicząca marszobieg na bieżni

Marszobieg na bieżni – czy jest efektywny?

Chcesz zacząć swoją przygodę z marszobiegami, ale pogoda za oknem nie zachęca do aktywności? Nie szkodzi! Ogromną zaletą tej formy ruchu jest fakt, że bez problemu można ją przenieść na siłownię lub do klubu fitness. Wystarczy, żeby dane miejsce było wyposażone w bieżnię. Ten podstawowy sprzęt wystarczy, aby przeprowadzić w pełni skuteczny trening marszu przeplatanego biegiem.

Marszobieg wykonywany na bieżni posiada nawet pewną przewagę nad treningiem w terenie. Sprzęt ten pozwala nam na programowanie konkretnej prędkości marszu lub biegu, dzięki czemu możemy lepiej kontrolować parametry treningowe. To jednak nie wszystko. Bieżnia oferuje również możliwość ustawienia konkretnego nachylenia terenu. Sprawia to, że bardziej zaawansowane osoby mogą wykonać trening, maszerując i biegnąc pod górę.

Marsz przeplatany biegiem – z jaką prędkością?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to kwestia dalece indywidualna. Zależy ona od wielu czynników – płci, wieku, wagi oraz stopnia wytrenowania. Oczywiste jest, że osoby dopiero rozpoczynające treningi marszobiegów będą swoje treningi pokonywać z mniejszą prędkością niż biegacze, które praktykują tę formę aktywności od miesięcy, a nawet lat.

Można jednak pokusić się o kilka ogólnych wskazówek. Najlepszym sposobem na dobranie prędkości adekwatnej do swojego treningu, jest obserwowanie swojego organizmu. Marsz powinien być szybszy niż tempo spacerowe, ale jednocześnie nie powodować zadyszki. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biegu. Należy dobrać takie tempo, aby móc swobodnie rozmawiać. Wraz z doświadczeniem będzie zwiększać się wytrzymałość, a tym samym prędkość marszu i biegu.

Jak zacząć przygodę z marszobiegiem? Plan treningowy dla początkujących

Plan treningowy to dosyć indywidualna sprawa. Jeżeli jednak zależy nam na progresie, powinniśmy przede wszystkim zadbać o systematyczność. Na początek zupełnie wystarczą trzy treningi w tygodniu, oddzielone dniem przerwy na regenerację. Na każdym treningu warto nieco zmniejszać minuty marszu na rzecz czasu biegu. Bardzo częstym błędem nowicjuszy są zbyt długie i zbyt intensywne treningi na początek. Trzeba pamiętać, że na wszystko przyjdzie czas, a budowa formy to proces rozłożony w czasie.

Przykładowy tygodniowy plan treningowy:

– Poniedziałek (30 minut) – 5 x marsz (3 minuty) oraz 5 x bieg (3 minuty).
– Środa (30 minut) – 4 x marsz (3 minuty) oraz 6 x bieg (3 minuty).
– Piątek (30 minut) – 3 x marsz (3 minuty) oraz 7 x bieg (3 minuty).

Wraz ze wzrostem kondycji można samodzielnie modyfikować ten plan, zwiększając czas treningu lub zwiększając liczbę minut przeznaczonych na bieg. Trzeba jednak pamiętać o opisanych wcześniej etapach – rozgrzewka, trening właściwy oraz rozciąganie. Pozwoli to zapobiec kontuzjom, a także pozwoli na szybsze progresowanie.

Marszobieg – znakomite  przygotowanie biegowe

Marszobieg to znakomita forma aktywności dla osób, które w przyszłości chciałyby zacząć biegać. Zapewnia ona mniej obciążeń fizycznych na początek, co pozwala przygotować się do większego wysiłku. Do trenowania marszobiegów potrzebny będzie jednak taki sam sprzęt jak do biegania – amortyzowane buty do biegania oraz wygodny, odprowadzający wilgoć strój. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

kobieta z plecakiem w legginsach biega w górach

Bieganie po górach – jak zacząć trenować do biegów górskich?

Chcesz spróbować biegania w górach? Sprawdź porady dotyczące tego, jak zacząć biegać po górach, jak przygotować się do pierwszego biegu górskiego.

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

kobieta w czapce z daszkiem trenująca chód sportowy

Chód sportowy a bieganie - co jest bardziej wymagające? | Decathlon

Fazy biegu i fazy chodu są zupełnie różne. Co jest więc bardziej wymagające: chód sportowy czy bieganie? Porównujemy szybkie chodzenie i bieg.

kobieta biegnąca w staniku sportowym i butach do biegania

Czy można biegać codziennie? Blog Decathlon

Czy codzienne bieganie jest dla każdego? Jak biegać by trening był bezpieczny? Poznaj korzyści i zagrożenia wynikające z codziennego biegania.

Przeziębienie a bieganie. Czy warto wtedy biegać?

Przeziębienie a bieganie. Czy warto wtedy biegać?

Jak bieganie wpływa na przeziębienie? Czy trening może pomóc pokonać nieprzyjemne objawy? Dowiedz się więcej o bieganiu i przeziębieniu.