Kobieta w kasku jeździeckim siedząca w siodle na koniu

Zalety jazdy konnej – dowiedz się, co daje jazda konna

Jazda konna to sport, który zbawiennie wpływa na ciało i umysł, świetnie dotlenia organizm. Sprawdź, co jeszcze może dać jeżdżenie konno.

Powodów, aby jeździć konno, jest mnóstwo. To wyjątkowy sport, który z pewnością pokocha wielu miłośników zwierząt. Zalety jazdy konnej nie kończą się na aspekcie fizycznym, ale obejmują też korzyści psychiczne. Sprawdź, co daje jeździectwo i poznaj wpływ jazdy konnej na zdrowie.

Co daje jazda konna? Korzyści z treningu jeździeckiego

Pierwsze lekcje jazdy konnej, nauka poprawnego poruszania się w siodle, kontakt z koniem, odpowiedzialność za zwierzę czy przebywanie na świeżym powietrzu – wszystkie te aspekty jeździectwa mają duży wpływ na osoby z uprawiające ten sport. Jazda konna pozytywnie oddziałuje na różne obszary, przede wszystkim na fizyczność, ale także psychikę czy rozwój kompetencji społecznych. Jakie więc dokładnie płyną korzyści z jazdy konnej?

Uśmiechnięte kobiety w toczkach i odzieży do jazdy konnej siedzące na koniach dotykając swoich dłoni

Lekcje jazdy konnej a kondycja fizyczna

Jazda konna to sport, który ma niebagatelny wpływ na stan naszego organizmu i jego rozwój fizyczny. Jeździectwo jest dyscypliną angażującą do wysiłku niemal całe ciało i większość partii mięśniowych. Regularne treningi mogą więc zagwarantować rozbudowę mięśni, zwiększenie ich siły oraz wytrzymałości.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej i które z nich mamy szansę najbardziej zaangażować? Będą to przede wszystkim dolne partie ciała, czyli mięśnie ud, łydek i pośladków. Nie bez znaczenia jeździectwo pozostanie też dla innych partii – jazda konna poprawia koordynację ruchową oraz wzmacnia mięśnie stabilizujące ciało. 

Mężczyzna w bliskiej relacji z koniem mającej pozytywny wpływ na psychikę

Psychiczne zalety jazdy konnej

Jazda konna jest sportem, który wpływa na ciało i umysł. Poza korzyściami fizycznymi ma także zbawienny wpływ na regulowanie emocji. Co możemy zawdzięczać jeździectwu?

–  Zwiększenie pewności siebie
– jeździec musi być spokojny i opanowany, więc powinien mieć zaufanie do własnych decyzji.

–  Lepsze samopoczucie na co dzień – trening jeździecki to duża dawka endorfin. Jazda konna redukuje poziom stresu, pozytywnie wpływa na samopoczucie i pozwala się zrelaksować. Bliskość z naturą i zwierzęciem sprawia, że odcinamy się od codziennych spraw.

–  Zwiększenie cierpliwości – koń wymaga odpowiedniego podejścia, nie da się na nim nic wymusić siłą, jeździec musi się z tym liczyć i wypracować ze zwierzęciem nić porozumienia. To także trening odpowiedzialności – pielęgnacja konia i stajni również należy do obowiązków jeźdźca.

–  Umiejętność współpracy – podczas jazdy na hali konieczna jest dobra komunikacyjna z innymi jeźdźcami. Jeździectwo daje możliwość nawiązania nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, co może być początkiem pięknej przyjaźni na lata.

–  Wyładowanie złych emocji – w pozytywny sposób można zmęczyć organizm i uwolnić się od napięcia.

Jeździectwo to oczywiście przyjemność i zabawa, ale nie tylko. Specjaliści mogą zalecać zajęcia z jazdy konnej osobom z zaburzeniami emocjonalnymi oraz na przykład w sytuacjach niedostosowania społecznego. Relaksacyjne ruchy, jakie odczuwamy podczas jazdy konnej, odprężają, uspokajają oraz powodują, że lepiej rozumiemy siebie i swoje ciało, a dzięki temu łatwiej nam współpracować z otoczeniem.

Również zajęcia z hipoterapii – formy rehabilitacji psychoruchowej, do której wykorzystuje się konie – są szeroko stosowane ze względu na pozytywne oddziaływanie na przykład w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad postawy, opóźnień psychoruchowych czy cukrzycy.

Czego uczy jazda konna?

Każdy, kto rozpoczynał naukę jazdy konnej, z pewnością może powiedzieć, że jest to sport, w którym zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i pokonać swoje kolejne bariery. Osoby uczące się jazdy konnej na każdym treningu podejmują nowe wyzwania, które pokonują ciężką pracą, zaczynając od poznawania kolejnych chodów, a kończąc na profesjonalnych treningach sportowych – skoków czy ujeżdżenia. 

Konie w pozytywny sposób wpływają również na wiele cech naszego charakteru – szacunek, opiekuńczość, systematyczność, dążenie do celu i odpowiedzialność za drugie stworzenie. Wiele osób jeżdżących konno udziela się również w fundacjach ratujących zwierzęta i przejawia wrażliwość na krzywdę, która dzieje się w ich otoczeniu.

Jakie są wady jeżdżenia konno?

Podobnie jak wszystkie inne sporty, tak samo jeździectwo ma też swoje minusy. Jakie są wady jazdy konnej?

– To dosyć niebezpieczna dyscyplina, w której nie wszystko zależy od Ciebie. Zachowanie konia może być nieprzewidywalne, to silne i zarazem płochliwe zwierzęta. Trening może wiązać się więc z wieloma upadkami, a czasem nieprzyjemnymi kontuzjami.

– Jeździectwo to kosztowne zajęcie. Dbanie o zwierzę wymaga sporo nakładów finansowych. Do tego, chcąc profesjonalnie zajmować się tym sportem, trzeba wyposażyć się w cały sprzęt, jak buty jeździeckie, odzież do jazdy konnej czy kask. Lekcje z instruktorem to także dodatkowy koszt.

Kobieta uprawiająca jazdę konną utrzymując prawidłową postawę z korzyścią dla kręgosłupa

Jazda konna a zdrowie – na jakie korzyści dla ciała możemy liczyć?

Jazda konna wymaga sporo wysiłku, ale też gwarantuje korzyści zdrowotne, które wielu z pewnością doceni. Jak nauka jazdy konnej wpływa na zdrowie?

– dotlenienie organizmu (większość treningów odbywa się na świeżym powietrzu);

– zmniejszenie ryzyka chorób serca;

– utrzymanie równowagi i koordynacji (ten sport wymaga od jeźdźca zwracania uwagi na wiele ruchów jednocześnie);

– poprawa trawienia (umiarkowany ruch całego ciała poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych);

– kobiety, które jeżdżą konno, zazwyczaj mniej boleśnie przechodzą miesiączki. Jazda konna to w dużej mierze praca miednicą, dzięki czemu jest ona dobrze rozciągnięta.

Jazda konna a kręgosłup – ta kwestia często zastanawia osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem. Prawidłowy dosiad i postawa w siodle sprawiają, że w nawyk jeźdźca wchodzi utrzymywanie wyprostowanej, prawidłowej postawy ciała. Jazda konna wzmacnia mięśnie pleców pozytywnie wpływając na kręgosłup.

Jeśli jednak czujesz, że po treningu boli Cię kręgosłup to znak, że musisz popracować nad swoją postawą, a szczególnie dosiadem. Zapytaj instruktora, gdzie robisz błąd – z pewnością od razu wskaże obszary do poprawy. Pamiętaj, że prawidłowy dosiad jest ważny nie tylko dla Ciebie! Jeśli „latasz” po siodle jeździeckim, boleśnie obijasz kręgosłup konia. Podczas dłuższego treningu nawet czaprak i podkładka nie będą w stanie zamortyzować tego przykrego uczucia.

Jazda konna a odchudzanie – czy jazda na koniu spala kalorie?

Czy jazda konna odchudza? Nie da się ukryć, że ten sport wymaga dużo wysiłku od jeźdźca i bardzo angażuje mięśnie całego ciała do aktywności. Podobnie jak w innych sportach, dużo zależy od intensywności treningu. Jedna godzina jazdy konnej to około 300 spalonych kalorii. 

To także mocna praca wielu mięśni, dzięki czemu po kilku tygodniach sylwetka wyraźnie się wyszczupla. Pośladki, łydki i uda stają się silniejsze i ładnie wyrzeźbione, plecy są proste i wzmocnione, a całe ciało nabiera atletycznego wyglądu.

Trudno słowami opisać, jakie wrażenia i odczucia daje jazda konna. Zalety i wady posiada jak każda dyscyplina, daje jednak niepowtarzalne emocje i możliwość nawiązania pięknej relacji z niezwykłym zwierzęciem, jakim jest koń. Dla wielu jazda konna to nie tylko sport, a sposób na życie.

Przeczytaj także:

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k

 Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć?

Podstawy jazdy konnej mówią o znaczeniu prawidłowego dosiadu. Nic dziwnego - od tego zależy nasza równowaga. Jak ćwiczyć prawidłowy dosiad… bez siodła

Kobieta zakładająca koniu kaloszki na kopyta w stajni

Po co są kaloszki dla konia? Jak wybrać najlepsze?

Kaloszki dla konia chronią kopyta podczas codziennych treningów przed urazami. Co warto o nich wiedzieć? Jak je wybrać? Oto wskazówki.

Kobieta w toczku jeździeckim wykonująca skok przez przeszkodę podczas jazdy konnej

Upadek z konia – jak spadać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Upadek z konia – na to każdy jeździec musi być gotowy. Co zrobić w razie upadku z konia, by zminimalizować ryzyko potencjalnych urazów?

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.