Dziecko uczące się pływać z deską ubrane w czepek i okulary do pływania

Jak nauczyć dziecko pływać? Nauka pływania dla dzieci

Pływanie to znakomita aktywność dla dzieci i dorosłych. Jak nauczyć dziecko pływać? Od czego zacząć naukę pływania dla dzieci? Sprawdź!

Pływanie to znakomita forma aktywności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja pociecha zakochała się w tym sporcie, warto oswajać ją z pływaniem już od najmłodszych lat. Trzeba to jednak robić umiejętnie. Zastanawiasz się, w jakim wieku można rozpocząć naukę pływania oraz w jaki sposób podejść do tematu, aby nie zniechęcić swojej pociechy? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Nauka pływania – od ilu lat?

Wiek, w którym można rozpocząć naukę pływania, jest w dużym stopniu kwestią indywidualną. Można jednak wskazać ogólne ramy w odniesieniu do wieku, które pozwalają na stawianie przez malucha pierwszych kroków na basenie. Więc od kiedy uczyć dziecko pływać? Wiele osób jest zdania, że naukę pływania można rozpoczynać już w wieku niemowlęcym. Czy jest to jednak prawda?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że niemowlęta posiadają naturalny odruch zanurzania się pod wodę bez połykania jej. Jest to spowodowane doświadczeniami z okresu płodowego. Może to stanowić solidną podstawę do rozpoczęcia nauki w przyszłości, jednak na tym etapie rozwoju ważniejsze jest przyzwyczajenie malucha do kontaktu z wodą. Jest to spowodowane faktem, że dziecko w tym wieku nie posiada jeszcze umiejętności przyswajania techniki pływania.

Następnym etapem rozwojowym, który warto rozważyć, jest wiek przedszkolny. Czy nauka pływania dla 3-lat ma sens? W przypadku dzieci chodzących do przedszkola woda powinna być przede wszystkim środowiskiem zabawy. Dziecko w wieku 3 lub 4 lat powinno głównie nabywać pozytywne skojarzenia z przebywaniem w wodzie. Dzięki temu w przyszłości będą one chętniej podchodzić do nauki pływania.

Dzieci uczące się pływać pod wodą

Kiedy zacząć naukę pływania na basenie?

Powszechnie uważa się, że najlepszy czas do rozpoczęcia nauki pływania przez dziecko przypada na wiek około 5-6 lat. W idealnym scenariuszu nauka pływania 5-latka powinna odbywać się na zajęciach grupowych prowadzonych przez profesjonalnego trenera. W tym wieku dziecko znajduje się na wystarczającym etapie rozwoju psychofizycznego oraz posiada wypracowaną koordynację, co pozwala na skuteczną naukę.

Można mieć pewność, że maluch będzie w stanie wykonywać polecenia instruktora. Warto również dodać, że początek wieku szkolnego to czas, kiedy dziecko posiada naturalną motywację i chęć zdobywania wiedzy. Sprawia to, że pierwsze efekty nauki można zaobserwować już po kilku lekcjach. Nie można jednak zapominać, że wiek rozpoczęcia nauki jest często indywidualny. Być może dziecko na tym etapie nie będzie jeszcze gotowe lub chętne do takiego przedsięwzięcia.

Dziewczynka ucząca się pływać w rękawkach do pływania

Jak długo dziecko uczy się pływać?

Rodzice decydujący zapisać swoje dziecko na zajęcia, często zastanawiają się, ile trwa nauka pływania dzieci. Niestety, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każdy maluch posiada swoje własne tempo uczenia się oraz posiada swoje mocne i słabe strony, które mają bezpośrednie przełożenie na postępy. Można jednak założyć, że opanowanie absolutnych podstaw pływania potrwa kilkanaście lekcji. Każdy rodzic powinien wiedzieć, aby wystrzegać się krytykowania, czy pospieszania swojej pociechy.

Co oczywiste, im więcej lekcji, tym szybsza nauka. Duże znaczenie ma tutaj także wiek. Starsze dzieci szybciej przyswajają nowe umiejętności niż młodsze maluchy. Wiele zależy także od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli jednak rodzice dadzą dziecku wsparcie oraz przestrzeń do swobodnej nauki, rezultaty będą naprawdę zadowalające.

Jak nauczyć dziecko pływania? Od czego zacząć naukę pływania?

Skutecznie rozpoczęcie nauki pływania przez dziecko to proces wieloetapowy. Zacząć go należy już od najmłodszych lat, jeszcze przed jakąkolwiek nauką technik pływania. Aby wszystko przebiegło bezproblemowo, warto zadbać o kilka następujących po sobie kroków. Nauka pływania dla dzieci – od czego zacząć?

Proces nauki pływania należy rozpocząć na długo przed zapisaniem malucha na zajęcia, bo już w okresie niemowlęcym i przedszkolnym. Jest to idealny czas na oswojenie dziecka z wodą. Z powodzeniem można to robić w domu, na przykład poprzez kąpiele. Warto, aby były one połączone zabawą, dlatego też warto kupić maluchowi zabawki do wanny, takie jak na przykład statki, kaczuszki czy bąbelki. Następnym elementem powinno być zamaczanie twarzy oraz polewanie głowy wodą.

Po oswojeniu dziecka z wodą można przejść do wprowadzenia ćwiczeń oddechowych. Polegają one na nauczeniu malucha oddychać podczas spłukiwania głowy. Jest to bardzo ważne, aby podejść do tego umiejętnie, ponieważ to trudny element dla wielu dzieci. Przeprowadzanie czegokolwiek na siłę może prowadzić do rozwoju awersji do wody. Jeśli jednak przeprowadzimy przez to dziecko w odpowiedni sposób, będzie to ważny krok w stronę nauki pływania.

Chłopiec uczący się pływać na basenie

Rozpoczęcie nauki na basenie

Kiedy dziecko osiągnie wiek 5-6 lat można rozpocząć z nim naukę na basenie. Tutaj również powinniśmy rozpocząć od oswojenia z wodą, ale już na zupełnie innym poziomie. Mowa tutaj o swobodnym zanurzaniu głowy oraz umiejętności brania głębokiego oddechu. Warto również zabrać dziecko na płytszy basen i nauczyć go poruszania się po nim, a także utrzymywania na powierzchni wody. Jest to również bardzo dobry moment, aby zapoznać malucha z zasadami panującymi na basenie. Należy także nauczyć go odpowiednich nawyków higienicznych.

Nauka podstawowych zasad pływania

Po pierwszych krokach, można przejść do samej nauki pływania. Czas nauczyć dziecko podstawowych ruchów w wodzie. Na tym etapie warto także wprowadzić poruszanie się pod wodą oraz wdechy przez nos. Od tego momentu nauka można już naprawdę solidnie ruszyć do przodu. Jest to idealny czas na wytłumaczenie podstaw ruchów wykonywanych podczas pływania. Warto pomyśleć o zapisaniu dziecka do szkółki pływania, takie miejsca w łatwy sposób można wyszukać na Decathlon GO.

Dziewczynka robiąca ćwiczenia na basenie wspierające naukę pływania

Nauka pływania dla dzieci – ćwiczenia

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że nauka pływania nie musi odbywać się na zajęciach grupowych w szkole pływania. Z powodzeniem można również spróbować samodzielnie nauczyć dziecko tej umiejętności. Na samym początku nauki warto przeprowadzić z maluchem podstawowe ćwiczenia. Przedstawiamy trzy przykładowe propozycje:

1. Pływanie na brzuchu. Na początek warto opanować umiejętność pływania na brzuchu. Aby poprawnie wykonać to ćwiczenie, rodzic powinien chwycić swoje dziecko w okolicach pach i ułożyć je na wodzie w pozycji na brzuchu. Przy takiej asekuracji maluch ma okazję bezpiecznie uczyć się pracy nóg, a także wydechów. Plusem tej pozycji jest również fakt, że dziecko widzi cały czas twarz rodzica, co sprawia, że czuje się bezpieczniej.

2. Skoki do wody. Skakanie do wody to ten element nauki, z którego dziecko czerpie największą radość. Na początek nie powinno się to jednak odbywać ze skoczni, a z brzegu. Dobrze, aby pierwsze próby były wykonane z pełną asekuracją, czyli rodzic powinien łapać swoją pociechę w ręce. Wraz z oswajaniem malucha z tym elementem, warto zwiększać stopień trudności. Najpierw wprowadzając element nurkowania, a następnie skoku i dopłynięcia do celu.

3. Pływanie na plecach. W tym przypadku rodzic również powinien złapać swoje dziecko w okolicach pach. Tym razem należy jednak położyć malucha na plecach, w pozycji poziomej. Na początek, dla ułatwienia dziecko powinno mieć opartą głowę o ramię rodzica. Jeżeli poczuje się w niej pewnie, można śmiało przejść do bardziej zaawansowanej metody, czyli samodzielnego leżenia na wodzie. Będzie to znakomita okazja do doskonalenia pracy nóg i wypracowania koordynacji.

Nauka pływania dla dzieci – krok po kroku

Pływanie to jedna z najlepszych form ruchu, ze względu na zaangażowanie mięśni całego ciała. Z tego powodu już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać swoje dziecko do wodnego środowiska. W okresie niemowlęcym oraz przedszkolnym warto oswajać dziecko z wodą i skojarzyć ją z dobą zabawą. Prawdziwą naukę pływania można zacząć w wieku 5-6 lat. Warto zapisać swojego malucha na zajęcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć go pływania samodzielnie.

Dziecko na basenie powinno być dobrze wyposażone. W ofercie Decathlon można znaleźć bogaty wybór akcesoriów do nauki pływania dla dzieci i dorosłych. Są to między innymi piłki, rękawki do pływania, deski czy makarony. Wszystkie te przedmioty ułatwią dziecku oswojenie się z pływaniem i mogą przyczynić się do naturalnego przyspieszenia procesu nauki.

Przeczytaj także:

Wpływ pływania na rozwój dziecka - Blog Decathlon

Wpływ pływania na rozwój dziecka - Blog Decathlon

Od kiedy dzieci mogą zacząć pływać? Jakie korzyści wynikają z pływania? Dowiedz się jak pływanie wpływa na rozwój dziecka. Zapraszamy!

chłopiec z ochraniaczami i piłką do siatkówki na boisku

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci - ćwiczenia, zalety i zasady | Decathlon

Gry i zabawy ruchowe to sposób na zarażenie dziecka miłością do sportu. Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci są dobre? Jakie zabawy dla dzieci wybrać?

rodzina podczas zabawy z dziećmi

Zabawy dla dzieci - 10 sprawdzonych pomysłów | Blog Decathlon

Zabawy dla dzieci ⭐ Poznaj 10 sprawdzonych sposobów na dobrą zabawę ⭐ Zobacz wszystkie propozycje i rozpocznij wspaniałą zabawę

chłopiec w stroju piłkarskim trzymający piłkę do piłki nożnej

Zajęcia sportowe dla dzieci - na jakie warto zapisać? Blog Decathlon

Zajęcia sportowe dla dzieci ⭐ Zobacz, na jakie zajęcia warto zapisać dziecko ⭐ Sprawdź nasze propozycje ☛ Odwiedź blog Decathlon

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce – czy jest w dobrej kondycji? Sprawdź, jak wpływa na rozwój i jak zachęcić dziecko do aktywności.