Mężczyzna i kobieta patrzący na mapę aby znaleźć wyjście z lasu

Jak nie zgubić się w lesie? Podstawowa wiedza

Gęsty las to czasami labirynt, który zdaje się nie mieć wyjścia. W tym tekście podpowiadamy wam, jak nie zgubić się w lesie.

Gęsty las to czasami labirynt, który zdaje się nie mieć wyjścia. Liczne drzewa mogą wyglądać bardzo podobnie, szczególnie gdy zboczysz z wyznaczonych ścieżek. Pozostanie samemu w lesie może okazać się bardzo niebezpieczne. Jak wrócić wtedy do bezpiecznego miejsca? W tym artykule poruszymy kwestię przygotowania do wędrówki, a także porady, które mogą być pomocne już po zagubieniu.

Jak nie zgubić się w lesie? Przygotowanie

Przygotowanie do wędrówki po lesie to obowiązkowa czynność. Każdy, niezależnie od stopnia znajomości terenu, powinien zabrać ze sobą podstawowy ekwipunek. Zapewni on bezpieczeństwo i komfort podczas eksplorowania natury. W wyposażeniu miłośnika leśnych spacerów musi znaleźć się plecak bądź torba z najważniejszymi przyrządami. Warto spakować narzędzia do sprawdzania położenia w różnych warunkach oraz sytuacjach.

Para po spacerze w lesie w trakcie, którego nie zgubili się

Niezbędnik miłośnika leśnych spacerów – mapa, gps, kompas

Przede wszystkim przed wyprawą do lasu warto wyposażyć się w tradycyjne przyrządy do orientacji w terenie. Mowa tu o mapie oraz kompasie. Są one niezastąpione w nawigacji, szczególnie w obszarach, gdzie sygnał GPS może być niedostępny. Jednakże jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, koniecznie zabierz urządzenie obsługujące GPS oraz telefon lub krótkofalówkę do kontaktu. Możesz też pobrać aplikację survivalową ze wskazówkami.

Gdy wybierasz się na wędrówkę nocą, nie zapomnij o latarce. Może to być czołówka lub ręczna. Pomoże Ci ona oświetlić nie tylko trasę przed sobą, ale także zobaczyć nocą mapę lub kompas. Warto, byś spakował do niej także dodatkowe baterie. Oczywiście, aby uniknąć tragedii, zawsze zabierz ze sobą odpowiednią dawkę wody oraz pożywienia. Postaraj się, by żywność zawierała dużo kilokalorii.

W plecaku lub torbie może znaleźć się także zestaw pierwszej pomocy. Warto zabrać apteczkę turystyczną, szczególnie gdy wybierasz się na długą wyprawę albo wyruszasz w zdradliwy i niebezpieczny teren, jakim są, chociażby góry. W takiej profesjonalnej, długiej oraz czasami ekstremalnej wyprawie nie może zabraknąć także scyzoryka lub noża wielofunkcyjnego.

Mężczyzna patrzący na mapę aby nie zgubić się w lesie

Znaki, które pomogą Ci odnaleźć się w lesie – orientacja w terenie

Natura oferuje wiele wskazówek, które mogą pomóc w orientacji w terenie. Potrafią one zastąpić tradycyjne narzędzia nawigacyjne. Jeśli będziesz umieć wykorzystać to, co daje Ci otoczenie, to szybko odnajdziesz swoją pozycję.

Jednym z najbardziej znanych czynników, które pozwalają na określenie kierunków świata, jest położenie słońca na niebie. Te wstaje na wschodzie, a gdy zachodzi, przesuwa się analogicznie w stronę zachodu. Jednak ta metoda wymaga uwzględnienia sezonowych zmian. Ponadto w bardzo gęstym lesie może być trudno o dostrzeżenie słońca. Dlatego są jeszcze inne sposoby.

Jednym z nich są same drzewa. Te często rosną gęściej i są bardziej rozłożyste po stronie południowej, gdzie dostęp do światła jest większy, podczas gdy północna strona może być bardziej okryta mchem. Za to gdy znajdziesz strumyk, to kierunek płynącej wody jest kolejną naturalną wskazówką. Rzeki zazwyczaj płyną w jednym kierunku, często wypływając do większych akwenów. Podążając za ich biegiem, możesz znaleźć wyjście z lasu lub dogodniejsze miejsca do przeprawy.

Słupek oddziałowy – czym jest?

Słupek oddziałowy to element leśnej infrastruktury, który pełni funkcję orientacyjną. Jest to najczęściej betonowy słup pomalowany białą farbą. Może jednak być też drewniany. Są na nim narysowane numery oddziałów leśnych. Znajdują się w lasach państwowych lub zarządzanych przez różne nadleśnictwa. Wyznaczają drogę i pomagają w orientacji. Najczęściej są one wkopane w ziemię w południowo-zachodnim sektorze oddziału. Poza funkcją punktu orientacyjnego, z pomocą mapy leśnej, takie betonowe słupki mogą wyprowadzić Cię z lasu.

Spacer po lesie – jak zorientować się w terenie?

W lesie łatwo zabłądzić. Często przytrafia się to grzybiarzom, spacerowiczom, a nawet biegaczom czy survivalowcom. Nie ma tu reguły, gdyż las to miejsce, w którym łatwo się zgubić każdemu. W wyjściu z niego może pomóc kilka zasad poruszania. Warto mieć przy sobie dobrze wyposażoną torbę lub plecak z nawigacją gps, mapą i kompasem.

Dobrze, żebyś zwracał także uwagę na charakterystyczne punkty terenu, jak słupki oddziałowe. W poruszaniu po lesie przyda się również znajomość odczytywania kierunków świata po niebie, kształtach drzew oraz ilości mchu. Pamiętaj, że praktyka, ale także teoria czyni mistrza, dlatego zgłębiaj wiedzę o znakach widocznych w naturalnych warunkach. Warto zapytać się o rady także leśników lub osób, które dobrze orientują się w poruszaniu po lesie. 

Przeczytaj także:

punkt kontrolny w lesie do biegów na orientację

Biegi na orientację. Jak czytać mapę? Blog Decathlon

Podczas biegu na orientację w terenie mapa i kompas są kluczowymi akcesoriami. Jak poprawnie czytać mapę, by odnieść sukces w tym sporcie?

mężczyźni uprawiający bushcraft

Co to jest bushcraft i czym się różni od survivalu?

Bushcraft i survival to pojęcia, które często używa się jako synonimy. Jest to błąd. Co to jest bushcraft? Tego dowiecie się z powyższego artykułu!

osoby trzymające mapy i kompasy turystyczne

Kompas turystyczny – co to jest? Jaki kompas wybrać?

Kompas turystyczny to przydatne urządzenie, które pomaga w orientacji w terenie. Sprawdź, jaki kompas wybrać i jak z niego korzystać!

3 osoby korzystające z kompasu

Jak korzystać z kompasu i mapy podczas wycieczki górskiej? Decathlon

Planujesz wycieczkę po bezdrożach? Chcesz zejść ze szlaku, aby odkryć nowe miejsca? Weź ze sobą kompas. Sprawdź, jak go używać, aby się odnaleźć.

ludzie wędrujący po górach

Aplikacje w góry - szlaki turystyczne, pogoda, wzywanie pomocy

Poznaj najlepsze aplikacje na wycieczkę górską. Planowanie tras i nawigacja, mapa i lokalizacja szlaków turystycznych, wzywanie pomocy. Sprawdź sam/a