mężczyzna ściągający piankę do pływania

Jak płynąć podczas pierwszego triathlonu?

Pływanie to jedna z najcięższych części triathlonu. Wejdź i poznaj zasady, które warto wdrożyć w plan treningów i zastosować podczas startu.

Pływanie to dla wielu jedna z najcięższych części triathlonu. Dziś z perspektywy osoby, dla której pływanie było najbardziej przerażającą częścią triathlonu opowiadam o zasadach, które warto wdrożyć w plan treningów i zastosować podczas startu. Jakim stylem pływać na triathlonie?

Jak pływać na triathlonie – żabką czy kraulem?

W środowisku triathlonowym panuje przekonanie, że zdecydowana większość triathlonistów preferuje pływanie kraulem. Ten styl jest około 20% szybszy od pływania stylem klasycznym, zwanym też żabką. Praktyka pokazuje, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – w przypadku wielu amatorów, którzy rozpoczeli naukę pływania od kraula będzie dokładanie odwrotnie. Dla wielu pływaków kraul jest jednak znacznie trudniejszy i bywa bardziej męczący od żabki, dlatego niektórzy zawodnicy preferują styl klasyczny. Oczywiście, nie ma prawidłowości dotyczącej skali trudności w nauce konkretnego stylu pływackiego. Dodatkową zaletą żabki jest znacznie lepsza nawigacja w otwartej wodzie. Mamy wtedy gwarancję, że nie będziemy nadrabiać zbędnie dystansu.

Tak czy inaczej podczas przygotowań do triathlonu warto jest trenować oba style. Chcesz pływać kraulem? Poczuj wodę! Jeżeli w naszym debiucie w triathlonie zdecydujemy się płynąć podczas zawodów żabką, to należy pamiętać o tym, że pianki triathlonowe są przystosowane do pływania kraulem i mogą ograniczać część ruchów w stylu klasycznym.

mężczyzna płynący w czepku i okularach pływackich

O tym warto pamiętać podczas pływania w triathlonie – lista

- Jeśli nie czujesz się dobrym pływakiem pozwól wszystkim wystartować lub ustaw się maksymalnie po prawej lub lewej stronie startujących. Pozwoli Ci to na spokojne pływanie bez przepychania się i poczucia za pierwszym razem czym jest “pralka”.

- Sprawdź jaka temperatura wody będzie panować podczas startu i dobierz piankę, w której będziesz czuć komfort termiczny. Pianka jest szczególnie pomocna przy pływaniu w jeziorze w bardzo zimnej wodzie.

- Jeżeli start wymaga dryfowania to poćwicz je wcześniej na basenie by nie musieć nerwowo opierać się o znajomego lub męczyć próbując się utrzymać na powierzchni gdy zabraknie Ci gruntu.

- Jeśli start będzie odbywał się na początku sezonu rozważ konieczność zastosowania dodatkowej ochrony termicznej w postaci czepka neoprenowego, takiego jak czepek neoprenowy OWS NABAIJI.

- Jeśli w trakcie pływania poczujesz się źle połóż się na plecach i podnieś rękę z czepkiem. Dla ratowników będzie to sygnał że coś się dzieje i będą mogli szybciej udzielić Ci pomocy!

- Przed startem spróbuj pływania na wodach otwartych, ponieważ różni się ono od pływania w basenie. Podczas pierwszego pływania w triathlonie może kręcić Ci się w głowie. To odmienne środowisko od basenowego. Do zawrotów głowy można się przyzwyczaić jednak nie ma na to innej rady niż pływanie w otwartym akwenie częściej.

- Przed startem poznaj techniki nawigowania w wodzie i wybierz tą, która jest dla Ciebie najwygodniejsza. Trenuj nawigację na treningach, by nie okazało się, że bardzo Cię męczy, bo nie jest dostatecznie wyćwiczona.

- Zabierz sprawdzone okulary by nie zaskoczyła Cię obecność wody w środku. Najlepiej jest wybrać okulary z ochroną UVA i UVB, np. okularki pływackie 900 B-Fast.

- Podczas pływania w piance istnieje możliwość otarć skóry dlatego zabezpiecz newralgiczne części wazeliną lub kremem zapobiegającym otarciom.

- Pianka pomaga zachować pozycję horyzontalną i jest zwolennikiem słabego pływaka. Pływanie w piance warto przećwiczyć wcześniej by nie zaskoczyło Cię uczucie skrępowania, zmniejszona z powodu stresu objętość wdechowa.

- Rozgrzej się przed wejściem do wody. Jeśli woda jest bardzo zimna postaw na rozgrzewkę na lądzie polegającą na krążeniach, wymachach i aktywności cardio. Następnie zanurz się delikatnie w celu nabrania wody do pianki. (umożliwi Ci to zmniejszenie szoku wynikającego z różnicy temperatur). Jeśli woda jest ciepła wejdź by popływać i tym samym postarać się oswoić z wodą i zredukować stres podczas pływania w jeziorze.

Autor: Daria Ogrodowczyk

Przeczytaj także

Dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu?

Jaki wybrać kombinezon do triathlonu?

Sprawdź dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu. W czym on pomaga oraz jaki wybrać.

mężczyzna płynący w czepku i okularach pływackich ze smartwatchem na ręce

Jaki zegarek do triathlonu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki triathlonowy smartwatch wybrać? Jakie funkcje powinien mieć model sportowego zegarka do triathlonu? Jakie są najlepsze marki urządzeń tego typu?

mężczyźni jadący w strojach i kaskach rowerowych na rowerach

Triathlon - co to jest? Zasady, dystanse, zawody

Dowiedz się czym jest triathlon i jakie mu towarzyszą zasady ✓ Sprawdź dystanse oraz zawody ✓ Zobacz, czy triathlon to sport dla każdego.

ludzie jadący na  rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

Triathlon - jak zacząć trenować aby przygotować się do triathlonu?

Jak zacząć trenować triathlon? Jak przygotować się do startu w zawodach triathlonowych? Jak powinny wyglądać treningi i przygotowanie do triathlonu?