Znajomi siedzący w kajakach sterujący wiosłami

Jak pływać kajakiem? Sterowanie podczas spływu kajakowego

Kajakarstwo to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu. Jak pływać kajakiem podczas spływu kajakowego? Przeczytaj nasz poradnik!

Spływ kajakowy to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu w ciepłe letnie dni. Kilkugodzinna wyprawa kajakiem może przyczynić się do integracji pomiędzy przyjaciółmi, dlatego warto ją rozważyć. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z kajakarstwem, mogą mieć wiele obaw związanych z pierwszym spływem. Specjalnie dla nich postanowiliśmy poruszyć najważniejsze zagadnienia związane z pływaniem kajakiem. Oto nasz poradnik dla początkujących kajakarzy!

Czy pływanie kajakiem jest trudne?

Osobom, które nigdy nie miały styczności z pływaniem kajakiem może wydawać się to trudnym wyzwaniem. Tak nie jest. Trzeba wiedzieć, że kajakarstwo to wspaniała forma aktywności dla osób początkujących. Aby wypłynąć na zbiornik wodny, wystarczy opanowanie kilku podstawowych umiejętności, które zostaną dokładnie wytłumaczone przez instruktora. Wystarczy wiedzieć, jak wsiąść, jak wiosłować oraz jak skręcić kajakiem.

Wiele osób boi się spróbować, ponieważ zastanawia się, czy pływanie kajakiem przez osoby początkujące jest bezpieczne. Jest, pod warunkiem że przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa, posiada odpowiedni sprzęt ochronny oraz wybiera trasy adekwatne do swojego stopnia umiejętności. Naukę należy rozpocząć na spokojnych wodach, a dopiero potem wybierać się na bardziej wymagające spływy.

Rodzina pływająca kajakiem po rzece

Spływ kajakowy – czy trzeba umieć pływać?

Kajaki dla początkujących mogą generować wiele wątpliwości. Czy żeby wziąć udział w spływie kajakowych trzeba umieć pływać? Trzeba zdawać sobie sprawę, że ta umiejętność jest mile widziana, ale nie jest konieczna. Podczas spływu każdy jest wyposażony w kamizelkę ratunkową, więc w przypadku przewrócenia się kajaka jesteśmy w pełni bezpieczni. Osoby, dla których woda nie jest komfortowym środowiskiem, mogą więc spać spokojnie.

Czy na kajak potrzebne są uprawnienia?

Aby pływać kajakiem, nie są potrzebne żadne uprawnienia. Trzeba jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie i za każdym razem ubierać kamizelkę asekuracyjną. Na trasach, gdzie mamy do czynienia z drzewami, gałęziami oraz skałami warto również być wyposażonym w kask.

Nie oznacza to jednak, że kajakarzy nie obowiązują żadne przepisy. Podczas pokonywania trasy kajakiem płynący ma obowiązek stosowania się do napotkanych znaków i respektowania obowiązujących na danym obszarze przepisów wodnych. Jeżeli jednak przestrzegamy przepisów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poruszać się kajakiem po rzekach, jeziorach, zalewach, a nawet obszarach przybrzeżnych.

Jak trzymać wiosło?

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z prawidłową techniką wiosłowania. Jej opanowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas spływu, a także zwykłego komfortu. Im bardziej efektywne wiosłowanie, tym bardziej przyjemny czas spędzony na kajaku, gdyż nie będzie ono zbędnie zabierało cennej energii. Więc jak wiosłować kajakiem?

Pierwszym krokiem jest właściwe chwycenie wiosła. W tym celu należy rozstawić ramiona i podnieść wiosło nad głowę. Z prawidłowym trzymaniem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy pomiędzy ramieniem a przedramieniem tworzy się kąt prosty. Należy go zachować podczas wiosłowania. Wtedy będziemy mieli pewność, że będzie ono efektywne. Trzeba być jednak świadomym, że technika wiosłowania zależy od rodzaju akwenu, po którym płynie kajak.

Jak prawidłowo wiosłować na jeziorze?

Jeżeli planujesz swój pierwszy w życiu spływ kajakowy, warto rozpocząć od jeziora. Poruszanie się po nim jest znacznie łatwiejsze niż pływanie po rzece. Na gładkiej tafli jeziora najważniejsza jest umiejętność pływania na wprost. Wiosłowanie należy rozpocząć w momencie, kiedy po wejściu do kajaka poczujemy, że unosi się on swobodnie na wodzie. Ważne jest tutaj utrzymywanie dziobu kajaka prostopadle do linii fal.

Jak sterować kajakiem? Technika płynięcia na wprost opiera się na ciągnięciu wiosła od dziobu do tyłu. A jak skręcać kajakiem? Jest to bardzo proste. Wystarczy wykonać mocniejszy ruch po jednej ze stron. Niezwykle istotne jest jednak, aby w te pociągnięcia wkładać porównywalną siłę. Podczas płynięcia na wprost pracę wykonują nie tylko ramiona, ale także tułów. Nie można jednak zapominać, że środek ciężkości nie powinien wychylać się poza kajak.

Mężczyzna spływający kajakiem po rzece w kapoku asekuracyjnym

Jak pływać kajakiem po rzece?

Duża część spływów kajakowych jest organizowana na rzekach. W tym przypadku kluczowe będzie opanowanie techniki kontrowania i zatrzymywania kajaka. Na rzece nurt sam niesie łódkę, więc wiosłowanie schodzi nieco na drugi plan. Zdecydowanie ważniejsza jest umiejętność omijania przeszkód oraz szybkiego hamowania. Jak sterować kajakiem?

Na początek zajmijmy się kontrowaniem. Jest ono oparte na pociągnięciu wiosłem od tyłu do przodu kajaka. To umiejętność kluczowa podczas omijania przeszkód. Jeżeli zależy nam na szybkim skręcie w lewo, należy wykonać ten manewr z lewej strony kajaka. W tym celu należy włożyć wiosło głęboko w wodę, a następnie zatoczyć płynny łuk. Co ważne – należy ustawić pióro wiosła w ten sposób, aby zagarniało wodę w stronę kajaka. Im więcej siły włożonej w ruch, tym skuteczniejszy będzie skręt.

Tym samym można przejść do zatrzymywania kajaka. Można to zrobić, wykorzystując opisany wyżej manewr. W tym celu należy jednak używać tej techniki naprzemiennie (raz z prawej, raz z lewej). Takim sposobem można szybko zatrzymać kajak, co może okazać się przydatne, jeżeli na naszej drodze znajdzie się niespodziewana przeszkoda.

Jak płynąć kajakiem dwuosobowym?

Technika pływania kajakiem dwuosobowym nie różni się od tej stosowanej w przypadku wersji jednoosobowej. Jest on nawet stabilniejszy. Nie powinniśmy jednak wykonywać na nim gwałtownych ruchów. Bardzo ważne jest również utrzymanie środka ciężkości w łodzi. Jest to nieco trudniejsze zadanie, kiedy w kajaku znajdują się dwie osoby. Dlatego też kluczowa jest synchronizacja ruchów z partnerem. Można ją kontrolować poprzez stałą komunikację.

Mężczyzna i kobieta pływający na kajaku

Kto powinien siedzieć z przodu kajaka?

Przy temacie pływania kajakiem dwuosobowym warto również poświęcić kilka słów rozmieszczeniu osób w kajaku. W idealnym scenariuszu para powinna się składać z osoby doświadczonej oraz nowicjusza. Jest to jednak ciężkie do spełnienia, ponieważ na spływy kajakowe bardzo często wybierają się osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tą formą rekreacji.

Na ogół zasada jest prosta – z tyłu powinna siedzieć osoba doświadczona, a z przodu początkująca. Jeśli para posiada jednak podobne doświadczenie, należy zastosować inne kryteria. W takiej sytuacji z tyłu powinna zasiąść osoba cięższa i silniejsza. Lepiej, aby kajakarze o mniejszej wadze i niewielkim zasobie sił zajęli miejsce z przodu.

Skład osobowy poszczególnych kajaków powinien zostać przewidziany już na wysokości planowania całej wyprawy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy w spływie będą brały udział dzieci. Wtedy należy zadbać, aby każde z nich posiadało w kajaku dorosłego opiekuna.

Pływanie kajakiem dla początkujących

Kajakarstwo to aktywność, którą bez problemu mogą uprawiać osoby początkujące. Jest ona prosta do opanowania, a także nie wymaga specjalnych uprawnień. Przed wypłynięciem na akwen trzeba  zapoznać się z podstawowymi zasadami pływania kajakiem. Jeżeli korzystamy ze zorganizowanego spływu, wytłumaczy nam je instruktor.

Najważniejsze jest opanowanie wsiadania, wiosłowania oraz wykonywania manewrów. Szykujesz się na swój pierwszy spływ? Warto sprawdzić ofertę Decathlon, gdzie znajdziesz wszystkie akcesoria, które mogą okazać się przydatne podczas przygody z kajakarstwem.

Przeczytaj także:

mężczyzna wiosłujący w kajaku

Spływ kajakowy - jak się ubrać na kajak? Co zabrać?

Sprawdź, jak wybierać i przygotować odpowiednie ubrania na kajaki i co trzeba wiedzieć, aby zabrać na spływ kajakowy to, co najbardziej się przyda.

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać? - Blog Decathlon

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką. Decathlon

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy

kobieta i mężczyzna w kapokach z wiosłami w rękach płyną kajakiem

Jaki kajak pneumatyczny wybrać na wakacyjny wyjazd?

Kajak pneumatyczny to świetne turystyczne rozwiązanie dla każdego kajakarza, który chce, by w podróży kajak zajmował tyle miejsca, co plecak

kajak dmuchany

Transport kajaka nie musi być trudny - wybierz kajak składany!

Planujesz transport kajaka? W przypadku kajaka sztywnego wybierz bagażnik na dachu samochodu. Jeśli chcesz, aby było prościej, kup kajak dmuchany