Kobieta pływająca w płetwach pod wodą

Jak pływać w płetwach?

Pływacy bardzo chętnie wykorzystują płetwy jako sprzęt pływacki na basenie. To bardzo skuteczna forma aktywności fizycznej. Jak pływać w płetwach?

Płetwy to akcesoria pływackie, z którymi bardzo często można się spotkać podczas wizyty na basenie. Są one wykorzystywane do nauki pływania, ale także przez doświadczonych pływaków. Trening z wykorzystaniem tego typu sprzętu niesie za sobą bardzo dużo korzyści. Aby jednak tak było trzeba najpierw opanować podstawową technikę pływania. Co należy o niej wiedzieć? Dlaczego pływanie z wykorzystaniem płetw to świetny pomysł? Odpowiadamy!

Pływanie w płetwach – efekty

Co daje pływanie w płetwach? Korzyści możemy zauważyć zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i kondycyjnej. Płetwy do pływania nie tylko ułatwiają pływanie, ale także maksymalizują efekty treningu. Dlaczego warto pływać w płetwach?

1. Poprawa techniki kopnięcia. Płetwy to znakomite akcesorium dla osób, które mają problem z prawidłową techniką kopnięcia. Powinno ono wychodzić z bioder, być krótkie oraz szybkie. Opanowanie tej techniki jest znacznie prostsze podczas używania płetw.

2. Zwiększenie elastyczności stawu skokowego. Płetwy bardzo skutecznie angażują staw skokowy. Jego elastyczność jest kluczowa dla opanowania prawidłowej techniki kopnięcia. Jeżeli chcesz poprawić pracę stawu skokowego, użycie płetw jest czymś dla Ciebie.

3. Zwiększenie siły i wytrzymałości. Pływanie z użyciem płetw treningowych sprawia, że płyniemy szybciej, a trening trwa dłużej. Długie treningi to z kolei znakomita okazja do poprawienia swojej wytrzymałości.

4. Odciążenie górnej części ciała. Dzięki pływaniu z płetwami największa część mocy generowana jest przez nogi, co pozwala odciążyć ramiona.

Nurek pływający w płetwach

Pływanie w płetwach a odchudzanie

Pływanie z wykorzystaniem płetw zwiększa efektywność treningu. W momencie, kiedy podnosi się tętno, organizm wykorzystuje zdecydowanie więcej energii. Ma to bezpośrednie przełożenie na liczbę spalanych kalorii. Oznacza to, że pływanie z płetwami jest świetnym sposobem na spalenie dodatkowych kilogramów od klasycznego pływania.

Jak zacząć pływać w płetwach?

Zanim pierwszy raz pojawisz się z płetwami na basenie, trzeba zadbać o ich odpowiedni dobór. Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją różne modele płetw, a każdy z nich przeznaczony jest do nieco innej aktywności. W przypadku basenów i osób początkujących najlepiej sprawdzą się płetwy krótkie i miękkie. Są one łatwiejsze w użyciu i pozwolą przyzwyczaić nogi do specyfiki wysiłku.

Wizytę na basenie należy rozpocząć od rozgrzewki, skupiając się na mięśniach nóg. Pomoże to uniknąć kontuzji. Podczas samego treningu kluczowe znaczenie ma technika pływania w płetwach, która różni się od klasycznej. Osoby początkujące powinny zaczynać od krótszych dystansów, aby przyzwyczaić ciało do pracy z płetwami. Duże znaczenie ma także nabycie umiejętności prawidłowego oddychania.

Kobieta i mężczyzna idący uczyć się pływać z płetwami

Prawidłowa technika pływania w płetwach. Co powinien wiedzieć każdy pływak?

Technika pływania w płetwach jest nieco inna niż w przypadku robienie tego bez sprzętu. Warto zapoznać się z instrukcją, jak powinny pracować pióra podczas dwóch najpopularniejszych stylów – żabki oraz kraula. Dla lepszego zrozumienia, w przypadku płetw stosujemy nazewnictwo: strona A (przedłużenie podbicia stopy) oraz strona B (przedłużenie podeszwy).

Pływanie w płetwach żabką

Podczas płynięcia tym stylem należy skupić się na wykonywaniu jednoczesnych i symetrycznych ruchów nóg. Cały ruch opiera się tylko i wyłącznie na pracy strony B. Ciało powinno znajdować się w poziomie. Nogi z kolei muszą być lekko podkurczone w biodrach oraz nieco mocniej w kolanach. Płetwy pozostają ustawione stroną B do góry. Ich praca polega na regularnych rozchodzeniu się, a następnie schodzeniu, jakby miały się dotknąć stronami B. 

Podczas pływania żabką w płetwach bardzo często popełniany jest błąd polegający na pracy powierzchnią A. Błędem jest także niesymetryczna praca nóg. Należy również wystrzegać się zbyt dużego zginania nóg w biodrach. Ogromną zaletą żabki jest fakt, że dzięki ułożeniu stopy jest minimalizowane ryzyko złapania skurczu. Do wad należy jednak zaliczyć słabą efektywność, która przekłada się na wolniejsze płynięcie.

Pływanie w płetwach kraulem

Inną popularną techniką pływania jest kraul. W jego przypadku również ciało powinno znajdować się w poziomie, a w pracę nóg zaangażowane są przede wszystkim biodra. Kolana nie powinny ulegać większym zgięciom. Co ważne, ten styl wymaga naprzemiennej pracy strony A i strony B płetw. Opanowanie ruchów w kraulu większości uczących się pływać przychodzi dosyć naturalnie, co jest bardzo dużą zaletą tego stylu.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że technika ta może być obciążająca dla niewytrenowanych pływaków. Ze względu na charakter pracy nóg, są one narażone na skurcze. Jest dosyć efektywny styl pływania, który pozwala na rozwinięcie dosyć dużych prędkości. Problemem może być jednak „klejenie się” powierzchni pióra w momencie, kiedy styka się ona z powierzchnią wody.

Nauka pływania w płetwach na basenie 

Nauka pływania z wykorzystaniem płetw jest znakomitym pomysłem. Niesie ona za sobą wiele korzyści, a najważniejszymi z nich są możliwość poprawy techniki oraz spalania dużej liczby kalorii. Przed rozpoczęciem treningów warto jednak zapoznać się, jak dokładnie pracować płetwami podczas konkretnych stylów. Szeroki wybór płetw do pływania znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Jakie wybrać płetwy do pływania? Czym się różnią modele?

Jakie wybrać płetwy do pływania? Czym się różnią modele?

Płetwy to bardzo przydatne akcesoria na basenie. Jakie płetwy do pływania wybrać? Sprawdź rodzaje płetw do nurkowania i jak dobrać rozmiar!

kobieta zanurzona w wodzie w masce do snorkelingu

Snorkeling -od czego zacząć nurkowanie z fajką. Poradnik nurkowy

Co to jest snorkeling? Czym jest sprzęt ABC? Jak dobrać maskę, fajkę i płetwy? Jeśli chcesz poznać podwodny świat, przeczytaj nasz poradnik nurkowy.

osoba nurkująca w kombinezonie i płetwach nurkowych

Jak to wszystko się zaczęło, czyli historia nurkowania. Blog Decathlon

Zastanawiałeś się, kiedy pierwszy raz wykorzystano płetwy lub kto stoi za takim wynalazkiem jak sprzęt nurkowy? Poznaj historię nurkowania!

mężczyzna nurkujący z butlą

Nurkowanie - jak zacząć nurkować? Praktyczny poradnik Decathlon

Przeczytaj praktyczny poradnik, jak zacząć nurkować ✨ Poznaj technikę oraz podstawy nurkowania ⭐ Zobacz jak wybrać kurs nurkowania

mężczyzna uprawiający freediving w płetwach i kombinezonie do freedivingu

Nurkowanie ekstremalne - czym jest freediving?

Czym jest nurkowanie ekstremalne? jak bezpiecznie uprawiać ten sport? Czym jest freediving? Jak zdrowo eksplorować duże głębokości? Poradnik nurka