niebieski rolki leżące na ziemi

Jak przekładać kółka w rolkach? Schemat przekładania kółek

Kółka oraz łożyska w rolkach nieuchronnie się zużywają. Jak przekładać kółka w rolkach? Najważniejsze informacje o wymianie kółek. Sprawdź!

Jazda na rolkach to bardzo popularny sposób spędzania czasu, zwłaszcza w ciepłe, letnie dni. W uprawianiu tej dyscypliny ogromne znaczenie ma stan techniczny sprzętu. Jednym z kluczowych elementów budowy rolek są kółka. Podczas jazdy są one narażone na ścieranie się, co pogarsza komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Czy rozwiązaniem tego problemu jest tylko wymiana kółek na nowe? Niekoniecznie. Najpierw można spróbować ich przekładania. W jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jazda na rolkach – jak dbać o kółka?

Każdej osobie jeżdżącej na rolkach zależy na tym, aby kółka posłużyły jak najdłużej. W tym celu należy dbać o ich równomierne zużywanie się oraz unikanie sytuacji, by kółko ścierało się tylko z jednej strony. Stosowanie nadmiernego startego z jednej strony koła sprawia, że rolka będzie przechylać się na jedną ze stron. W momencie, kiedy postępuje proces ścierania się kółek, należy zmienić ich pozycję w rolce w określony sposób. Jak to zrobić?

Jak przekładać kółka w rolkach?

Zużywanie się kółek w rolkach to nieuchronny proces. Podczas oględzin zużycia tych elementów można jednak zauważyć, że uszkodzenia szybciej powstają po stronie mocniejszej nogi oraz od wewnątrz. Aby przedłużyć żywotność sprzętu i tym samym nie musieć wydawać pieniędzy na nową parę, warto zastosować rotację kółek pomiędzy poszczególnymi miejscami. Przekładanie poszczególnych kółek ma również wpływ na zachowanie rolek podczas jazdy. Oznacza to, że możemy dostosować ułożenie do preferowanego stylu jazdy.

rolki i akcesoria do rolek leżące na ławeczce i na podłodze

Od czego zacząć rotację kółek w rolkach?

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie oględzin i określenie zużycia poszczególnych kółek. Należy podzielić je na kółka nowe, które posiadają idealne proporcje, kółka używane, które wciąż nadają się do użycia oraz modele najbardziej zużyte, które nadają się do wyrzucenia. W tym miejscu warto dodać, że nie ma idealnego momentu na wymianę kółek. Wszystko zależy od czynników indywidualnych, takich jak m.in. częstotliwość jazdy, preferowany styl, twardość kółek czy waga rolkarza. Warto jednak sprawdzać stan kółek, co kilka dni przy częstym używania sprzęt.

Zmiana kółek dla osób początkujących

Osoby początkujące, którym nie zależy na osiągnięciu konkretnej zmiany stylu jazdy, a chcą po prostu wydłużyć żywotność swoich rolek, mogą zastosować podstawową rotację płaską, czyli tzw. flat setup. Jest to niezwykle prosty schemat polegający na wymianie pierwszego kółka z trzecim oraz drugiego z czwartym. Największym plusem takiego rozwiązania jest równomierne zużywanie się kółek. Ta metoda posiada jednak także swoje wady.

Pierwszą z nich jest fakt, że po przełożeniu powstaje tzw. efekt kołyski. Odznacza się on brakiem przyczepności wewnętrznych krawędzi do podłoża. Warto jednak wiedzieć, że można go uniknąć, dzięki regularnym wymianom kół. Zmniejsza się również możliwość manewrowania samymi rolkami. Oprócz tego podczas zakładania warto umieścić zdartą stronę kółek na zewnątrz. Taki zabieg dodatkowo zwiększy ich żywotność.

Początkujący mogą także zastosować alternatywny sposób rotacji, który polega na zamianie czwartego kółka z pierwszym. W dalszej kolejności pierwsze wkładamy jako drugie, drugie jako trzecie a trzecie jako czwarte.

Zmiana kółek dla bardziej zaawansowanych użytkowników

Osoby poważnie traktujące swoją jazdę na rolkach mogą mieć potrzebę rotować kółkami w ten sposób, aby zwiększyć nieco swoje osiągi. Można to osiągnąć wykorzystując system HiLo lub HiLo Rocker. Pierwszym krokiem jest wymontowanie wszystkich kółek i ułożenie ich według wielkości. Następnie wyrzucamy kółka niezdatne do jazdy, zastępując je nowymi i ponownie układając według rozmiaru – od najmniejszego do największego.

Zacznijmy od systemu HiLo. Zakłada on ułożenie kółek od najmniejszego z przodu do największego z tyłu. Osoby, których mocniejszą nogą jest prawa, powinny umieścić najmniejsze kółko w lewej rolce, a dopiero drugie w kolejności z prawej. Wzmocni to nacisk na prawą nogę. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić: brak efektu kołyski, lepszą manewrowość i lepszą postawę podczas jazdy. Warto jednak wiedzieć, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku butów skonstruowanych z pochyleniem w przód, ponieważ powstanie zbyt duży skos. Przy tym ułożeniu kółek, problematyczna może okazać się także jazda tyłem.

Alternatywnym systemem jest HiLo Rocker. W jego przypadku kółka są układane w taki sam sposób jak przy zwykłym HiLo, ale z wyjątkiem ostatniego. Tym razem nie będzie ono największe, a na jego miejsce powędruje trzecie i czwarte pod kątem wielkości. Reszta ułożona jest według poprzedniego schematu. Ustawienie najmniejszego pierwszego i ostatniego kółka zapewnia zdecydowanie lepszą manewrowość. Warto jednak wiedzieć, że ten system przeznaczony jest do jazdy z mniejszą prędkością, a także może sprawiać problemy osobom początkującym.

osoba w ochraniaczach stojąca na rolkach z trzema kółkami

Jak wymienić kółka? Skuteczna wymiana kółek

Wiemy już, w jaki sposób można przełożyć kółka, aby wydłużyć ich żywotność. Nie można jednak zapominać, że samo rozmontowanie kółka wymaga pewnej wprawy. Nie jest to jednak trudne, więc każdy powinien poradzić sobie z tym samodzielnie. Do przeprowadzenia tej operacji potrzebne będą jednak takie narzędzia jak klucz imbusowy lub skate-tool. Aby skutecznie wymienić kółka w rolkach, postępuj według poniższej instrukcji.

1. Usuwanie ośki. Zgromadzone narzędzia przydadzą się już na początku do odkręcenia śruby trzymającej ośkę. W przypadkach niektórych bardziej skomplikowanych modeli mogą być potrzebne dwa rodzaje kluczy. Po odkręceniu wszystkich śrub można usunąć ośkę i zdjąć koło z szyny.

2. Czyszczenie szyny i łożysk. Po rozkręceniu koła mamy dobrą okazję, aby wyczyścić szyny oraz łożyska. Najlepiej jest to zrobić za pomocą suchej ściereczki. Nie należy używać wody, aby zapobiec rozwojowi korozji.

3. Usunięcie łożyska z koła. Kolejnym krokiem jest usunięcie łożyska ze starego koła za pomocą klucza lub skate-toola. Jeśli łożyska są przeznaczone do ponownego użycia, należy je oczyścić z zabrudzeń. Warto pamiętać, że w starym kółku znajduje się podkładka, która będzie potrzebna przy montażu nowego modelu.

4. Montaż łożysk i podkładek. Zdjęte ze starego modelu łożyska oraz podkładki należy umieścić w nowym kółku. Trzeba jednak pamiętać, że łożyska powinny być ciasno dopasowane. W innym wypadku w kole będą luzy, a to pogorszy nasze bezpieczeństwo.

5. Umieszanie kółka w szynie. Czas na montaż nowego kółka. W tym momencie należy go umieścić w szynie. Do kółka wkładamy ośkę, a następnie śrubę, którą trzeba dokręcić. Musi ona dobrze się trzymać, ale jednocześnie pozostawiać kółku możliwość swobodnego obracania się. Trzeba pamiętać, że nowe kółka mają nieco większą średnicę niż stare. Procedurę tą należy powtórzyć w przypadku pozostałych elementów.

W tym momencie kółka zostały prawidłowo zamontowane i można śmiało ruszać w trasę, ciesząc się bezpieczną jazdą.

Przeczytaj także

dziewczynka stojąca na rolkach

Jakie wybrać kółka do rolek? Czym się kierować? | Blog Decathlon

Czym się kierować przy wyborze kółek do rolek? Jak dobrać twardość i rozmiar? Większy czy mniejsze koła w rolkach? Dowiedz się więcej

kobiety jeżdżące na wrotkach w kaskach

Krótka historia wrotek i rolek - kto je wynalazł?

Wrotki, a także pokrewne z nimi rolki są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jaka jest historia wrotek? Jak powstała dyscyplina?

rodzina jadąca

Jakie wybrać łożyska do rolek? | Blog Decathlon

Szukasz łożysk do rolek? Sprawdź, czym różnią się łożyska ABEC od SG czy ILQ. Jak wybrać te najlepsze? Sprawdź na Blogu Decathlon!

dziewczynka trenująca na wrotkach figurowych

Rolki figurowe a łyżworolki - różnice. Jakie rolki na cały rok?

Rolki do jazdy figurowej muszą być wytrzymałe oraz stabilne. Sprawdź, czym się kierować w wyborze rolek figurowych i czym różnią się one od łyżworolek