ognisko na kempingu

Jak rozpalić ognisko? Kilka ważnych wskazówek

Dowiedz się co jest niezbędne do rozpalenia ogniska. Radzimy jakie środki ostrożności zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas wykonywania tej czynności. 

Gdy zapada zmrok, nie ma nic przyjemniejszego, jak usiąść przy ognisku, aby się ogrzać, przygotować kolację i… upiec pianki marshmallow.
Jak zaskoczyć przyjaciół, rozpalając ognisko za pomocą krzesiwa? Jest ono bezpieczniejsze od zapalniczki, ponieważ nie zawiera gazu: nie ma więc ryzyka, że wybuchnie, jeśli zostawisz je na słońcu, nie ma potrzeby ponownego napełniania, a do tego nie zawiedzie Cię nawet wtedy, gdy jest mokre.

JAK ROZPALIĆ OGNISKO?

Przygotowując ognisko, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią rozpałkę, która zapali się od iskier krzesiwa: mogą to być wióry drzewne nasiąknięte żywicą, drobne, suche gałązki, kawałeczki drewna, ewentualnie gazeta lub gotowa podpałka, ale to mniej ekologiczne rozwiązanie… Specjaliści w dziedzinie bushcraftu (przeżywającej prawdziwy rozkwit formy survivalu) do rozpalenia ognia używają często hubiaka pospolitego. To grzyb, który można znaleźć na korze drzew i którego miąższ pozwoli dłużej podtrzymać żar.

Miej pod ręką pozostałą część rozpałki,
która posłuży Ci do rozprowadzania płomieni. Przy pomocy gałązek zbuduj „tipi” lub stożek, zaczynając od najmniejszych kawałków drewna. Pod tą konstrukcją umieścisz rozpałkę, gdy zajmie się ona ogniem (możesz rownież podpalić ją, gdy już leży pośrodku stosu gałązek).

Aby rozpalić ogień, trzymaj krzesiwo nad rozpałką pod kątem 30 – 45°. Spadające iskry zapalą ją. Aby płomienie nabrały większej mocy, podmuchaj delikatnie w zarzewie ogniska.

Drobna rada: zamiast pocierać ostrzem o kamień, możesz również przeciągać kamieniem po ostrzu od dołu (w tym drugim przypadku wykonujesz ruch do siebie, a nie od siebie, nie ma więc ryzyka, że zburzysz uformowaną wcześniej konstrukcję z rozpałką).  

Pamiętaj, że zapalenie kuchenki turystycznej jest bardzo proste, ale rozpalenie ognia krzesiwem wymaga większego doświadczenia. Poćwicz w domu, zanim udasz się na biwak (często za pierwszym razem trzeba na to poświęcić około 20 minut).

UWAGA!
Aby ognisko pozostało przyjemnością, przeczytaj i stosuj się ściśle do poniższych zasad bezpieczeństwa.

mężczyzna rozpalający ognisko

10 PORAD DOTYCZĄCYCH WYBORU MIEJSCA NA OGNISKO I ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI

Sprawdź z wyprzedzeniem, czy w danym okresie nie obowiązuje gminny lub inny lokalny zakaz rozpalania ognia.

Zapamiętaj: polskie przepisy zabraniają użycia otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu, rozniecania ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu, w lasach (dozwolone wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach), na terenach śródleśnych, na obszarze łąk i torfowisk.

Wybierz miejsce osłonięte od wiatru i w miarę możliwości w pobliżu źródła wody.

Ognisko rozpal na kamienistym terenie lub na gołej ziemi, z dala od pniaków, drzew i zwisających gałęzi; zwróć również uwagę na to, by zostawić wystarczająco dużą odległość między ogniem a Twoim wyposażeniem (namiotami, plecakami, śpiworami, jedzeniem…).

Otocz ognisko kamieniami lub rozpal je w zagłębieniu wykopanym bezpośrednio w ziemi.

– Aby móc łatwo kontrolować i ugasić ogień, ogranicz jego rozmiary: nie dopuść, by wysokość płomieni i średnica przekroczyły 1 metr. W ten sposób łatwiej jest również przygotowywać posiłki na ogniu.

– Zawsze miej w pobliżu niewielki zapas wody (w misce, bidonie, garnku…).

– Do rozpalenia ognia używaj tylko papieru lub specjalnej rozpałki w tabletkach, nigdy łatwopalnych płynów.

Nie wrzucaj śmieci do ogniska, zwłaszcza plastikowych i aluminiowych odpadów!

Nigdy nie zostawiaj ognia bez nadzoru. Przed pójściem spać lub odejściem od ogniska zbierz w palenisku wszystkie fragmenty drewna, które miały kontakt z ogniem, i ugaś je, przynajmniej dwukrotnie zalewając popiół wodą. Upewnij się, że w palenisku nie pozostał rozpalony żar. Rozrzuć pozostałe drewno, które nie miało kontaktu z ogniem. Zostaw po sobie jak najmniej widocznych śladów.

– Wreszcie, jeśli jesteś z dziećmi, miej na nie oko podczas palenia ogniska i wyjaśnij im niebezpieczeństwa związane z ogniem oraz ryzyko pożaru.

W sklepach Decathlon znajdziesz krzesiwa oraz inne przydatne akcesoria bushcraft.  

Przeczytaj także

otwarty kubek termiczny

Najlepszy kubek termiczny - jaki wybrać? [RANKING 2023. ]

Jak wybrać najlepszy kubek termiczny? Okazuje się, że to wcale nie takie łatwe. Dlatego przedstawiamy nasz ranking kubków termicznych na napoje.

krajobraz górski

Decathlon 2nd life – kup produkt w ramach usługi drugie życie

Poznaj usługę 2nd life w sklepach Decathlon. Kupuj sprzęt sportowy i inne produkty, którym dano drugie życie i dbaj o planetę z Decathlon

mężczyzna z rowerem przy wodzie w kasku i z plecakiem turystycznym

Co kupić osobie, która kocha podróżować? Pomysły na prezent

Szukasz pomysłu na prezent dla osoby, która lubi podróżować? Sprawdź, jakie są najlepsze pomysły na prezent dla podróżnika, które ucieszą każdego!

kobieta wypoczywająca na leżaku przed przyczepą kempingową

Jaką przyczepę kempingową kupić ? Co jest ważne?

Zakup przyczepi kempingowej to dla wielu istne spełnienie marzeń. Dzięki nam dowiesz się co zwrócić uwagę i jaką kupić przyczepę kempingową.