kobieta w stroju jeździeckim jadąca na koniu z siodłem i wodzami

Jak prawidłowo trzymać wodze podczas jazdy na koniu?

Jak trzymać wodze? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo trzymać wodze podczas jazdy na koniu.

Podstawowa i najważniejsza umiejętność podczas jazdy konnej to prawidłowy, stabilny dosiad. Na drugim miejscu jest poprawne ułożenie wodzy w dłoniach. Ręka powinna cały czas pozostawać w lekkim kontakcie z pyskiem konia. Należy przy tym uważać, aby nie szarpać i nie skrzywdzić swojego wierzchowca. Dowiedz się, jak trzymać wodze podczas jazdy.

Lejce a wodze - różnice

Te dwa terminy mogą się mylić początkującym jeźdźcom. Obydwa odnoszą się do części uprzęży, która łączy dłonie jeźdźca z pyskiem konia. Mają postać niezbyt grubych skórzanych pasów zamocowanych do wędzidła. Gdzie leży różnica? Otóż lejce oznaczają sprzęt używany przez woźniców powożących wozem z zaprzęgniętymi końmi. Wodze są zaś dzierżone przez jeźdźca dosiadającego konia.

kobieta prowadząca konie za wodze

Jak trzymać wodze w stylu klasycznym?

Klasyczny styl jazdy, zwany także angielskim, jest zdecydowanie bardziej popularny od westernowego. Praktykuje się go w większości szkół jeździeckich na całym świecie, w tym także w Polsce.

Najważniejsze wskazówki dotyczące ułożenia dłoni znajdziesz poniżej:

wodze nie mogą być zwinięte ani poskręcane. Upewnij się, że są ułożone prosto, a ich długość jest taka sama po obu stronach;

powinny przechodzić najpierw od przodu i dołu, pomiędzy serdecznym palcem a małym;

następnie wodze przebiegają przez wnętrze dłoni, wychodząc na palec wskazujący, z którego opadają w dół i do przodu;

chwyt domykany jest kciukiem, który zaciska je na palcu wskazującym;

nadmiar długości wodzy powinien spoczywać luźno po prawej stronie szyi konia, pod trzymanymi w rękach wodzami.

Kwestia siły i odległości

Oprócz ułożenia palców należy też zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie rąk. Nie chwytaj zbyt mocno – dłonie nie powinny się nadmiernie zaciskać ani ciągnąć. Z kolei zbyt delikatny chwyt spowoduje wysuwanie się wodzy i zbyt duży luz. Siłę trzymania wodzy należy przećwiczyć, aby wyczuć moment, w którym masz lekki kontakt z koniem i dużą kontrolę nad jego ruchami, lecz nie powodujesz dyskomfortu jemu ani sobie.

Twoje ręce powinny znajdować się w rozstawieniu mniej więcej 10 cm. Trzymaj je na takiej wysokości, aby tworzyły linię prostą – zaczynającą się od twojego łokcia, przechodzącą przez nadgarstek, a kończącą się na wędzidle w końskim pysku. Nadgarstki trzymaj pionowo. Ich ułożenie wraz z kciukiem można porównać do trzymania w dłoni wysokiej świecy.

Prawidłowe trzymanie wodzy w stylu westernowym

W jeździe westernowej trzyma się wodze jedną ręką. Tradycyjnie leżą w lewej dłoni, aby pozwolić dominującej ręce kowboja (zazwyczaj jest to prawa) na wykonywanie innych prac – np. ciągnięcie bydła. Jeśli uczysz się rekreacyjnej jazdy westernowej, strona trzymania nie jest szczególnie istotna. Możesz wybrać dominującą rękę lub taki układ, jaki będzie dla ciebie najwygodniejszy.

koń w kantarze

Powinny znajdować się w luźno trzymanej pięści, ułożonej pionowo. Wodze przechodzą przez jej spód, a ich koniec wystaje od góry. Podobnie jak w przypadku opisanego powyżej bezpośredniego reiningu, kciuk powinien być skierowany ku górze. Wolną rękę możesz mieć luźną lub trzymać koniec wodzy, opierając się nią lekko o swoją nogę.

Istnieje jeszcze druga, również poprawna metoda trzymania wodzy w westernie. Ręka pozostaje w takiej samej pozycji, lecz wodze są w niej rozdzielone. W takim ułożeniu jedna z nich powinna przechodzić między palcem wskazującym a środkowym, a druga przechodzić pod małym palcem. Tu również połączone wodze wychodzą górą ręki – trzymane są kciukiem i zwisają luźno po wewnętrznej stronie.

Jeźdźcy westernowi stawiają na komfort i praktyczność, dając większy luz i zaufanie swoim wierzchowcom. Wodze nie powinny być naciągnięte, lecz swobodnie zwisać – choć oczywiście nie przesadnie. Powinieneś poczuć ciężar wodzy w ręce i być w stanie bez problemu komunikować się nimi z koniem.

Najczęstsze błędy podczas nauki trzymania wodzy

Uważaj, aby nie popełnić tych błędów typowych dla osób początkujących:

zbyt mocne zaciskanie pięści;

trzymanie na wpół otwartych dłoni;

ułożenie rąk wierzchem do góry;

usztywnianie nadgarstka – to on (a nie palce) powinien pracować podczas jazdy konnej;

zbyt wysoko uniesione dłonie – powoduje to utratę kontaktu z koniem;

nierówno ułożone ręce lub niesymetryczna długość wodzy po obu stronach.

Powinieneś już wiedzieć, jak trzymać wodze podczas jazdy w różnych stylach. Choć powyższe informacje mogą na początku wydawać się skomplikowane i przytłaczające, po ćwiczeniach przestaną już takie być. Naukę prawidłowego trzymania dłoni najlepiej zacząć już od pierwszych lekcji jazdy konnej, aby nie wyrobić u siebie złych nawyków, które trudno zlikwidować. 

Przeczytaj także

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k

Dlaczego warto jeździć konna? Jakie są zalety tego sportu?

Dlaczego warto jeździć konno? Jakie są zalety tego sportu?

Dowiedz się jakie są zalety jazdy konnej. Jak wpływa ona na zdrowie fizyczne ale także psychiczne.

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Zastanawiasz się od czego zacząć naukę jazdy konnej? ???? Sprawdź podstawowe zasady i dowiedz się wszystkiego o jeździectwie ⭐ Zobacz więcej

 Zasady bezpiecznej jazdy konnej - wyeliminuj upadki z konia!

Zasady bezpiecznej jazdy konnej - wyeliminuj upadki z konia!

Jeździec na koniu narażony jest na ryzyko upadku. Dlatego należy zabezpieczyć się przed jego skutkami. Jakie akcesoria pomogą ci w razie upadku z koni