Mężczyzna z dzieckiem jadący na rowerach po nauce wsiadania

Jak wsiadać na rower? Podstawowe zasady

Jak wsiadać na rower, aby zapobiec upadkowi? Jak to robić, kiedy posiadamy rower z fotelikiem? Oto podstawowe zasady jazdy na rowerze!

Jazda na rowerze towarzyszy na co dzień wielu z nas. Dla jednych pojazd ten służy do przemieszczania się po mieście. Inni zaś wykorzystują go do uprawiania kolarstwa rekreacyjno-sportowego. Dla każdej osoby, która używa jednośladu wsiadanie i zsiadanie odbywa się właściwie automatycznie. Warto jednak wiedzieć, jak robić to w prawidłowy sposób, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Sprawdź, jak wsiadać i zsiadać z roweru!

Jak wsiadać na rower?

Jednym z najczęściej spotykanych błędów podczas wsiadania na rower jest opieranie się lewą nogą na pedale, rozpędzanie roweru, a następnie przerzucanie prawej nogi ponad ramą. Choć wielu ludzi próbuje rozpocząć swoją jazdę w ten sposób, to trzeba wiedzieć, że jest on niepraktyczny, a czasami może bywać również niebezpieczny. Jeżeli wsiadamy na jednoślad pod górkę, w ten sposób nie ruszymy. Jak więc robić to prawidłowo?

1. Ustaw się po lewej stronie roweru.
2. Chwyć kierownicę obiema rękami.
3. Przenieś prawą nogę ponad ramą i oprzyj ją na pedale (powinien być on ustawiony pionowo).
4. Naciśnij stopą na pedał, a kiedy jednoślad ruszy, dołóż lewą nogę, rozpoczynając pedałowanie.

Nie można zapominać, aby jeszcze przed rozpoczęciem jazdy na rowerze ustawić odpowiednio przełożenia w ten sposób, aby ruszenie nie było dla nas problematyczne. Warto również wiedzieć, że doświadczeni rowerzyści mogą próbować bardziej wymagających sposobów wsiadania na rower.

Dla przykładu może być to na przykład wskakiwanie na siodełko po wcześniejszym rozpędzeniu jednośladu. W tym przypadku kładziemy obie nogi na pedałach jednocześnie. To doskonały sposób, jeżeli zależy nam na szybkim ruszeniu. Osobom początkującym jest on jednak zbędny. Wyżej opisany jest dłuższy, ale bezpieczniejszy.

Mężczyzna stojący obok roweru robiący przerwę podczas wycieczki na rowerze

Dlaczego wsiadanie na siodełko z lewej strony jest odpowiednie?

Odpowiedź na to pytanie może być dla niektórych osób nieco zaskakująca. Wsiadanie na rower z lewej strony ma bowiem swoje uzasadnienie w historii jednośladów i przemawiają za tym kwestie praktyczne. Pierwsze w historii rowery były konstruowane w ten sposób, że możliwe było na nie wejście jedynie z lewej strony. Pomimo, że budowa tego pojazdu przez lata bardzo się zmieniła, zwyczaj wsiadania z lewej strony pozostał.

Wielu producentów jednak nadal konstruuje swoje rowery, tak aby łatwiej było na nie wsiąść z lewej strony.

Kobieta wsiadająca na rower z dzieckiem siedzącym w foteliku rowerowym

Jazda na rowerze z fotelikiem dla dziecka – jak bezpiecznie wsiadać?

Wsiadanie na rower z zamontowanym fotelikiem dla dziecka wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jest to spowodowane faktem, że to akcesorium znajduje się za siodełkiem, co oznacza, że kierujący podczas wsiadania nie ma bezpośredniego kontaktu wzrokowego ze znajdującym się w nim dzieckiem. 

Przed rozpoczęciem jazdy obowiązkowo należy upewnić się, że fotelik jest solidnie zamocowany, a dziecko bezpiecznie przypięte pasami. Dopiero w tym momencie możliwe jest rozpoczęcie wsiadania na rower. Sama procedura nie różni się niczym od opisanej wyżej. W przypadku jazdy z maluchem trzeba to jednak robić wolniej, dokładniej i bardziej uważnie. Należy również unikać wychylania roweru na bok, ponieważ ciężar fotelika z dzieckiem może doprowadzić do utraty równowagi.

Ustawienie siodełka rowerowego – komfort przy wsiadaniu i zsiadaniu

Wbrew pozorom regulacja ustawienia wysokości siodełka rowerowego ma istotne znaczenie dla efektywnego wsiadania i zsiadania z roweru. Zbyt nisko ustawione siodełko sprawia, że nasze nogi są przykurczone, natomiast przy zbyt wysoko ustawionym siodełku, nie sięgamy swobodnie stopą do pedałów i nie mamy kontaktu z podłożem. Przedstawione poniżej techniki wsiadania i zsiadania można zastosować w momencie, kiedy siodełko jest dopasowane do naszych potrzeb. Inaczej może się to stać niebezpieczne.

Jak prawidłowo zsiąść z roweru?

Warto również wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie opuścić rower. Można to oczywiście zrobić na kilka sposobów, warto zapoznać się z dokładną instrukcją. Oto najważniejsze kroki:

1. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę.
2. W momencie, kiedy znajdzie się w najniższym położeniu, przerzuć prawą nogę nad ramą i ustaw ją przed lewą stopą (bliżej ramy).
3. Prawą nogą należy dotknąć gruntu. Gdy to się stanie, można zdjąć lewą nogę z pedała.

Wyżej opisane manewry można wykonać zarówno, kiedy rower jeszcze jedzie, jak i kiedy stoi. Jeżeli rowerzysta czuje się niepewnie, warto, aby na początek robił to, stojąc. Wraz z nabyciem wprawy można zsiadać w trakcie jazdy. Stosując się do wyżej opisanych wskazówek, można być pewnym, że wsiadanie i zsiadanie z roweru będzie odbywać się bezpiecznie i nie stracimy równowagi.

Przeczytaj także:

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Samodzielne składanie roweru od podstaw to duże wyzwanie. Jak złożyć rower? Przedstawiamy montaż roweru składanego krok po kroku!

Mężczyzna robiący renowację roweru

Renowacja roweru krok po kroku – jak odnowić stary rower?

Renowacja roweru to nie tylko malowanie ramy. By odnowić rower, warto zadbać o wymianę elementów. Pozwoli to dać staremu rowerowi nowe życie.

Malowanie roweru i renowacja. Jak pomalować rower?

Malowanie roweru. Jak pomalować rower?

Interesuje Cię malowanie roweru? W tym artykule przedstawiamy informacje o tym jak pomalować rower, a dokładniej ramę.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Czy warto kupić rower elektryczny?

Zakup roweru elektrycznego typu e-bike to marzenie wielu osób. Czy warto kupić rower elektryczny? Jak wybrać rower elektryczny? Podpowiadamy!

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!