mężczyzna idący z deską kitesurfingową i uprzężą

Kitesurfing dla początkujących czyli jak rozpocząć przygodę z deską kitesurfingową

Kitesurfing dla początkujących. Od czego zacząć naukę kitesurfingu? Czy warto robić kurs kitesurfingu? Jaki sprzęt jest niezbędny do kite surfingu?

Kitesurfing jest nie tylko jednym z najbardziej ekscytujących sportów wodnych, ale i jedną z ciekawszych dyscyplin sportowych w ogóle. Wykorzystuje bowiem zarówno elementy windsurfingu, surfingu i wakeboardingu jak i snowboardingu, skateboardingu, żeglarstwa a nawet paralotniarstwa. Jeśli chcesz zacząć przygodę z tą aktywnością, ale nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

co to kitesurfing,
jakie są zalety kitesurfingu,
jak wygląda historia kite'a,
jakie warunki są niezbędne do uprawiania kite surfingu,
dlaczego warto zdecydować się na kurs
ile trwa kurs pływania na kite'cie,
z czego składa się sprzęt kitesurfingowy,
jakie zasady bezpieczeństwa panują na wodzie.

kobieta w piance kitesurfingowej przypięta do latawca uprawiająca kitesurfing

Kitesurfing - na czym polega ta dyscyplina sportu

Kitesurfing to sport, który polega na ślizganiu się po tafli wody na specjalnie stworzonej do tego celu desce lub tak zwanym hydroskrzydle przy użyciu latawca, który pełni rolę pędnika. Siłą napędową jest w tym przypadku wiatr. Dyscyplina ta często bywa mylona z windsurfingiem, choć wbrew pozorom sporty te znacząco się od siebie różnią. Pod względem techniki poruszania się, kitesurfing znacznie bliższy jest bowiem jeździe na snowboardzie lub deskorolce niż pływaniu na windsurfingu. Kitesurfer musi bowiem prowadzić swoją deskę na jej krawędziach, nie zaś na całej dolnej powierzchni.

Zalety - dlaczego warto uprawiać kitesurfing

Kitesurfing jest sportem zaliczanym do ekstremalnych. Nic dziwnego, w końcu niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa może powodować liczne urazy i kontuzje. Posiada jednak niezwykle ważne zaley, którym warto się przyjrzeć. Pływanie na desce z latawcem:

wzmacnia siłę mięśni, ponieważ podczas balansowania na desce i sterowania latawcem pracuje praktycznie całe nasze ciało,

pozwala obniżyć poziom stresu i wyciszyć umysł, ponieważ wymaga pełnego skupienia myśli na technice poruszania się,

zapewnia dostęp do zdrowego, świeżego powietrza,

daje możliwość rozwoju, ponieważ znając podstawy samodzielnego pływania na desce przy użyciu latawca można nie tylko doskonalić technikę ślizgu, ale również uczyć się licznych ewolucji.

Gdzie najlepiej pływać na desce z latawcem?

Deski i latawce w Polsce najczęściej widywane są w Zatoce Puckiej i na Półwyspie Helskim. To właśnie tam mieści się zagłębie szkół kitesurfingu. Warunki wiatrowe pozwalają zarówno na rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem jak i na doskonalenie swoich umiejętności bez względu na stopień zaawansowania. Gdzie konkretnie można zapisać się na kurs lub samodzielnie popływać z latawcem? Przede wszystkim na Helu, który jest stolicą tego sportu, ale i w Juracie, Chałupach, Jastarni a nawet we Władysławowie i Gdyni. Jak wiadomo, nasze polskie morze nie słynie ze zbyt przyjaznych warunków. Pogoda często płata figle a poza sezonem do Bałtyku wchodzi się w zasadzie tylko w celu morsowania. Z tego powodu wielu naszych rodaków decyduje się na wyjazd za granicę. Popularnym kierunkiem kitesurfingowym jest Grecja, a zwłaszcza wyspa Rodos, Cypr, Egipt czy Brazylia a nawet Wietnam. Dlaczego? Ponieważ miejsca te spełniają wszystkie warunki do uprawiania tego sportu, czyli:

stabilny wiatr o prędkości od około 15 do około 25 węzłów,

odpowiednia ilość miejsca na lądzie do startowania oraz lądowania,

niezbyt głęboka woda w pobliżu brzegu,

gładkie, bezpieczne dno o piaszczystym podłożu,

brak ewentualnych przeszkód pochodzenia naturalnego (takich jak na przykład wystające z morza skały) i sztucznego (pomosty, wodne place zabaw itd.).

Kitesurfing dla początkujących - jak rozpocząć przygodę?

Jeżeli zaciekawiła Cię ta dyscyplina sportowa, mamy dobre wieści. Aby zacząć ją uprawiać, nie trzeba mieć żadnych specjalnych predyspozycji. Wystarczy brak przeciwskazań zdrowotnych oraz duży zapas chęci do nauki. Ślizgania z latawcem może nauczyć się właściwie każdy, kto poświęci mu odpowiednią ilość czasu. Niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej i doświadczenia w sportach pokrewnych, o których wspominaliśmy w poprzedniej części poradnika. Oczywiście dla jednych pływanie na kitesurfingu jest łatwe już od pierwszych dni, podczas gdy inni muszą męczyć się nawet dwa tygodnie, aby w ogóle załapać jakiekolwiek podstawy. Tak jak w przypadku każdej innej aktywności fizycznej, także i tutaj są ludzie, którzy po prostu naturalnie wyczuwają na czym polega dany sport, podczas gdy inni muszą nauczyć się wszystkiego od początku. Nie należy się więc zniechęcać, ponieważ jest to po prostu kwestia indywidualna. Aby zwiększyć swoje szanse na zrozumienie zasad sterowania latawcem i kierowania deską, powinno się jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej szkoły. Jednym wystarczy kurs grupowy, inni powinni zdecydować się na indywidualne zajęcia z instruktorem. O tym, dlaczego powinno się zapisywać na kurs, przeczytasz w dalszej części poradnika.

mężczyzna przypięty do latawca kitesurfingowego na plaży

Dlaczego warto iść na kurs kitesurfingu zamiast uczyć się samodzielnie?

Jedną z najważniejszych porad dla początkujących amatorów kite'a jest to, aby... zapisać się na kurs podstawowy do jednej ze szkółek kitesurfingowych. Tak, zdecydowanie nie polecamy samodzielnej nauki, ponieważ może to skutkować utratą zdrowia lub w skrajnych przypadkach nawet życia. Poza tym, można nałapać złych nawyków, których potem trudno się pozbyć. Z tego powodu warto ukończyć kurs kite dla osób początkujących. Poza tym, zapisując się na lekcje z instruktorem PZKite lub cały obóz kitesurfingowy, nie musisz się martwić o potrzebny sprzęt. Dostajesz zarówno porady, wiedzę teoretyczną i praktyczną jak i wszystkie niezbędne elementy sprzętu kitesurfingowego. Jakie? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na tym, ile trwa nauka kite'a w ramach kursu podstawowego.

Ile trwa nauka ?

Pojedyncza lekcja kite'a trwa od dwóch do trzech godzin. Tyle mniej więcej jest się w stanie wytrzymać na wodzie. Podczas uprawiania tego sportu, pracuje bowiem większość mięśni. Aby nie przedobrzyć, nie należy rzucać się od razu na głęboką wodę i uczyć się podstaw więcej niż trzy godziny dziennie. Kiteboarding to sport, który najpierw poznaje się na lądzie. W pierwszej kolejności jest czas na teorię, w drugiej na praktykę na plaży a dopiero w trzeciej rusza się na podbój otwartego morza. Aby zostać kitesurferem, należy więc poświęcić minimum tydzień szkolenia. Jeśli po tym czasie pokochasz kitesurfing, możesz zapisać się na kolejny, doszkalający kurs. Jeśli nie uda Ci się załapać podstaw podczas pierwszych prób, nie martw się i staraj się dalej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym naturalny talent pozwala na sterowanie kitem w sposób automatyczny, innym zapoznanie z zasadami zajmuje dłużej. Jeśli po tygodniu nie czujesz się ani trochę pewnie, polecamy skorzystanie z dodatkowych kilku-kilkunastu godzin zajęć.

mężczyzna uprawiający kitesurfing w piance do kitesurfingu

Sprzęt kitesurfingowy - z jakich elementów się składa

Jeśli marzysz o spróbowaniu kitesurfingu, na pewno zastanawiasz się nad tym, jaki sprzęt jest do tego niezbędny. W ofercie sprzętu kitesurfingowego znajduje się: deska, latawiec, bar, trapez, leash oraz pianka.

Deska

Jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego kitesurfera. Sprzęt ten dobiera się do wzrostu oraz masy ciała użytkownika. Na rynku dostępne są modele jednokierunkowe i dwukierunkowe, czyli tak zwane twintipy. Na zajęciach kitesurfingu  korzysta się z desek o dużej wyporności, aby łatwiej utrzymywać się na powierzchni wody.

Latawiec

Latawce również występują w dwóch wersjach do wyboru. Dostępne są bowiem latawce pompowane oraz komorowe. Te drugie szyte są na wzór paralotni. Posiadają komory, które pompują się samoczynnie podczas pływania. Te pierwsze osobiście pompuje użytkownik latawca. Do ich obsługi potrzebna jest więc specjalna pompka. Kite'y występują w różnych kształtach i wymiarach. Wielkość latawca oraz jego kształt dopasowuje się do stopnia zaawansowania użytkownika, stylu jazdy, który reprezentuje oraz do panujących warunków pogodowych. Zazwyczaj w zależności od siły wiatru, korzysta się z dwóch różnych wielkości kite'a.

Bar

Bar to nic innego jak kierownica do latawca. Połączony jest z kitem poprzez długie linki. Lin jest 4 lub 5. W zależności od ich producenta, mają one około 20-30 metrów długości. Bar łączy się także z trapezem, który opisaliśmy w poniższym akapicie.

Trapez

Trapez jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia. Posiada postać uprzęży, którą zakłada się wokół pasa użytkownika. Trapez wyposażony jest w specjalnie profilowany hak umożliwiający założenie na niego linek baru. W ten sposób kite surfer połączony jest z latawcem.

Ubranie

W ofercie producentów sprzętu kitesurfingowego wyróżnić można dwa typy odzieży. Jeden wykonany jest z cienkiej lycry i służy ochronie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Drugi uszyty jest z pianki neoprenowej i poza ochroną przed słońcem, zapewnia także komfort termiczny. Pianki neoprenowe mogą mieć długie lub krótkie nogawki i rękawy. Mogą być grube, średnie lub cienkie. Należy dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Kask i kamizelka

Oba te elementy pomogą uchronić surfera przed różnego typu urazami, dlatego nie wolno ich ignorować. Niektórzy twierdzą, że jeśli umieją pływać, nie muszą zakładać kamizelki asekuracyjnej. Jest to duży błąd, ponieważ kamizelka w wielu przypadkach może uratować przed utonięciem nawet świetnych pływaków. Kask natomiast jest akcesorium obowiązkowym we wszystkich sportach, które skończyć się mogą uderzeniem głowy o twardy sprzęt. W kite'cie niestety nie trudno o taki wypadek, dlatego zalecamy zakładanie kasku za każdym razem, gdy wsiada się na deskę.

Bezpieczeństwo według IKO - jakich zasad panujących na wodzie należy przestrzegać

IKO, czyli International Kiteboarding Organization to międzynarodowa organizacja zajmująca się kitesurfingiem, czyli obecnie jednym z najbardziej ekscytujących rodzajów sportu. Jako eksperci w dziedzinie tej aktywności, IKO stworzyła zbiór zasad bezpieczeństwa, do których powinien się stosować każdy kitesurfer. Jak brzmią owe zasady?

Na kite'a idź tylko wtedy, gdy panują dogodne warunki pogodowe;

Poznaj dokładnie swój własny sprzęt, zanim wejdziesz z nim do wody;

Zawsze używaj leasha, ale tylko do latawca, nigdy zaś do deski;

Nigdy nie wypływaj na odległość, której nie mógłbyś/mogłabyś przepłynąć przy pomocy własnych rąk i nóg;

Stosuj się do do zasad ruchu wodnego;

Nigdy nie staraj się przelatywać swoim latawcem nad latawcami innych uczestników ruchu wodnego;

Nie próbuj skakać nad żadnymi przeszkodami;

Zanim oderwiesz się od tafli wody rozejrzyj się czy nikomu nie zagrażasz. To samo dotyczy lądowania;

Zawsze trzymaj odpowiedni dystans od innych uczestników sportów wodnych i jednostek pływających.

Przeczytaj także

osoba uprawiająca kitesurfing

Kitesurfing - jak zacząć? Jaki sprzęt potrzebny?

Kitesurfing - zastanawiasz się, jak zacząć? Wybierz odpowiedni sprzęt, a następnie skorzystaj z lekcji instruktora - w końcu to sport ekstremalny

mężczyzna uprawiający windsurfing

Kitesurfing czy windsurfing?

Co wybrać jako sport wodny: windsurfing czy kitesurfing? Dowiedz się, czym różni się surfowanie na desce kite od żeglowania na desce do windsurfingu.

kobieta stroju pływackim uprawiająca kitesurfing

Gdzie na kitesurfing zimą? Najlepsze miejsca na wyjazdy

Lubisz kitesurfing? Niestety w Polsce nie da się go uprawiać cały rok, a więc wyjazdy będą konieczne. Gdzie warto pojechać na kitesurfing?

kobieta w kasku i piance surfingowej przypięta do latawca kitesurfingowego

Kitesurfing – na czym polega ten sport i kto może go uprawiać

Kitesurfing co to? O tej dyscyplinie sportu wodnego przeczytasz w naszym poradniku. Dowiesz się, jak pływa się na desce z latawcem i jak dobrać sprzęt